Edycja AVCHD, Pinnacle 11.1 -pierwsze wrażenia

Gucio50

New member
Bez reklam
Mam kamerę Sony HDR-UX3e
Ma same zalety i niezwykle kiepskie oprogramowanie.
Główną wadą jest to że odtwarzanie na kompie, rwane jest przez uporczywe wyświetlanie SplashForm pomiedzy klipami, czyli co kilka lub kilkanacie sekund.
Coś w tym jest głebszego bo nowy Nero 7 Reloade ROBI to samo.

Drugim mankamentem jest zapis plików p oedycji tylko na DUŻE płytki DVD, odmawia zapisu na 8cmetrowe.

No i niemozność łączenia klipów z kilku płytek.

Kupiłem więc Pinnacle Studio 11 Plus.
Po zainstalowaniu Studia i bonus DVD (był w pudełku) udało mi się zrobić coś takiego ( ćwiczę od 3 godzin i jest już druga w nocy)

Zassałem ze strony pinnacla patch 11.1 for Vista i zainstalowałem. Installer niezwykle wprost przypominał mi installera Sony, chyba Sony ma ten swój program właśnie z Pinnacla. Ale ten Sony-owy jest do d..y

Teraz Step By Step
- wgrałem do folderu na dysku zawartość folderu BDMV z płytki, program bowiem upierał się że nie odczyta z płytki bezpośrednio :confused:

- otwarłem folder (STREAM) z plikami na dysku i zaznaczywszy wszystkie pliki dodałem je do projektu w opcji PLIKI a nie SCENY

-Te pliki które miały coś nie tak podzieliłem i słabe fragmenty wywaliłem z projektu

- Otwieram zakładkę tworzenie filmu i tu 2 niemiłe niespodzianki
1 W spisie płytek jest 1,4 8cm, 4,7 i 8.5 DL
Brak płytki 8cm DoubleLayer, moze to kiedyś poprawią
2 Jeszcze gorsza, Studio 11.1 umie pisać jedynie z Max jakością (11minut) a nie tak jak nagrałem, w trybie Fine (15 minut)

Czyli tak naprawdę aby odtworzyć na ekranie telewizora HD z kamery (nie mam odtwarzacza Blu-Ray) filmy mogą być 11 minutowe a nie jak sobie wyobrażałem na DL 2*15 minut czyli 30 :(

Oczywiście to i tak postęp w stosunku do softu Sony i cieszę się z tego co mam.
Pewnie za jakiś czas kupię sobie Blu_Raya i wtedy mogę mieć filmy montowane na płytę 9.5 GB DoubleLayer, Studio 11.1 rozpoznaje je, szkoda nie rozpoznaje DL 8cm. Sprawdxzam to na płytkach Verbatim DVD+R DL i "widzi" tylko 1.4GB. Kamera widzi je jako 2.6GB :confused:

Mam poważne podejrzenie, że Studio 11.1 pisząc pliki ponownie je renderuje , zmieniająć oryginalną jakość na Best, bez skutku zresztą jedynie kosztem czasu trwania filmu z 15 do 11 minut na płytce.


Rzecz ostatnia. Mam komputer z Procesorem Core 2 Duo 2.13 GHz, 4GBajty Ram oraz szybki dysk 300GB. Nie jest to słaby komputer
Poprzedni, jak za pomocą Studia 10 obrabiałem co prawda film SD a nie HD to 45 minutowy zapisywał około 1 godziny.
Tu mam 8 minut avchd, robi już 2gą godzinę i końca nie widać.

Instalacja zajmuje 6.5 GB na dysku :)
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
zawsze podejrzewałem, że AVCHD to jest masakryczny format do edycji. Teraz widać, że narazie to powinno się przekopiować na BR i tyle.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
zawsze podejrzewałem, że AVCHD to jest masakryczny .....

Pinnacle Studio 11.1 to DOBRY program. Napisałem jakie ma wady i zalety, "na pierwszy rzut oka", ale niewątpliwie umozliwia:

- bardzo zaawansowana edycja plików AVCHD
- zapis na płytki 8cm oraz 12cm i 12cm DL


Wada, nierozpoznawanie DL 8cm zostanie pewnie wkrótce usunięta.


Pliki z mojej kamery maja przepływność od HD HQ+ 12 Mbps oraz
HD HQ 9 Mbps. Ja uzywam 9-tki. Na telewizorze 40" nie widzę różnicy pomiedzy HQ a HQ+ Pinnacle przekodowuje na tryb 17000Mbps, niepotrzebnie bo nic nie daje się uzyskać z 9-tki. Najnizszy bitrate w Studio 11.1 to 13000Mbps.

Podsumowując:
1. Studio 11.1 to bardzo dobry program i tani. 190 zł netto
2. Dla kolegów, którzy nagrywaja na płyty 4.7 lub 9.5 przekodowywanie niema znaczenia
3. Film z wakacji koduje się raz. I dla domowej edycji jeko niezbyt szybki proces kodowania NIE stanowi dużej uciążliwości. Nie nadaje się zapewne :hmm: do masowej obróbki filmów.


