HD Writer - mini instrukcja obsługi

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
HD Writer jest prostym, ale zarazem znakomitym programem edycji podstawowej dla AVCHD. Działanie programu jest szybkie nawet przy słabych komputerach. Program jest zasadniczo przeznaczony do edycji AVCHD z kamer Panasonic, ale z powodzeniem może być również stosowany do AVCHD z kamer Sony. Program jest anglojęzyczny i wielofunkcyjny, więc dla niektórych (jak sygnalizują posty) jego stosowanie może stanowić duży problem, a ponieważ staje się powszechny, dlatego zdecydowałem się napisać krótką instrukcję jego obsługi.
Import AVCHD
Importować AVCHD można bezpośrednio z kamery podłączonej do PC-ta kablem USB. W tym przypadku po uruchomieniu kamery należy w niej ustawić odpowiednie połączenie z PC-tem. Jeżeli kamera zapisuje na kartach pamięci, to wygodniej jest podłączyć do PC-ta samą kartę poprzez odpowiedni czytnik USB. Po uruchomieniu HD Writer w Menu Sart kliknąć na Copy to PC. W oknie Select the media source najczęściej automatycznie uwidocznione zostanie źródło z materiałem AVCHD, a poniżej pokażą się ikony poszczególnych ujęć filmowych, natomiast po prawej stronie pojawi się charakterystyka liczbowa całości materiału AVCHD. Jeżeli tak się nie stanie należy rozwinąć panel pod napisem Select the media source i wskazać, gdzie jest nasz materiał źródłowy. Gdy komputer rozpozna źródłowe AVCHD, w oknie dolnym pod napisem Select the destination folder należy ustawić, gdzie ma zostać zapisany materiał zaimportowany. Komputer proponuje lokalizację zapisu, więc jeżeli nie ma przeciwwskazań, nic nie zmieniać. Poniżej komputer proponuje nazwę zbioru pod którą zostanie zapisana cała struktura AVCHD. Nazwą tą będzie aktualna data i warto zamiast niej wpisać jakąś krótką nazwę, dla nas łatwo kojarzącą się z treścią importowanego filmu.
Gdy pierwszy raz zaczynamy pracę z HD Writer należy jeszcze kliknąć w dolnej części na Settings i zapoznać się z ustawieniami proponowanymi przez kopmputer odnośnie nagrywania płytki AVCHD i obszaru roboczego, gdzie komputer będzie wykonywał swoje obliczenia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań - akceptujemy i wracamy do poprzedniego okna. Teraz można już kliknąć na Start copying i obserwować postęp w zakresie importu AVCHD na dysk komputera. Po zakończeniu pojawi się zapytanie czy usunąć dane źródłowe - proponuję zawsze na pierwsze pytanie odpowiedzieć No - różne rzeczy mogą się przytrafić, więc lepiej mieć materiał źródłowy do dyspozycji. (Jego usunięcie zawsze możemy dokonać w kamerze przed powtórnym zapisem (poprzez formatowanie nośnika) lub w normalnym trybie w PC opcją usuń (zamarkowane wcześniej wszystkie katalogi AVCHD)).
Drugie pytanie będzie dotyczyć, czy chcemy przejść do edycji zaimportowanego materiału. Jeżeli odpowiedź jest twierdzącą program zostanie przełączony w edycję (Easy editing). Jeżeli chcemy edytować w późniejszym czasie, to w czasie nam dogodnym, po uruchomieniu HD Writer ze Start Menu klikniemy na właściwą ikonę.
Edycja AVCHD - usuwanie wadliwych fragmentów lub całych ujęć
Po uruchomieniu Easy editing, w lewym górnym okienku pojawią się nam nazwy, pod którymi zostały zapisane nasze filmy (lub jedna nazwa jeżeli import był jednokrotny), natomiast w prawym górnym oknie o nazwie Video pojawią się ikony poszczególnych bloków filmowych. (Jeżeli ujęć wykonanych w jednym dniu było nie więcej niż 99 to pojawi się jedna ikona, jeżeli było ich więcej to pojawi się ich odpowiednio więcej. Jeżeli materiał filmowy nagrywany był w czasie kilku dni, to dla każdego dnia utworzony zostanie niezależny jeden lub więcej bloków obejmujących do 99 ujęć filmowych). Zaznaczenie dowolnego bloku filmowego spowoduje pojawienie się w oknie Scenes tyle ikon, ile ujęć filmowych obejmuje dany blok i w lewym dolnym rogu jednocześnie uaktywni się przycisk Save as MPEG2 (możemy go wykorzystać do zapisu materiału filmowego z danego bloku w formacie MPEG2 teraz lub po edycji danego bloku)
