Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Proponuję, aby na tym wątku wymieniać doświadczenia dotyczące tworzenia menu dla struktur AVCHD (BR). Odnośnie wykonywania menu nawigacyjnego z jakiegoś programu edycyjnego, jako końcowej fazy projektu połączonego z przekodowywaniem materiału video nie ma co pisać, bo to ujmują instrukcje do danego programu (ale też o ewentualnie napotkanych problemach, których nie potrafimy rozwiązać, można oczywiści napisać, bo zawsze ktoś może pomóc). Głównym przedmiotem naszego zainteresowania powinno być jednak tworzenie struktur AVCHD (BR) z wykorzystaniem już wyedytowanych plików .m2ts (powstałych z zastosowaniem przekodowania video lub bez przekodowania). Jeżeli edycja plików .m2ts z założenia ma ominąć przekodowanie video to postępowanie, którym mamy się zająć jest praktycznie jedynie dostępnym. Trzeba bowiem mieć świadomość, że np DVD Architect Pro 5, który teoretycznie (jako jedyny dotychczas) umożliwia authoring bez przekodowania plików .m2ts, ukierunkowany jest na pliki wyedytowane w Sony Vegas, a inne kwalifikuje do przekodowania. Używanie już gotowych plików AVCHD w authoringu, stwarza zawsze szersze możliwości projektowe, bo można korzystać z dowolnego programu, a proces tworzenia końcowej struktury można rozłożyć na dłuższy czas, potrzebny do wyedytowania wszystkich zaplanowanych plików (gdy tworzymy np dużą strukturę BR). Etapowanie procesu tworzenia takich struktur sprzyja pełnej kontroli poprawności wykonania każdej części składowej oraz zmniejsza się ryzyko zepsucia projektu w wyniku nawarstwiania się popełnionych błędów, czy też zawieszenia programu edycyjnego. Z wymienionych powodów etapowanie przy projektowaniu dużych struktur jest wręcz konieczne. Czy zatem nie należy się jedynie ograniczyć do takich struktur, które mieszczą się na płytce DVD? Moim zdaniem nie powinniśmy narzucać sobie tego typu ograniczeń, bo wygodniej jest mieć obszerny materiał HD (np z urlopu wakacyjnego) jako jedną całość. Możliwość odtwarzania dużych struktur AVCHD (BR) z dysku twardego lub z płyty BR wręcz przemawia za projektowaniem takich właśnie struktur ("nawiasem mówiąc" jeszcze nie oswoiliśmy się dobrze z płytkami BR o pojemności 25 czy 50 GB a tu czytamy, że Pioneer już wprowadza nową technologię płyt wielowarstwowych tworząc płytki 400 GB zgodne z BR i mają to być też płytki zapisywalne).
Opanowanie sposobu postępowania dla rozważanego przypadku, może też być bardzo pomocne, gdy chcemy przebudować już istniejące struktury AVCHD (BR) lub stworzyć nowe na podstawie innych już istniejących. Na tej zasadzie ja np. zebrałem kilka płytek AVCHD nagranych w PMB (gdzie menu z konieczności były wszędzie jednakowe, niewygodne i poprostu brzydkie) z filmami ze zwiedzania Sycylii i zapakowałem je do jednej struktury BR nadając menu sympatyczną szatę graficzną z sensowną ilością tytułów. Z podobną satysfakcją rozprawiłem się z płytkami zawierającymi materiał filmowy z pobytu na nartach w Szwajcarii w rejonie Jungfrau (przy okazji wspomnę, że na Jungfraujoch przynajmniej raz w życiu - niezależnie od wieku - każdy powinien wyjechać, a pora roku nie ma tu znaczenia, byle tylko trafić na dobrą pogodę. Japończycy i Hindusi upodobali sobie szczególnie to miejsce i przewala się ich tam rocznie setki tysięcy).
Jak robić takie struktury, opisywałem już w innym wątku - można do tych opisów powracać i je rozszerzać lub ewentualnie uszczegóławiać w miarę potrzeby. Wydzielenie potrzebnych informacji do oddzielnego wątku (była taka sugestia), zapobiegnie ich "rozpłynięciu" się w wielu innych kwestiach związanych z AVCHD - a uważam, że one mogą być bardzo pomocne teraz i w przyszłości dla wielu posiadaczy kamer HD.
Ten niejako wstęp do wątku chciałbym zakończyć uwagami ogólnymi, a zarazem trochę objaśniającymi sens takiego wątku:
- zapisujmy swoje filmy (po takiej czy innej edycji) w plikach .m2ts, bo jest to kontener nowoczesny, który z racji stosowania go w BD długo będzie dominującym i będzie coraz więcej playerów sprzętowych odtwarzających takie pliki lub struktury z takimi plikami. Pliki .m2ts stwarzają możliwości budowania innych struktur, bardzo wygodnych w użytkowaniu jak i umożliwiają łatwą podmianę strumienia audio (lub dodania innego) bez przekodowania video,
