Która kamera robi najlepsze "zdjęcia"

Dratina

New member
Witam!

Chcę kupić kamerę- ale przede wszystkim z tego względu by uchwycić nią klatki z ruchu (np.zwierząt) chodzi mi o takie dynamiczne zdjęcia które aparatem ciężko jest zrobić, zwłaszcza zwierzętom które są nieobliczalne i właśnie robią ciekawe rzeczy kiedy nie mam przygotowanego aparatu.. :-(

Wiem że niektóre kamery mają funkcję robienia zdjęć-nie jestem co do tego przekonana, ale też nie mam wiedzy -prosze więc o opinie na temat tej funkcji...

Dodatkowo wchodzi w grę wybieranie klatek z filmu kamery-tylko nie wiem która kamera będzie najlepsza. Tą metodę stosuje już wiele ludzi - te najpiękniejsze zdjęcia w których ujęcia są nieprawdopodobne do uchwycenia powstają właśnie tą metodą.

Prosze powiedzcie mi na jakie dane kamery powinnam zwrócić uwagę zakładając że ma mi służyć właśnie do powyższych celów, ewentualnie podajcie modele.

Będę wdzięczna za informacje, jeżeli ktoś coś wie na ten temat to piszcie. Dodam że chciała bym żeby ta kamera była w rozsądnej cenie.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Nie wiem która kamera robi najlepsze zdjęcia, ale w mojej Sony HC3 jest to możliwe i często z tej funkcji korzystam. Oczywiście nagranie jest w HD a zdjęcia niewielkie - ok. 2Mpx
Oczywiście można to również zrobic za pomocą edytora video.
 

gajorro

New member
Nie kupowalbym kamery w celu robienia zdjec. Wybrane z filmu klatki nie zawsze wychodza takie ladne w przypadku kamer amatorskich, czyli tanich. Pojawiaja sie np artefakty wynikajace z kompresji MPEG.

Ja bym sie zastanowil nad tym aparatem: http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/casio-exilim-pro-ex-f1-p-6575.html?PCID=42993_42

Jesli jednak chcesz zostac przy kamerze to polecam canona hv20/hv30, robi naprawde fajne zdjecia (w trybie foto) i stopklatki wygladaja znosnie.
Oczywiscie do takich zastosowan zakup kamery sd chyba nie ma sensu - zbyt niska rozdzielczosc.

pozdr
 

Dratina

New member
gajorro napisał:
Nie kupowalbym kamery w celu robienia zdjec. Wybrane z filmu klatki nie zawsze wychodza takie ladne w przypadku kamer amatorskich, czyli tanich. Pojawiaja sie np artefakty wynikajace z kompresji MPEG.

Ja bym sie zastanowil nad tym aparatem: http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/casio-exilim-pro-ex-f1-p-6575.html?PCID=42993_42

Jesli jednak chcesz zostac przy kamerze to polecam canona hv20/hv30, robi naprawde fajne zdjecia (w trybie foto) i stopklatki wygladaja znosnie.
Oczywiscie do takich zastosowan zakup kamery sd chyba nie ma sensu - zbyt niska rozdzielczosc.

pozdr

Mówisz w przypadku kamer amatroskich czyli tanich - więc ile musiała bym zapłacić za odpowiednio dobrą kamerę?

Chyba właśnie będę musiała rozejrzeć się za aparatem ale ten co ostatnio miałam to zanim zrobił zdjęcie to już nic w kadrze nie było...
 
Ostatnia edycja:

Huzar

New member
Ja mogę polecić kamery Sony SR11 lub SR12 (różnią się tylko pojemnością dysku), które potrafią robić zdjęcia podczas nagrywania materiału video w 7,2Mp. Nie występują żadne artefakty kompresji. Video rejestrowane jest w rozdzielczości 1920x1080 a zdjęcia w trybie aparatu fotograficznego w rozdzielczości max 10,2 Mp.

Zdjęcia nie mają w rzeczywistości takich rozdzielczości, są one obrabiane cyfrowo w kamerze. Jakość zdjęć jest bardzo, bardzo przyzwoita. W dobry świetle porównywalna do zdjęć z mojego Canon-a S80. W słabym świetle jakość zdjęć z kamery jest porównywalna do prostych aparatów cyfrowych typu point-and-shoot. Jak na kamerę rewelacja.

Po powrocie (właśnie wyjeżdżam), za tydzień, mogę wrzucić zdjęcia i pliki video ale w międzyczasie na pewno można je znaleść w wątku o tych kamerach.

