Jak nie męczyć sąsiadów subwooferem

Saszku

New member
Cześć,

Mieszkam w bloku z wielkiej płyty na pierwszym piętrze i zastanawia mnie czy subwoofer może męczyć moich sąsiadów na dole i jak bardzo. Do tej pory nikt mi jeszcze uwagi nie zwrócił ale mimo wszystko jeżeli istnieją podejrzenia, że mogę przeszkadzać, to wolał bym uprzedzić wypadki.

Czy ktoś z was ma jakieś wypróbowane sposoby wygłuszenia podłogi?
Czy np. koc pod subwooferem może pomagać?

Podłoga to panele pokryte kilkumilimetrową warstwą drewna.

Przy okazji podpytam jeszcze o tryb nocny w ONKYO TX-NR636, nie potrafię znaleźć nic takiego w ustawieniach, w poprzednim amplitunerze YAMAHA RX-V450 był tryb "Silent Cinema". Czy taki tryb w czymś pomaga?
 
Ostatnia edycja:
A

aniarudek

Guest
Fajnie że myślisz o sąsiadach ;) niestety Ci z dołu słuchają tego co ty.
Ja jestem po "drugiej stronie" tzn. sąsiedzi piętro wyżej są dosyć głośni i głośno słuchają muzyki. W dzień jakoś nie zwraca się na to uwagi, ale wieczorem jest to męczące i zwyczajnie przeszkadza choćby w oglądaniu TV.
 

Saszku

New member
staram się raczej nie słuchać głośno z tym, że mam na stałe podłączone wyjście z TV pod amplituner z zestawem 5.1, a ponieważ na chwilę obecną mam malutkie satelitki, które bardzo słabo przenoszą niskie częstotliwości sub wciąż pracuje. AccuEQ podkręcił mi go na +5 zmniejszyłem ręcznie na 0. Mam wrażenie, że może on łupać w podłogę :(

Ktoś ma jakąś sprawdzoną metodę na ochronę sąsiadów przed sypiącym się sufitem?

Proszę o pomysły... Jak wytłumić docierający do sąsiadów bas subwoofera ?
 
Ostatnia edycja:

Remipl

Member
Koc raczej będzie psuł efekt wizualny ;)
Wpisz w google Subwoofer Isolation Platform
Odezwij się na priv, podaj adres e-mail wyślę Ci zdjęcia jak można w prosty sposób zrobić samemu taką platformę.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Po prostu słuchaj w rozsądnej głośności i o odpowiedniej porze. Tak się składa że też mieszkam w bloku z płyty i doskonale wiem jak bas się niesie. Mam sasiada na dole co jak się obudzi skacowany to rozwala muzyke ( niezależnie od pory dnia czy nocy). Kiedyś się go zapytałem co ma za sprzęt, bo jak podglośni to na nogach czuję siedząc nad nim. Odpowiedział mi że zwykle kolumienki komputerowe Creativa ze subem. To ja już czuję co by miał w pokoju gdym chciał porządnie przetestować sprzęt. Niestety po płycie się niesie, i bardzo często większy bas będziesz miał u sąsiada lub w pokoju obok, niż w miejscu odsłuchu. Ja w swoim Onkyo załączone mam na stałe Dynamic EQ, na noc załączam jeszcze Dynamic Vol. Wyrównuje to głośność, więc nie ma takich skoków głośno-cicho. Dodatkowo mam jeszcze pod tym samym przyciskiem - Home, funkcję "late night". Jak dasz sobie te Dynamic EQ i Vol i ściszysz odpowiednio sprzęt, to powinno być ok. Oczywiście nie będą to efekty jak w kinie, ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy.
 

Saszku

New member
Wykonałem taką prostą konstrukcję na szybko ;) nie wiem jak to się ma do tego co mi podesłał kolega "Remipl" ale się starałem ;)

Obiłem sklejkę kawałkiem wykładziny, i postawiłem całość na 4 nóżkach o małej powierzchni styku do podłogi, bo to podobno ma wpływ na przenoszenie wibracji.

82VUAP.jpg
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Daj sobie z tym spokój. Nic to nie da, a dodatkowo śmiesznie wygląda. Uważasz że teraz u sąsiada będzie ciszej?:-D To tak jak byś kolumny podstawkowe postawil na komodzie i uważał że teraz sąsiad będzie miał ciszę, a u ciebie dźwięk ładnie wypełni całe pomieszczenie, bo nie będą mialy kontaktu z podłogą. Nie po to się kupuje sprzet, żeby go teraz wygłuszać. Rozsądnie go użytkuj i to wszystko.
 