-menu nawigacyjne jest nie tylko użtecznym interfejsem, ale może być także ozdobą naszego filmu. O ile namawiałem, aby zachować umiar w stosowaniu efektów w samych plikach filmowych (a nawet zrezygnować z nich), to przy tworzeniu menu namawiałbym do dawania upustu swoim potrzebom twórczym. Niech te interfejsy będą miały indywidualny charakter harmonizujący z treścią filmu. Tu nie musimy unikać animacji elementów menu a nawet wyrazistej muzyki - mnie np bardzo przypadł do gustu projekt menu animowanego z Nero 8 z ową kostką "Rubika", gdzie efekty akustyczne podkreślają oglądaną animację. Pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji menu animowanego - możemy więc w dowolnym czasie wykorzystać je do naszych już istniejących filmów. Wspominałem już, że tło z pejzażem zimowym i pięknie opadającymi (wraz z ich wirowaniem) płatkami śniegu, wykorzystałem we wcześniej już wykonanym filmie z nart w Trzech Dolinach we Francji. Pejzaż z dymiącym wulkanem w tle w nadmorskim krajobrazie, z palmą i dyskretnie animowanymi falam, idealnie mi spasował do filmu o Sycylii,
- do menu możemy wstawiać tytuły, które będą uruchamiać krótkie filmy z wyrafinowanymi efektami cyfrowymi pełniącymi funkcję "intro". To tu możemy wstawić np. ruchome napisy informujące w efektownej formie o samym filmie i twórcach. W końcowej strefie menu możemy umieścić filmik wyedytowany niezależnie, informujący np. o osobach występujących w filmie, o wykorzystanych utworach muzycznych, czy też tu możemy wyrazić podziękowania komuś pomocnemu w realizacji filmu itp - ot tak trochę dla żartu, a trochę dla upodobnienia swoich produkcji do filmów profesjonalnych. Ja przykładowo, w swoim unikalnym filmie z przelotu dwoma balonami nad Starym Miastem Krakowa w rocznicę ślubu (piszę unikalnym, bo nie wiem czy komuś jeszcze udało się uzyskać zezwolenie na taki przelot, nie wspominając o filmowaniu w HD) umieściłem "intro" animowane, gdzie przy stosownej muzyce i przesuwającymi się napisami, kolorowe baloniki unoszą jubileuszowy kosz z bukietem róż, odsłaniając stopniowo widok Rynku z góry, nad którym w powietrzu unosi się ten drugi balon towarzyszący.
Wspominam o tym, aby lepiej zobrazować na przykładach to, o czym pisałem powyżej; że tworzenie menu we własnym zakresie pozwala w dowolnym czasie uzupełniać naszą produkcję różnymi "ozdobnikami" nie naruszając samego filmu. A koncepcji tu może być nieograniczenie wiele. Te dodatkowe fragmenty możemy uruchamiać lub nie, łatwo też możemy je podmieniać, uzupełniać czy modyfikować - a nawet wyrzucić i nasze pliki filmowe na tym nie ucierpią. Jeżeli natomiast nawrzucamy różnych efektów do wnętrza filmu i nam się przestaną podobać to ich już się nie pozbędziemy.
Konkluzja: Warto zapoznać się szczegółowo z elementami składowymi tworzącymi strukturę AVCHD (BR) jak i z narzędziami pozwalającymi ingerować w jej zapisy i modyfikować je zgodnie z naszymi potrzebami - jest to bowiem droga, która pozwala wyrwać się z ram narzuconych nam przez producenta danego programu edycyjnego. Nie dajmy się "zapuszkować"
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
W opisie http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=228450&posted=1#post228450 informuję, jak można zmienić "tag" wpisany w plik index.bdmv dla menu BR, aby uzyskać odtwarzalność struktury BR w PS3. Ponieważ PS3 jeszcze przez wiele lat będzie dominującym playerem dla BR i AVCHD, więc kwestię tę należy uznać za ważną. Dlatego w drodze uzupełnienia (i już w tym nowym wątku) chcę dodać, że można zastosować pewną modyfikację w opisanym postępowaniu.
Cały proces zmiany "tag"-u można bowiem znacznie uprościć jeżeli projekt BR (BDMV) mamy zapisany na dysku - nie musimy wówczas robić jego kopii (teraz gdy wiemy w czym rzecz, będzie to regułą). W pierwszej kolejności trzeba uruchomić BDEdit i wczytać ten projekt, aby otrzymać obraz starego pliku index.bdmv (dla bezpieczeństwa możemy zrobić kopię tego pliku). Obraz ten pozostawiamy na ekranie, a do folderu BDMV przekopiowujemy plik index.bdmv z "pustego" projektu, nadpisując poprzedni plik. Teraz uruchamiamy drugi raz BDEdit i zobaczymy obraz nowo wczytanego pliku index.bdmv i modyfikujemy go tak, aby stał się identyczny z tym pierwotnym, którego obraz cały czas mamy też na ekranie. Po zapisaniu pliku zmodyfikowanego możemy już wypalać płytkę lub wprowadzić niezbędne modyfikacje, aby struktura była odtwarzalna z dysku zewnętrznego w PS3 (co było już opisane).

