Wybór kamery HDTV

mike_77

New member
Witam wszystkich forumowiczów

Noszę się z zamiarem zakupu kamery rejestrującej w formacjie HDTV (bedzie to najprawdopodobniej firma SONY) I tu pojawia się kilka pytań na które sądzę, że jako fachowcy pomożecie mi znaleźć odpowiedź.

1. Nośnik HDD, DVD, kasetki - co jest wygodniejsze, praktyczniejsze

2. Obróbka materiału - co jest potrzebne w PC (sposób połączenia kamery z PC - HDMI?, jaki soft do obróbki) żeby to zgrać na płyty DVD i czy wogóle przy rozdzielczości 1080 wchodzi w grę zgrywanie na DVD.

Może są jeszcze jakieś kwestie związane z kamerami o których nawet nie pomyślałem, a powinienem uwzglecnić przy rozważaniu zakupu takiej a nie innej kamery ???

Jak widać powyżej jestem kompletnym laikiem w temacie kamer, ale myslę ze mi pomożecie.

Cena w jakiej chciałbym się zamknąć to około 5kPLN.

PS. Nie wiem czy ma to znaczenie ale materiał bedzie oglądany na LCD 42PF9830 FULL HD 1080

Z góry dziękuje za informacje i porady.
 
Ostatnia edycja:

Marcin_s

Member
Na obecnym etapie praktyczniejsze sa kamery nagrywajace na kasetach w systemie HDV. Praktyczniejsze jesli chcesz montowac.
Do zrzucania materialu sluzy port Fire Wire, HDMI to port do podlaczenia TV
 

mike_77

New member
Marcin_s napisał:
Na obecnym etapie praktyczniejsze sa kamery nagrywajace na kasetach w systemie HDV. Praktyczniejsze jesli chcesz montowac.
Do zrzucania materialu sluzy port Fire Wire, HDMI to port do podlaczenia TV

A czy to prawda ze na kasetkę wchodzi 1 godzina nagrania w rozdzielczości 1080 ??
 

scott

New member
Montaz jest na dzisiaj kwesja decydujaca. Co z tego ze nagrasz fajny material jak nie bedziesz go mógl pózniej posklejac wedlug uznania.
Jesli chodzi o nowe kamery AVC HD i porównanie Sony i Panasonic jest jedna rzecz wazna - Panasonic produkuje kamery nagrywajace w pelnym formacie 1920x1080 a Sony oszczedza i daje tylko 1440x1080.
 

viValdi

New member
Bez reklam
mike_77

juz na początku popełniasz błąd zakładając, że na tym forum są fachowcy. Może są ale ja nim nie jestem.

Drugi błąd to to, że pytasz tylko o kamerę. Trzeba pomyśleć o całym procesie - od nagrania do ekranu - jak on ma przebiegać, co chcesz robić a czego nie chcesz robić. Zatem po kolei:

- jeśli chcesz nagrać na kamerę i od razu wyświetlić w HD na swoim telewizorku to ważne jest aby kamera miała HDMI (wyjście telewizyjne); Sony HC3 (tasiemka DV), UX1 (płytka DVD), SR1 (dysk twardy) mają to wyjście; Panasonic - nie wiem, Canon HV10 - nie ma. Jeśli tylko tyle chcesz robić to wszystko jedno co kupisz byle miało wyjscie HDMI.

- jeśli chcesz nagrać na kamerkę, wgrać do komputera, pociąć/pokleić dodać tytuły i efekty (to jest edycja materiału) a cały proces chcesz wykonać w HD bez straty jakości to jaki masz komputer? ile chcesz przeznaczyć na program do edycji? Jesli to ma być wyposażenie amatorskie ale z wyższej półki to może cię to kosztować więcej niż kamerka. Komputer może być wyposażony w wyjście HDMI i z niego możesz zasilać swój telewizorek jeśli tego chcesz.

- jeśli produktem końcowym ma być płytka to najpierw potrzebujesz jakiś odtwarzacz materiału HD (HD DVD lub Blu-Ray) a te są narazie drogie i mały wybór, a do tego program nagrywający (jest przewżnie w edytorze) ale uważaj, niektórzy producenci każą sobie dodatkowo płacić za funkcję wypalania materiału HD na zwykłej płytce DVD (ok. 20min materiału HD) tak żeby można odtwarzać na odtwarzaczu HD DVD

