Subwoofer i kable do Zensor 7 (5.1)

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Calosc zepne, a potem wezme z salonu 2-3 suby, i zobaczymy ktory zaspokoi moje skrzywione oczekiwania ;-)
Ostatnio jeden kolega tutaj pisal ze ma pomieszczenie 25m2, i kupil do niego Velodyne 1200 Ultra...ponoc to dopiero dalo mu satysfakcje ;-).

Tylko co Ty porównujesz, Dali, Rele itp. w cenie 2k do suba za 7k?
Przecież to inna klasa, ja mam tego Dali i Ci gwarantuje że w swojej klasie jest bdb, chodzi o jakość tego basu, a nie łomot, w tym wypadku nie ma startu do subów za 2x tyle. Bądżmy poważni. Suba też dobiera się do konkretnych warunków lokalowych, nawet dobry sub może zagrać przeciętnie jak nie znajdzie swojego miejsca.
Dali wysiada w pewnym momencie, ale to są już skrajne skale głośności jak na warunki mieszkaniowe (blok).
Miałem w domu na testach sporo subów, poczytaj starsze wątki.
Mi się zdaje, że szukasz innych wrażeń i jak się domyślam masz dom, a nie mieszkanie, w przeciwnym wypadku współczuje sąsiadom ;)
Pamiętaj też, że sub ma uzupełniać zestaw a nie wychylać się nie pierwszy plan.
Co Ci z suba za 7tys. który nie siądzie przy bardzo wysokiej skali, jak cała reszta budżetowych kolumn będzie ledwo zipać. Kalibracja zetnie Ci i tak tego suba tak aby cały ten zestaw współgrał ze sobą.
 

piechu

Member
Bez reklam
armanig, trochę mnie zmartwiłeś. Planowałem w dalszej perspektywie po rozbudowaniu Z7 do 5.0 zakup właśnie f12. Mieszkam w bloku, nowe budownictwo. Po Twojej wypowiedzi nie wiem czy jest w ogóle sens kupować takie ustrojstwo.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlaczego Cie zmartwiłem? Do bloku to idealny sub, to jest jeden z tych subów z "miekkim, soczystym" basem, jeżeli wiesz co mam na myśli. W bloku nie wyciśniesz z niego wszystkich możliwości.
 

piechu

Member
Bez reklam
Jesli miałbym kupować sub to chciałbym aby sąsiedzi nadal siędo mnie odzywali - mam wrażenie, że po zakupie ampli i dwóch podłogówek już jakby rzadziej mówili mi "dzień dobry". Chociaż w sumie jesteśmy kwita - oni mają wrzeszczące dzieciaki ;) Niemniej jednak nie chciałbym aby sub dudnił i trząsł xcałym blokiem, wolałbym coś co jednak będzie bardziej subtelne i tak jak pisałeś wcześniej uzupełniało scenę a nie ją dominowało. Fajnie gdyby bas był krótki, szybki i pod kontrolą. NIe wiem dlaczego ale Twój poprzedni post odebrałem jako mówiący, że ów f12 właśnie do bloku się nie nadaje. Widocznie źle zinterpretowałem :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli szukasz suba szybkiego o dobrze kontrolowanym basie, to przyjrzyj się właśnie konstrukcjom zamkniętym. Nawet jak kupisz coś mocniejszego, to kalibracja Ci wyrówna brzmienie do reszty komponentów i danej akustyki. Sam wiem po sobie, że w blokach jest ciężko dobrać odpowiedni sub, bo jak kupisz bardzo mocny czy słabszy więcej podkręcisz, to niekiedy bas będziesz miał w toalecie, pokoju obok czy u sąsiada albo po prostu będzie dudnić. Niestety, akustyki nie przeskoczysz i nigdy nie wiadomo jak to zabrzmi w konkretnych warunkach. U mnie w miejscu odsluchu jest ok, ale jak wyjdę do drugiego pokoju czy kibelka czuję się jak na dyskotece. Dlatego jak sam napisałeś, wypożycz sobie kilka o różnych konstrukcjach i sam ocenisz jaki wybrać i jaka moc juz jest wystarczająca. W blokach nie ma tak jak w kinie, że bas Ci powykręca faki a sąsiedzi będą spać spokojnie. Podejrzewam że im jeszcze lepiej powykręca.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jesli miałbym kupować sub to chciałbym aby sąsiedzi nadal siędo mnie odzywali
W takim razie prosty sposób - nie przesadzaj z głośnością i nadmiarem basu. Jeśli chodzi o suba zaufaj kalibracji i nie zwiększaj jego poziomu. Osiągniesz to co ma być, czyli jak wcześniej napisał armanig, ma tylko uzupełniać system a nie dominować nad mim.
 

piechu

Member
Bez reklam
@krzysiek1980
tak, wiem, że konstrukcje zamknięte lepiej wpisują się w moje oczekiwania niż konstrukcje BR ale w pierwszej kolejności zalezałoby mi ta tym, żeby sub wizualnie wpisywał się w resztę zestawu - tutaj niestety muszę słuchać żony, a że zensory mam w orzechu to trudno będzie dobrać coś z innej mańki... no chyba, że uda mi się wypożyczyć tego suba do mieszkania i po odsłuchu okazę się, że to jednak nie to choć w tym pułapie cenowym f-12 cieszy się naprawdę dobrymi opiniami.
@krzystofradio
tak, w przypadku skompletowania całego 5.1 zdam się na audyssey. Generalnie nie lubię słuchać głośno ale czasami nie mogę się powstrzymać więc od wielkiego dzwona bywa głośno - ale bez przesady ;)
 

MITV

New member
Od ponad tygodnia jestem posiadaczem zestawu (dali Z7 + e12f - 5.1) i jestem b. zadowolony ale chciałbym się poradzić w kwestii kalibracji subwoofera. Po kalibracji amplituner (marantz sr5008 ) ustawia mi wartość subwoofera na -12db. Czyli coś jest nie tak? Przed kalibracją ustawiam wartości stand. na subie czyli: głośność na ,,godz.12'', crossover na maxa, faza 0. Rozumiem że teraz mam zmniejszać głośność na subie aż kalibracja ustawi mi wartość na ampli 0db? Innych parametrów nie widzę w menu amplitunera jeśli chodzi o suba. Podłączenie przez LFE. Proszę o odpowiedź
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie musi być koniecznie 0. Ważne żeby nie wyciszał na max-a. Jak będzie np. -6, -8 będzie ok. Ustaw głośność na godzinę 11 i ponowna kalibracja.
 

MITV

New member
Dziękuję za odp, ale czy wartość bliżej 0 będzie działała na korzyść w odsłuchu? Jeszcze mnie zastanawia ustawienie na subie czestotliwosci (crossover) ma to znaczenie przy podlączeniu LFE, bo w ustawieniach marantza nie wiedze tych parametrow a wiem ze generalnie jest to dosc istotne. Przy przelaczaniu fazy (teraz mam na 0) nie slysze zadnej roznicy i tak zostawic?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
To chyba zależy od suba, ale przy LFE crossover u subie zazwyczaj nieaktywny. Przy kalibracji ustaw go na max. Po kalibracji amplituner pewnie ustawi Ci go na 120hz. Co do fazy to nie ma reguły. Trzeba sprawdzać kiedy jest więcej basu.
 

MITV

New member
czyli crossover po kalibracji tez zostawiam na max bo ampli i tak go ustawi po swojemu? Nie rozumiem tej fazy bo nie slysze tez roznicy. Czy masz w swoim ampli jeszcze jakieś ustawienia suba czy tylko podbijanie db ?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak crossover na max. W amplitunerze można ustawić podbicia db (czego nie powinno się zmieniać po kalibracji) oraz możesz zmieniać odcięcie (crossover) Hz.
 

MITV

New member
muszę dokładniej w instrukcji poszukać bo nie znalazłem tego parametru u siebie, czy kalibracja sama ustawia to odcięcie (crossover) Hz na ampli czy samemu muszę ustawić i jeśli tak to skąd wiedzieć na jaką wartość? Dzięki za cierpliwość:)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
mam 5007, ale pewnie u Ciebie jest tak samo. Wchodzisz w setup--speakers--manual setup--bass i tu masz odcięcie dla suba. Do filmów powinno być 120hz.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
czyli crossover po kalibracji tez zostawiam na max bo ampli i tak go ustawi po swojemu? Nie rozumiem tej fazy bo nie slysze tez roznicy. Czy masz w swoim ampli jeszcze jakieś ustawienia suba czy tylko podbijanie db ?

Ja u siebie wychwyciłem róznicę jak zapuścilem sobie muzyczkę Dire Straits przy normalnej glośności. dodatkowo jak położylem rękę na subie, to tez się dalo wyczuć w jakiej fazie gra mocniej. Jak wczesniej chcialem ustawić na typowych kawalkach basowych dość mocno podkręconych, to też nie bylem przekonany w jakim położeniu gra lepiej.
 

MITV

New member
z fazą jeszcze spróbuję a ustawienia basu znalazłem. W ustawieniach po kalibracji częstotliwość odcięcia kolumn frontowych wyświetla się na pełne pasmo. W ustawieniach ręcznych z kolei wyświetla mi się że odcięcie wszystkich kolumn ustawione jest na 80hz ale mogę to zmieniać. Nie wiem już które ustawienia ampli bierze pod uwagę i czy coś tu ruszać? Jest też opcja zmiany basu który ustawiony jest na 120hz i tak zostawić?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wszystkie kolumny zmień na małe, zetnij na 80hz, suba na 120hz.
Nie ustawiaj przypadkiem żadnych LFE + Main, jak Ci zabraknie niskich z suba, to podbij w ustawieniach (dedykowane menu poziomu tylko dla suba) na +1 czy +2.
Mam tego suba, jak będziesz miał problemy, to pisz. Świetnie mruczy, będziesz zadowolony.
 

MITV

New member
sourroundy po kalibracji zostały wykryte jako małe i centralny też (chodź chyba innym razem miałem określony jako średni) ale czy na pewno fronty mam zmienić na małe? 120hz na bas jest ustawiony ale 80 hz zmienić w taki sposób że wchodze w ustawienia i pojedynczo każdy głośnik zmieniam? LFE+main mogę też wyłączyć tylko pytanie czy te zmiany może u Ciebie coś poprawiły bo masz np inne kolumny czy inną akustykę pomieszczenia?
 
Do góry