Jaki format wyjściowy

Romanesku

New member
Witam,po zgraniu materiału wysokiej rozdielczości z Canona hv10 i obróbce w Studio 10 TE jest wiele możliwości utworzenia pliku wynikowego, który wybrac tak aby potem ponownie zgrac na kasetę. Chodzi o to że jak niebawem stanieją nagrywarki Blu-ray i HdDvd żeby mozna było nagrac film z kasety jak najprościej np. w nero_Osobiście wydaje mi się że najlepszy jest mpeg2 1080i, ale może się mylę.
 

mariof

New member
Bez reklam
Zdecydowanie w formacie natywnym czyli w tym samym w którym zgrywałeś materiał z kamery. Wszelkie próby zmiany formatu powodują jego degradację choć mogą być uzasadnione w pewnych przypadkach. Przy okazji, można nagrać materiał HD w formacie HD przy pomocy zwykłej nagrywarki i na zwykłą płytę DVD! Pinnacle S10+ ma taką, niestety ekstra płatną:(, opcje. Mieści się, co prawda, tylko 17-18 minut filmu. Najtańszym, znanym mi sposobem odtworzenia takiej płyty jes HD DVD Player do XBOX 360 (robiłem takie próby - z sukcesem.
 

Mistrz Koala

New member
Po obróbce materiału high definition w Studio masz tylko jedną możliwość zgrania na kasetke materiału w formacie jaki otrzymałeś z kamery - jest to guzuk z rysunkiem kasetki (podświetla sie napis TAPE).

Nie ma tak jak w przypadku SD DV gdzie mogłeś materiał po obróbce zachować do pliku, który w dowolnym momencie mogłeś wypluc na kasete.

W przypadku HD w Studio wszystkie inne pliki wynikowe AVI, WMV, MPG itp to jest materiał po przekonwertowaniu a wiec w domyśle gorszej jakości.

Ja robie tak:
- zgrywam materiał z kamery na HDD
- obrabiam
- wynik przy pomocy guzika TAPE wypluwam na kasetkę w HDV
- generuje plik z materiałem w standard definition do utworzenia plyty DVD, którą wypalam programem Ulead'a
- jak bedę miał nagrywarkę BlueRay to sobie material z tasmy wrzuce na BD.
- dodatkowo jak chce zaszpanować obrazem przed kimś to odpalam obrobiony materiał bezpośrednio z kamery podłączonej do TV

Myślę, że ta opcja ma ręce i nogi.
A z resztą kopie obrobionych materiałów w SD DV też mam na kasetkach bo klika moich pierwszych DVD już się nie daje czytać.:-|
 

mariof

New member
Bez reklam
do Mistrz Koala. to nie do końca tak. Można zgrać plik na taśmę później. Niedogodność jest tak, że jest on powtórnie przeliczany co niestety trwa:(. Moja metoda jest taka:
1 Zgrywam film z kamery
2.obrabiam
3.Archiwizuję na dysku zewnętrznym
4.Gdy uzbiera się ca 60minut filmu po obróbce "odpalam" Pinacle, ładuję pliki jako nowy projekt, przeliczam (ca 3-4h na moim sprzęcie) i na taśmę. Niestety nie potrafię ominąć powtórnego przeliczania i dlatego, szczególnie przy większych projektach, metoda Mistrza Koala jest lepsza
 

jarwisz

New member
Bez reklam
Romanesku napisał:
Witam,po zgraniu materiału wysokiej rozdielczości z Canona hv10 i obróbce w Studio 10 TE jest wiele możliwości utworzenia pliku wynikowego, który wybrac tak aby potem ponownie zgrac na kasetę. Chodzi o to że jak niebawem stanieją nagrywarki Blu-ray i HdDvd żeby mozna było nagrac film z kasety jak najprościej np. w nero_Osobiście wydaje mi się że najlepszy jest mpeg2 1080i, ale może się mylę.

po co Ci 1080i - na VHS tego i tak nie nagrasz
w zupełności wystarczy mpeg2 720x576
 

Romanesku

New member
Re

Mistrz Koala napisał:
Po obróbce materiału high definition w Studio masz tylko jedną możliwość zgrania na kasetke materiału w formacie jaki otrzymałeś z kamery - jest to guzuk z rysunkiem kasetki (podświetla sie napis TAPE).

