Kamera HD i HD DVD

mahuk

New member
witam
chcę kupić kamerę HD, ale z tego co widzę wszstkie są w 1080i, czy są jakieś które nagrywają w 720p? Pytam bo mam telewizor, który wyświetla 1024X768 i taka rozdzielczość w kamerze mi wystarczy a nie chcę przepłacać za coś czego nie wykorzystam. Od razu dodam że kamera ma mi służyć do użytku domowego i nie mam oprogramowania do obróbki (ani mocnego sprzętu).
cena to max 2500pln
Druga sprawa to HD DVD, jak to nagrywać? czy wystarczy zwykła nagrywarka? Czy trzeba kupić specjalną (jeżeli specjalna to czy nie lepiej Blue Ray). A może da się nagrać obraz HD w DivX (lub innej kompresji) na zwykłych płytkach? Do odtwarzania używam PS3.
z góry dziękuję za podpowiedzi
pozdrawiam
mahuk
 

mahuk

New member
pxl666 napisał:

witam
ale te kamery są straszliwie drogie, z tego co widzę kilka krotnie droższe niż kamera 1080i (JVC HD7). ja potrzebuję czegoś za max 2500pln myślałem, że jeżeli 1080i kosztuje około 3000pln to da się kupić 720p do 2500pln.
BTW jak to jest z tymi płytami HD DVD (we wcześniejszym poście problem)

pozdrawiam
mahuk
 

KKuba

New member
Bez reklam
Da się. O ile to jest Blu Ray (PS3) to można to zrobić w formacie AVCHD. W HD DVD jest jeszcze proscie, bo można zrobić płytę HD DVD na zwykłym nośniku DVD-DL. Oba główne programy to robią (Pinacle i Ulead), z tym że w Uleadzie stosowny soft (dodatek Power Pack) jest za darmo, a w Pinaclu jest płatny (o ile dobrze widzę).
 

mahuk

New member
KKuba napisał:
Da się. O ile to jest Blu Ray (PS3) to można to zrobić w formacie AVCHD. W HD DVD jest jeszcze proscie, bo można zrobić płytę HD DVD na zwykłym nośniku DVD-DL. Oba główne programy to robią (Pinacle i Ulead), z tym że w Uleadzie stosowny soft (dodatek Power Pack) jest za darmo, a w Pinaclu jest płatny (o ile dobrze widzę).

dzięki wielkie o to mi właśnie chodziło.
a jeszcze odnośnie kamery czy opłaca się kupić SANYO Xacti HD 1000, czy lepiej dołożyć trochę i kupić np Canona hv20

pozdrawiam
mahuk
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Z tego co widzę, to nie do końca jestem przekonany, że wiesz o co chodzi... Jesteś świadomy, że płyty HD DVD nie odtworzysz w DVD ?
 

mahuk

New member
ar2 napisał:
Z tego co widzę, to nie do końca jestem przekonany, że wiesz o co chodzi... Jesteś świadomy, że płyty HD DVD nie odtworzysz w DVD ?

no w DVD zwykłym wiem że się nie da, ale w PS3 mam nadzieję że pójdzie.

pozdrawiam
mahuk
 

KKuba

New member
Bez reklam
Dla jasności. Acz przecież było zrozumiałe: Czytnik HD DVD (czyli nie PS3) może przyjąć płytę DVD-DL i rozpoznać ją jako płytę HD-DVD (oczywiście po właściwym athoringu). To jest zgodne ze specyfikacją. W czytnikach Blu Ray (czyli np. PS3) odpowiednikiem tego jest AVCHD. Napisałem, że w specyfikacji HD DVD jest prosciej bo czytniki traktuja tak spreparwoane DVD jek pełnoprawną płytę HD DVD z wszsytkimi tego konsekwencjami. Ogólnie da się zrobić w obu formatach. Inna sprawą jest obecny stan softu do stacjonarnych odtwarzaczy Blu Ray. Jak można przeczytać w różnych miejscach tego forum oddaje to jedno słowo: TRAGEDIA. To jest jakiś koszmar, który należy przeczakać. Póki nie bedzie updatów softu to mnie samego zmroziło i wstrzymałem się z kupnem odtwarzacza. Paradoksalnie zacząłem sie zastanawiać czy nie kupić sobie na razie Toshiby HD-DVD, żeby mieć jak odtwarzać materiał HD z kamery bez komputera. To mi powinno zadziałać bez trudu i od razu... Swoją drogą ktoś to testował z Uleadem w praktyce? Ja to czytam tylko teoretycznie na stronach Corela, ale nie miałem gdzie spróbować.
 