Ostatnia edycja:

Saszku

New member
Swoją drogą piszesz o funkcjach "late night", "Dynamic EQ" nie potrafię się do nich dogrzebać w tx-nr636. Pod przyciskiem HOME przechodzę do ustawień i tam mam wszystko inne tylko nie te, które wymieniasz. Czy jest możliwość, że ten model został tak zubożony ?
 

herberts

Banned
generalna zasada - hałas tłumimy u źródła
wiec jak chcesz nie zakłócac spokoju sasiadom to niestety musisz przeprowadzic remont podłogi - zdemontować panel/deske, zakleić wszystkie nieszczelnosci w podłodze (tzw. mostki akustyczne) wybrac technologie wyciszenia - np. płyty/maty z korka technicznego min 2cm (im grubsze tym lepsze) stosujac specjalne maty gumowane przy styku sciany z podłogą (mostek akustyczny), lub styropian akustyczny + wylewka, lub specjalne maty gumowane min 1,2 cm stosowane w przemyśle samochodowym (bardzo drogie)
suma sumarum - podniesiesz podłoge o min 2cm przy korku/macie gumowanej, 5-6cm przy styropianie
koszt takiej roboty to min 500zł za 15m2
gorzej natomiast ma sasiad z dołu gdyby chciał nie słyszeć Twojej muzyki - jemu pozostaje tylko wykonanie sufitu podwieszanego z wełna mineralną min 5cm (10cm daje lepszy efekt) + płyta gk - takie wytłumienie ma sprawność około 50% tego gdyby wytłumic to z od strony podłogi
 

full2g

New member
Pomyśl o bass-shaker'ze .
Przy cichym graniu wieczorem zastępuje głośny łomot suba który idzie w powietrze fajnymi efektami w kanapie
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Swoją drogą piszesz o funkcjach "late night", "Dynamic EQ" nie potrafię się do nich dogrzebać w tx-nr636. Pod przyciskiem HOME przechodzę do ustawień i tam mam wszystko inne tylko nie te, które wymieniasz. Czy jest możliwość, że ten model został tak zubożony ?

W modelu 626 były te opcje, więc myslę że w Twoim też są. "Late night" masz chyba w Quick setup. Tam też również powinieneś mieć te opcje. Przejżyj dobrze instrukcje, bo może w nowszych modelach być w innym miejscu menu.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bardzo dobry temat. Jesteś chyba jedynym w naszym kraju, który się przejmuje zdrowiem sąsiadów - brawo!
Też kiedyś byłem takim sąsiadem słabo znoszącym tego typu dźwięki.
Nic nie zrobisz, kolego, bas z suba niesie przez kilka pięter i to niemal tylko bas. Nie przesadzaj i tyle. Jeśli dobrze zżyjesz z sąsiadem, pogadaj z nim i umówcie się by wskazał ci przy jakiej głośności dostaje szalu i tyle. Trzeba to uszanować i żadne tam cisze nocne po 22. Pamiętaj, że zakłócanie spokoju obowiązuje też w biały dzień i jest na to odpowiedni paragraf, wiem coś o tym ;)
Poza tym bas niesie też w braw pozorom w pionie w górę, raczej głownie przez pionowe ciągi instalacyjne, np. grzejniki.
 
Ostatnia edycja:

Saszku

New member
Ok. znalazłem tryb "Late Night" tam gdzie pisałeś ale jest on dostępny tylko dla sygnałów wejściowych DOLBY i tylko wtedy gdy włączona jest funkcja "Loudness".

Co do tej mojej śmiesznie wyglądającej podstawki, to na razie ją zostawię - mam wrażenie, że dźwięk już się tak po podłodze nie niesie. Sub ma głośnik skierowany bezpośrednio w podłogę więc niech sobie będzie, jej wygląd mi nie przeszkadza, a jeżeli może choć trochę ograniczyć dźwięki wydobywające się z mieszkania to sąsiadom też będzie się choć ciut lepiej mieszkać :D
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
mam wrażenie, że dźwięk już się tak po podłodze nie niesie. (...)..ciut lepiej mieszkać :D
Najważniejsze by to Twój sąsiad był pewny, a nie byś Ty miał wrażenie. Nie łudź się, to "ciut" będzie dla niego nieodczuwalne. Pomyśl o tym i porozmawiaj z nim jak nie chcesz mieć problemów.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mieszkam od zawsze na 4 pietrze, a pode mną starsza Pani. Nigdy mi nie zwróciła uwagi, co prawda staram się nie przeginać szczególnie w godzinach wieczornych. Od jakiego czasu moi rodzice mieszkają na parterze i ostatnio jak u nich byłem to byłem w szoku jak wszystko u nich słuchać. Nad nimi mieszka rodzina z synem, który ma tylko głośniki komputerowe 2.1. Słucha hip hopu (i do tego lubi sobie pośpiewać :) ) i u rodziców wszystko słychać. Szczególnie bas niesie się po rurach.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Sąsiadka pewnie głucha, dlatego jej nie przeszkadza?:) Nie strasz mnie z tym spiewaniem. Kidyś z kumplem żeśmy przy flaszce puścili Vive i tak zawodzili, że się kobiety z Nas śmiały. Już czuję jaką bekę mieli sąsiedzi.
 

misio42

New member
tez tak mysle ze nic nie pomoze wygluszanie itp sam mam problem z sasiadem mieszka podemna wystarczy ze wlacze muze juz wali do drzwi i wcale glosno nie gram ale bas niesie sie
 
Do góry