Cieszy fakt, że są pierwsze realizacje tytułowego tematu przez robotm http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=228450#post228450
 

slawek.z

New member
Witam, dzięki bardzo za przedstawienie sposobu zmiany struktury BD dla celów PS3. Działa wyśmienicie , PS3 widzi płytke jako AVCHD i startuje wyswietlając menu. Wszystko super do momentu gdy miescimy sie w zasiegu pojemnosciowym płyty DVD;) , natomiast gdy mamy do czynienia z materiałem przekraczającym 4,7 Gb , pisałes że jest mozliwosc odtwarzania bezpośrednio z dysku twardego podłączonego do PS3. Mam pytanie czy również można wyswitlic interaktywne menu , czy tylko sam zmontowany materiał ? Ja przy próbach odtwarzania z dysku twardego odpowiednio spreparowanego folderu BDMV , musze otworzyc folder STREAM i z niego dopiero odtwarzam plik , z istniejacym menu nie moge . A z kolei jak wypale na płytce DVD wszysto startuje jak trzeba.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Jeśli materiału jest nie więcej niż około 8,5 GB to możesz skorzystać z płyt Dual Layer.

Co do odtwarzania struktury BluRay z dysku twardego to musisz zachować format wszystkich plików w formacie 8.3

Pozdrawiam,
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dokładnie tak! Specyfikacja 8.3 (osiem znaków nazwy, trzy rozszerzenia) sprowadza się do zamiany: .mpls na .MPL, .clpi na .CPI .m2ts na MTS, MovieObject.bdmv na MOVIEOBJ.BDM, index.bdmv na INDEX.BDM. Wielkość liter nie ma znaczenia, ale przyjęło się używać dużych. Trzeba jeszcze pamiętać o umieszczeniu na ścieżce głównej dysku katalogu o nazwie AVCHD, w którym umieszcza się BDMV. To jest moja największa bolączka i czekam na zmiłowanie Sony i wypuszczenie takiego softu do PS3, aby wystarczyło wskazać katalog BDMV do jego odtwarzania. Teraz trzeba wszystkie filmy AVCHD przetrzymywać w katalogach "parkinkowych" odpowiednio opisanych i wjeżdżać do katalogu AVCHD, gdy się chce któryś odtwarzać. Sony potrafi zadbać o to, aby nie zapominać przekleństw.
 
Ostatnia edycja:

slawek.z

New member
Zrobiłem zmiane o której pisaliscie, a co z plikami index.bdmv.backup i MovieObject.bdmv.backup , należy je tak zostawić? Ja ich nie zmieniłem i niestety PS3 nie chce wyswietlic obrazu, mniemam że to jest problem ,chyba , że sie myle , prosze o podpowiedż.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Te pliki są tam niepotrzebne i można je usunąć, ale też nie jest to konieczne. Przyczyna niepowodzenia leży gdzie indziej i powinno ci ją być łatwo znaleźć, bo przecież tych zmian nie ma dużo w stosunku do tego BDMV, które startuje z płytki.
Przed chwilą zauważyłem w poprzednim moim zapisie, że w pliku MOVIEOBJ pomyłkowo było rozszerzeni nie zmienione z .BDMV na .BDM - poprawiłem to.
 
Ostatnia edycja:

slawek.z

New member
Tak pliki umiesciłem w folderze AVCHD i po podlaczeniu dysku do PS3 wlaczam play i pojawia sie tylko ten folder AVCHD i zaczyna automatycznie startowac poczym powraca do menu PS3 z informacja ze pliku nie moze wyswietlic.
 