Jeśli już wiesz że chcesz edytować materiał i będziesz miał pieniądze na dostateczną infrastrukturę (komputer, edytor) to uważaj;
HC3 nagrywa w formacie HDV2, wszystkie edytory które wspierają HD łykają ten format i jesteś w domu. Nie martw się o to 1440 (napisał coś o tym jeden z forumowiczów). Tak naprawdę to format HDV2 posługuje się pixelami prostokątnymi które są szersze niż wyższe a w telewizorze masz pixele "kwadratowe" - równie szerokie jak wysokie. Edytor spokojnie może przekodować 1440 na 1920 pixeli bo w każdej linii ma dokładnie tyle informacji ile potrzeba dla zakodowania 1920 kwadratowych pixeli. W pionie jest natomiast tyle linii ile potrzeba czyli 1080.
SR1 nagrywa w formacie AVC HD - format przyszłościowy ale niestety dziś będziesz miał duży kłopot z edycją. Vegas, program do edycji firmy Sony, wspierać ten format zacznie na wiosnę przyszłego roku. Dają wprawdzie jakiś soft wraz z kamerką ale nie ma on dobrych notowań. Nie wierz również że zmieścisz na dysku SR1 kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin co sugerował mi ktoś ze sklepu Euro czy MediaMarkt (już nie pamiętam gdzie). Nagrywając w standardzie HD na 30GB zmieścisz może 3, może 4 godziny materiały HD.

Plusem kamer z dyskiem jest szykość kopiowania do komputera. Cała taśma na dysk zajmuje tyle ile nagrałeś materiału; na taśmę mieści się 60 minut nagrania (są taśmy trochę dłuższe, maksymalnie zdaje się 90 min, ale do HD to sugeruję dobrą taśmę 60 - nie są takie drogie, kupisz paczkę 5 szt. i masz "z głowy"). Natomiast przy kopiowaniu z dysku kamery na dysk komputera to lecisz ile fabryka dała a druty wytrzymają :D Nie wiem ile można osiągnąć ale na pewna szybciej niż z taśmy.

Kamery na płytki DVD to ja nie wiem po co są. Potrafię wymyślec tylko jedno zastosowanie - dla osób wybitnie nietechnicznych (np. osoby starsze). Taki "dziadek" (bez urazy, sam jestem już mocno starszawy) wkłada płytke do kamerki, nagrywa "babcię" w sanatorium, potem wkłada płytkę do odtwarzacza i już ją ma jak żywą. Zero kłopotów, zero myślenia, zero dodatkowej pracy. Piękna sprawa jeśli tego chcesz.

Zdecyduj który scenariusz ci odpowiada a decyzja co do kamery sama się zrobi - w każdym typie narazie jest od jednego do trzech modeli dwóch może trzech firm. Ostateczną selekcję łatwo przeprowadzić bo dotyczy dupereli - kolor obudowy, gabaryty, cena.

Oczywiście wszystko co napisałem dotyczy sprzętu amatorskiego.

Mam nadzieję że wkrótce powitamy cię w klubie praktykujących kamerzystów-amatorów HD :)
 
Ostatnia edycja:

mike_77

New member
Dzieki za tak szeroki komentarz.

Z tego wnioskuje iz do rozważenia są dwie opcje HDD lub kasetka.

Na dzień dzisiejszy jeszcze nie mam sprzętu PC tak żebym mógł obrabiać i z tego równiez powodu jestem na forum z tym pytaniem. Jednak obróbka to przyszłość.

Na dzień dzisiejszy chciałbym nabyć kamerkę którą mógłbym zfilmować i ewentualnie na chwilę obecną użyć jako player do odtwarzania na TV.
Chyba w takiej sytuacji najlepsza bedzie na kasetki. Skończy się jedna zakładam drugą itd. A jak bede miał sprzęt do obróbki to zgrywam na PC obrabiam i wrzucam na jakieś DVD HD (przecież kiedyś będą tańsze)

Jeżeli się mylę poprawcie mnie.

THX
 

wojcias

New member
viValdi napisał:
mike_77

............niektórzy producenci każą sobie dodatkowo płacić za funkcję wypalania materiału HD na zwykłej płytce DVD (ok. 20min materiału HD) tak żeby można odtwarzać na odtwarzaczu HD DVD...........Mam nadzieję że wkrótce powitamy cię w klubie praktykujących kamerzystów-amatorów HD :)

Jedna poprawka. Na normalna plyte DVD wchodzi nie 20 min a pelna godzina. Te 20 min wchodzi na mala plytke DVD (do kamery) o poj 1.44GB.
Mysle ze to moze byc podobny i rownie obiecujacy , aczkolwiek tymczasowy standard taki jak S-VCD - jakosc DVD ale nagrywana na plytki CD do czasu nadejscia tanich nagrywarek DVD. Poniewaz ceny niebieskich napedow za rok beda dalej wysokie mysle ze taki standard moze wytrwac 2 lata.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@mike_77

no widzisz, sam doszedłeś do swojego rozwiązania.

Jedna dodatkowa uwaga w twojej sytuacji - gdyby to miała być kamera z dyskiem to można ją archiwizować na przenośny twardy dysk. Kupujesz dysk USB2 100GB (400PLN), idziesz do kolegi co ma komputer (lub do kawiarenki internetowej), włączasz kamerkę i dysk do peceta i kopiujesz. Na takim dysku zmieści się ok. 10 godzin HD tzn 40PLN za godzinę zarchiwizowanego materiału czyli niewiele więcej niż zakup nowej kasetki DV.
Oczywiście gdybyś wybierał się w dziką głuszę Afryki na kilkanaście dni to jednak bezpieczniej jest zabrać kamerę na taśmę - tam nie ma kawiarenek internetowych :D

@wojcias

ja liczę prosto - 1 godzina materiału HD z HC3 zajmuje 13GB, pojemność zwykłej płytki DVD 4.7GB stąd mój wniosek że na DVD zmieści sie 20min.
Oczywiście można kompresować, zmniejszać bitrate'y itd. i wtedy pewnie zmieści się więcej, ale to już nie jest ten sam materiał co był na tasiemce.

