3CCD na SD czy HD?

pawel_S

New member
Witam,

Przez ostatnie 2 lata bawiłem się kamerką Canon XM2 z 3CCD, głównie kręcąc "dziecko w akcji". Niestety małżonka bojkotowała wagę i rozmiary kamery i padła decyzja jej sprzedaży i kupna czegoś kompaktowego z zachowaniem możliwie wysokiej jakości.

Doradźcie mi proszę czy kupić coś jeszcze SD 3CCD (np. Panasonic NVGS500), czy zainwestować w HD?
Bawię się Premierem Pro 1.5 i posiadam Bravię 40" HD Ready, ale chciałbym żeby nagrania na DVD pozostawały kompatybilne ze sprzętem rodziców.

Ktoś ma jakieś rady/sugestie?

Pozdrawiam
Paweł
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
to masz tylko wyjście - Panasonic NV GS 500 , Hd nie będzie kompatybilne ze sprzętem rodziców.
 

pawel_S

New member
A czy istnieje prosty sposób na kręcenie HD, montaz HD na Adobe Premiere 1.5 lub 2.0 i wypalanie 2 wersji na DVD? Czy HD można wypalic na DVD? ... bo rozumiem, że zmontowany materiał mogę swobodnie zrzucić z powrotem na tasiemkę, prawda?
 

mariof

New member
Bez reklam
dokładnie tak! Proponuję Sony HC5E (model HD). Można kupić poniżej 3000zł. Montaż wykonujesz raz, następnie zgrywasz w jakości HD na taśmę (poczeka na "lepsze czasy") i tych samych plików używasz do utworzenia "zwykłej" DVD. Program sam sobie poradzi ze stosowną konwersją. W S10.5+ i wyższym można wypalic płytkę w HD DVD (zwykla płytka i nagrywarka) ale do jej odtworzenia potrzeba odtwarzacza HD (od 1500zł....). Sądzę, że najdalej za rok sytuacja się zmieni i ceny zdecydowanie spadną - to będą te "lepsze czasy":D
 

pawel_S

New member
mariof napisał:
dokładnie tak! Proponuję Sony HC5E (model HD). Można kupić poniżej 3000zł. Montaż wykonujesz raz, następnie zgrywasz w jakości HD na taśmę (poczeka na "lepsze czasy") i tych samych plików używasz do utworzenia "zwykłej" DVD. Program sam sobie poradzi ze stosowną konwersją. W S10.5+ i wyższym można wypalic płytkę w HD DVD (zwykla płytka i nagrywarka) ale do jej odtworzenia potrzeba odtwarzacza HD (od 1500zł....). Sądzę, że najdalej za rok sytuacja się zmieni i ceny zdecydowanie spadną - to będą te "lepsze czasy":D

A gdzie można kupić HC5E za mniej niż 3000 zł?
Jak się ma HC5e do HC7e?
A czy Adobe Premiere 2.0 pozwala montować flmy HD?
Jak się ma jakość obrazu matrycy HD do trzech przetworników obrazu SD? Rozumiem, że HD daje większą rozdzielczość, ale jak się ma obraz przy słabym oświetleniu? 3CCD pozwalał uzyskac głębokie czernie itd. ale czy pojedyncza matryca HD to potrafi?

Będę wdzięczny za porady. Nie chciałbym kupić czegoś, co za moment okaże się niewypałem.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

mtabak

New member
Witaj,

Ostatnio zakupiłem kamerkę Canon HV20. Również zastanawiałem się nad HC7 jak i nad Sony z Hdd. Jednakże po oglądnięciu sampli wybrałem Canona.
Co do wyboru między SD a HD - to SD nie brałbym wogóle pod uwagę. Jakość materiały HD nakręcona przez Canona jest po prostu powalająca. Na dużym ekranie zapiera dech w piersiach.
Tak jak mówił przedmówca na razie trzeba tylko poczekać aż stopnieją ceny sprzętu BR i HDDVD - a wtedy już można będzie przechowywać na gotowo.
 

pawel_S

New member
Czyli pojedyncza matryca HD sprawdza się lepiej niż 3 przetworniki SD?
Nawet w ciemnościach?