Nie ma tak jak w przypadku SD DV gdzie mogłeś materiał po obróbce zachować do pliku, który w dowolnym momencie mogłeś wypluc na kasete.

W przypadku HD w Studio wszystkie inne pliki wynikowe AVI, WMV, MPG itp to jest materiał po przekonwertowaniu a wiec w domyśle gorszej jakości.

Ja robie tak:
- zgrywam materiał z kamery na HDD
- obrabiam
- wynik przy pomocy guzika TAPE wypluwam na kasetkę w HDV

Czy mogę na 1 kasetę minidvd nagrac kilka takich projektów , oczywiście nie przekraczając 1h?

- generuje plik z materiałem w standard definition do utworzenia plyty DVD, którą wypalam programem Ulead'a
- jak bedę miał nagrywarkę BlueRay to sobie material z tasmy wrzuce na BD.

Czyli jak będziemy mieli nagrywarki BR lub HDDvd to już prosto z kasety zgrywamy matriał na hd ,a potem nero lub inny program tworzy strukture Hd i wypala.
dodatkowo jak chce zaszpanować obrazem przed kimś to odpalam obrobiony materiał bezpośrednio z kamery podłączonej do TV

Myślę, że ta opcja ma ręce i nogi.
A z resztą kopie obrobionych materiałów w SD DV też mam na kasetkach bo klika moich pierwszych DVD już się nie daje czytać.:-|
Dzięki za pomoc
 

Mistrz Koala

New member
Romanesku napisał:
Czy mogę na 1 kasetę minidvd nagrac kilka takich projektów , oczywiście nie przekraczając 1h?

Oczywiście że tak, właśnie tak robię.

Romanesku napisał:
Czyli jak będziemy mieli nagrywarki BR lub HDDvd to już prosto z kasety zgrywamy matriał na hd ,a potem nero lub inny program tworzy strukture HdDvd i wypala.

No tutaj się nie wypowiadam bo się nie znam, nie wiem, nie widziałem, ale wydaje mi sie ze procedura będzie bardzo pdobna do tej przygotowującej DVD-Video.
Wcześniejsza obróbka filmu i zgranie na kasete pozwoli mieć przygotowany wcześniej materiał.

mariof napisał:
Można zgrać plik na taśmę później. Niedogodność jest tak, że jest on powtórnie przeliczany co niestety trwa
Możesz mi podpowiedzieć jakim poleceniem tworzysz w Studio 10+ wynikowy plik po obróbce w HD ? Bo ja jeszcze nie potrafie :(
Coś mi się wydaje że mówisz o przechowywaniu projektów - tak z tym sie zgodze, oczywiscie że można i rzeczywiście przy wypluciu na taśme ponownie program przelicza przejścia itp.
Gdyby dało się zapisać plik wynikowy tak jak w przypadku SD program nic nie musialby przeliczać.
 

Romanesku

New member
Re

Zrobiłem dzisiaj tak jak Ty Mistrzu Koala po zakupie Canona hv10 , pokazałem żonie różnice miedzy Panasem Dv sprzed 4 lat a nówką Canonem HV10. Szczękę zbierałem z podłogi, jest OK.Teraz zabieram się do obróbki w Studio 10.
 

mariof

New member
Bez reklam
Mistrz Koala napisał:

Oczywiście że tak, właśnie tak robię.


No tutaj się nie wypowiadam bo się nie znam, nie wiem, nie widziałem, ale wydaje mi sie ze procedura będzie bardzo pdobna do tej przygotowującej DVD-Video.
Wcześniejsza obróbka filmu i zgranie na kasete pozwoli mieć przygotowany wcześniej materiał.