@scott

przeczytałem o tej kamerze Panasonic'a co to nagrywa 1920x1080 w news'ach na tym forum.
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=9395
Zwróć uwagę, że kamera ta ma maksymalny bitrate 13Mb/s (notka #5). Jeśli to prawda to Panasonic oszczędza jeszcze bardziej niż Sony ;) profesjonalny HD ma bitrate 30Mb/s, HC3 - max 25Mb/s, SR1 -15Mb/s, Panasonic HDC-SD1 13Mb/s, a topowe DV standard definition 9Mb/s.

EDIT:
he, he - sprawdzałem jeszcze raz info o SD1 i dopiero teraz zauważyłem, że to też twój post, he, he
END EDIT

Oczywiście żadne pojedynczy parametr nie decyduje o jakości sprzętu - trzeba naprawdę zagłębić się we wszystkie elementy kamery aby o niej coś powiedzieć - to jest zadanie dla profesjonalisty. A na końcu i tak ważne jest to co da się stwierdzić organoleptycznie, szczególnie dla nas amatorów - czyli obraz i cena. NB ta kamerka też nagrywa w AVC HD.
 
Ostatnia edycja:

scott

New member
MPEG-2 vs. MPEG-4

viValdi napisał:
Zwróć uwagę, że kamera ta ma maksymalny bitrate 13Mb/s (notka #5). Jeśli to prawda to Panasonic oszczędza jeszcze bardziej niż Sony ;) profesjonalny HD ma bitrate 30Mb/s, HC3 - max 25Mb/s, SR1 -15Mb/s, Panasonic HDC-SD1 13Mb/s, a topowe DV standard definition 9Mb/s.

I to jest zastanawiajace :)

sprawdzielem: to tak jak mówic ze blu-ray disc jest lepszy niz hd dvd bo ma wiekszy transfer danych. pierwszy koduje w "staroczesnym" MPEG-2 a drugi w nowoczesnym MPEG-4 i dlatego wystepuje róznica w wartosci strumienia danych.

tak samo jest przy porównaniu miedzy HDV i AVC HD. pierwszy koduje w mniej efektywnym (choc oczywiscie ciagle dobrym) MPEG-2 a drugi w duzo wydajniejszym MPEG-4 AVC/H.264; stad bierze sie "róznica na niekorzysc" AVC HD. bitrate nie ma tu znaczenia.

idac dalej dotarlem do zastanawiajacego zdania:

AVCHD which stores a high-definition MPEG4 AVC/H.264-coded video signal on an 8-centimeter DVD. The disc is compatible with existing DVD drives and should play with the correct software, either installed on a computer or as part of the firmware in a DVD player.

Co w praktyce moze oznaczac, ze w najblizszej przyszlosci pojawia sie zwykle odtwarzacze DVD, odtwarzajace 1080 linii, w tym plyty z kamer AVC HD, albo bedzie mozliwy upgrade niektórych istniejacych odtwarzaczy DVD do takich mozliwosci a maly bitrate to furtka dzieki której bedzie to mozliwe.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Wogóle ta kamer Panasonica jest "tajemnicz"

- nagrywa na kartach SD - niby fajnie, nie ma dysku, mechanika się nie popsuje no ale jaka jest pojemność tych kart, 4GB to nie jest dużo
- jesli w środku nie ma dysku to dlaczego ona jest taka duża, chyba większa od HC3 która mieści w środku mechanizm taśmowy
- co z tymi trzema przetwornikami, ile one w końcu mają pixeli (każdy z nich)? Gdzieś wpadła mi w oko liczba 540k ale to chyba niemożliwe - jak z tego osiągnąć 1920x1080

Oczywiście na koniec dnia te technikalia nie mają większego znaczenia ale fajnie jest to wiedzieć, przynajmnie ja lubie wiedzieć co jest w środku
 

scott

New member
1. 4 GB na karcie - 40 min przy 13 Mbps (MPEG-4 AVC/H.264)
2. ergonomia - zbyt male niezbyt dobrze lezy w rece i przetworniki, to tez zabiera miejsce.
3. trzeba sprawdzic. nawiasem mówiac np. HDV Sony FX7E ma liczbe aktywnych punktów obrazu 1434 x 778 (!) a wypuszcza obraz 1440 x 810. Pozostale kamery Sony HDV i AVC HD maja 1434 x 1076 i to w trybie 4/3 (!) a nie 16/9 i wypuszczaja obraz 1440 x 1080. jak? pewnie wewnetrzna interpolacja.
 
Ostatnia edycja:
Do góry