slawek.z

New member
Już wszystko działa , nie zauważyłem tej zmiany w rozszerzenu BDM , miałem wpisane BDMV . Dzięki jeszcze raz . Myslicie , ze potrzebne sa te zabiegi w programie BDedit , w przypadku gdy chcemy odtwarzac tylko z dysku twardego ? Nie wystarczy zmienic tylko tych rozszerzeń plików w gotowej strukturze BD? Jkich najlepiej używac dysków zewnętrznych do PS3 , ja mam problem , że czesto przerywa mi łączność z PS3 , poprostu odtwarzam cos a po pewny czasie powraca do menu PS# i nie ma ikonki USB device , a za chwile sie pojawia i mozna dalej explorerowac dysk , poczy ponownie przerywa. Nie wiem moze to wina dysku bądz kontrolera obudowy do której dysk jest włożony?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To mamy drugi sukces w tym temacie. Ten ostatni jest jakby potrójny, bo dotyczy opracowania własnej struktury BR wraz z menu, przystosownie jej do odtwarzania jako AVCHD oraz nadanie jej formy odtwarzalnej z dysku zewnętrznego. Myślę, że teraz już każdemu następnemu będzie z górki. A może wartałoby zamieszczać jakieś zrzuty ekranowe opracowanych menu. To oczywiście nie ma być żaden konkurs piękności, tylko przykład konkretnej realizacji czegoś nowego. Zawsze lepiej przyjmuje się informacje opisową jeżeli jest zilustrowana obrazkiem. Warto byłoby też napisać, co sprawiało największy problem na jakimś etapie opracowania projektu - może to dotyczyć także trudności w zrozumieniu czegoś. Pomogłoby to w stworzenu pełniejszego lub bardziej zrozumiałego opisu jakichś czynności.
Ja nigdy nie napotkałem podobnych problemów z włączającym i wyłączającym się dyskiem na USB. Do odtwarzania AVCHD używam kilku starych (które już dawno były wycofane z użytku komputerowego) o pojemności 40 i 80 GB. Większa ilość mniejszych dysków (które i tak były już niepotrzebne) ułatwia mi szybkie uruchamianie kilku różnych (ale zawsze dużych) struktur AVCHD, bez konieczności korzystania z komputera celem przesunięcia folderu filmowego BDMV do folderu AVCHD. Swoje struktury AVCHD dla bezpieczeństwa mam zawsze dublowane na różnych dyskch. W ten sposób nawet jeżeli jakiś dysk uległby awarii to nic się nie straci ze swojej pracy.
Zabiegi z BDEdit są potrzebne nawet jeżeli struktura BR ma być odtwarzana z dysku, bo przecież musi zostać rozpoznana jako AVCHD.
 

slawek.z

New member
Ja autoring BD wykonuje w DVD Architect 5.0 , powiem szczerze , że korci mnie do stworzenia bardzo zaawansowanych menu ale póki co odpadłem w przedbiegach , za mało poznałem wlasciwosci samego programu , a podczas prób tworzenia czegos bardziej zaawansowanego napotkałem na niepowodzenia wynikające raczej z niewiedzy o samym sofcie.Chcąc stworzyć niesamowite menu należy posiłkowac sie dodatkowymi programami do edycji wideo jak i tworzenia efektow. Ja osobiscie tworze menu w Sony Vegasie 8 , duzo możliwości daje After Efect , następnie tak stworzone uprzednio manu importuje do Architecta 5.0 i tam następuje dalszy autoring.Jedyny mankament , to to że program tworząc gotową strukturę BD zapisuje ja w pliku ISO . Mając ten plik należy korzystac z programu , który umożliwi go rozpakowac i dotrzec tym samym do folderu BDMV. Ja korzystam z DAEMON Tools , jednak nie wiem czemu niejednokrotnie i tak nie udaje sie mi wyswietlic zawartosci pliku ISO. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wypalenie płytki a następnie z płyty mam dostep do folderu BDMV. Troche utrudnia życie ale cóz innego zrobić. Tego problemu nie ma w Pinnacle studio 12 , poniewaz podczas tworzenia plyty BD program tworzy nie plik ISO tylko wlasnie foldery BDMV i CERTYFIKATE. Ale tu niestety nie ma co porównywac Pinnacla do mozliwosci które daje Architect 5.0 , pozatym całą edycje materiału AVCHD wykonuje w Sony Vegasie 8 Pro, poniewaz jedynie ten soft umozliwia efektywna edycje materialu .
 

