pytanie do jakiegos speca

jimmy fallon

New member
Chce kupic kamere i juz troche na ten temat sie dowiedzialem, ale mam jeszcze kilka pytan.
Doradzono mi, zeby zwrocic uwage przede wszystkim na wielkosc obiektywu i jego jasnosc oraz to, czy kamera ma takze wejscie DV. I teraz moje pytanie: Jaki obiektyw (jasnosc, srednica) mozna uznac za optymalny dla roznych warunkow nagrywania i czy faktycznie obiektywy 27-37mm sa do niczego?? I drugie pytanie: czy DV in jest konieczne, bo nie za bardzo wiem do czego mialym go uzywac...?
Szukam kamery do ok. 2500 PLN i ciezko mi cos wybrac, bo jak ma lepszy obiektyw to zoom ma tylko 10x. Moze macie jakies propozycje modeli?
 

Marcin_s

Member
jimmy fallon napisał:
Chce kupic kamere i juz troche na ten temat sie dowiedzialem, ale mam jeszcze kilka pytan.
Doradzono mi, zeby zwrocic uwage przede wszystkim na wielkosc obiektywu i jego jasnosc oraz to, czy kamera ma takze wejscie DV. I teraz moje pytanie: Jaki obiektyw (jasnosc, srednica) mozna uznac za optymalny dla roznych warunkow nagrywania i czy faktycznie obiektywy 27-37mm sa do niczego?? I drugie pytanie: czy DV in jest konieczne, bo nie za bardzo wiem do czego mialym go uzywac...?
Szukam kamery do ok. 2500 PLN i ciezko mi cos wybrac, bo jak ma lepszy obiektyw to zoom ma tylko 10x. Moze macie jakies propozycje modeli?
Zauzwaz ze Panasoniki GS z 3ccd bazuja na obiektywach o srednicach ok 30 -37mm podobnie Sony z serii HC.W tej klasie cenowej nie ma duzych szkiel.
DV-in jest CI potrzebne jesli chesz zgrywac material z komputera po montazu na kamere ale zakladam ze wolisz zrobic DVD. Za takie pieniadze mozesz kupic kamere z 3 przetwornikami CCD Panasonic GS250 na obiektywie leica. Za ta kase nie kupisz nic super jasnego.
Zoom wiekszy od 10 bedzie i tak bezuzyteczny bez statywu.
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Wyjście dv jest nie tylko do komputera. Jeżeli będziesz chciał przegrać materiał na dvd to większość nagrywarek DVD ma złącze firewire np najniższy model Panasonica DMR-ES15. W tej chwili dobry zakup to np. Panasonic NV-GS280.
 

Marcin_s

Member
blackninja napisał:
Wyjście dv jest nie tylko do komputera. Jeżeli będziesz chciał przegrać materiał na dvd to większość nagrywarek DVD ma złącze firewire np najniższy model Panasonica DMR-ES15. W tej chwili dobry zakup to np. Panasonic NV-GS280.
kolega pytal sie o DV IN a nie generalnie o DV. DV IN sluzy praktycznie tylko do zrzutu montazu na kamere w natywnym formacie DV
 

jimmy fallon

New member
jasnosc obiektywu / zoom

Jak jest z jasnoscia biektywu? Czy jest duza roznica przy ogladaniu materialu nagranego na obiektywie 1.8 i 1.2? Czy istnieje "optymalna" jasnosc obiektywu i czy te z 1.8 nadaja sie do czegos innego poza nagrywaniem w sloneczny dzien?
Czy kamery cyfrowe z zoomem np. 33x daja dobra jakosc takiego przyblizenia?
Czy mozecie polecic jakas kamere do ok. 2500 z przetwornikiem o przekatnej wiekszej niz 1/6 cala?
 

jimmy fallon

New member
dvd/mini dv/hard disk

Czy to prawda, ze jedynym "sensownym" formatem jest miniDV, bo DVD i kamery z twardym dyskiem nie gwarantuja dobrej jakosci obrazu?
 