Edycja polega na przeglądaniu poszczególnych ujęć z okna Scenes poprzez dwukrotne kliknięcie na daną ikonę. W zależności jaki jest nasz stosunek do danego ujęcia możemy go: pozostawić bez zmian, podzielić ujęcie na dwie części lub usunąć całe ujęcie. Gdy ma miejsce pierwszy przypadek przechodzimy do następnego ujęcia celem jego przeglądu. Gdy decydujemy się coś wyciąć z danego ujęcia, zamykamy okno podglądu i klikamy po prawej stronie na Split scenes, a następnie wybieramy miejsce rozcięcia w oknie podglądu przystosowanym do rozcinania i klikamy w tym oknie na Split scenes. Po chwili w oknie Scene w miejscu poprzedniej ikony pojawią się dwie nowe reprezentujące ujęcie po rozcięciu. Teraz zbędną część możemy zaznaczyć i ją trwale usunąć przyciskiem z prawej strony Delete scenes. Jeżeli w części pozostawionej jeszcze coś trzeba usunąć, to czynności powtarzamy. Przycisk Delete scenes oczywiście użyjemy także do usunięcia całego ujęcia, gdy to uznamy za stosowne. Po dokonaniu przeglądu i stosownych czynności dla każdgo ujęcia w danym bloku, przechodzimy do edytowania kolejnego bloku, aż w komputerze pozostaną tylko dobre ujęcia lub ich fragmenty. Każde kliknięcie dotyczące usunięcia danego ujęcia, wymaga potwierdzenia dla odpowiedniego zapytania ze strony programu, gdyż operacja jest bezpowrotna. Również dzielenie wymaga potwierdzenia, ale błędna decyzja w tym przypadku da się naprawić przez ponowne złączenie obu części.
Edycja AVCHD - łączenie ujęć w tytuły
Po przeglądzie całego materiału filmowego, możemy już podjąć decyzję ile i jakie chcemy tworzyć tytuły, które będą mieć swoją reprezentację w Menu nawigacyjnym naszej struktury AVCHD (BR). Możemy zatem przystąpić do łączenia poszczególnych scen (ujęć filmowych) w większe bloki filmowe, będące odpowiednikami tytułów. W tym celu zaznaczamy drugą ikonę i klikamy na przycisk Merge scenes. Po chwili druga ikona znika, gdyż scena ta zostaje dołączona do poprzedniej. W ten sposób zaznaczając kolejne ikony możemy dołączać kolejne sceny do już połączonych, aż połączymy wszystkie ujęcia, które mają tworzyć dany tytuł. Dla kolejnych tytułów sposób postępowania przyłączeniu ujęć jest analogiczny. Każde połączenie wymaga potwierdzenia. Teoretycznie błędną decyzję można naprawić poprzez ponowny podział w odpowiednim miejscu, ale tego należy unikać, bo to dodatkowa praca, która w niektórych przypadkach może prowadzić także do błędów montażowych.
Authoring - czyli edycja struktury AVCHD (BR)
Klikamy na dolny przycisk Select videos to copy to media. Otwiera się na dole okienko Selected scenes, do którego przeciągamy poszczególne bloki filmowe (odpowiedniki planowanych tytułów) z okna Scenes. Z prawej strony wyświetlana jest informacja ile MB ma dany tytuł i ile sumarycznie mają przeciągnięte tytuły. Te informacje pozwalają nam dobrać tyle tytułów, aby nie przekroczyć pojemności płytki DVD (DL).
Edycja menu nawigacyjnego:
Naciskamy Confirm selection i otwiera się okno Edit top menu. Tutaj w miejsce Title entry wpisujemy tytuł naszego filmu, a w miejsce dat i plusów pod ikonami, wpisujemy nazwy dla poszczególnych tytułów. Po prawej stronie znajdują się okna opisane jako Bg/Layout. W górnym oknie możemy wybierać tła do naszego menu. Jeżeli chcemy własne tło (lub z jakiegoś innego programu do authoringu) wybieramy User's picture i wskazujemy miejsce skąd dany obrazek ma być pobrany. W dolnym oknie są pokazane schematy rozmieszczenia ikon tytułowych w menu. Jeżeli wybierzemy schemat z mniejszą ilością ikon niż mamy tytułów, to oczywiście nasze menu stanie się wieloplanszowe. Dobrze jest tak dobrać schemat, aby ostatnia plansza była w miarę dobrze wykorzystana (np aby tam nie został pojedynczy tytuł).
Jeżeli klikniemy na przycisk górny Font/Title, to otworzą nam się okna umożliwiające dobór rodzaju czcionki, jej wielkości, koloru i cieniowania. Górne okno (Disc title) dotyczy oczywiście tytułu filmu (płytki), a dolne okno (Video title) dotyczy nazw tytułów. Poszczególne plansze menu możemy przeglądać klikając na odpowiednie przyciski (następna, poprzednia) i wszystkie czynności edycyjne możemy poprawiać, aż do uzyskania zadowalającego wyglądu końcowego. Upewniamy się na koniec czy ustawienia są poprawne (rodzaj płytki - DVD (DL), rodzaj napędu, format (AVCHD lub DVD) i klikamy na Start copy. Wykonanie płytki AVCHD jest szybkie, bo nie wiąże się z przekodowaniem. Wykonanie płytki odtwarzalnej w zwykłym odtwarzaczu DVD trwa dłużej, bo materiał musi zostać przekodowany do MPEG2.