slawek.z

New member
Ja autoring BD wykonuje w DVD Architect 5.0 , powiem szczerze , że korci mnie do stworzenia bardzo zaawansowanych menu ale póki co odpadłem w przedbiegach , za mało poznałem wlasciwosci samego programu , a podczas prób tworzenia czegos bardziej zaawansowanego napotkałem na niepowodzenia wynikające raczej z niewiedzy o samym sofcie.Chcąc stworzyć niesamowite menu należy posiłkowac sie dodatkowymi programami do edycji wideo jak i tworzenia efektow. Ja osobiscie tworze menu w Sony Vegasie 8 , duzo możliwości daje After Efect , następnie tak stworzone uprzednio manu importuje do Architecta 5.0 i tam następuje dalszy autoring.Jedyny mankament , to to że program tworząc gotową strukturę BD zapisuje ja w pliku ISO . Mając ten plik należy korzystac z programu , który umożliwi go rozpakowac i dotrzec tym samym do folderu BDMV. Ja korzystam z DAEMON Tools , jednak nie wiem czemu niejednokrotnie i tak nie udaje sie mi wyswietlic zawartosci pliku ISO. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wypalenie płytki a następnie z płyty mam dostep do folderu BDMV. Troche utrudnia życie ale cóz innego zrobić. Tego problemu nie ma w Pinnacle studio 12 , poniewaz podczas tworzenia plyty BD program tworzy nie plik ISO tylko wlasnie foldery BDMV i CERTYFIKATE. Ale tu niestety nie ma co porównywac Pinnacla do mozliwosci które daje Architect 5.0 , pozatym całą edycje materiału AVCHD wykonuje w Sony Vegasie 8 Pro, poniewaz jedynie ten soft umozliwia efektywna edycje materialu .
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To widzę, że nie przypadkiem zainteresowałeś się tematem wątku i jesteś zaangażowany emocjonalnie w HD i już nieźle zaawansowany oraz z dlaszymi, dużymi ambicjami. A co z jakimś zrzutem ekranowym, z tego co już uruchomiłeś? Daj się namówić! Widać, że jeszcze nie jestaś całkiem usatysfakcjonowany wynikiem, ale to przecież ten pierwszy i najważniejszy. Dobrze, że opisałeś programy, z których korzystasz przy projektowaniu. Można byłoby włączyć jeszcze Photoshopa, jako zaawansowane narzędzie graficzne. To jednak bardzo indywidualna sprawa co i jak się używa z dodatkowych programów. Najważniejsze aby poczuć tę swobodę wyboru, którą ten watek powinien każdmu dostarczyć.

PS. Musisz usunąć jeden z powyższych tekstów, bo prawdopodobnie przez niecierpliwość dwukrotnie go zapisałeś
 

robotm

New member
slawek.z napisał:
...Jkich najlepiej używac dysków zewnętrznych do PS3 , ja mam problem , że czesto przerywa mi łączność z PS3 , poprostu odtwarzam cos a po pewny czasie powraca do menu PS# i nie ma ikonki USB device , a za chwile sie pojawia i mozna dalej explorerowac dysk , poczy ponownie przerywa. Nie wiem moze to wina dysku bądz kontrolera obudowy do której dysk jest włożony?
A jakiego kolega używa dysku ? Ja mam 2,5" który jest zasilany tylko z portu USB
i mam taki "specjalny kabelek" z podwójną wtyczką do konsoli. Ta druga bierze tylko zasilanie.
Może to jest problem - zbyt duży pobór prądu przez dysk ?
Ogólnie ten "patent" z przerabianiem struktury aby była widziana z poziomu HD
przydaje się do sprawdzenia jak i czy wogóle nasza płyta i menu działa.

I jeszcze jedno - próbowałem zrobić playliste (play all) w menu
używając plików reprezentatywnych i po podmienieniu ich na właściwe i edycji
indexu w BDedit nie chce to już działać :(
Późno już było i nie drążyłem tematu ale tak na szybko to winny jest chyba
plik mpls zawierający w sobie ww playliste. BDedit pokazując ww plik (a właściwie jego
zawartość) odczytuje długość klipów z plików użytych do budowy menu (5-7 sek).
Wydaje się że to jest problem ponieważ reszta plików mpls została podmieniona
na te wygenerowane tsMuxer'em i ma właściwą długość.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja do PS3 używam dużych dysków (3.5") podpiętych do niezależnego zasilacza i może dlatego nie mam żadnych kłopotów.
Umieszczenie "play listy" w projekcie struktury BR, wymagałoby bardzo indywidualnego podejścia w modyfikacji plików finalnych. Ja nie bardzo widzę potrzeby wstawiania takiego ""Play All". Najlepiej jest dokonać takiego połączenia między elementami menu, aby same odtwarzały się skwencyjnie, czyli od uruchomienia danej pozycji do końca wszystkiego, a nie do końca tej pozycji (filmowej) i powrotu do menu. Gdy nie chcemy czegoś aktualnie oglądać, w każdej chwili można powrócić do menu i wybrać inną pozycję.
Prośba o zamieszczanie jakiegoś zrzutu ekrnowego z zaprojektowanego menu opisywanymi metodami, nadal jest aktualna i będzie to mile widziane.