Marcin_s

Member
jimmy fallon napisał:
Czy to prawda, ze jedynym "sensownym" formatem jest miniDV, bo DVD i kamery z twardym dyskiem nie gwarantuja dobrej jakosci obrazu?
moim zdaniem tylko MiniDV (no chyba ze jest to profesjonalny panasonic na karty P2) W DVD drazni mnie zamykanie sesji. O Hdd nie wypowiadam sie jedynie akceptowalna forma dysku twardego do kamery to Citidisk (dziala nawet z HDV) a pliki zapisuje w AVI i .Mov do latwej edycji - o wiele latwiejszej niz mpeg2
 

Marcin_s

Member
Jasnosc/przyslona jest jedynie jednym z parametrow mowiacych o tym jak kamers radzi sobie. generalnie producenci powinni w instrukcji podawac dolna granice przy ilu luxach kamera ta da rade pracowac (oczywiscie nie w trybie nocnym tylko normalnym) Tryb nocny to albo w przpadku Sony podczerwien albo w przypadku innych ogromne zwolnienie.
Generalnie taka kamera nagrasz i przy lampce nocnej ale im ciemniej tym obraz robi sie bardziej ziarnisty a kolory niewyrazne
Zoom 33 tolipa bo to co rejestrujesz cyfrowy stabilizator nie da rady Ci pomoc. Mysle ze x10 jest OK a x16 to az zanadto. Amatorskie kamery maja inny problem nie kreca w zbyt szerokim koncie - bardziej bedziesz mial problem z ... oddaleniem obrazu by obiac wieksza perspektywe niz z przyblizeniem
Zainteresuj sie Panasonicami
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
http://www.videozona***/video_tests/mg77-dc40/
http://www.videozona***/video_tests/3CCDvsCanon/

powinieneś napisać czego oczekujesz od kamery , w jakich warunkach bedziesz kręcił i co ?
Jakie złącza bedą Ci potrzebne?
Czy bedziesz nagrywał z powrotem na kasety, czy do kompa i na dvd?
Kręcił bedziesz dla siebie czy na pokaz?

porównaj kamery w/w - sprawdź ich parametry i wyciagnij wnioski
Ja proponuję - Panasonic GS 280 , JVC GRDF 570
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
http://www.videozona***/video%5Ftests/hc96/hires/hc90-school-1x.jpg
http://www.videozona***/video_tests/gs500/hires/gs500-school-1x.jpg
http://www.videozona***/video_tests/mg77-dc40/hires/mg77-school-1x.jpg
http://www.videozona***/video_tests/dvd505/hires/dvd505-school-1x.jpg

tu masz wszystkie systemy
Kamery dv - mają mniejszą kompresję . Na ile jest ważna dla Ciebie sprawdź sam
 

dnc

Moderator
VIP
Mam kamerę miniDV od prawie 3 lat i moje doświadczenia sa dosyć niedobre. A to z prostej przyczyny. O ile jakość obrazu jest OK, dźwięku także, to niestety każdy zapis gdzie potrzebny jest ruch mechaniczny, czy to taśmy czy dysku niesie za sobą ryzyko ustraty jakości nagrywanego materiału. Kamera na początku spisuje się OK, ale po pewnym czasie, kiedy taśma miniDV zabrudzi głowice i cały tor przesuwu, pojawiają sie różnego rodzaju przekłamania, zaniki obrazu (kwadraciki na ekranie), zaniki dźwięku itp. badziewia. Nie pomagają różnego rodzaju kasety czyszczace, gdyż one zamiast czyścić szlifują głowicę powodując spadek trwałości głowicy. Jedynie PŁATNA usługa w serwisie daje pozytywne skutki.
Nie wiem jak to jest w systemach z DVD, ale zapewne problemy też się zdarzają, zwłaszcza, że kamerą nie można wykonywać gwałtownych ruchów, gdyż laser może sgubić ścieżkę i nie nagra nam materiału. Moim zdaniem przyszłością są kamery z HDD lub kartami pamięci o dużej pojemności. Są mniej podatne na różnego rodzaju zakłócenia pracy spowodowanej ruchami ręki, zabrudzeniami itd. Ja się osobiście zraziłem do kamer na taśmę i raczej drugi raz bym sie nie pchał w takie systemy. Wkurza mnie to, że nigdy nie wiem jak się nagrał materiał.
Filmujesz sobie coś wartościowego. Przychodzisz do domu zgrywasz, a tam zamiast dobrej jakości masz za przeproszeniem "gó...no" na ekranie.
Owszem gdybys kupował super kasety za 100 zł, które ponoć nie brudzą tak bardzo, ale to jednak jest 100!!! Sporo jak na kawałek materiału magnetycznego zamkniętego w plastikowej obudowie.