Tak utworzona płytka AVCHD może być odtwarzana w stacjonarnym playerze BR (starsze modele mogą nie mieć obsługi AVCHD), w PS3 lub w komputerze. Do komputerowego odtwarzania można wykorzystać player AVCHD wbudowany w HD Writer (dostępny z menu poprzez Start Playback) lub inny odtwarzacz przystosowany do odtwarzanai struktur AVCHD (BR) - np PowerDVD CyberLink, TotalMedia Theatre itp
Program HD Writer może być też wykorzystany do reedycji istniejącej płytki AVCHD, gdyż potrafi importować z niej strukturę AVCHD.
Program HD Writer oferuje dużo większe możliwości edycyjne niż PMB, więc posiadacze kamer Sony, mogą również korzystać z tego programu. W tym celu należy cały katalog BDMV utworzony na dysku przez PMB podmienić w jakiejś roboczej (małej) strukturze AVCHD wytworzonej przez HD Writer w miejsce pierwotnego katalogu BDMV.
 

brutus76

New member
Ech...jak się nie ma czasu to się mało sznupie. Kolega Sydon777 prawdziwy GURU AVCHD wykonał tu kawał dobrej roboty, a ja spamuje po forum prosząc o instrukcję obsługi HD Writer'a.

Mam tylko jedną prośbę o rozwinięcie wątku " Program HD Writer oferuje dużo większe możliwości edycyjne niż PMB, więc posiadacze kamer Sony, mogą również korzystać z tego programu. W tym celu należy cały katalog BDMV utworzony na dysku przez PMB podmienić w jakiejś roboczej (małej) strukturze AVCHD wytworzonej przez HD Writer w miejsce pierwotnego katalogu BDMV."

Czy można bardziej łopatplogicznie?

Mam katalog oznaczony datą w którym znajdują się pliki skopiowane z kamery Sony przez program PMB, jak - krok po kroku - spowodować by były one wczytane z HDD kompa przez program HD Writer? Ja próbowałem kombinować ale bez skutku :( - (windows vista)

Baaardzo proszę o pomoc!

P.S. Pliki te są już nazwane przeze mnie i są w towarzystwie "śmieci" tj. dwóch malusich pliczków niejako przynależących do tego głównego (można je wywalić?)
 