Pozdrawiam
Huzar
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
Także HC7E Sony robi bardzo przyzwoite fotki. jest opcja robienia serii (3 zdjęcia) podczas filmowania. W kamerze można zaistalować kartę pamięci MS i słuzy wtedy jako aparat fotograficzny. Ma nawet lampę błyskową (nie działa podczas robienie fotek przy filmowaniu). Moje spostrzeżenia są podobne jak u Huzara. Dobre światło + dobre zdjęcie. przy gorszych warunkach oświetleniowych kamera sprawdza się gorzej.
Sądzę, że "wyciągnięcie" klatek z materiału HD video da całkiem przyzwoity efekt. Oczywiście edycja takich "snapów" będzie wymagała nieco zachodu (i osobnego programu do edycji fotografii). Edytowałem już takie fotki - z niezłym skutkiem. Ponad to kamery Sony mają funkcję "wolnej migawki" która choć ogranicza rozdzielczość to jednak daje całkiem ostre klatki do obróbki.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Dratina napisał:
Witam!

Chcę kupić kamerę- ale przede wszystkim z tego względu by uchwycić nią klatki z ruchu (np.zwierząt) chodzi mi o takie dynamiczne zdjęcia które aparatem ciężko jest zrobić, zwłaszcza zwierzętom które są nieobliczalne i właśnie robią ciekawe rzeczy kiedy nie mam przygotowanego aparatu.. :-(

Witam.
Prawie nigdy nie uzyskasz dobrego zdjęcia z kamery.
Jak pisali poprzednicy HD to mało do doberj fotki.
Ponadto :kompresja, artefakty i zapewne poruszone zdjęcia.
Piszesz: "i właśnie robią ciekawe rzeczy kiedy nie mam przygotowanego aparatu.. :-(". Pytam, a kamerę to będziesz miała przygotowaną ?
Chyba, że cały czas będziesz filmować. Kup lustrzankę, włącza sie szybko, ostrzy szybko i robi kilka fotek na sekunde w duuużych rozdzielczościach.
Pomyśl o tym.
 

blind44

New member
Witam. Odświeżę temat. Poszukuję używanej kamery najlepiej z pilotem za nie duże pieniądze która robi dobre zdjęcia. Chcę ją użyć do digitalizacji filmów 8mm. Ktoś cos poleci do tekiego projektu? Aparat byłby lepszym rozwiązaniem tylko mam 2h filmów w 18klatkach/s więc to sporo zdjęć. Kamera wydaja się trwalszym rozwiązaniem
 

Attachments

  • Screenshot_2021-04-17-11-35-09-641_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2021-04-17-11-35-09-641_com.google.android.youtube.jpg
    644,8 KB · Wyś: 34

a13

New member
Nie lepiej kupić coś takiego?
https://www.morele.net/skaner-kodak-mini-digital-film-scanner-6338706/
Albo coś takiego (wysyłka z Chin czyli na Aliexpress może być ciut taniej)
https://allegro.pl/oferta/skaner-klisz-skaner-klisz-fotograficznych-10450017103
Jakość będzie o wiele lepsza.

",,podnosi jakość do zadziwiającej rozdzielczości 14 MP."

Fascynujące jest słowo "zadziwiającej" :), bardzo techniczne i takie chińskie.

Jakość tego będzie faktycznie zadziwiająca proporcjonalna, niestety do ceny.
Nie lepiej przy tak małej ilości zlecić wykonanie digitalizacji ?
NP. przy dużej ilości zdjęć - negatyw 35mm- opłacalny jest zakup skanera no. Plustek`a za około 1800 zł, wykonania pracy i sprzedaż za około 1200. Tutaj wystarczy policzyć sobie koszt.

W tym przypadku, film 8mm hobbystycznie, OK, lecz wyjdzie to słabo.
 

blind44

New member
Myślałem o tym skanerze ale czytając opinie o tych chińskich sprzętach postawiłem właśnie na samoróbkę. Zamiast kamery zastosuje aparat Canon EOS 20D (300zl) i pożyczę do niego obiektyw makro. Myślę że osiągnę lepszy efekt i zmieszczę sie w 400zl z kosztami budowy sprzętu.
 
Ostatnia edycja:

a13

New member
Szkoda czasu. Jeżeli film wartościowy, tym bardziej.
Ale to pierwsze przybliżenie, warto zostawić oryginał i kiedyś, kiedyś jak będzie lepiej to zrobić to drugi raz :)/
 

blind44

New member
Wiadomo zey później będzie lepiej ale tak myśląc by nic nie zrobił. Zobaczymy, może efekt będzie zadowalający. Filmy mają tylko wartość sentymentalną. Pamiątka rodzinna. Oryginał zostanie, a czasu az tak dużo to nie kosztuje. 😃
 
Do góry