Jak zgrać z VHS i kamery analog na PC?

nowy66

New member
Witam,

Mam prawie przedpotopowy sprzęt Sony Video8 CCDTR620E oraz jeszcze starsze VHS Hitachi no i sporo nagrań (głównie rodzinnych).

Czy jest sposób (i jak to zrobić) by przegrać
a. z camcoredera
b. z VHS

na PC a potem na CD/DVD? Nie chodzi nawet o super jakość ale racej o zachowanie pamiątek. Przypuszczam, że są jakieś free programy i jakieś przejściówki kablowe żeby to zrobić ale nie jestem biegły w "tym temacie". Z kamery jest tylko wyjście(chyba ) cinchx2 i już (z przejściem na scart - bo tak nagrywałem na VHS). A VHS standardowe przejścia. Bardzo proszę o łopatologiczną pomoc.

pzdr
 

byczy

New member
jesli posiadasz karte PC ati vivo, albo tuner tv wewnetrzny albo zewnetrzny dla pc tak samo z karta video np Pinnacle Systems Dazzle MovieCompressor 2006 USB to nie ma zadnego problemu z zgraniem materialu z vhs na komputer a pozniej to nagranie na DVD czy tam CD w roznych formatach czy to divx czy dvd.

bez takich urzadzen to moze byc troche trudne jak niemozliwe
 

dnc

Moderator
VIP
Każda karta graficzna z modułem VIVO jest w stanie odebrać sygnał video i przesłać go do systemu. Potem tylko dowolny program do obróbki i przechwytywania strumienia video i można sobie zgrać dowolny materiał.

Można też zgrać poprzez kamerę cyfrową. Jesli kamera może nagrywać sygnał ze źródeł analogowym (działa jak magnetowid) można wtedy podpiąć kamerę do np. magnetowidu i z kolei PC do kamery przez łącze FireWire. I wtedy działa to jakbyś zgrywał materiał z kamery. Na pewno kamera ma lepsze przetwarzanie sygnałów analogowych niż byle jaka karta VIVO.
Tak więc sposobów jest kilka.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kup stacjonarną nagrywarkę DVD

Ceny urządzeń spadły do rozsądnych przedziałów, sądzę, że przystowsowanie PC-ta do zgrywania filmów więcej by Cię kosztowało. Jakość jest dobra. Tak, że to chyba najrosądniejsza alternatywa. PZDR
 

arosek22

New member
O jakiej alternatywie mowisz? Przeciez czlowiek ma nagrane juz filmy na vhs'ach i chce je przekonwertowac na inny nosnik - Video mu juz pewnie pada i boi sie, ze nie bedzie mogl wiecej tego zobaczyc ;)
 

nowy66

New member
arosek22 napisał:
... ma nagrane juz filmy na vhs'ach i chce je przekonwertowac na inny nosnik... ;)

święte słowa.:)

1. OK wiem, że karta graficzna z modułem Vivo - jakiś konkretny model? Czy ma duże znaczenie jakość karty? Jakie sa granice cenowe?

2. Kabelki? Jak przejść z kamery z chinchami na PC?

3. "Dowolny program do przechwytywania i obróbki " tzn jaki ?

4. Która z waszych propozycji jest najtańsza? A która najprostsza?

5. jaki jest czas zgrywania np. 1h materiału z np.VHS?

Sory za tak banalne pytania - ale ... cóż... nie każdy zna się na komputerach:) Więc liczę na waszą wyrozumiałość.

pzdr
 
Ostatnia edycja:

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
a jednak stacjonarna nagrywarka...

arosek22 napisał:
O jakiej alternatywie mowisz? Przeciez czlowiek ma nagrane juz filmy na vhs'ach i chce je przekonwertowac na inny nosnik - Video mu juz pewnie pada i boi sie, ze nie bedzie mogl wiecej tego zobaczyc ;)

Mówię o alternatywie w stosunku do PC'-ta. Zdaję sobie sprawę, że człowiek ma filmy na VHS i wydaj mi się, że stacjonarna nagrywarka bardzo dobrze mu je przekonwertuje. PZDR
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
nowy66 napisał:
święte słowa.:)

Domyślam się, że jeżeli chcesz coś zapisać w formie elektronicznej to już masz to nagrane w formie analogowej.

nowy66 napisał:
święte słowa.:)

1. OK wiem, że karta graficzna z modułem Vivo - jakiś konkretny model? Czy ma duże znaczenie jakość karty? Jakie sa granice cenowe?