Drozdp

New member
Upgrade

Na stronach Panasonica pokazało się upgrade do HD Writera (wersja dla Visty i dwie poprawki dla XP). Upgrade jest dostępne po wpisaniu numeru kamery :(
 

the-moon

New member
Witam, wszystkich. Wprowadzenie do tego posta (postu) naprawdę konkretne. Wielki szacun - choć nie powiem, że obsługa HD Writera to rzecz skoplikowana, to jednak warto przeczytać instrukcję napisaną w ludzkim języku.

Mam potrzebę "zmontowania" filmiku z HDC-SD9 nagranego na ślubie i weselu metodą zupełnie amataorską. Czyli sporo cięć różnych scen, łączenie, kasowanie krótkich fragmentów. W sumie materiału jest ok 4 godzin. Pełna karta 16GB i dwie 4GB i kawałek 2GB. Wszystko nagrane w max jakości.

Nie oczekiwałem po tym programie jakiś cudów, faderów, czy płynnych przejść między scenami. Że o ingrencji w ścieżkę dzwiękową nie wspomnę.
Miałem tylko oczyścić nagranie z niepotrzebnych fragmentów. A reszta "na żywca". Pod tym kątem niby wszystko OK - choć jeszcze nie skończyłem obróbki..... Dlaczego....???

....DLATEGO, że wykasowanie choćby najdrobniejszego fragmentu zajmuje wieczność. Bez kitu!!! Nie wiem czy to wina kompa, czy po prostu te AVCHD są tak absorbujące.....
Łączenie sceny następnej z poprzednią [merge] ok. od 20 do 35 sekund (na oko)
Oddzielanie fragmentów z jednej sceny [split] ok. 30 do 40 sekund.

Kasowanie sceny ok. dwóch rozdań pasjansa i jeden saper mały - ok 3-4 minuty.

To normalne?????? Strasznie długo. W sobotę siedziałem od 22:00 do 2:00 w nocy, w niedzielę do 3:00 - a jeszcze pewnie dziś mnie czeka krótszy sen. Ale poazatym wszystko OK.


A tak poza tym:
Mam zamiar kupić laptoka. Proszę podpowiedzcie mi na co muszę zwrócić bardzie uwagę, abym potem mógł z przyjemnością i bez kłopotów edytować (w różnych programach) pliki w formacie AVCHD z mojej kamery.

Pozdrawiam,
 

bemx2k

New member
the-moon

Czy musisz byc az tak mobilny
zeby na sile tego laptopa brac ???

Zwroc Uwage na CPU minimum Core2Duo 8200
jak masz kase to Core2Quad Q9300 , do tego koniecznie szybka pamiec DDR2 1066 oczywiscie mowa o desktopie PC
bo w lapku maly pozytek z szybkiego proca jak nie mozna
zazwyczaj odpalic RAMu szybciej niz PC800 ( 400MHz )

Pamietaj ze wydajnosc calego systemu opartego na tym samym CPU w laptopie bedzie zawsze jakies 10-15% mniejsza ! ! !
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
HD Writer 2.6

Z najnowszymi kamerami Panasonic oferowana jest nowa wersja HD Writer 2.6. Czy ktoś z forumowiczów spotkał sie moze z informacjami jakie sa różnice względem straszej wersji i jak jest kompatybilność z kamerami SD5 i SD9?
 

tachowp

New member
Writer HD

Witam wszystkich pasjonatów HD ! Od kilku miesięcy posiadam kamerę Panasonic SD5 i sprawuje się bardzo dobrze, doskonale nagrywa się poprzez nagrywarkę BN-1 i bezpośrednio na dysk telewizora poprzez zlącze Audio -Video. Problem zaczyna się kiedy nagranie trzeba udostępnić komuś kto nie posiada odpowiedniego sprzętu. To sprowokowalo zajęcie się programem HD Writer i poprzez jego możliwości konwersji na format MPEG2 a potem za pomocą Win...(zapomnialem nazwę) na format DVD. Wszystko jest OK jeśli nie są potrzebne żadne poprawki w ujęciach. Z instrukcji kolegi SYDON777 (za którą mu wielkie dzięki) wynika że po przejrzeniu poprawionych ujęć można spowodować przyciskiem Start Copy nagranie na plytę. Mój przycisk Start Copy jest niedostępny. Jeszce jedno pytanie: jak zapisuje się i gdzie projekt po przeróbce i dodaniu tytulów itp. Aktywny pozostaje tylko przycisk Close,a on nie powoduje zapisu projektu.Przyciskiem Setting - również nie można zmienić ustawień. Prosze o wskazówki, gdzie tkwi bąd pewnie bardzo banalny, ale siedzę nad tym trochę czasu i nic.(lącznie z ponowną instalacją programu HD Writer 2.0 bo taki byl w wyposażeniu mojej kamery. A może program ma jakies luki chociaż nic na to nie wskazuje. Pozdrawiam .
 

