Ostrość w HDV

cameraman

New member
Czy ktoś się orientuje (proszę o sprawdzoną informację) czy w kamerach HDV SONY HVR-Z1 i CANON XL H1 pomimo kręcenia się w kółko pierścienia ostrości - czy w wizjerze kamera podaje wartości ustawienie ostrości w metrach?
 

wlodek1956

New member
ostrośc w hdv

Witam ! tak - w fx1 i fz1 jest podawana odległośc w metrach lub centymetrach. Jest to niezbędne dla opanowania głębi ostrości w szczególnych warunkach zwłaszcza studyjnych.Pozdro wlodek.
Canona nie znam więc się nie wypowiadam.
 

cameraman

New member
dzieki. a powiedz mi jak ustalasz glebie skoro nie ma skali do podgladu na obiektywie? czy obliczasz odleglosc srednia np. wg zasady: srednia odleglosc= (2 x odl.pierwsza x odleglosc ostatnia) / (odl. pierwwsz + odleglosc ostatnia) np. masz obiekt, ktory zaczyna sie na 4 metrze a konczy na 10 metrze. z tego wzoru: sr odl= (2 x A x B) / (A + B) czyli:
2 x 4m x 10m = 80 / 4m + 10m = 5,7m - wynika, ze srednia odleglosc dla uzyskania powyzszej glebi, na jaka musi byc ustawiony obiektyw to 5,7 metra. pozostaje jeszcze obliczyc przyslone ale do tego jesst potrzebna wielkosc krazka rozproszenia a tego nie wiem ile on wynosi dla formatu 1/3 cala. jak ty ustalasz glebie i sobie radzisz z jej uzyskaniem (masz jakies dane o krazku czy na oko - gdybys mi pomogl?

i jeszczze jedno. przy takiej kamerzze jak np. format 1/3 cala czy 1/2 cala naa jakaa odleglosc (hiperfokal) nalezy ustawic obiektyw aby przy standardowej przyslonie f=5,6 ostrosc byla mx najwieksza - od najblizszzej mozliwej do nieskonczonosci. wielkie dzieki i pozdro
 

wlodek1956

New member
Witam no dobre pytanko tylko , że ja AMATOR nie realizuję filmików profi w studio (amator dokumentalista) ale sposób moim zdaniem jest każdy dobry kiedyś były do foto kółka do przeliczania głębi ja w terenie nie zwracam uwgi na 'matraż" bo by mi obiek filmowania uciekł jestem przekonany że przy rozdziałkach bliskich foto jakie ma hdv sposób fotograficzny byłby dobry no i łatwiej jest uzuskać maxymalną ostrość i kontrast (po manualu) widząc dane o odległości .Ja kupiłem sobie tutorial z instrukcją do fx1 i przedewszystkim fz1 i jest tam (po angielsku) wytłumaczone poco to jest i jak używać. ĆWICZYĆ ĆWICZYĆ .... A się rozpisałem pozdro wlodek.
 
Do góry