W wątku o łączeniu plików opisałem przypadek z uszkodzoną strukturą AVCHD na karcie pamięci, co uniemożliwiało import materiału filmowego do HD Writer. Na szczęście nie oznaczało to utraty danych i po opisnych czynnościach, uzyskałem z połączenia plików video kilka dłuższych, dobrze odtwarzalnych odcinków filmowych. Moim celem było jednak utworzenie z tych odcinków odtwarzalnej struktury AVCHD i koniecznie chciałem do tego celu użyć właśnie programu HD Writer, a nie jakiegoś innego do authoringu. Oczywiście przede wszystkim należało jakoś pliki video zaimportować do tegoż programu. Próby bezpośredniego "podstawienia" tych odcinków filmowych do symulowanej struktury AVCHD, stworzonej na podobieństwo tych, które HD Writer tworzy sobie na dysku podczas importu materiału z zewnątrz - zakończyły się niepowodzeniem (chociaż podobne operacje udają mi się z podrzucaniem katalogu BDMV z plikami kamery Sony). Rozwiązanie znalazłem więc na innej drodze. W kamerze Panasonic na sformatowanej karcie pamięci, dokonałem nagrania jednej, krótkiej scenki. Po włożeniu tej karty do komputera usunąłem ze struktury AVCHD plik filmowy .MTS i plik informacyjny .CPI a w miejsce tych plików wstawiłem ich odpowiedniki z oryginałów (przekopiowanych z owej uszkodzonej struktury) dla pliku, który miał utworzyć ikonę w menu dla pierwszego tytułu filmowego. Dwa pliki .MPL, które kamera utworzyła na karcie przy nagrywaniu tej pojedynczej scenki, pozostawiłem bez zmian. HD Writer nie "zauważył" zastosowanego podstępu i bezbłędnie zaimportował na dysk podrzucony plik. Oczywiście ikonką reprezentujęcą ten plik nie był obraz z "podrzuconego" pliku filmowego, ale obrazek z początku owej pojedynczej sceny nagranej przez kamerę. Nie byłem tym zmartwiony, bo przecież wystarczyło odciąć (opcją split) początek owego "podrzuconego" pliku, aby wydobyć pożądaną ikonkę do przyszłego menu. Byłem jednak ciekaw jak takie "kukułcze jajko" potraktuje kamera, więc usunąłem z karty pliki THUMB (.TID i .TDT) i wstawiłem kartę do kamery. Po uruchomieniu kamery, ukazał się komunikat, że brakujące pliki zostały uzupełnione. Oczywiście były to już nowe pliki reprezentujące właściwą ikonką "podrzucony" plik. Tak miłej reakcji kamery się nie spodziewałem, chociaż bez tej przysługi mogłem się obejść. Jak dalej postępować było już oczywiste. Po włożeniu na powrót do komputera karty pamięci, przekopiowywałem na nią kolejne pary plików .MTS i .CPI i importowałem do komputera poprzez HD Writer kolejne pliki filmowe z owej uszkodzonej struktury AVCHD, które miały utworzyć obraz menu dla nowej struktury AVCHD. Każdy zaimportowany plik oczywiście był umieszczany w oddzielnym katalogu (z jego własną strukturą AVCHD), któremu nadawałem stosowną nazwę. Po przejściu do edycji łatwo mogłem dokonać odpowiednich rozcięć w zaimportowanych plikach, aby wydobyć odpowiednie ikonki do projektowanego menu. Po zaprojektowaniu menu (oczywiście z wykorzystaniem User's picture) nagrałem to na sformatowaną kartę pamięci, co umożliwiło natychmiastowe odtworzenie mojego menu bezpośredno z karty w PS3. Takie postępowanie jest wygodne, bo dalej wystarczy popodmieniać na tej karcie pamięci pliki "reprezentatywne" na właściwe plki filmowe (wraz z innymi otrzymywanymi z tsMuxer-a) i znów można już gotowy film oglądać z karty w PS3 (lub w komputerze) oczywiście wraz z zaprojektowanym menu. Jeżeli wszystko jest dobrze można przystąpić do przegrania całości na dysk (komputerowy lub ten zewnętrzny dla PS3) lub na płytkę (DVD lub BD).
Opisałem nieco szerzej ten sposób postępowania, aby wykazać, jak może być użyteczna wiedza o właściwościach i strukturze AVCHD (BR), ale także dlatego, że sposób ten może być wykorzystany w wielu innych sytuacjach przy tworzeniu struktur AVCHD (BR). Program HD Writer to znakomite narzędzie edycyjne, które zaspokaja wszystkie podstawowe potrzeby filmowca - amatora w zakresie edycji i authoringu materiału HD (czego niestety nie można powiedzieć o PMB) i to bez przekodowywania video. Oryginalna koncepcja tworzenia play list, zastosowana w HD Writer powoduje, że działanie programu jest niezwykle szybkie, a przy odtwarzaniu struktur AVCHD uzyskuje się pełną płynność obrazu na granicach plików, mimo że nie są one fizycznie łączone. Zastosowana koncepcja jednak nie umożliwia edycji audio w materiale filmowym, bo mamy do czynienia dalej ze zbiorem krótkich filmów a nie bloków filmowych. Opisywana metoda postępowania wprowadzająca do struktur AVCHD (uzyskiwanych z HD Writer-a) dużych bloków filmowych, umożliwia ich niezależne edytowanie także w zakresie audio.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Prawdopodobnie ci, którym się udało opracować menu opisanym sposobem, wylegują się gdzieś na plażach lub uganiają się za ciekawymi ujęciami filmowymi w miejscach wyjazdu wakacyjnego. Ponieważ nikt jeszcze nie zamieścił obrazków jak mogą wyglądać takie menu, więc zrobię to ja, aby jakoś choć częściowo zobrazować opisane zagadnienia. Dołączone screeny są mocno kompresowane i o zmniejszonej rozdzielczości, dla uzyskania niewielkich plików.