tachowp

New member
HD Writer

Chcę dodać że skorzystałem z update 2.0 z linku podanego przez "kszysztofradio" .Liczyłem że będą jakieś istotne zmiany ale nic takiego nie zauważyłem. Wiec mój problem pozostał:(. Prosiłbym aby kolega SYDON777 jako najbardzej zaawansowany w wiedzy na temat HD Writer'a i w ogóle HDTV i plików i ich konwersji spróbował mi pomóc . Pozdrawiam.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ponieważ nikt nie chce pomóc, a ja zostałem "imiennie wezwany do tablicy" więc kilka uwag do tego co już było napisane:
Chcąc nagrać film w postaci płytki DVD odtwarzalnej na standardowym odtwarzaczu, nie trzeba najpierw kodować materiału do MPEG2 (choć HD Writer ma taką opcję), a dopiero później (przy użyciu jakiegoś innego programu) tworzyć płytkę DVD. HD Writer pozwala uzyskać gotową płytkę DVD bezpośrednio z przygotowanego w nim projektu w oknie Edit top menu. W tym celu w lewym dolnym narożu tego okna w rozwijalnym panelu trzeba wybrać DVD-Video (High lub Standard Quality). Przycisk Start Copy będzie uaktywniony tylko wówczas, jeżeli w napędzie nagrywarki (musi on być uwidoczniony w górnym okienku o nazwie Save To) będzie umieszczona właściwa płyta DVD (-R lub -RW) i jeżeli przygotowany materiał mieści się na niej w całości (jeżeli nie mieści się, to na wskaźniku Used space pojawi się czerwona końcówka reprezentująca jego nadmiar) .
Cały proces edycyjny w HD Writer jest automatycznie zapisywany krok po kroku. Zamknięcie programu w dowolnym momencie nie spowoduje utraty wyedytowanego materiału. Niestety gdy przejdziemy do utworzenia top menu, nie ma możliwości jego zapisania - gotowy projekt należy więc nagrać na płytkę jako AVCHD lub DVD (i jakie to ma być nagranie trzeba odpowiednio wcześniej zdecydować - przed dobraniem tła, napisów itd). Jest to pewna wada programu - ale ponieważ tworzenie top menu przebiega bardzo szybko i bezpośredno poprzedza nagranie płytki, więc w normalnym postępowaniu nie tworzy żadnego utrudnienia.
Przycisk Settings jest dostępny na planszy Start Menu, gdzie udostępnia wszystkie opcje i z tego należy korzystać. Na kolejnych planszach (Easy editing i Edit top menu) przycisk Settings jest również dostępny ale z ograniczonymi opcjami.
 

tachowp

New member
HD Writer

Serdeczne dzięki za odpowiedź koledze Sydon777 .Wiedziałem że można na Ciebie liczyć bo taka jest natura krakowiaków .Choć mieszkam już ponad 40 lat na Dolnym Śląsku to z urodzenia jestem też krakowianinem z Krowodrzy. Zabieram się do prób ale z lektury Twojej odpowiedzi wynika że problem mo tkwić w nagrywarce mojego DELL'a . Ale otym po próbach .Jeszcze raz serdeczne dzięki "krajanie SYDON777" Pozdrawiam.
 

tachowp

New member
HD Writer

HURA! Wszystko OK! Działa i nagrywa oraz wszystkie klawisze aktywne .
Banał ! Okazało się że moja nagrywarka w moim DELL'u po prostu nie rozpoznawała dysku i nie pozwalała programowi pójść dalej .Dzięki koledze SYDON777 przeskoczyłem ten temat ,a może ktoś ma podobne kłopoty to może skorzystać z naszych doświadczeń.
Mam jeszcze jeden problem : gdzie zapisuje się obrobiony materiał by można go było przekonwertować na MPEG2 , a potem np.WinAvi na DVD ?