Możesz mi podpowiedzieć jakim poleceniem tworzysz w Studio 10+ wynikowy plik po obróbce w HD ? Bo ja jeszcze nie potrafie :(
Coś mi się wydaje że mówisz o przechowywaniu projektów - tak z tym sie zgodze, oczywiscie że można i rzeczywiście przy wypluciu na taśme ponownie program przelicza przejścia itp.
Gdyby dało się zapisać plik wynikowy tak jak w przypadku SD program nic nie musialby przeliczać.
to nieporozumienie... . Po montażu w S10+ tworzony jest plik w rozdzielczości 1080i (czyli natywny format). Metoda jest prosta. W menu preferencje projektu jest opcja "format projektu" i ustawiam "jak pierwszy klip"
Co ciekawe rozszerzenie pliku to .mpg..., i mamy plik wynikowy który archiwizujemy gdzie chcemy. Po uzbieraniu kilku (kilkunastu) projektów (już po montażu więc wszystkie zmiany, przejścia, filtry itp są przeliczone) tworzę nowy projekt gdzie powstałe wcześniej filmiku ustawiam w porządanej kolejności i nas taśmę. Niestety każdy filmik jest jakby powtórnie (?) renderowany i trwa to dokładnie (przynajmniej na moim sprzęcie) tak samo długo jak projekt pierwotny:( chociaż nie ma żadnych przejść, filtrów itp.
Dlatego uważam, że Twój sposób jest lepszy. Niedogodność jest taka, że trzeba wyciągać, kamerę, podłączyć i zgrać np 3 minuty filmiku... . Z drugiej zaś strony, jeżeli będę chciał nagrać płytkę HD (np BR) to i tak bez powtórnego przeliczenia sie nie obędzie:(. Sądzę, że to wada programu. Może dostępny od 7.5 S11+ będzie bardziej "inteligentny"?
 

mariof

New member
Bez reklam
Mistrz Koala napisał:

Oczywiście że tak, właśnie tak robię.


No tutaj się nie wypowiadam bo się nie znam, nie wiem, nie widziałem, ale wydaje mi sie ze procedura będzie bardzo pdobna do tej przygotowującej DVD-Video.
Wcześniejsza obróbka filmu i zgranie na kasete pozwoli mieć przygotowany wcześniej materiał.

Możesz mi podpowiedzieć jakim poleceniem tworzysz w Studio 10+ wynikowy plik po obróbce w HD ? Bo ja jeszcze nie potrafie :(
Coś mi się wydaje że mówisz o przechowywaniu projektów - tak z tym sie zgodze, oczywiscie że można i rzeczywiście przy wypluciu na taśme ponownie program przelicza przejścia itp.
Gdyby dało się zapisać plik wynikowy tak jak w przypadku SD program nic nie musialby przeliczać.
to nieporozumienie... . Po montażu w S10+ tworzony jest plik w rozdzielczości 1080i (czyli natywny format). Metoda jest prosta. W menu preferencje projektu jest opcja "format projektu" i ustawiam "jak pierwszy klip"
Co ciekawe rozszerzenie pliku to .mpg..., i mamy plik wynikowy który archiwizujemy gdzie chcemy. Po uzbieraniu kilku (kilkunastu) projektów (już po montażu więc wszystkie zmiany, przejścia, filtry itp są przeliczone) tworzę nowy projekt gdzie powstałe wcześniej filmiku ustawiam w porządanej kolejności i nas taśmę. Niestety każdy filmik jest jakby powtórnie (?) renderowany i trwa to dokładnie (przynajmniej na moim sprzęcie) tak samo długo jak projekt pierwotny:( chociaż nie ma żadnych przejść, filtrów itp.
Dlatego uważam, że Twój sposób jest lepszy. Niedogodność jest taka, że trzeba wyciągać, kamerę, podłączyć i zgrać np 3 minuty filmiku... . Z drugiej zaś strony, jeżeli będę chciał nagrać płytkę HD (np BR) to i tak bez powtórnego przeliczenia sie nie obędzie:(. Sądzę, że to wada programu. Może dostępny od 7.5 S11+ będzie bardziej "inteligentny"?
 

Romanesku

New member
Re

Czyli chcąc zarchiwizowac plik wynikowy można stworzyc w S10 plik mpg 1080i , przechowywac go na hd aż do zakupu nagrywarki HDDVD lub Blurey. Potem bez straty jakości go wypalic, a w miedzy czasie oglądac z kompa na tv w takiej samej jakości jak bym oglądał materiał bezpośrednio z kamery.
 