P.S.
I jeszcze taka mała uwaga dotycząca kaset. Próbowałem uzywać różnych: TDK, BASF, JVC nawet Sony. Zawsze przed zmianą czyściłem tor video. Moje doświadczenia są następujące. Kasety za 20 czy 30 zł, to totalne badziewie, nie warte swojej ceny. Raz, może dwa nagrasz i taśma do wyrzucenia. Tak brudzi głowice, że nie da sie nagrać niczego porządnie. Najlepsze są Sony Premium. Są jednak droższe - 50-60 zł. Najgorzej chodziła kamera na kasetach TDK i BASF. Mam kamerę JVC i wydawało mi się, że jak kupię kasetę JVC to będzie OK. No i oczywiście nie było!!! Też brudziła. Wkurzyłem się i spakowałem ją do pudełka i wrzuciłem do szafy. Nie nagrywam bo szkoda miejsca na dysku i nerwów: wyjdzie, nie wyjdzie. Kupiłem sobie aparat fot. Przynajmniej jak zdjęcie nie wyjdzie to widzę od razu i zrobię sobie drugi raz!!!
 

dzekoo

New member
Potwierdzam słowa dnc. Moja nowa (2 lata temu nowa) kamera Sony już po ok 5h nagrania miala tak zabrudzona glowice, że nagrywala w paski. Zeby sie zorientowac, musisz obejrzec i film z wycieczki mozna do kosza wyrzucic. Czyszczenie kaseta pomaga wlasnie na okolo 5h! nagrania. Uzywalem jeden rodzaj kaset Sony (tanich) bo w sieci przestrzegaja przed mieszaniem, ale nic to nie dalo. Teraz stosuje takze Panasonic. Nie miałem takich problemów z Hi8. Owszem były czasami dropy, ale głowica nie musiała być tak często czyszczona.

Moim zdaniem karty pamieci to przyszłość. Dalsza miniaturyzacja kamery. Zgodzilbym sie tez na wieksza kompresje ale musi byc wieksza rozdzielczosc (HD). Obecna kamerę kupiłem pod wpływem zachwytów nad montażem nieliniowym bez strat jakości. Jednak często na montaż nie mam czasu, a uzyskana jakość mnie nie zadowala. Zwłaszcza oglądając materiał na komputerze. Czasami aparat foto kreci podobne filmiki.

Pozdrawiam
Jacek.
 

jimmy fallon

New member
Dziekuje za odpowiedzi i... jeszcze jedno pyt.

Dziekuje za odpowiedzi na moje pytania.
Mam jeszcze jedno pyanie dotyczace formatu. wiem juz, ze DVD moge sobie odpuscic. Zawsze polecano mi miniDV,a z odpowiedzi na forum wynika, ze uzytkownicy miniDV maja problemy z ciaglym czyszczeniem glowic i czestym brudzeniem tych glowic przez kasety i sklaniaja sie ku twardym dyskom.
I tu moje pytanie: jak wypada porownianie jakosci obrazu z miniDV i kamer z dyskiem? Slyszalem zachwyty nad nowymi kamerami JVC Everio (obiektywy f 1.2, dyski 20 GB na prawie 5 godz. nagrania w najlepszej jakosci itd.).
Zaznaczam, ze podstawowe znaczenie ma dla mnie jak najwyzsza jakosc, nie mam tez problemuu z noszeniem kompletu zapasowych kaset, jesli jednak mam ciagle czyscic glowice to zaczynam sie zastanawiac...
 

jimmy fallon

New member
Poza tym...

Poza tym JVC Everio maja tylko jeden CCD, co moze dodatkowo wplywac na porownanie jakosci z miniDV z 3CCD...
Mam zamiar filmowac z reki albo ze statywu, w swietle dziennym lub dobrze oswietlonych wnetrzach, nie planuje filmowania dynamicznego, w szybkim ruchu itd. Bylem wlasciwie zdecydowany na Panasonic NV GS 280 albo JVC GR DF570, ale to czyszczenie glowic mnie troche zniecheca i zaczynam sie zastanawiac nad kamera z dyskiem o ile jakosc bedzie porownywalna z tymi 2 modelami wymienionymi przeze mnie.
 

Marcin_s

Member
JVC to kolorystyczny badziew - Ta firma powinna odpuscic sobie rynek amatorski bo robi tylko super profesjonalne kamery w sprzecie amatorskim obraz jest przecietny nawet na Everio z 3ccd
Co do jakosci kaset - panikujecie - sporo nagrywam i czesto kaseta robi po 20 razy. najwiekszy badziew robil Sony a najlepiej kreci mi sie na TDK.
jeszcze jedna sprawa glowice czysci sie specjalnym alkoholem a nie kaseta czyszczaca - ta po prostu dziala jak papier scierny. Kasete taka mozna miec przy sobie na czarna godzine.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
w swoim życiu miałem kilkadziesiąt kamer w użytkowaniu.
Od Blaupunkta, Sanyo , Sony , Samsunga, Canona po Panasonica i JVC .
Z kamerami tymi nurkowałem , wspinałem się , jeździłem na nartach i użytkowałem w warunkach od -38 stopni po + 55 stopni /od koła podbiegunowego w zimę ,po pobyt na pustyni w środku lata/
Żadna kamera mnie nie zawiodła .Korzystajac z kasety czyszczącej ratowałem wiele nagrań - w każdych modelach. Nie ma kamer które się nie brudzą. Ze swoich nagrań zawsze byłem zadowolony.
Często testujemy kamery które dopiero wejdą do sprzedaży.
Obecnie korzystam z kamery GRDVP 7 - JVC . Model który pozwala na bardzo wiele .
JVC Everio 3 CCD - nie ma jeszcze w Polsce w sprzedaży.
Ogladaliśmy ale tylko atrapę na prezentacjach w Dublinie.
Więc nie moge się odnieść do jej jakosci , ale otrzymamy ją do testów przed wprowadzeniem do sprzedaży.
Na sprzedanych kilkadziesiąt kamer z hdd - żadnej reklamacji.
Na dodatek uzytkownicy mocno zadowoleni z jakości nagrania.
Dodać należy że rewelacyjną jakość zyskuje się po zrzuceniu nagrania na komp obrobieniu i nagranie na dvd.