Z forum wynika że do obróbki plików HD potrzebny jest dobry komputer bo inaczej wszystko będzie trwało "wieki" tak jest u mnie bo procesor Pentium4 3 GB jakoś słabo sobie radzi. Co koledzy polecacie aby koszt inwestycji nie był za wysoki, a działanie z programem typu HD Writer do celów osobistych oraz czas obróbki był w miarę przyzwoity .Serdeczne pozdrowienia i podziekowania!
 

Bogdan__

New member
problem z odtworzeniem AVCHD

Witam, mam prośbe w rozwiązaniu problemu, a mianowicie, po procesie nagrywania filmu AVCHD w progranie HD Writer 2,5 płytka wysuwa sie z napędu że zapis został dokonany, lecz po umieszczeniu tej płytki w napędzie w komputerze i próbie uruchomienia jej na otwarzaczu w programie HD Writer wyskakuje komunikat "The media may not have been finalized.Please confirm." Próbowałem otworzyć film równiez na Powerdvd lecz tam również nierozpoznaje tego pliku. Proszę o pomoc - radę co robić, bo już nie mam pojęcia, przeszukałem forum, zapoznałem się z instrukcją obsługi do programu ( która bardzo ułatwiła mi poruszanie sie po HD writerze, i jak już wiele osób pisało wielkie dzięki za to koledze Sydon777)wciąż nie mogę znaleść przyczyny dlaczego tak jest?
 

tachowp

New member
HD Writer

Co prawda ja mam HD Writer'a 2,0 ale programy są podobne . Czy kolega próbował sprawdzić swoja nagrywarkę ,czy odtwarza pliki tego typu. Może nagrywać a nie odtwarzać. Miałem taki problem .Ponadto nie napisał kolega w jakim systemie nagrywał te pliki czy konwertował do MPEG2 czy pozostawił w w oryginale. Tutaj też może tkwić problem.Pozdrawiam.!
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Być może jest tak, że wyjmujesz płytkę po pierwszym wysunięciu szuflady w nagrywarce. Poczekaj chwilę, płytka zostanie ponownie wsunięta samoczynnie, dokona się finalizacja i za moment wysunie się szuflada powtórnie na stałe, z gotową płytką.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
tachowp napisał:
HURA! Wszystko OK! Działa i nagrywa oraz wszystkie klawisze aktywne .
Banał ! Okazało się że moja nagrywarka w moim DELL'u po prostu nie rozpoznawała dysku i nie pozwalała programowi pójść dalej .Dzięki koledze SYDON777 przeskoczyłem ten temat ,a może ktoś ma podobne kłopoty to może skorzystać z naszych doświadczeń.
Mam jeszcze jeden problem : gdzie zapisuje się obrobiony materiał by można go było przekonwertować na MPEG2 , a potem np.WinAvi na DVD ?

Z forum wynika że do obróbki plików HD potrzebny jest dobry komputer bo inaczej wszystko będzie trwało "wieki" tak jest u mnie bo procesor Pentium4 3 GB jakoś słabo sobie radzi. Co koledzy polecacie aby koszt inwestycji nie był za wysoki, a działanie z programem typu HD Writer do celów osobistych oraz czas obróbki był w miarę przyzwoity .Serdeczne pozdrowienia i podziekowania!