Modeli masz mnóstwo. Ale wierz mi, bo sam przez to przeszedłem i też się uparłem, że przegram sobie filmy poprzez PC (tyle tylko, że wtedy najtańsza nagrywarka stacjonarna kosztowała coś około 3000 PLN). Musisz sobie zdać sprawę z kilku rzeczy. PC - służący do zgrywania i obróbki filmów musi być naprawdę mocny, szczególnie jak chcesz od razu nagrywać w MPEG. W praktyce wygląda to tak, że karta zrzuca to we własnym formacie niewielkiej kompresji jako plik najczęściej avi, który potem musisz przekonwertować. Konwersja do mpg trwa długo i okazuje się, że nagranie godziny filmu ostatecznie zajmie Ci cały dzień. I jeżeli nie masz NAPRAWDĘ olbrzymiej motywacji i mnóstwa czasu - szybko się zniechęcisz. Do tego dochodzą różnorakie problemy z oprogramowaniem, brrrrrrrrr...........

nowy66 napisał:
święte słowa.:)

2. Kabelki? Jak przejść z kamery z chinchami na PC?

To najmniejszy problem - zarówno karta VIVO i nagrywarka stacjonarna mam wejście chinch

nowy66 napisał:
święte słowa.:)

3. "Dowolny program do przechwytywania i obróbki " tzn jaki ?

Do kart, o ile nie są w wersji bulk, zawsze jest dołączone oprogramowanie do zgrywania i obróbki filmów.

nowy66 napisał:
4. Która z waszych propozycji jest najtańsza? A która najprostsza?

Najtańsza - http://www.hoopla.pl/product_info.php?products_id=4794&ref=10

Najprostsza - http://www.hoopla.pl/product_info.php/cPath/68_190/products_id/9942

ma twardy dysk i funkcję poprawy nagrań z VHS

"Mercedes" - http://www.hoopla.pl/product_info.php/cPath/68_190/products_id/13213

wyjście HDMI i skaler obrazu, dysk 250 GB, czyta divx.

Ja odkąd mam nagrywarkę z twardym dyskiem, szybko i z przyjemnością zrobiłem domowe archiwum. Jakość nagrań jest superowa, nie muszę się martwić doborem parametrów, konwerterów itd, z poziomu nagrywarki tworzę płyty z menu, mam możliwość na bieżąco edycji filmów i ich cięcia, łączenia, usuwania niechcianych fragmentów (np kręconej podłogi bo ktoś zapomniał wyłączyć kamerę).

Jeżeli chcesz zrobić domowe archiwum z nagrań VHS - nie ma innej ALTERNATYWY;) . PZDR
 

nowy66

New member
pooh1968 napisał:
... i wydaj mi się, że stacjonarna nagrywarka bardzo dobrze mu je przekonwertuje...

Wydaje ci się czy jestes pewien? Sprawdziłeś to? Według tego toku myslenia poprzez zwykłe "kabelki" nastepuje przekonwertowanie syganłu analogowego na cyfrowy??? Sory, ale wolę mieć pewność niż wydawać min. 1.5k i przekonać się - o kurcze a jednak nie;)

Co na to Panowie Komputerowcy? Proszę o odpowiedź na moje pytanie z 15.18. Z góry dziękuję.

pzdr
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
JEstem pewien:)

nowy66 napisał:
Wydaje ci się czy jestes pewien? Sprawdziłeś to? Według tego toku myslenia poprzez zwykłe "kabelki" nastepuje przekonwertowanie syganłu analogowego na cyfrowy??? Sory, ale wolę mieć pewność niż wydawać min. 1.5k i przekonać się - o kurcze a jednak nie;)

