Obróbka materiału z GoPro Hero 6

jac_szcz

New member
Witam
Wiem, że bywały już podobne tematy (nawet nie mało) ale chciałbym prosić o jednoznaczne wytłumaczenie o co chodzi z ustawieniami kl/s oraz bitrate.

Generalnie na kamerze ustawiam 50kl/s czyli 50p
Rozdzielczość mam full hd czyli 1920 x 1080
Czasami nagrywam z ustawieniami 200kl/s aby móc później zrobić dobre slow motion.

Do obróbki używam Pinnacle Studio 21
Cały materiał obrabiam na ustawieniach full HD, 50p, czyli tak jak ustawiałem na GoPro (również 200kl/s jest później renderowane do 50kl/s)

Czy zmieniając ustawienia z 50p na 50i (czyli z 50 na 25kl/s) zyskam, czy raczej stracę na jakości/płynności?
Jaki ustawić bitrate, bo mam możliwość ustawienia ręcznego od 0 do 100MBit/s? Czy wpływa to w jakimś stopniu na jakość gotowego filmu?
Standardowo program renderuje cały projekt do H.264/AVC. Do wyboru jest też hevc, Mpeg4, avi, itp. Jaki format wybrać dla najlepszej jakości?

Z góry dzięki za pomoc
 

leonid113

Member
Witam też bym się dołączył do tego tematu z uwagi na to że zmieniłem TV na Oleda 4K. Chcę zakupić GoPro Hero 9 lub 10 i zastanawiam się jak to jest z tym materiałem i podstawowymi możliwościami między GoPro a zwykła kamerą (mam Panasonic FullHD) a potem obróbką w Pinnacle Studio (którą wersje Polecacie). Jeżeli komuś by się chciało jakoś to ogarnąć w prosty sposób to byłbym zobowiązany bo chciałbym nagrywać już w 4K i zastanawiam sie czy zakupić GoPro czy kamerę a różnice są spore a nie ukrywam że zależy mi po części na zmniejszeniu gabarytów tych urządzeń. Mniej dźwigania i więcej miejsca przy wyjazdach.

Z tego co ogarnąłem w szybkim tempie to: GoPro brak zooma cyfrowego i optycznego. Co jeszcze? co dyskwalifikowało GoPro do filmowania amatorskiego i późniejszej obróbki rodzinnych filmów.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Przy wymianie TV na 4K to kamerę też warto wymienić na taką, która rejestruje w rozdzielczości UHD. Pamiętaj tylko, że do obróbki filmów przyda się dość mocny komputer aby praca była komfortowa.
Co do kamery GoPro nie pomogę bo nie miałem z nią styczności.

Filmy z kamery UHD z możliwym najwyższym bitrate na Oledzie 4K prezentują się bardzo dobrze.

Do tego pojemny dysk, gdyż pliki filmowe są dużych rozmiarów.
 

leonid113

Member
To wszystko wiem :) chodziło mi właśnie o tą drugą rzecz czyli co wybrać do rejestrowanie w 4K kamerę cyfrowa czy GoPro do celów amatorskich z uwagi na gabaryty i możliwości. Czy będzie duża różnica?. Co do Full HD temat mam opanowany bo mam kamerę i odpowiedni sprzęt do obróbki.
 
Do góry