Tak jak pisałem w trakcie edycji HD Writer każde zlecenie zapisuje automatycznie, ale nie do jakiegoś oddzielnego pliku projektowego, jak to ma miejsce w klasycznych programach edycyjnych, ale na bieżąco modyfikuje całą strukturę zbiorów, a więc poszczególne pliki informacyjne znajdujące się w podkatalogach BDMV (CLIPINF, PLAYLIST, STREAM, index, MovieObject). Jeżeli przykładowo zlecimy podział jakiejś sceny, to powstają dwa nowe pliki w podkatalogu STREAM i pierwszy z nich przejmuje nazwę pliku źródłowego, a drugi otrzymuje nazwę liczbową lokującą go po ostatnim aktualnie istniejącym pliku całego materiału filmowego i dane o tych nowych plikach są zapisywane w podkatalogach informacyjnych. Jeżeli teraz któryś z plików powstałych z podziału zdcydujemy się usunąć jako zbędny, to program usunie ten plik i jeżeli była to pierwsza część pliku dzielonego, jego dotychczasową nazwę przypisze plikowi, który znalazł się na końcu listy i zpisze potrzebne informacje w odpowiednich plikach pomocniczych. I tak jest po każdym kroku edycyjnym. W końcowej fazie edycji może więc powstać wiele nowych plików .m2ts, które znalazły się na końcu listy, ale istnieją zapisane informacje gdzie jest właściwe miejsce każdego z tych plików. Gdy zleci się nagranie projektu, HD Writer porządkuje całość zbiorów tzn zmienia nazwy wszystkich plików tak, aby każdy plik umieszczony został na właściwiej pozycji wraz z przynależnymi plikami informacyjnymi i aby ewentualnie zlikwidować "dziury" wynikające z całkowitego usunięcia w procesie edycji zbędnych ujęć. Może się to wydawać dość dziwne, ale to struktura BluRay (AVCHD) decyduje o logice takiego postępowania. Jeżeli więc po edycji pobralibyśmy z katalogu STREAM wszystkie pliki .m2ts i połączyli je razem a następnie przekodowali np w MPEG2, to materiał filmowy mógłby być wymieszany. Sensowne przekodowanie materiału filmowego może się odbyć tylko z pozycji HD Writera, bo na podstawie dodatkowych informacji zawartych w materiale pomocniczym całej struktury plików, może być zachowana właściwa chronologia ujęć filmowych. Aby to uzyskać trzeba jednak pamiętać o specyfice takiego kodowania w HD Writer. Nie można w tym przypadku dokonać selekcji poprzez Select videos to copy to media, gdyż przycisk Save as MPEG2 stanie się nie aktywny. Kodowanie MPEG2 musi się odbywać w podstawowym oknie Easy Editing i może dotyczyć tylko jednego (zamarkowanego przez nas) bloku Video (czyli do 99 ujęć filmowych).
Ten opis działania HD Writer jest złożony, ale samo przekodowanie uzyskuje się po kliknięciu na jeden przycisk.
Jeżeli chcemy zapisać nasz materiał filmowy w standardzie DVD, to należy jednak rozważyć czy nie skorzystać z opisanej poprzednio opcji nagrywania płytki DVD bezpośrednio z HD Writer, zamiast najpierw kodować w MPEG2, a natępnie w oddzielnym programie dokonać Authoringu.
Jeżeli chodzi o wymagania sprzętowe, to HD Writer poprawnie pracuje nawet na stosunkowo słabych komputerach, natomiast przy korzystaniu z programów edycyjnych HD typu np Pinnacle, Vegas, Ulead itp - wymagania są znaczne i wspomaganie sprzętowe ze strony odpowiedniej karty graficznej jest wskazane.
 

Bogdan__

New member
Dziękuje za tak szybkie odpowiedzi.
Tak zgadza sie wyciągałem płytkę gdy szufladka sie wysuneła pierwszy raz, gdzyż pracuję na laptopie i nie wiedziałem że należy zamknąć szufladkę ponownie:-( czyli jak szufladka się mi otworzy, to mam ją zamknąć czekać na ponowne jej otwarcie. a czy istnieje jakaś możliwość zamknięcia poprzednich płytek?

A pracuje w systemie Windowe VIsta,nagrywarki nie sprawdzałem, ale gdy wsadzam płytke z nagranym filmem na AVCHD,moge ją otworzyć i przez istniejące tam foldery odtworzyć sceny flimu na windows media player(jakoś jest bardzo kiepska na tym odtwarzaczu)takrze myśle że odtwarza ten format.
Myśle że to będzie przez to wyciągnięcie płytki, bo nie wiedziałem że ona dwa razy sie wysuwa.
Dziękuję za podpowiedzi. mam nadzieje że teraz będzie ok.:)
Pozdrawiam
 
Do góry