Co na to Panowie Komputerowcy? Proszę o odpowiedź na moje pytanie z 15.18. Z góry dziękuję.

pzdr

Czy na PC, czy na nagrywarkę sygnał analogowy musisz wysłać przez zwykłe kabelki. Kabel służy tylko przesłaniu sygnału. Konwersja jest dokonywana przez komp lub nagrywarkę. Ja mam nagrywarke Panasonica i jestem pewien, że jakość nagrań sprostałaby Twoim wymaganiom. Wierz mi, ze doradzam CI korzystając z własnych doświadczeń. Pzdr:)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....ja jestem i "PCtowcem", ale sprzęt starszy i mam nagrywarkę DVD z HDD (wybrałem...zamiast w PC inwestować).

Popieram (w zasadzie ~~ w calości) poprzednika.;)

Kiedyś backup domowych nagrań odbywal się wyłącznie przez kartę VIVO ( VirtualDub załatwiał resztę w locie - bo nawet objętość pliku wynikowego mogłem określić na finał) ale praktycznie mialem 1/2 PAL i efekt "taki sobie".

Gdy pojawiła sie stacjonarna nagrywarka DVD - w 1wszy miesiąc zgrałem wszystko z VHS (a potem zgrywałem znajomym).
Jest to całkiem inna jakość obsługi, a plik wynikowy moze być lepszy dla oka, niż oryginał (czysty fakt - wystarczy instrukcje przejrzeć).
Dopiero np. następną konwersje robił PC, gdy z mpeg2 na .AVI przechodziłem, ale to już czysta cyfra, więc problem żaden... .

Od ok 2 lat nie użyłem PCta do zgrania jakiegokolwiek materiału z "analogu" (choć nowoczesne PC - potrafią b.wiele, ale funkcjonalność jest typowa dla komputera, a nie sprzętu AV.)

Każdy wybór dobry (jak da dobry efekt), ale u mnie nagrywarka DVD stanęła w miejsce magnetowidu i to jest jej kolejny atut..

Pozdrawiam .:)

Ps - i jeszcze jedno = nagrywarka DVD , nagrywarce DVD nie musi być równa i polecam sprzęt znanych marek (z jakości). ;)
 
Ostatnia edycja:

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
moje 3 grosze

Ja mogę się tylko wyrazic na temat Panasonica EH60 (każda pliszka swój ogon chwali:) ), którego używam od kilku miesięcy. Jest prosty i intuicyjny w obsłudze, możesz za jego pomocą wycinać niechciane fragmenty nagrania, dowolnie dzielić i łączyć nagrania, dodawać tytuły (ale niestety ten model nie obsługuje polskich liter), tworzyć menu płyty. Najdłuższe jest w sumie zgranie materiału na dysk twardy, samo kopiowanie ma płyty DVD jest potem szybkiem i sprawne. Ma on funkcję poprawy jakości nagrania VHS i to naprawdę widać (wspominał o tym również hojlo1). Nowszy model dodatkowo nagrywa na wszelkich możliwych formatach płyt. Na płycie o pojedynczej warstwie mieści się 2 godziny nagrania w trybie standard (i jest ono bardzo dobrej jakości). Mogę ten model polecić z czystym sumieniem ( a właściwie to pewnie lepszym zakupem na chwile obecną będzie EH65). PZDR
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
....no i właśnie dochodzimy do przydatnych funkcji. ;)

Nie wiem jak w Panasonicu, ale w w moim (starym) Pioneerze 520 mam na koniec do wyboru 9 stylowych menu (przy finalizacji płyty).
Co dla mnie bylo b.istotne - mam automatyczny start (i wyłączenie się...) w takt np zapiętego tunera TVSat (po RGB).
Na nocnym nagraniu programuję tylko tuner (nagrywarka czeka na sygnał We. ).... .
Za to Pionek nie ma polskiej wersji softu (choc nie wiem, jak z dystrybucją krajową - bo mój z "zachodu"... .:(

Właśnie trzeba szukać sprzętu pod konkretne zadania, bo czasami różnice są dość spore.

Pozdrawiam. :)
 
Do góry