Pomysł viValdiego aby "Teraz widać, że narazie to powinno się przekopiować na BR i tyle." jest świetny. Jedynie cena nosnika Blu-Ray jest ździebko wyższa od 12cm płytki DVD :-D
 
Ostatnia edycja:

mobor

Banned
Jeszcze nie tak dawno płąciłem za płytki DVD po 90zł za sztukę...
A dziś ? kosztują 90x mniej

Za 2-3 lata to samo bedzie z płytkami BD. Nie ukrywam ze wg mnie wypalanie płytek DVD z materiałem HD to ...poroniony pomysł.
Nie wyobrazam sobie by co 12 min filmu latać do telewizora po to by zmienic krazek. Do tego godzina filmu=5 płyt - MASAKRA
Przecietne wakacje (3 godzinny film) to 15 płyt DVD !!!!
Dlatego wziałem sobie na wstrzymanie- kupie za jakis czas nagrywarke BD pod TV i bedzie swiety spokój
 

Gucio50

New member
Bez reklam
mobor napisał:
Nie wyobrazam sobie by co 12 min filmu latać do telewizora po to by zmienic krazek. Do tego godzina filmu=5 płyt - MASAKRA

To nie tak. 12 minut ma płytka 8cm.
Płyta 12cm, 8.5 GB Double Layer to około 70 minut
a wiec z wakacji 2-3 płyt. :p

Lub jedna BR :krol: i do tego nagrywarka BR przy kompie i odtwarzacz BR przy telewizorze.
Jak już to już :eek:k:
Sobie też bym życzył takiego rozwiazania, ale ta kasa :(
 
Ostatnia edycja:

mobor

Banned
no to w takim razie koszt nosnika DVD (koszt gigabajta) zrównał się z BD - w Twoim wypadku

Przelicz sobie 3 płytki 8.5 GB DL (razem 25 GB) z ceną płytki 25 GB BD ...
Wychodzi to samo ;)

Wystarczy poczekac teraz na zjazd cen nagrywarek ;)
 

Gucio50

New member
Bez reklam
mobor napisał:
Wystarczy poczekac teraz na zjazd cen nagrywarek ;)

No to czekamy razem

A w tym czasie "zrobiłem" Pinnaclem 11.1 3 kompilacje filmów z 3 imprez.

Ostatnia to wakacje w Grecji (wyspa Kos) Materiał na 5-ciu płytkach kazda po 1.4GB. Około 1.5 godziny

Plan 30 Minut "nienudnego filmu"
Najpierw wszystkie 5 wciagnąłem do Albumu Pinnacle. Kroję, przycinam. Wywalam nieciekawe sceny.

Mam takie spostrzeżenia.
1. Pamięć stronicowana w Vista, lepsza niz w XP jest i tak za wolna dla Pimmacle-a. Dodałem 2GB Kingston Flash Disk - Ready to boost. I od razu zrobiło się żywsze :eek: . Swap jest teraz na Pendrivie, Kingston specjalnie wykonanego dla Windows Vista. (ReadoToBoost)
2 Wciągniecie wszystkich 5--ciu plytek to był kiepski pomysł.
Chciaż pliki są na dysku, to proces edycji przebiega sprawniej gdy dołaczam pliki po kilkaset MB, bacząc by całość nie przekraczała znacznie rozmiaru płytki. To złosliwy bug Pinnacla :(
 

Krzysiek_g4

New member
na temat pinnacle...

Witam

Mam pewien istotny problem z tym programem, a mianowicie nie "widzi" on nagrywarki LG GSA 4163B. Wszystkie inne programy wykorzystujące wypalarkę nie mają z tym żadnych problemów. Nagrywarka jest sprawna...
Jeśli byłby w stanie ktoś mi pomóc w wyżej wymienionej kwesti byłbym bardzo wdzięczny.