Obraz pierwszy przedstawia wygląd pierwszej planszy z menu do filmu z nart we Francji. Film ten ma menu sześcioplanszowe z 30-toma tytułami, w obrębie których zdefiniowano po kilka rozdziałów. Całość zajmująca ponad 40 GB, pierwotnie opracowana była w HD Writer na bazie plków z kompletną edycją audio, bez przekodowania video. Pliki dla poszczególnych tytułów mają zróżnicowane wielkości w granicach 0.8 do 3.5 GB. Pierwotne menu było oczywiście nie animowane. Aby uzyskać atrakcyjniejszą oprawę graficzną film następnie został przeładowany do struktury z animowanym menu (płatki śniegu widoczne na obrazku opadają i jednocześnie wirują). Konstrukcja menu jest taka, że po uruchomieniu odtwarzania z menu dowolnego tytułu, film biegnie do końca poprzez kolejne tytuły. Oczywiście w każdej chwili można wymusić powrót do menu i wybrać odtwarzanie czegokolwiek. Przy opracowaniu filmu najwięcej czasu zajeła mi edycja audio, a wszystkie pozostałe operacje były już bardzo szybkie. Z filmem jesteśmy związani mocno emocjonalnie i był on w różnych odcinkach oglądany już wielokrotnie i zapewne jeszcze wielokrotnie będzie. Sprzyja temu nie tylko atrakcyjność ujęć filmowych w niezwykłej scenerii zimowej w Alpach, zawsze ze szczytem Mont Blanc w tle, czy szaleńcze zjazdy i wędrówki po największym na świecie ośrodku narciarskim (ponad 600 km tras zjazdowych logicznie ze sobą połączonych w jeden gigantyczny organizm z setkami wyciągów). Oglądaniu sprzyja także oprawa muzyczna z ulubionymi utworami i ta unikalna możliwość szybkiego dotarcia do dowolnego miejsca w filmie, mimo jego wielkich rozmiarów.
Bardzo podobne fazy rozwoju przeszedł film z pobytu na nartach w Szwajcarii (Jungfrau, Eiger, Piz Gloria znana z fimu z Bondem itd) i ma dość podobną charakterystykę, więc nie będę bliżej o nim pisał.
Obrazek drugi przedstawia menu testowe z animacją dla filmu o Sycylii (akurat taki mi się zachował, a finalny film ma oczywiście wieloplanszowe menu z innymi tytułami). Film pierwotnie zapisany był w Mpeg2 w HD w Pinnacle Studio, bo pliki .m2ts nie spełniały moich kryteriów jakości. Gdy nauczyłem się tworzyć bloki filmowe .m2ts bez przekodowania, wykorzystałem opracowaną już scieżkę dźwiękową i zmontowałem gigantyczną strukturę mającą blisko 50 GB ( Sycylia to nieprawdopodobnie wielki zbiór różnego raodzaju zabytków kultury materialnej z różnych epok i unikalnej przyrody, więc każdy dzień zwiedzania dosztarczał materiału wystarczającego na jeden godzinny film). Charakterystyka organizacyjna tego filmu jest zbliżona do poprzednich, choć w filmie tym obok muzyki o wiele większą rolę pełni komentarz, więc jest go znacznie więcej niż w filmach poprzednich.
Obrazek trzeci reprezentuje film, który ma zupełnie inny charakter niż poprzednie. Jest to relacja ze zjazdu rodzinnego, który jest rokrocznie organizowany w innym mieście (bo rodzina jest rozległa). Film ten nie ma odzielnie opracowywanej ścieżki audio ( jest oryginalne audio, tylko z niewielkimi korektami głośności w obrębie niektórych ujęć). Film również pierwotnie był z menu nie animowanym i został przeładowany do struktury z ową kostką "Rubika", gdzie imponując efekty audio i animacja stanowią przeciwwagę dla prawie "surowego" wnętrza filmu. Wspominam o tej kostce ponieważ pozwala ona definiować rozdziały dla danego tytułu poprzez ikony dostępne na niższym poziomie menu. Czyli po wybraniu danego tytułu kostka obraca się i ujawnia nowe menu (podmenu), z którego można wybrać dany rozdział i to powoduje kolejny obrót i wysunięcie odpowiedniego segmentu z ikoną wjeżdżającą na ekran. Ponieważ rozdziały, w niektórych tytułach zostały zdefiniowane, więc ilkość plików reprezentujących menu w strukturze AVCHD (BR) jest bardzo dużo (kilkadziesiąt), a mimo to można tak złożoną strukturę budować w oparciu o podmianę przekodowanych (krótkich) plików roboczych na finalne (długie i nieprzekodowane).
Oczywiście to są zaledwie skromne przykłady ilustrujące wręcz nieograniczone możliwości tworzenia własnego menu wg. opisanej koncepcji.
Wydaje mi się, że ten opis i dołączone przykładowe obrazki w połączeniu z poprzednimi opisami, nieco bardziej konkretyzują rozważane zagadnienia. Wg mnie jest niezwykle ważne, aby sobie uświadomić jak integracja materiału filmowego w duże struktury (niewykonalna w żadnym programie edycyjno-authoringowym) może sprzyjać łatwości oglądania. Aktualnie dyski są tak tanie, że wręcz zachęcają do archiwizowania wszystkich swoich filmów na takim nośniku, oferując przy tym brak jakichkolwiek ograniczeń w zakresie wielkości i przemieszczania materiału filmowego w dowolne miejsce i w dowolną strukturę AVCHD (BR). Tego nie zastąpi żadna płyta DVD czy BD.
Mam nadzieję, że temat zostanie podjęty przez innych entuzjastów filmowania w HD i będzie ilustrowany innymi opisami i obrazkami, bo jest tematem przyszłościowym. I każdy użytkownik wcześniej czy później (gdy już opanuje podstawowe problemy związane z edycją i ze sprzętem) dostrzeże atrakcyjność struktur AVCHD (BR) i zechce ich elastyczność wykorzystać do wyeksponowania swojej indywidualnej pracy filmowej.
Opisywane poprzednio metodyki postępowania mogą się wydawać złożone i trudne do opanowania. Ale tak nie jest. To wszystko jest w swej istocie bardzo proste i bardzo szybkie w wykonaniu. To tylko opisy są złożone, aby w miarę dokładnie przedstawić sposób postępowania - bo przecież najdrobniejsze niedomówienie i odstępstwo od poprawności wykonania, zawsze doprowadzi do niepowodzenia w pracy.