http://www.videozona***/video_tests/mg77-dc40/
Sprawdź różnice na własne oczy i oceń czy dla Ciebie są istotne.

pozdrawiam
 

Marcin_s

Member
KIKI - mialem 2 kamery JVC MiniDV (GRD90 i JVC GR-DV2000) - wszystkie mialy badziewne kolory przy ktorych najprostsze Canony to byl majstersztyk. Strasznie kiepsko kreca przy kiepskim swietle. Elektronika w nich wariowala - czeste problemy z wilgocia - zablokowana kamera i ostrzezenia o kondensacji - a sorry nie mam zamiaru do normalnego uzytkowania pakowac kamere w opakowanie wodoszczelne.

Krecilem Zawody RedbullMonstair na wiosne zeszlego roku w W-wie i ludzie wzbili taki tuman kurzu ze... kamera poprosila o wyczyszczenie glowicy a byla wyczyszczona rano...

Jest sporo testowych plikow z Everio w necie i pokazuja one dokladnie ta sama charakterystyke tej kamery do wczesniejszych. Juz nigdy nie kupie kamery Jvc. Jesli chce miec ladny obraz w cenie do 5000zl tylko Panasonic, Canon lub Sony HC3 i kasety miniDV. Spokojnie wystarcza na czas gdy wyklaruje sie jakis nowy standard zapisu.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
zostanę przy swoim zdaniu .
Oczywiście ,ze trudne warunki dla każdej kamery są wyzwaniem.
Ale często podróżujac po świecie - widziałem jak ludzie sie męczą ze wszytkimi kamerami bez wyjatku.
Ale w extremalnych warunkach JVC mnie nigdy nie zawiódł.
Spróbuj pokręcić kamerą przy minus - 35 stopniach / tylko żebyś nie uszkodził/ - to porozmawiamy.
Spróbuj korzystajac z jednej ręki zrobić dobre ujęcia / różne / podczas nurkowania , jazdy na nartach czy wspinaczki.
Wyposażenie - do nurkowania , deszczu , piasków pustyni - pozwala cieszyć się z dobrej kondycji kamer JVC.
Poza tym - udział w sprzedaży światowej jak i Europejskiej po kolejnej serii innowacyjnej - stawia JVC w wielu krajach i obszarach świata na pierwszym miejscu.
http://www.jvc.pl/site/pl_pl/g_series/
pozdrawiam
 

Marcin_s

Member
kiki napisał:
zostanę przy swoim zdaniu .
Oczywiście ,ze trudne warunki dla każdej kamery są wyzwaniem.
Ale często podróżujac po świecie - widziałem jak ludzie sie męczą ze wszytkimi kamerami bez wyjatku.
Ale w extremalnych warunkach JVC mnie nigdy nie zawiódł.
Spróbuj pokręcić kamerą przy minus - 35 stopniach / tylko żebyś nie uszkodził/ - to porozmawiamy.
Spróbuj korzystajac z jednej ręki zrobić dobre ujęcia / różne / podczas nurkowania , jazdy na nartach czy wspinaczki.
Wyposażenie - do nurkowania , deszczu , piasków pustyni - pozwala cieszyć się z dobrej kondycji kamer JVC.
Poza tym - udział w sprzedaży światowej jak i Europejskiej po kolejnej serii innowacyjnej - stawia JVC w wielu krajach i obszarach świata na pierwszym miejscu.
http://www.jvc.pl/site/pl_pl/g_series/
pozdrawiam
Nie pisz mi o kreceniu przy minus 35 jesli nie mozna krecic przy plus 20 i wilgotnosci 80%!!!!!!
Teraz z rozrzewnieniem wspominam moje stare Digital8 - to byla pancerna i bezstresowa kamera.
 
Do góry