budżetowe (i nie tylko) kable do kolumn surround

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
ale co to znaczy -> że tak słabe kolumny, że nie ma znaczenia jakie kable? :)

Kolumny i sprzet masz bardzo dobry, bo rozumiem że fronty też z serii Silver? Żebyś może to dobrze zrozumiał i tak żeby strescić to w paru zdaniach. Kable to zawsze jest kontrowersyjny temat, bo są ludzie co słyszą różnice po ich zmianie i są tacy co nie słyszą. Zmiana kabli jeżeli powoduje poprawę dźwięku, to delikatną. Na pewno z ciepło grających kolumn nie zrobisz jasnego brzmienia i odwrotnie. Często się kupuje lepsze okablowanie, bo po prostu nie wypada napisać że posiada się zestaw za 20k i do tego kable za 10zł/m, ale podejrzewam że i tak spora liczba ludzi nie jest w stanie konkretnie odpowiedzieć co się poprawiło na plus. Zawsze uważałem że dobre kable kupuje się jak posiadamy niezłej klasy zestaw stereo i lubimy posłuchac dobrej muzy w formatach bezstratnych lub dobrze wydanych płytach CD. Do MP3 czy filmów z sieci nie sądzę aby miało to znaczenie. W stereo możesz usłyszeć że np. poprawiła się scena, jest więcej powietrza w przekazie, delikatnie się wygładziło brzmienie, bas stał się kontrolowany itd. W KD po poprawnej kalibracji, czyli odcięciu przy pewnych Hz kolumn, przekierowaniu basu do suba, podpięciu BD do amplitunera po kablu HDMI, te różnice mogą być jeszcze mniejsze albo wogóle nie odczuwalne. Zwłaszcza jeżeli rozmawiamy o kolumnach efektowych. Jeżeli masz kasę i nie liczysz każdej złotówki, możesz sobie kupić kabelki za jaką Ci cenę pasuje. A jeżeli jednak pieniądz ma dla Ciebie większą wartość, to ja bym kupił taki kabel do max. 20zł/m i cieszył się oglądaniem filmów. W ogóle to nie napisałeś co Ci w brzmieniu przeszkadza, że chcesz wymienić kable? Jakiej poprawy oczekujesz?
 

okiemserca

New member
już kupiłem.

fronty też MA Silver 8 - tu mam kable Kimber 8 TC a przez chwilkę miałem ten sam który kupiłem do surround tj Audioquest 16/4 - i różnica na froncie jest kolosalna ( środek i bas pojawił się, góra została klarowna i przejzysta, nadal jasna. Dużo słucham w stereo, muzyka w dobrej jakości - w poprzednim KD miałem najtańszy miedziak i zastanawiałem sie czy kupić na tyły cos lepszego tym razem, nie wiem czy jest jakaś róznica, a nie chce mi sie podpinac tego miedziaka... może w wolnej chwili sprawdzę. Dzieki
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kurcze, to ja już nie wiem czy to ja mam coś ze słuchem czy ludzie piszą bardzo obrazowo?:) Ja po zmianie interkonektu i głośnikowych owszem usłyszalem poprawę, ale to delikatną. Na pewno nie było tak, że brakowało basu i nagle po zmianie kabli się ujawnił, czy jakaś diametralna poprawa w reszcie pasma. U mnie dźwięk nabrał ciut większej czystości i ogłady, większej kontroli, ...i to chyba wszystko.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
U mnie VDH (122, 352, właściwie wszystko jedno jaki), grał mocno dołem, ciągnącym się basem, bardzo ciemny. Nordost to sama góra, męcząca, ostra, jazgotliwa (im wyższy model tym więcej basu, ale góra nadal mocno dominująca).
U mnie te kable stoją na krańcach brzmienia wśród kabli, jakie słuchałem.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja szukalem czegoś bardzo neutralnego, z racji tego że jakoś specjalnie mi niczego w brzmieniu nie brakowało. Zależało mi na ogolnej poprawie. Całkiem możliwe że przy 2 skrajnie dobranych kablach, róznice by były bardziej słyszalne.
 
Do góry