mahuk

New member
KKuba napisał:
Dla jasności. Acz przecież było zrozumiałe: Czytnik HD DVD (czyli nie PS3) może przyjąć płytę DVD-DL i rozpoznać ją jako płytę HD-DVD... (.
ok dzięki teraz już prawie wszystko mi rozjaśniłeś
czyli nagrywarkę za 1500pln(o ile dobrze kombinuję nagrywa obydwa formaty) i tak by trzeba było kupić, ale za to można nagrać jakieś 18 minut materiału na zwykłą płytkę i czekać aż BR stanieje.
Nie miałem wcześniej kamery cyfrowej i nie wiedziałem że aż tyle z tym problemów, więc jeszcze 2 pytanka:

1 czy z kamery można zgrać film na zwykłą płytkę DVD i odtworzyć to później na kompie? chodzi mi o to że jak kupię kamerę to nie będzie mnie stać na nagrywarkę BR i chciałbym wszystko zrzucać z kamery (na kartę lub HDD) na DVD zwykłe a za jakiś czas to wypalić na BR jak kupię, albo ktoś znajomy kupi.

2. Nikt nie wypowiedział się na temat kamery SANYO Xacti HD 1000 czy wogóle warto rozpatrywać tą kamerę, czy Canon HV20 ( z tego co czytałem na forum jedna z lepszych)

dzięki za cierpliwość
pozdrawiam
mahuk
 

KKuba

New member
Bez reklam
Z tymi 18 minutami to przesadziłeś. :) Tyle to na zwykłej płycie DVD (teoretycznie mozna i taką użyć od biedy). Na płycie DVD DL powinno wyjść nawet koło godziny, zależy co z dźwiękiem (jak go zapsiujesz) i ustawień jakości renderingu filmu. Ale dokładnych danych nie podam bo nie mam odtwarzacza Toshiby - więc wiedzę posiadam wyłącznie teoretyczną.
W przypadku Blu Ray, o ile dobrze kojarze, PS3 potrafi odtwarzac materiał z kamer Sony bez obróbki - od razu. Jest to tymczasowe rozwiazanie...
Pytanie jest jednak nie do mnie - sam mam Xboxa. ;)
Tak mozesz ściągnąć materiał z kamery na twardy dysk i nie obrobiony zrzucić na jakiś nosnik np Blu Ray - czekając na lepsze czasy. Potem go sobie odtworzysz z kopii i przy pomocy np Video Studio zrobisz płytę docelową w Blu Ray. Oczywiscie jak na rynku pojawią się wreszcie odtwarzacze Blu Ray czytające płyty BD-R. Na dziś takowych jak wiadomo nie ma (w normalnych cenach). Jak się chcesz chwalić od razu to lepiej kupić Toshibe (najwyżej potem się ją wyrzuci) i robić płyty HD DVD na nośnikach DVD-Dl (kosztują koło 3 zł za szukę).
Ot i paradoks zresztą. Blu Ray wygrywa tą wojnę (chyba), a na tym przykładzie widać jak do d* jest zrobiony ten format. Nie chę być złośliwy, ale powiedziałbym, że jak zwykle u Sony (patrz Video 8, Mini Disk i inne wynalazki)...
 

slimak

New member
Bez reklam
Przeczytajcie całość.

http://groups.google.pl/group/alt.p...&lnk=st&q=Nagrywarki+Blu-ray#e85b3cdfc67b59cd


A tu tylko fragment.


"> PS3 i większość stacjonarnych odtwarzaczy nie odtwarza płyt BD-R/RE.
> Czyżby
> twój program potrafił tak nagrać płytę, że odtwarzacze widzą ją jako
> BD-ROM?


Nie prawda - nawet sony 300, który w specyfikacji ma, że nie odtwarza BD-R
po upgrade firmware odtwarza bez problemów
płytki nagrywalne, jak jego starszy model. Tu nie chodzi o przygotowanie
płytki BD-ROM - bo to możesz jedynie zrobić w tłoczni.
Przy płytkach BD nie ma czegoś takiego jak bitsettings tak jak jest przy
płytkach DVD+R, żeby odtwarzacz poprawnie widział i odtwarzał płytkę
BD-R musi być nagrana w formacie bdmv, a nie bdav jak robi większość
programów do pseudoauthoringu. "
 

mahuk

New member
slimak napisał:
P
BD-R musi być nagrana w formacie bdmv, a nie bdav jak robi większość
programów do pseudoauthoringu. "

hmm no właśnie w tym linku raz jest napisane że nie czyta bdav, a dwa posty niżej jest że dwóm innym osobom jednak czyta. Posty są z 14 grudnia, więc do tej pory na pewno wszedł nowy soft.

a czy nikt się nie wypowie na temat kamery Sanyo Xacti HD 1000
bo parametry ma całkiem fajne.

pozdrawiam
mahuk
 

KKuba

New member
Bez reklam
Chciałbym, żeby prawdą było to co pisze kolega. Na naszym forum pisze, że ani Sharp (mimo, że w dokumentacji pize co innego), ani Samsung, ani Panasonic w obecnej wersji softu nie czytają płyt BD-R. Nie trzeba szukać za granicą wystarczy poczytać nasze forum. Na dziś to płyty spreparowane czyta... Toshiba HD E1. :)
A tak gwoli jasności to oprogramowanie Corela robi (BDMV) Authoring. Wejdź sobie na tronę Corela. Ja wiem prasa kłamie... A Ulead Video Studio to pseudo program. Dla uproszczenia w szukaniu: pisze to wyraźnie w opisie do Power Packa.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Na tamtym forum wypowiadają się osoby, które żyją z wideofilmowania. DzEk ma od wielu lat studio kopiowania, usługę nagrywania płyt BD-R ma już od 2007 r więc wie co pisze.

„Kopiowanie na Blu-Ray
VHS, SVHS, video8, Hi8, D8 90.00.- do 120min. plus koszt płyty Blu-Ray
DV, miniDV-CAM, DV-CAM, Betacam SP 130.00.- do 120min. plus koszt płyty Blu-Ray
Betacam Digital 260.00.- do 120min. plus koszt płyty Blu-Ray”

Wygląda, że obecnie problemem jest tylko odpowiednie oprogramowanie do Authoring-u.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Nie chcę się kłócić, ale z tego co napisałeś to średnio coś wynika. Mówie tu o warstwie logicznej - pierwsza częśc postu nie implikuje drugiej. Mówiąc w skrócie skopiować na płytkę BD-R z dowolnego nośnika to ja też potrafię.
Problem jest w zupełnie innym miejscu, odsyłam na nasze forum:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=18025&highlight=Sharp
I to nie są opinie pojedyńczych osób. Jest tego zresztą więcej...
Wygląda z tego, że katastrofą jest stan firmware w stacjonarncyh odtwarzach Blu Ray. Dla tego napisałem, że paradoksalnie lepiej sobie kupić Toshibe, zrobić authoring HD DVD na płytce DVD DL ponieważ:
a) działa,
b) płytka DVD DL kosztuje 3 złote za sztukę.
Owszem wygląda, że HD DVD padnie (chyba), ale na dziś to jest tania i wygodna (choć tymczasowa) inwestycja. Nie wypowiadam się na temat wyższości Blu Ray nad DVD, bo to jakby mało ważne. Pytanie dotyczyło jak sobie obraz z kamery wyświetlić nie używając komputera.
Czyli:
1. Albo mega proteza z PS3 i AVCHD, no chyba, że ktoś potwierdzi odpowiedzialnie, że PS3 czyta BD-R BDMV. Sam tego nie mam jak sprawdzić, ale jakoś dziwnie cicho na ten temat na forach= są problemy.
2. Albo nieco mniejsza proteza z Toshiba i DVD DL zrobionym jako HD DVD.
Osobiście lepiej podoba mi się drugi pomysł z uwagi na cenę na zgodność ze specyfikacją oraz cenę płyt nagrywalnych i nagrywarek DVD.
Ale każdy wybiera co lubi.

P.S. Chciałbym się mylić - przekonajcie mnie. Zacząłbym rozważać na poważnie kupno czytnika Blu Ray. NA dziś to jestem o krok od kupna Toshiby i to nie z powodu wojny formatów.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
KKuba napisał:
Nie chcę się kłócić, ale z tego co napisałeś to średnio coś wynika. Mówie tu o warstwie logicznej - pierwsza częśc postu nie implikuje drugiej.

:) Bo moja pierwsza i druga część wypowiedzi odnosi się do poprzedniego postu w którym jest link gdzie DzEk napisał:

„Nieprawda, PS3 czyta płytki BD-R i BD-RW nagrane również jako bdav (o bdmv
nie wspomnę)
Pozdr.
Jacek „

-------------------------------
Jest też wypowiedź Michała Czacharowskiego: „ Tak z ciekawości - jakiego softu używasz do przygotowania płytki BD ? Próbowałem kilku, ale tylko jeden pozwala na zrobienie płytki, która śmiga bez przeszkód w odtwarzaczach stacjonarnych i PS3, niestety antyuserfriendly i cholernie drogi. Teoretycznie nawet w nero można przygotować płytkę BD, tylko pożytek z tego żaden - chodzi tylko w kompie, podobnie jest z większością innych programów do "authoringu" BD.”


Oraz AG: „Ja uzywam Sony 'Click to DVD BD'. Prosty, mozna nim zrobic menu i plytki czyta w stacjonarnym bez problemu.”

-------------------------------

Są to oczywiście informacje z „drugiej ręki” których nie mogę sprawdzić. Ja póki, co nagrywam HD mpg2 na zwykłej płycie DVD. Taką płytę odtwarzam na komputerze połączonym z TV kablem HDMI. Wyjście z karty mam ustawione na 50 Hz i wszystko idealnie śmiga. Szczegóły na mojej stronie.
Pozdrawiam
Ślimak
http://slimak.republika.pl/hv10.htm
 

mariof

New member
Bez reklam
moja propozycja, nie twierdzę że lepsza niż inne ale wypróbowana to:
1. kupić kamerkę HD. Sprawą wtórną jest czy będzie to model od Sony, Canona, JVC, Sanyo, Samsung, Toshiba czy Panasonic.
2. Jeżeli mam słabszy komputer i nie zamierzam go wymienić wkrótce na mocniejszy (dwa rdzenie i to nie najwolniejsze, 2Gb RAM, karta grafiki 256Gb) to raczej wskazałbym na taśmę. Jeżeli jednak nie zamierzam niczego montować to nie jest to krytyczne.
3. Osobiście najmniej polecam jako nośnik płytkę ale HDD czy karta pamięci - to trudny wybór. Zgadzam się z pxl666 że awaria dysku nie jest dużym ryzykiem (zdarza się rzadko lub nawet skrajnie rzadko), kartę mozna zgubić bo mała (poza tym ten brak wizjera...) taśma zaś to skoplikowana mechanika co oznacza wyższy koszt i potencjalnie mniejszą trwałość mechanizmów.
Na dziś najlepszym w moim przekonaniu sposobem cieszenia się HD w salonie na TV HD ready przy oglądaniu jest mediaserwer HD. Może być komputer - najdroższe rozwiązanie lub, taniej, urządzenie np TviX. Ja używam konsoli PS3 która doskonale radzi sobie z plikami HD zarówno .mpg2 jak i .mpg4 (AVHCD) WMV lub DivX, wkrótce pewnie .mov. Pewnym ograniczeniem jest wielkość pojedyńczego pliku - 4 Gb. Szczerze mówiąc nie wiem jak to wygląda w wypadku podłaczenia kamery z HDD lub na kartę i wiekszego niż 4 Gb pliku. Może ktoś z forumowiczów ma i kamerę HD z HDD lub karta pamieci i PS3 - byłbym wdzięczny za sprawdzenie czy plik wielkości np 6 Gb da się w jednym kawałku zapisac na HDD konsoli. Szczerze mówiąc nie sądzę, Fat32 to fat32 ale może się mylę i jest jakiś "myk"? Ja przenoszę pojedyńcze, po zmontowaniu, filmiki przy pomocy zwykłej płytki DVD lub od pewnego czasy via pamięć flash (mam 2 Gb). Wadą na dziś PS3 jest niemożność stworzenia playlist plików video, innych mediów - owszem. Mam nadzieję że zostanie to poprawione przy kolejnej aktualizacji oprogramowania. Jest irytujace jak trzeba kolejne pliki uruchamiać "na piechote". Ja poradziłem sobie w ten sposów że najmniejsze pliki łaczę w większe po ca 10min zajmujace ca 2Gb
 
Ostatnia edycja:

mahuk

New member
witam ponownie
już chyba ostatnie moje pytanie, jeżeli PS3 czyta AVHCD to czy odczyta filmy nagrane na DVD-R 8cm przez kamerę Panasonic HDC-SX 5? bo z tego co czytam ta kamera ma te same parametry co HDC-SD 5, a tą na forum polecają.

pozdrawiam
mahuk
 

lookassch

New member
xacti HD 1000 - pytania laika

Witam,
Podziwiam Waszą wiedzę :eek: o tormatach firmwearach itp. Chcę kupić fajną, poreczną kamerkę, którą bedę mogła filmować wakacyjne wypady, spotkania towarzyskie i takie tam. Znalazłam xacti HD 1000. Kamerka ponoć nieźle filmuje i robi całkiem fajne fotki (teraz używam 5 MP-xelowego Olympusa - liczę, ze xacti nie bedzie gorsza). Nagrania, niekoniecznie w HD chciałabym archiwizować -a najlepiej na płycie DVD. Oto czym dysponuje: komputer core 1,5 GHz, odtwarzacz DVD LG z HDMI. Czy HD 1000 pasuje do tej układanki? jak archiwizować nagrania? ile min zmieści mi sie na płycie DVD w formacie uboższym niż HD. a może poradzicie mi inną kamerkę z dobrą optyką i tak małymi rozmiarami jak xacti. Pozdrawiam ;-)
 
Do góry