jakakameraka

jasku

New member
wiec tak: przed dwoma dniami zakupilem kamere jvc gz-mg 575 i mam dwa tygodnie na ewentualna zamiane na inną.
pytanie brzmi: czy to jest dobra kamera warta swojej ceny (810 euro) czy tez nie, czy lepiej ja wymienic na jakas inna ??
to jest kamera "pal" wiec moze lepiej troszke dolozyc( jestem w stanie dozucic okolo200 euro ale to juz max) i zakupic kamere AVCHD??
no wlasnie i tu kolejne pytania ... po przejzeniu forum stwierdzam ze jest problem z softwerem do obrubki tego formatu i ze nie ma jeszcze "pakietu" który by owy plik przerobil i besposrednio nagral na HD-DVD BLU RAY lub poprostu DVD (wiem ze w przypadku dvd trace na jakosci z przyczyny konwersii) prosze pomuszcie poniewaz zglupialem, chcialbym kamerke o jak najwyzszej jakosci zapisu i wmiare normalna w obsludze.
 

mariof

New member
Bez reklam
jasku napisał:
wiec tak: przed dwoma dniami zakupilem kamere jvc gz-mg 575 i mam dwa tygodnie na ewentualna zamiane na inną.
pytanie brzmi: czy to jest dobra kamera warta swojej ceny (810 euro) czy tez nie, czy lepiej ja wymienic na jakas inna ??
to jest kamera "pal" wiec moze lepiej troszke dolozyc( jestem w stanie dozucic okolo200 euro ale to juz max) i zakupic kamere AVCHD??
no wlasnie i tu kolejne pytania ... po przejzeniu forum stwierdzam ze jest problem z softwerem do obrubki tego formatu i ze nie ma jeszcze "pakietu" który by owy plik przerobil i besposrednio nagral na HD-DVD BLU RAY lub poprostu DVD (wiem ze w przypadku dvd trace na jakosci z przyczyny konwersii) prosze pomuszcie poniewaz zglupialem, chcialbym kamerke o jak najwyzszej jakosci zapisu i wmiare normalna w obsludze.
W ramach Twojego budżetu proponowałbym camerę HD. W postach na forum (także moich) znajdziesz informacje o amatorskich modelach Canon, Sony i Panasonic. JVC - puki co - za drogi:(. Nie trzeba się także obawiać AVHCD. Jest już Pinnacle S11+, który z pierwszą "łatką" radzi sobie (podobno) bardzo dobrze. Potrzebny jest mocny komputer ale bez przesady. Każdy Core2Duo, 2 GB RAM karta z 256 MB RAM wystarczy. Więcej na ten temat tu: http://forum.dystrybucja.ksk.com.pl/index.php. Jezeli chodzi o AVHCD to moim osobistym typem (jeżeli nie przeszkadza Ci brak wizjera) jest Panasonic SD1. Na dodatek jest najtańsza w stawce AVHCD. Szczerze mówiąc na bardzo podobają mi się kamerki z HDD ale to bardzo osobisty pogląd, nie poparty żadnym, własnym, negatywnym doświadczeniem z taką kamerą. Miałem okazję być świadkiem paru efektownych "padów" HDD (na szczeście dla mnie ja nigdy nie utraciłem ważnych danych ale inni - owszem:()
Pliki z SD1 możesz przechować do "lepszych czasów" (tanie nagrywarki i otwarzacze HD pojawią się, moim zdaniem, najdalej za rok) a tymczasem film zgrać, zmontować nagrać jako SD na zwykłym DVD. Można oczywiście cieszyć się HD już teraz. Przy okazji, to truizm, ale aby HD pokazało "lwi pazur" potrzebny jest odpowiedni telewizor (LCD lub "Plazma" minimum 40"). Na klasycznym TV praktyczne nie widać różnic. Najtańszym rozwiązaniem jakie znam dla AVHCD jest serwer mediów obsługujący HDMI np firmy Netgear. Potrzebna jest jednak w domu sieć - choćby Wi-Fi.
 

pxl666

Member
Bez reklam
no dlatego do avchd nalezy sobie doliczyc koszty wypchanego kompa, mala ilosc softu ktory to natywnie obsluguje (zreszta ten co jest to raczej marny wg mnie) noi cienka jakosc kompresji tego formatu - ztego co widzialem jak narazie.
hdv jest juz na rynku od dlugiego czasu , jest uznany i jego mozliwosci sa rozwiniete do granic, praktycznie wszystko go edytuje i jakosciowo przebija avchd (wg MNIE(choc nie tylko) ).jesli mozesz czekac to nie nalezy sie spieszyc ale jesli musisz juz to nie radze pakowac sie w avchd.jeszcze nie teraz.
 

