Dolby Atmos 5.0.2/5.1.2 i pomoc w rozstawieniu i wyborze głośników surround

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Właśnie o ten cycek chodzi, wpuszczane lub w kształcie litery "U". Bez tego będzie dyndać i obijać się o ścianę ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Choć gdybym raz jeszcze montował drzwi, to z zastosowaniem rolek i toru dolnego jak w typowych szafach,
Mam na takich, są całkowicie płaskie, a ich wysokość nie jest dużo większa niż typowych listew progowych, dosłownie ok. 30mm ;)
tor dolny.jpg
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Panowie.
Drzwi na rolkach w pokoju kinowym, to samobojstwo, chyba ze skrzydlo wazy 50 kg, albo macie jakies klampy, zeby je unieruchomic po wlaczeniu subwoofera.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Co wy koledzy z tymi szynami na dole ? To w ogóle nie jest potrzebne. Podwójne rolki i szyny na górze i drzwi się nie majtają. Można też do tej powierzchni drzwi, która po zamknięciu styka się z belką odbojową, zamontować dołem jeden bolec pozycjonujący. Oczywiście w belce jest otwór na wejście bolca. Przy szynie pojedynczej można nad listwą przypodłogową zamontować do ściany profil U alu, a do drzwi kółko, które w tym profilu chodzi. Plus bolec pozycjonujący z belką odbojową. Nie mam jak zamieścić foto, ale chyba opis jest jasny.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak drzwi są blisko ściany, to dobrze jest jednak wrzucić na dół "U", lub bolec w rowek.
Ważne aby drzwi nie otarły się o ścianę a oparły o wspomniane (np.) "U".
Generalnie więcej pisania, jak roboty. Konstrukcja prosta jak budowa cepa.
 

DrWredman

Active member
Panowie bardzo dziękuję za pomysły. Jednak drzwi przesuwane niewiele pomogą. Jeśli rozsunę szerzej głośniki to wejście do salonu byłoby wprost na prawy głośnik.
Zmusiliście mnie do zrobienia fotek przed. :)
Tam gdzie są cegiełki stał wcześniej TV a kanapa była pod oknem.


Czarne kwadraty nad kanapą to symulacja powieszenia głośników.


salon_przed_1.jpg



salon_przed_2.jpg



salon_przed_3.jpg



salon_przed_4.jpg
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Generalnie więcej pisania, jak roboty. Konstrukcja prosta jak budowa cepa.

gdzieś widziałem opis budowy cepa. To jakoś tak leciało że cep składa sie min. z przedcepia które składa się z przedwśródcepia skłajacego się z przedprzedwśródcepia itd ;) nie moge tego nigdzie znleźć :)

generalnie konstrukcja prosta jak metr sznurka w zwisie ;P

jedyne co mi przychodzi na mys to pruć futrynę i zrobić drzwi otwierane do ściane na zewnatrz pokoju
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Faktycznie nisko będzie z podwieszonym sufitem .
Ratuj się nastawami . Nie są tanie , ale licząc zabawę z zabudową (belką , wyspą ) , bałagan , ukrywanie kabli ( metry ) i stres Pani , wyjdzie , że dołożysz 500pln i masz święty spokój .
Może uda się Tobie wypożyczyć na początek maluchy od Onkyo za 500-600pln .
 

Savron

Well-known member
Bez reklam
gdzieś widziałem opis budowy cepa. To jakoś tak leciało że cep składa sie min. z przedcepia które składa się z przedwśródcepia skłajacego się z przedprzedwśródcepia itd ;) nie moge tego nigdzie znleźć :)

generalnie konstrukcja prosta jak metr sznurka w zwisie ;P

jedyne co mi przychodzi na mys to pruć futrynę i zrobić drzwi otwierane do ściane na zewnatrz pokoju

E, tam Caparzo, można i po innemu. Wywalić drzwi, zamurować cegłą a do pokoju zrobić podkop żeby wchodzić przez podłogę.:p Żadne z Ciebie architekt, Caparzo.
LIPET, ale Ty to masz sterylnie w domu.Maestro. Perfekcja skandynawskiego stilu. Kurz chyba tam nie ma szans. Zazdroszczę.
 

DrWredman

Active member
LIPET, ale Ty to masz sterylnie w domu.Maestro. Perfekcja skandynawskiego stilu. Kurz chyba tam nie ma szans. Zazdroszczę.


@Savron, poza salonem, każdy z domowników ma swój pokój do robienia bałaganu. Ale to i owo musiałem schować, aby cyknąć fotki.


Dziś przyjechały sufitowe Cantony i Surroundy Taga.
Skrzyneczki na sufit już się robią.
 

kosmita

New member
Witam
Pozwolę się podpiąć pod temat bo mam podobny problem z nagłośnieniem sufitowym, jak dobrze zrozumiałem jeśli posiadam tylko jedną parę głośników sufitowych powinny być na kolanami słuchającego tak???

Wczoraj po rozmowie ze sprzedawcą w Saturnie próbował mnie przekonać że Atmos w systemie 5.1.2 jest bez sensu opymalnym rozwiązaniem jest 7.1.4 czy ktoś to może potwierdzić z forumowiczów. Nie chciał bym nie narażać na zbyteczne koszty które nic mi nie dadzą.
 

DrWredman

Active member
dobrym zwyczajem na forum jest wstawianie fot z prac, co by inni użytkownicy planujący podobną budowę mieli coś na wzór... :hmm:

@Caparzo, Spoko, będę wrzucał, jak wejdzie ekipa to będzie więcej widać.

@kosmita, jak możesz to się wstrzymaj, ja na pewno dwa głośniki na suficie zamontuję.
Przetestuję Atmosa 5.0.2 kontra 5.0. Ekipa remontowa ma do mnie wejść 18.04. Tydzień bałaganu i na koniec miesiąca powinny być jakieś wnioski.
Może uda mi się w najbliższą sobotę podwiesić głośniki i przetestować zanim cokolwiek przytwierdzę na stałe.
 

DrWredman

Active member
kolejny etap prac - Głośniki sufitowe

Żeby nie było, że robota stoi w miejscu, załączam info z postępu prac.
Po namowie kilku z was, głośniki sufitowe wylądują nad głowami kinomaniaków!!! :)
Najważniejsze, że udało się przekonać żonę.
Oś głośnika będzie odsunięta od tylnej ściany o około 30 cm.
Głośniki Canton InCeiling 465 mają średnicę otworu 20 cm.
Skrzynki na głośniki mają wymiary zewnętrzne 28x28x12 cm
Wewnątrz zostały wygłuszone matą akustyczną.
Całość będzie zabudowana płytą GK po całej szerokości + dodane oświetlenie.


A oto fotki:


mata_akustyczna.jpg

glosnik_sufit_1.jpg



glosnik_sufit_2.jpg



glosnik_sufit_3.jpg



Głośniki będą przykręcone do sufitu. Najprawdopodobniej w piątek będę walczył z wiertarką.
8 dziur w suficie, sama radość. :(


Powiedzcie czy warto podłożyć tę matę akustyczną między sufitem a głośnikiem?
Myślę, że będzie to dobra izolacja, aby sufit nie grał razem z głośnikiem?
 

DrWredman

Active member
Głośniki do Dolby Atmos zostały zawieszone i przetestowane.
A do testów wyglądało to tak.

image.jpeg

Na razie mam tylko San Andreas w Atmosie. Miałem pracowity dzień i zdążyłem tylko przywiesić głośniki, zrobić kalibrację i obejrzeć cały film.
Pierwsze co mi przyszło do głowy to obniżyć głośniki tylne, tak aby celowały bardziej prosto w ucho. Czasami nie wiedziałem czy gra głośnik tylny czy górny.
Ale były takie sceny, ze ewidentne było słychać głośniki górne. Gdy Przelatywały samoloty lub helikoptery, dźwięk przemieszczał się w zależności od tego co i skąd leciało. Ale najlepsze wrażenia są gdy coś kapie z sufitu, np. w scenie gdzie po lądowaniu helikopterem na autorotacji kapało paliwo z górnego zbiornika w kabinie. Albo dźwięki zginającej się konstrukcji budynku, które słyszę nad głową.

Głośniki sufitowe miałem ustawione jako middle, czyli środkowe. Zobaczę jeszcze czy będzie jakaś zmiana, gdy ustawię je jako tylne. Muszę tez dopieścić kalibrację głośników, dodać ciut decybeli tu i tam, a to żmudna praca. Przydałby się tez inny film w DA. Polecacie coś?

W poniedziałek wchodzi ekipa wiec kolejne testy pewnie po remoncie.
 
Do góry