Jakby nie upieram się przy SD, bo zgadzam się z Wami, pytam tylko, żeby się utwierdzić, że warto już kupić HD.

A czy ktoś może montował HD na Premiere 2.0?
 

mariof

New member
Bez reklam
HC5E poniżej 3kzł - tu: http://www.allegro.pl/item205172233_sony_hdr_hc5e_nowa_zestaw_gwarancja_najtaniej_.html
Róznica jest bardzo znacząca tylko dla zawansowanych amatorów potrafiących wykorzystać rozbudowane mozliwości regulacji parametrów nagrania w HC7. Skuteczny jest także optyczny stabilizator obrazu ale można kupić statyw lub... obyć się bez niego. Elektroniczny stailizator lepiej wyłączyć. Oczywiście Premiere w pakiecie poradzi sobie z HD ale jeżeli masz kupić program to lepiej dla amatorów (cena) np S11+ lub jeżeli masz doświadczenia i nawyki ze "starego" premiere to pakiet Elements od Adobe.
Na amatorskiej kamerze nawet HD nie uzyskasz jakości jaką oferował sprzęt "semiprofi" SD - to oczywiste. Składa się na to wiele czynników. Kamery HD tej klasy kosztują grubo ponad 10kzł...:(. Jednak zakładając, że coraz więcej osób "przesiada się" na TV HD READY to moim zdaniem - warto już teraz mieć kamerę HD. Dzięki podniesionej rozdzielczości przynajmniej subiektywne poczucie jakości obrazu jest znakomite a z pewnymi kompromisami łatwo się pogodzić. Prawdziwość tej tezy jest, moim zdanie, wprost proporcjonalna do średnicy TV. Na klasyczym TV (CRT) nagranie z Canona XM2 będzie wyglądało na pewno lepiej. Jako pragmatyk proponuję kupić kamerkę HD np HC5. LCD - jak widzę już masz. Może jeszcze kino domowe? "Godne" audio już masz - tylko rozbudować :smile:
 
Ostatnia edycja:

mtabak

New member
pawel_S napisał:
Czyli pojedyncza matryca HD sprawdza się lepiej niż 3 przetworniki SD?
Nawet w ciemnościach?

Jakby nie upieram się przy SD, bo zgadzam się z Wami, pytam tylko, żeby się utwierdzić, że warto już kupić HD.

A czy ktoś może montował HD na Premiere 2.0?

Ja do prostego montażu zarówno cięcia HD jak i montowania z tego stand. DVD używam PInacla 10+ lub Vegas 7 - dobrze sprawuje się również Nero.

Co do kręcenia w trudniejszym oświetleniu to muszę również pochwalić Canona. Ziarno jest dużo mniejsze niż w Sony
 

mariof

New member
Bez reklam
@pawel_s
Premiere to oprogramowanie dla profesjonalistów, komfortowa praca wymaga dwóch monitorów a w mnogości funkcji i ustawień łatwo się pogubić. Jeżeli nie masz doświadczeń z Premiere to "odpuść sobie" - strasznie drogi a "piraty" wg tego co słyszałem nie bardzo chcą działać:p
Za 150 - 400zł będziesz miał wygodny w użyciu i wystarczająco wydajny program do montażu - legalnie!!!!
PS oczywiście nie sugeruje że masz (lub chcesz mieć) "pirata"!
@mtabak
generalnie nie zgadzam się z opinią, że Canon jest lepszy od serii HC Sony. Czas jakiś temu testowałem obie kamery (HC7E i HV20) i u mnie zdecydowanie wygrało Sony. Argumenty już przytaczałem. Na różnych forach wypowiadają się posiadacze albo jednej albo drugiej kamerki. Mało kto miał je obie w rękach na dłuższe testy. Fani Canona są bardziej aktywni ale kamer sprzedał więcej Sony... (to też pewna manipuulacja - jest dlużej na rynku). Nawet test na camcorder.info dający zwycięstwo Canonowi wyraźnie "przeważył" (moim zdaniem) znaczenie nagrań przy słabym oświetleniu w trybie 25P. HC5 nie testowałem ale wydaje się, że jakość zapisu powinna być bardzo zbliżona (identyczna?) do HC7.

@pawel_s
widzę, że masz Bravia. Ten LCD obsługuje "rozszerzoną paletę kolorów" którą to funkcję zaimplementowało Sony w swoich nowych kamerach HD. Nazywa się to x.v.colour i budzi zachwyt wielu ludzi. Moi znajomi i rodzinka byli zauroczeni, ja - mniej. Pisałem już o tym na forum. Na szczęście każdy może dokonać wyboru wg własnego gustu ponieważ tą funkcję można wyłączyć:)
 

pawel_S

New member
mariof napisał:
HC5E poniżej 3kzł - tu: http://www.allegro.pl/item205172233_sony_hdr_hc5e_nowa_zestaw_gwarancja_najtaniej_.html
Róznica jest bardzo znacząca tylko dla zawansowanych amatorów potrafiących wykorzystać rozbudowane mozliwości regulacji parametrów nagrania w HC7. Skuteczny jest także optyczny stabilizator obrazu ale można kupić statyw lub... obyć się bez niego. Elektroniczny stailizator lepiej wyłączyć. Oczywiście Premiere w pakiecie poradzi sobie z HD ale jeżeli masz kupić program to lepiej dla amatorów (cena) np S11+ lub jeżeli masz doświadczenia i nawyki ze "starego" premiere to pakiet Elements od Adobe.
Na amatorskiej kamerze nawet HD nie uzyskasz jakości jaką oferował sprzęt "semiprofi" SD - to oczywiste. Składa się na to wiele czynników. Kamery HD tej klasy kosztują grubo ponad 10kzł...:(. Jednak zakładając, że coraz więcej osób "przesiada się" na TV HD READY to moim zdaniem - warto już teraz mieć kamerę HD. Dzięki podniesionej rozdzielczości przynajmniej subiektywne poczucie jakości obrazu jest znakomite a z pewnymi kompromisami łatwo się pogodzić. Prawdziwość tej tezy jest, moim zdanie, wprost proporcjonalna do średnicy TV. Na klasyczym TV (CRT) nagranie z Canona XM2 będzie wyglądało na pewno lepiej. Jako pragmatyk proponuję kupić kamerkę HD np HC5. LCD - jak widzę już masz. Może jeszcze kino domowe? "Godne" audio już masz - tylko rozbudować :smile:

Co do tej kamerki poniżej 3000 zł to myślałem, że może widziałeś gdzieś taką promocję. Tak czy owak dziękuję, jak już postanowię co kupić to na pewno zacznę od allegro.
Co do samego HD to zgadzam się ze wszystkim co napisałeś. Bravię już mam, więc wykorzystam tę rozdzielczość. A rodzice i znajomi... cóż, zgram im zwykłe DVD i też będzie dobrze.
Dzięki też za Twoją opinię odnośnie porównania XM2 i HD. Cała akcja z zamianą kamery spowodowana była rozmiarem XM2 i mam świadomość, że lepszej jakości nie będę miał. Grunt w tym, żeby kamera była mała, niepozorna z wyglądu na tyle, żeby żona nie bała się jej zabierać na spacer z dzieckiem i żeby subiektywnie rzecz ujmując obraz wyglądał w miarę klawo na 40" LCD.

Co do kina domowego to jeszcze do tego nie dorosłem. Kocham HiFi, monitorki na stojakach, 2 kanały stereo, a dźwięk przestrzenny mnie onieśmiela ;-)

mtabak napisał:
Ja do prostego montażu zarówno cięcia HD jak i montowania z tego stand. DVD używam PInacla 10+ lub Vegas 7 - dobrze sprawuje się również Nero.

To może pomyślę o Vegas, bo mam sentyment do tego softu.
Dzięki!

mariof napisał:
Premiere to oprogramowanie dla profesjonalistów, komfortowa praca wymaga dwóch monitorów a w mnogości funkcji i ustawień łatwo się pogubić. Jeżeli nie masz doświadczeń z Premiere to "odpuść sobie"

Premiere znam bardzo dobrze i nawet polubiłem ten soft. Nie wiem co obecnie oferują inne programy, ale pomyślę. Jeśli Premiere 2.0 by się sprawdził przy HD to z racji przyzwyczajenia czemu nie.

Co do Bravi to tak, posiadanie tego TV trochę mnie zachęcało do zwrócenia się w kierunku Sony jako pierwszej firmy oferującej HD. Niemniej rzucę okiem też na Canona, nie boli porównać.

Czy dobrze mi się wydaje, czy pisałeś o tym jakoby HC5E nie posiadał optycznej stabilizacji?
Widziałem również, że są jakieś róznice w rozdzielczości pomiędzy HC5E i HC7E... czy to dotyczy wyłącznie zdjęć, czy również video?

Pozdrawiam Was wszystkich
Paweł
 
Ostatnia edycja:

pawel_S

New member
No i stało się.

Zakupiłem kamerkę HD. Nastawiony byłem mocno na kamerkę Sony HC-5E, ale jako, że na forum wiele mówi się o Canonie HV20 postanowiłem zobaczyć co w trawie piszczy. Zaskakujące dla mnie było to, że w końcu skusiłem się na Canona, ale nie na HV20 a na HV10. W porównaniu do Sony obraz wydawał mi się lepszy, Canon ma zdecydowanie szybszy autofokus no i optyczny stabilizator obrazu. Dodatkowo, wedle mojej subiektywnej oceny HV10 jest znacznie lepiej wykonana od HV20. Mam za sobą 3 dni zabawy i póki co jestem bardzo zadowolony. Stabilizator naprawdę solidny, autofokus bardzo szybki a jakość HD na Sony Bravi 40” bije na łeb obraz z mojej poprzedniej kamery 3CCD Canona XM2.

Wszystkim dziękuję za porady i namówienie na HD

Pozdrawiam
Paweł
 

panjacek

New member
Szanowni Państwo.
Wielokrotnie już o tym pisałem na różnych forach. Od kilku lat istnieje możliwość zapisania i odtwarzania materiału z kamer HDV przy pomocy zwykłego biurkowego komputera. Blu-Ray nie jest żadną koniecznością. Podczas edycji materiału z kamery HDV należy utworzyć plik w formacie WMVHD za pompcą darmowego Encodera dostępnego na stronie Microsoftu. Wiele programów edycyjnych również pozwala na zapisanie w tym formacie. W wielu krajach można nabyć filmy DVD, do których dołączona jest gratis płyta w formacie WMWHD. Trudno mi wręcz zrozumieć takie porady "fachowców" że bez Blu-Ray ani rusz. Wystarczy odrobina inwencji, trochę własnego pomysłu i mamy doskonałaj wręcz jakości materiał w bardzo popularnym na świecie (za wyjątkiem Polski) formacie. Blu-Ray może sobie spokojnie czekać, a może nawet z nudów potanieje.

Pozdrawiam
 

pawel_S

New member
panjacek napisał:
Szanowni Państwo.
Wielokrotnie już o tym pisałem na różnych forach. Od kilku lat istnieje możliwość zapisania i odtwarzania materiału z kamer HDV przy pomocy zwykłego biurkowego komputera. Blu-Ray nie jest żadną koniecznością. Podczas edycji materiału z kamery HDV należy utworzyć plik w formacie WMVHD za pompcą darmowego Encodera dostępnego na stronie Microsoftu. Wiele programów edycyjnych również pozwala na zapisanie w tym formacie. W wielu krajach można nabyć filmy DVD, do których dołączona jest gratis płyta w formacie WMWHD. Trudno mi wręcz zrozumieć takie porady "fachowców" że bez Blu-Ray ani rusz. Wystarczy odrobina inwencji, trochę własnego pomysłu i mamy doskonałaj wręcz jakości materiał w bardzo popularnym na świecie (za wyjątkiem Polski) formacie. Blu-Ray może sobie spokojnie czekać, a może nawet z nudów potanieje.

Pozdrawiam

Nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że pomyliły Ci się wątki ;)

Pozdrawiam
p.
 
Do góry