mariof

New member
Bez reklam
@pxl666. Jakie oprogramowanie do AVHCD testowałeś? Wg opinii praktyków (!) na forum tu: http://forum.dystrybucja.ksk.com.pl/index.php Nie jest źle.
Na przełomie marca i kwietnia testowałem dwa modele (Sony SR1 i Panasonic SD1) zapisujące w AVHCD. W teście brały także udział Canon HV20 i Sony HC7E zapisujące na taśmach w HDV. Motywy typowe dla mnie, przyroda, rodzina w domu i plenerze itp) Technika banalna - statyw, kilkanaście sekund ujęć, wymiana kamery, po kilkanaście sekund każdego typu ujęć (statyczne, wolna panorama, szybka, najazd wolny, szybki itd w trybie auto i przy prostej korekcji manualnej ogniskowej, przesłony, czasu). Dzięki krótkim ujęciom ekspozycja dla każdej z testowanych kamer praktycznie nie zmieniała się i dla mnie porównanie było miarodajne. Nie uruchamiałem programów tematycznych ale testowałem specyficzne cechy modeli - np tryb "25P" Canon. Kamery podłączałem via HDMI do 42" LCD. Na takim ekranie różnice jakości, w ocenie innych osób i mojej były pomijalne. Na pewno do zaakceptowania przez videofilmowców-amatorów. Z różnych względów wybrałem Sony HC7E jednak nie jest to kamerka pozbawiona wad. Miała ich, wg mnie, najmniej. Niestety nie zachowałem próbek nagrań z innych kamer (szczególnie szkoda, że AVHCD:() i dlatego nie mogę się wypowiedzieć na temat jakości tego materiału po obróbce w edytorze. Pinnacle w wersji 11.1 (z łatką) podobno obsługuje ten format natywnie. Za to mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że po edycji materiału (w Pinnacle 10.7+) .mpg2 (oczywiście HD) z HC7E i powrotnym zgraniu jej na taśmę obraz wykazuje jedynie minimalną degradację (większą w okolicach przejść 3D). Sądzę, że jest to wina nienajlepszych kodeków HD które ma Pinnacle (podobno, z tanich edytorów, najlepiej sprawdza się Vegas). Nagrałem też pare płyt testowych HD DVD na zwykłej nagrywarce i zwykłych płytach DVD. Zostały one następnie odtworzone w HD DVD do XBOX 360 oraz w Toshiba HD-E1. Oba odtwarzacze podłączano do różnych, dużych TV (42, 50" LCD i "plazmy"). Obraz za każdym razem był rewelacyjny! Daleko lepszy niż jakikolwiek SD (oczywiście nie dotyczy to klasycznych TV). Także mniejsze LCD (32") nie dawały już tak spektakularnych efektów. Przy okazji, nie ma wg mnie większego sensu robienie jakikolwiek porównań na monitorze LCD nawet 19" (typowa rozdzielczość jest "niesłuszna") - jest za mały! Na zakończenie mała ciekawostka. Sony bardzo się chwali swoim układem "x.v.colour" jednak nagranie z użyciem tego układu oglądane na monitorze LCD lub TV z tylną projekcją (duży ale kilkuletni model Sony (sic!)) pokazało zniekształcenie kolorów (szczegółnie zieleni) która nabrały "cukierkowatego" charakteru. Wniosek - jeżeli nie wiesz na czym będziesz później oglądam swoje filmy - lepiej ten układ wyłącz! Ja tak zrobiłem pomimo tego, że mój telewizor obsługuje tzw "rozszerzoną paletę kolorów". Tu różniłem się w ocenie z innymi obserwatorami. Wszyscy twierdzili, że kolory były "jak żywe", wprost "wychodziły z ekranu" dla mnie - za bardzo:)
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
... i jeszcze jedno. Konwertowałem materiał HD .mpg2 do innych, wysokorozdzielczych formatów (.mov; DiVx, WMV HD). Zawsze jakość materiału była duuużo gorsza. Wg mnie nie nadawała się do porównań. Oczywiście, nie próbowałem wszystkich, dostępnych kodeków ale pierwsze próby zniechęciły mnie:(,
 

pxl666

Member
Bez reklam
pinnacle to jest "family movie maker" .vegas/premiere/edius/liquid/fcp to juz sie zgodze, to sa NLE.
a avchd jest za mocno skompresowane zeby to jakos mocno poedytowac.bynajmniej narazie kodeki tego ssaja...