pozdrawiam
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Chcę napisać kilka uwag o Studio 11.1 i ogólnie edycji AVCHD choć nie będą to pierwsze wrażenia bo o tych już pisałem wcześniej w innym temacie. Studio 11.1 z najnowszym patchem pracuje bardzo stabilnie i bez sprzeciwu robi to co mu się zleci a nawet więcej niejako "wczuwając" się nieraz w zamysł użytkownika. Jest jednak pewne istotne ale....
Jak mam kamerę Sony HDR- UX3 i nagrywam tylko w HD SP czyli przy bitrate 7000 i jakość obrazu mnie całkowicie satysfakcjonuje. Jeżeli dokonam edycji w Studio i nagram AVCHD nawet z bitratem najwyższej jakości czyli aż 17 000, to w niektórych miejscach pojawiają się makrobloki wynikłe z kodowania ( takie jak nieraz pojawiają się w filmach n-tv Discovery HD - niestety). Czyli nie dość, że pliki powiększyły mi się prawie 2,5 raza to jakość jest gorsza od źródła. Na mniejszym TV może tego się nie zauważa ale na moim 55 calowym to jest widoczne. Oczywiście nie w każdym miejscu ale się pojawiają (zwłaszcza w ciemniejszych miejscach, przy większym ruchu - ale też bywa w miejscach dobrze oświetlonych przy opalizujących powierzchniach - gdy w oryginale obraz w tych miejscach jest bez zarzutu). Żal mi rozstawać się ze Studio 11.1 bo program "inteligentny" no i cudownie edytuje się dźwięk oryginalny, muzykę i komentarz na ścieżkach audio - ale to przekodowywanie mało efektywnym kodekiem mnie dobija. Chyba przejdę na edycję kombinowaną: przycinanie plików AVCHD w Browser - bo robi to szybko i znakomicie bez dekodowania; montaż wstępny tych plików w Studio ale już bez ich przycinania celem wyedytowania audio; demuxowanie audio z pliku AVCHD wygenerowanym w Studio; i na koniec muxowanie (mixowanie - to chyba do dźwięku a multiplexowanie to chyba do łączenia strumieni tego samego typu np. video) tak otrzymanego audio z połączonymi plikami oryginalnymi (po usnięciu oryginalnego audio i ewentualnym remuxowaniu). Trochę będzie więcej zachodu ale narazie nie widzę lepszego wyjścia. Oczywiście w Studio można sobie zrobić jakąś czołówkę z bajerami do późniejszego połączenia z pozostałymi plikami oryginalnymi. Szkoda, że Studio nie ma opcji zgrywania typu "direct" tzn bez przekodowywania, jeżeli nie jest wymagane renderowanie video (a w taką opcję są wyposażane niektóre programy do edycji SD) - dla mnie wówczas Studio byłoby ideałem.
Oczywiście taką bardziej złożoną edycję z udziałem Studio rezerwuje dla materiału szczególnie dla mnie cennego. Na codzień wystarczy mi edycja dysków BD w zakresie udostępnionym przez Browsera.
A może ktoś wypracował sobie inną drogę edytowania aby uniknąć przekodowywania materiału źródłowego? - wspomagajmy się doświadczeniem bo wydaje się, że montażyści zawodowi ciągle są zajęci edycją SD.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Sydon777 napisał:
Jak mam kamerę Sony HDR- UX3 i nagrywam tylko w HD SP czyli przy bitrate 7000 i jakość obrazu mnie całkowicie satysfakcjonuje. Jeżeli dokonam edycji w Studio i nagram AVCHD nawet z bitratem najwyższej jakości czyli aż 17 000, to w niektórych miejscach pojawiają się makrobloki wynikłe z kodowania ( takie jak nieraz pojawiają się w filmach n-tv Discovery HD - niestety)..

też mam UX3e i nie zauważyłem Twojego efektu "makrobloków". :confused:
Tv mam 40", może dlatego.

Też się dziwię, że studio
- przekodowuje
- a jeżeli już że w menu nie ma bitrate 7000, to moje "drugie odczucie" :(
a najniższy do wyboru to 13000 ????
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Gucio50 napisał:
też mam UX3e i nie zauważyłem Twojego efektu "makrobloków". :confused:
Tv mam 40", może dlatego.

Ja mam co prawda Canona HV10, więc kodowanie przebiega trochę inaczej mpg2 -> AVCHD i niestety makrobloki przy 13Mb/s są widoczne. :-(
17Mb/s nawet nie próbowałem. Za mały zysk miejsca na płycie w porównaniu do oryginału 25Mb/s.


- a jeżeli już że w menu nie ma bitrate 7000, to moje "drugie odczucie" :(
a najniższy do wyboru to 13000 ????


7000 jest do wyboru w kamerze tryb "HD SP"


Różne metody zapisu z kamery HDV przy pomocy Pinnacle Studio 11 wraz z przykładami, co z tego wyszło jest na mojej stronie.

http://slimak.republika.pl/hv10.htm

Ślimak
 
Ostatnia edycja:

effe

New member
Witam, mam ten program od kilku godzin. Posiadam kamere Canon HV20 i przenoszenie filmu na dysk twardy odbywa się bez problemu. Tylko plik który zapisuje się ma rozszeżenie m2v. Jak zrobić aby filmy były przechwytywane do ormatu avi, mpeg2. Chce filmik zgrać na dysk DVD, aby później odtwarzać na dowolnym DVD player.

Proszę o pomoc. Podkreślam, że w ustawieniach niestety nie mogę zaznaczyć mpeg, dopiero jak odłącze kamere od firewire.
 

slimak

New member
Bez reklam
Z kamery można zgrać materiał HD tylko w postaci m2v.
m2v to mpg2 w formacie 1440x1080 (w pinnacle HDV2).
mpg2 1440x1080 nie odtworzysz na żadnym stacjonarnym DVD (wyjątek KISS, ....).
mpg2 721x577 :) też nie odtworzysz na żadnym stacionarnym DVD (wyjątek KiSS, ...).
W kamerze możesz zaznaczyć HDV->DV i Pinnacle przechwyci materiał w formacie avi (720x576).

Przeczytaj moją stronę www nad Twoim postem.
 
Ostatnia edycja:

effe

New member
Slimak, to jak użyć tego systemu UDF, bo plik który chcę nagrać jest większy niż 2gb.

ok już mam:)

Tylko ciekaw jestem czy będę mógł odtworzyć ten nagrany film na odtwarzaczu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry