Mini DV czy DVD?

nemrod

New member
Jakim programem

Jestem na etapie finalizowania decyzji o kupnie kamery. To ma być moja pierwsza kamera, doświadczenie zerowe. Przejrzałem tematy na forum, znalazłem dużo dobrego o Panasonicu NV-GS75. To kamera w moim zasięgu finansowym, opinia zgadza się z kilkoma wypowiedziami sprzedawców: brać pod uwagę Panasonica i Sony. Z mojego punktu widzenia wadą jest tylko mały (10x) zoom - mam w planie zdjęcia przyrodnicze z dużych odległości, 200 do 300 metrów.

Ciągle jednak nie mam odpowiedzi na strategiczne pytanie: kamera z nośnikiem taśmowym (mini DV) czy płytą (8 cm DVD). Ta druga wydaje mi się nowocześniejsza, ale sprzedawcy zdecydowanie mówią "taśma!". Bez głębszego uzasadnienia, zaczynam podejrzewać przyzwyczajenie.

Moje zamiary: filmy typu rodzinno-dokumentacyjnego, przypadkowe sceny turystyczne i przyrodnicze, później - nie znam jeszcze sposobu - łączone w jakąś całość i do albumu, w celu pokazania przy okazji.

Pokazywanie do następny wątek. Jeśli poza domem, to czy łatwiej z komputera (laptopa?) na przenośny ekran z funkcją telewizora, czy z kamery na ten sam ekran?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wszyscy producenci ograniczają mocno asortymeny kamer z DVD.I nie jest to wcale przyzwyczajenie ale dobra rada.Kamery dvd są delikatnuejsze , musisz uważać na wszelkie zabrudzenia .Wielkim wrogiem jest kurz. Droższe jest użytkowanie . Czas od włączenia do pierwszego nagrania sceny to prawie 30.sek. Dużo bardziej musisz uważać w podróży na wstrząsy.
Kamera NV GS 75 - cieszy się dużym powodzeniem ze względu na bardzo dobre zdjęcia /nawet w ciemności/ oraz wysoką rozdzielczość i naturalne kolory filmu. Potwierdzają to użytkownicy.
10 krotny zoom optyczny - to w wielu nawet drogich kamerach zaleta- nagrania idą bez jakichkolwiek krzywizn i złamań. Nawet kanery kilkukrotnie droższe też mają 10 x zoom , a cieszą się znakomitą opinią.
pozdrawiam
 

nemrod

New member
Dzięki, kiki. :D W krótkim poście zawarłeś więcej konkretów niż usłyszałem ich w kilkunastu rozmowach. Dorzuć mi jeszcze jeden szczegół: ważne dla mnie jest posiadanie funkcji timer - nie wiem, czy trafnie ją nazywam. Chodzi o odpowiednik zdjęć poklatkowych, np. ustawiam automatyczne wykonywanie pięciosekundowych nagrań co 10 minut. Czy Panasonic NV-GS75 ma tę funkcję? Nie mogę się jej doszukać w opisach technicznych kamer, nie tylko tej.

Jeszcze raz dziękuję. Z Twoich postów - nie tylko w odpowiedzi dla mnie - przebija precyzyjna fachowość i chęć pomocy takim jak ja laikom.

Pozdrawiam
nemrod
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Dorzuciłbym do tego stosunkowo małą dostępność nośników (np. jak pojedziesz gdzieś za granice i zabraknie płyt to ...)

Chodzi o odpowiednik zdjęć poklatkowych, np. ustawiam automatyczne wykonywanie pięciosekundowych nagrań co 10 minut.

Nie bardzo rozumiem, chodzi ci o zdjęcia w zwolnionym tempie czy o samowyzwalacz?

Jeżeli o zwolnione tempo to bez problemu można je dodać w postprodukcji.

Jeżeli o samowyzwalacz to istnieje inna opcja: zostawiasz kamerę na statywie i aktywujesz ją pilotem.

PozdrawiaM
 

nemrod

New member
... chodzi ci o zdjęcia w zwolnionym tempie czy o samowyzwalacz?

Ani jedno, ani drugie. Chodzi mi o możliwość wykonania jednym ciągiem obrazów odległych od siebie w czasie, np. obraz kwiatka podążającego za słońcem. Nastawiam tę funkcję - nazwijmy ją "timer" - w kamerze na statywie, skierowanej na kwiatek. Co piętnaście minut kamera włącza się i wykonuje 5 sekund filmu. Inną nazwą może tu być interwał.

I dzięki za potwierdzenie wyboru: taśma, nie płyta.

Pozdrawiam
nemrod
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
hmmmm :? nie słyszałem o takiej funkcji albo nie wiem co to za funkcja ma być, możesz podać jaka kamera ma taką funkcję? Bo mi się wydaje, że żadna nie ma.
 

nemrod

New member
ar2 napisał:
... możesz podać jaka kamera ma taką funkcję? Bo mi się wydaje, że żadna nie ma.
Nie mogę, nie mogłem znaleźć w opisach danych technicznych. Wiem, że taka mi potrzebna, miałem nadzieję, że konstruktorzy też na to wpadli. Chyba mnie ściągnąłeś na ziemię - jak Ty nie wiesz, to znaczy, że nie ma.

Pozdrówka
nemrod
 
Do góry