noi ja uwazam ze smialo mozna porownywac jakosc video zarowno pod katem odwzorowania barw/przejsc tonalnych jak rowniez rordzielczosci nawet na 12'lcd - opcja zoom dziala...ja porownuje na 21' kineskopowym monitorze silicon graphics/rzutniku DLP i bawie sie dobrze
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
@pxl666 pisząc o sensie (wg mnie jego braku) przeprowadzenia porównań na monitorach LCD miałem na myśli:
- rozdzielczość i format ekranu standardowych monitorów (4:3 i 1280 na 1024). Oczywiście monitor z ekranem panoramicznym i o dużej rozdzielczości będzie sie lepiej nadawał,
- jest też kwestia łącza. Pojawiły się już karty video z wyjściem HDMI natomiast małych monitorów z takim wejściem praktycznie nie ma. Przejściówka HDMI - DVI niestety nie załatwia sprawy. Wg opinii mojego znajomego który zrobił stosowne testy - obraz jest gorszy niż przesłany bespośrednio HDMI. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego, nie powinno tak być. Znajomy szczerze przyznał, że różnice nie były "porażające". Sam testów rakowych nie robiłem i nie mam w tej sprawie własnego zdania.
Doskonałym pomysłem jest natomiast używanie projektora HD z wejściem HDMI lub DVI do testowania jakości obrazu z kamer HD.
Kwestia jasku to czy warto się "pakować" w AVHCD. Moim zdaniem, jeżeli chodzi o jakość obrazu "surowego" to jak pisałem - nie widzę znaczących różnic. Kwestia ewentualnej (złożonej) obróbki pozostaje otwarta. Opinie innych skłaniają mnie do zdania, że w miarę nowoczesny komputer (procesor z dwoma rdzeniami i 2GB RAM) poradzi sobie bez wiekszych problemów.
Jestem zwolennikiem dopasowania elementów zestawu w zależności od umiejętności użytkownika, jego oczekiwań a także budżetu. Niewątpliwie najlepszym zestawem do montażu nieliniowego z jakim miałem do czynienia był Apple z Final Cut Pro (dwa monitory). Pomimo Pro w nazwie był łatwy w obsłudze dla amatora takiego jak ja, system działał niezwykle stabilnie i fantastycznie szybko. Jednym słowem same zalety.... i malutka wada - cena to grubo ponad 10000zł:(. Za taka kwotę (ca 12kzł) kupić można:
1. Kamerę HD
2. XBOX 360 z HD DVD lub odtwarzacz HD DVD Toshiba
3. Komputer radzący sobie z obróbką HD
4. LCD 42" HD Ready (ewentualnie stosowna "plazma")
i mieć wiele radości zabawą w videofilmowanie.
Wybór, jak zawsze, zależy od "trzymającego kasę":)
 

mariof

New member
Bez reklam
sądzę, że wystarczy. Co prawda w obróbce video częściej stosuje się procesory Intel ale myślłe, że Twoja konfiguracja podoła. Jakiego programu do obróbki masz zamiar używać?
 

jasku

New member
co do kompa to poprostutakiego juz mam (amd athol 64 3200 mgh 2000mb pamieci karta grafiki ati x800pro) no i wlasnie o zmianie procka na szybszy myslalem, a co do twojej odpowiedzi to "powinien podolac z prockiem 3200 czy z tym z linku??" a co do oftu ....no wlasnie jakiego programu?? myslalem o "pinnacle studio 11" ale jeszcze niewiem, a co byscie poradzili ???
ps: jvc 575 wymienilem na sony hdr-hc5e :) "...mi sie podoba" hehe
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
@jasku
dobry wybór:). Różnice pomiedzy HC5 i HC7 choć występują (regulacja manualna wielu parametrów nagrywania, stabilizacja optyczna, większa matryca) to są potrzebne tylko zawansowanym videoamatorom (może z wyjątkiem stabilizacji optycznej). Większa rozdzielczość matrycy jest mało przydatnym (moim zdaniem) gadżetem. Krótko mówiąc stosunek jakość/cena jest w HC5 lepszy.
Dyskutowaliśmy o wymaganiach dla AVHCD, HC5 pracuje w trybie HDV. Zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest za tym mniejsze. Przeprowadź test na swoim komputerze. Praca nie będzie konfortowa (szczególnie przeliczanie efektów i ostateczny rendering) ale "da się żyć". viValdi, ma jeszcze słabszy komputer a sobie radzi:). Z procesorem, który chcesz kupić powinno być już naprawdę OK.
 

mariof

New member
Bez reklam
co do programu do obróbki. Może być 11+, może być 10.5+. Zależy od ceny. Jeżeli różnica będzie mniejsza niż 50-70 zł to wybrałbym 11 (koniecznie +!), Sam używam 10.7+ i jest OK.
 

jasku

New member
dziekuje wam wszystkim za odpowiedzi, jak narazie z kamerki jestem zadowolony tym bardziej ze jest to moja pierwsza kamera i nacieszyc sie nia nie moge hehe :)
procek pujdzie do wymiany na 100% tylko na to potrzebuje jeszcze troche czasu (nastepny miesiac) a co do programu to sam niewiem ale mysle ze wlasnie 11+ bede musial zakupic
to jeszcze temat do rozwazenia poniewasz nieznam sie na programach, wiec musze troszke doczytac no i rad forumowiczów posluchac... moze jakis inny programik hmmm.
ps. testy bede dopiero w poniedzialek robil poniewasz musze uzbroic kompa w wejscie fire wire
 
Ostatnia edycja:
Do góry