1 pierwsza plansza menu - Francja.jpg

2 menu probne do Sycylii.jpg

3 menu z kostką.jpg
 

bluray

Banned
Jako ciekawostkę zapodaję:
Była taka beta wersja NERO8 z niesamowitymi interaktywnymi menu wzorowanymi na iPhone. Nigdy nie zostały umieszczone w oficjalnych wersjach NERO 8 (NeroVision).
Jak zanajdę i uda się to zaimplementować do aktualnej wersji to dam znać.
 

robotm

New member
No to ja też wkleje :)
Nie ma się czym co prawda chwalić - proste menu obrazkowe,
Muzyczka w tle - ikony bez animacji (jakos mi to nie działa), ogolnie działa :)
więc jestem dumny !!!
 

Attachments

  • part1a.jpg
    part1a.jpg
    30,6 KB · Wyś: 1135
  • part2a.jpg
    part2a.jpg
    31,3 KB · Wyś: 1116
  • part3a.jpg
    part3a.jpg
    31,5 KB · Wyś: 1129
  • part4a.jpg
    part4a.jpg
    27,6 KB · Wyś: 1161

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
No pięknie. Ja też z ciebie jestem dumny: raz dlatego, że to zrobiłeś i do tego cały komplecik, a dwa, że dałeś się namówić na pokazanie obrazków.
Tak na marginesie: mnie ten serial zaimponował od początku. Jak szła emisja w TVP1, nagrywałem wszystkie tytuły na płytki DVD. Przy okazji (bo tanio) udało mi się nabyć cały pakiecik w HD DVD (a było tego ponad 80 GB), ale rodzinka nie chciała oglądać bo po angielsku. W tej sytuacji przeładowałem EVO do .m2ts i dodałem lektora polskiego z DVD. Z synchronizacją audio nie było żadnego dodatkowego ustawiania, bo tu i tu fps wynosi 25. Serialek paluszki lizać. Ty zapewne miałeś ripy z BR w kontenerze .mkv, bo przecież inaczej nie upakowałbyś tego na czterech płytkach. I na tym przykładzie wyraźnie widać dlaczego HD DVD musiało upaść i zrobić ukłon w kierunku naszego BR (AVCHD).
No to może jeszcze, ktoś się ujawni. A gdyby były jakieś problemy, to kadra specjalistów od struktur AVCHD wzrosła i napewno pomoże - nieprawdaż?
 
Do góry