budżetowe (i nie tylko) kable do kolumn surround

okiemserca

New member
Podpowiedzcie proszę jakiś kabel do kolumn surround
odległość 10 m, surroundy MA 1, ampli Yamaha 3020

wersja 1.
- z tanich ale już odczuwalnie lepszych niż kable standardowe

wersja 2.
- odpowiednich do klasy sprzętu
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zobacz Wire World Luna cięte z metra. Koszt ok. 50 zł/m
Jednak w Poznanskim salonie na szpuli mieli obok oryginalnej Luny "podróbę".
Jedyna różnica to brak napisów na oplocie i dwukrotnie mniejsza cena ;)
Ponoć nawet z tej samej fabryki.
 

Scrollek

New member
do głośników efektowych jak najtańszy 2x 1,5mm2 nie ma opcji byś usłysza różnicę przy efektach a do tego mają służyć, co innego fronty i ewentualnie centralny
 

okiemserca

New member
to ciekawe co mówicie, też mi się wydawało że nei ma co szaleć z kablem do surround, ale w sklepach (rozumiem że maja w tym interes) jednak mocno polecają kable od 20 pln/metr do tego typu ampli i odległosci (10 metrów) - przekrój 2x2,5 minimium.

Ktokolwiek robił odsłuch KD z róznymi kablami na surround?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Najpierw to udaj się gdzieś i posłuchaj tych kabli. Ja w stereo u siebie między kablem zwyklym za 3zł/m a Ultralinkiem usłyszałem delikatną poprawę, taka większa kontrola i ułożenie ( a może to autosugestia?), ale na pewno nie jakaś spektakularna róznica i od pierwszych tonów słyszalna zmiana. A co dopiero w kinie domowym i na kolumnach efektowych:) To są delikatne zmiany, które jeszcze przy grającej muzyce da się wychwycic, ale co wychwycisz jak raz na jakiś czas samolot przeleci z tyłu głowy czy bedzie gdzieś wybuch? Ja w kinie mam nadal zwykłe miedziaki i nie narzekam, jedynie to do stereo kupiłem lepsze żeby samemu się przekonac jaki mają wpływ droższe kable na brzmienie. Każdy ma inną wrazliwość na zmiany okablowania, a i sprzet jest mniej lub bardziej podatny na te zabiegi. Są ludzie co słyszą różnice na kablach, a są tacy co nie słyszą. Masz 10m do każdej z kolumn, więc może się okazać że wywalisz sporo kasy w błoto i nic nie usłyszysz na +.
 

Scrollek

New member
Dokładnie. Kup dla "bezpieczeństwa" 2x2,5mm2 (sam tak zrobiłem) zwykły miedziak OFC i masz zamknięty temat. Nie ma się nad tym co rozwodzić.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokladnie, opinie mozna poczytac czy testy, a pozniej i tak samemu trzeba kilka kabli sprawdzic na swoim konkretnym juz sprzecie.. tak mowi logika..
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

okiemserca

New member
jak się ma duzo wolnego czasu i mało do roboty to mozna sprawdzać kable sygnałowe - choć gdy pytałem kto to robił - to na forum cisza. Ja nie mam czasu na sprawdzanie i oczekuję czegoś co będzie lepsze od zwykłego kabelka standardowego za 2 zł. Spodziewam się że Jantzeny będą :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja jestem czlowiekiem bardzo zajetym pracuje srednio po 10 godzin dziennie ( nieliczac dojazdu do pracy i z pracy do domu) i spedzilem kupe godzin w salonach sluchajac roznych sprzetow, nawet w jednym salonie to juz taki mam uklad ze jak na dluzszy odsluch ide to nawet potrafi dostawca pitzy przyjechac :) bylo tak juz dwukrotnie ...
A jesli nie masz czasu na odsluch to pytanie sie nie ma sensu bo kazdy bedzie mowil wzgledem swojego ucha i swojego sprzetu... A kable wypozycza sie do domu i slucha sie na swoim sprzecie, a nie w salonach.. Wiec w takim wypadku wszystko jedno co sie kupi , bo bedzie to nie obiektywne i nie sprawdzone przez Ciebie..
Czysto teoretycznie te Jantzeny beda sie nadawac , niektorzy w tej cenie maja kable glosnikowe do kolumn glownych ... choc cena nigdy nie powinna byc wyznacznikiem glownym i doradca co do kupna kabla..
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

spinacz66

New member
Bez reklam
Ja też używam 2,5mm OFC i jak czytam nie które testy jak producent podaje że ten przewodnik jest lepszy czy ten wtyk jest lepszy to nie do końca chce mi się wierzyć.Możliwe że poprawa jakości może być w przewodach ze średniej i wysokiej półki od 1500zł w górę Przykładem jest komplet okablowania Tellurium Q gdzie kosztują one fortunę(cały komplet) to testy wykazały poprawę ale tak nie do końca kontrowersyjny były testy.Więc nie ma co szaleć w pułapie cenowym
 

WiTT

New member
Bez reklam
Panowie - ale temat jest o kablach na kolumny SURROUND (!) - bez jaj że kupujecie Tellurium na efektowe kolumny ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A tak odnośnie kabli Tellurium, to model Q Blue wcale nie jest taki drogi, ok. 85zł/m bez konfekcji.:) Ja też bym nie kupował takich kabli na kolumny efektowe, ale bogatemu kto zabroni.
 

spinacz66

New member
Bez reklam
Dałem przykład całego okablowania wiem że chodziło o tylnie ja pisałem o modelu głośnikowym Diamont Black para 3m 18600zł jedna
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Pomijając mitologię na temat kabli nie rozumiem spychania na drugi plan głośników surround.
Czy głośniki surround mogą brzmieć gorzej np. na płycie Jean Michel Jarre - Aero czy też na płytach SACD np. Depeche Mode lub Pink Floyd?
Chyba jednak czegoś tu nie rozumiecie ;)
 

spinacz66

New member
Bez reklam
No spotkałem się z tym podejściem że głośniki efektywne są mniej wykorzystywane i można stosować gorsze kable do nich bo najważniejszy jest front dla mnie cały zestaw jest ważny i traktuje go jednakowo używam wszędzie tego samego przekroju kabla 2,5mm i tej samej firmy
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Co to znaczy mniej wykorzystywane? np. jak jest przejście w utworach muzycznych tego samego dźwięku z frontów na tył to może być to dźwięk gorszej jakości?
Bardzo dobrym przykładem takich przejść jest właśnie płyta Jean Michel Jarre - Aero, z tym, że jest tam tylko dźwięk DTS 5.1
 

spinacz66

New member
Bez reklam
Nie którzy używają takiego określenia mi chodziło we filmach 5.1 że tam niej wykorzystywane są nie muzyce większości audiofilów i tak słucha muzyki w 2.0 więc dla nich to wsio
 
Do góry