Ostatnia edycja:

Romanesku

New member

Możesz mi podpowiedzieć jakim poleceniem tworzysz w Studio 10+ wynikowy plik po obróbce w HD ? Bo ja jeszcze nie potrafie :(
Coś mi się wydaje że mówisz o przechowywaniu projektów - tak z tym sie zgodze, oczywiscie że można i rzeczywiście przy wypluciu na taśme ponownie program przelicza przejścia itp.
Gdyby dało się zapisać plik wynikowy tak jak w przypadku SD program nic nie musialby przeliczać.
[/quote]

Mistrzu Koala po aktualizacji Studio 10 do wersji 10.7 pojawiają się opcje wyboru zapisu pliku w HD.
A tak nawiasem mówiąc pojawiło się właśnie Studio 11 , może rozwiąże nasze problemy
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
Witam,
faktycznie funkcja zgrywania do pliku HD pojawia się dopiero od wersji 10.5. W wersji 10.7 Pojawia się jeszcze możliwość zapisu HD DVD na zwykłej płytce i w zwykłej nagrywarce - niestety ekstra płatna:(.
 

mariof

New member
Bez reklam
i jeszcze jedno. Przeczytałem instrukcję obsługi S11+. Jest to Pinnacle 10 z patchami. Istotne zmiany są, wg mnie, dwie.
1. Obsługa AVCHD
2. Stabilna praca z Vista
 

Romanesku

New member
Romanesku napisał:
Czyli chcąc zarchiwizowac plik wynikowy można stworzyc w S10 plik mpg 1080i , przechowywac go na hd aż do zakupu nagrywarki HDDVD lub Blurey. Potem bez straty jakości go wypalic, a w miedzy czasie oglądac z kompa na tv w takiej samej jakości jak bym oglądał materiał bezpośrednio z kamery.

mariof czy to właśnie tak?
 

mariof

New member
Bez reklam
właśnie tak! Jest jednak jedna uwaga. Aby "szczęka opadła" to monitor powinien mieć minimum 42". Wtedy dopiero widać co daje HD:D . Można także archiwizować pliki na taśmie i, po podłączeniu do dużego TV obsługującej 1080i sprzętowo budzić uczucie zazdrości u znajomków;). Niestety tanie plazmy 42" mają za małą rozdzielczość:(. Napis HD Ready w ich przypadku oznacza, że obraz ze źródła HD będzie widoczny (zwykłe TV CRT nie wyswietlą nic - jest tylko fonia - vide n-sport w HD z N-tv podłączony do CRT TV). Jest jeszcze coś takiego
http://www.mi.com.pl/aktualnosci.php?f=1&id=2202
Możektoś ma jakieś doświadczenie z tym "ustrojstwem"?
 

Romanesku

New member
re

Nie wiem jak sprawdzic ilośc klatek na sek. w Studio 10, rendering surowego materiału Hd do mpg 1080i dla 1 min. jest to 5 min.,natomiast do HDV2 tylko 1min.Mój laptop:
Płyta główna:
Typ procesora Mobile DualCore Intel Core Duo T2500, 2000 MHz (12 x 167)
Pamięć fizyczna 2048 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
= Ekran:
Karta wideo ATI Mobility Radeon X1400 (256 MB)
Karta wideo ATI Mobility Radeon X1400 (256 MB)
Akcelerator 3D ATI Mobility Radeon X1400 (M54)

Po renderingu materiału do kilku formatów(WmvHD,mpg1080i,divxHD) w S10 plik wynikowy w każdym wypadku mam gorszy jakościowo od materiału z kamery, nie wiem czy tak ma byc?Jedynie przy wyborze do HDV2 jest ok, tylko przy dynamicznych ruchach kamery obraz lekko drga. Czy w przypadku zgrania obrobionego materiału ze S10 bezpośrednio na kasetkę przez firewire film będzie jakości takiej jak pierwotnie?
 
Ostatnia edycja:

pxl666

Member
Bez reklam
romanesku - mowisz ze kompres do divxHD wyglada gorzej niz oryginal? - moglbys moze uploadowac klipiki z kamerki do poogladania i testow? na
www.sharebigfile.com mozesz uploadowac bez zadnych ograniczen i loginow.
jakby cisie chcialo to moglbys krecnac jakies krotkie klipiki i uploadnac.tak zeby powiedzmy 50 megz plik byl.ja juz zrobilem watek z testami kompresji i niewiem czy go widziales ale mnie sie kompresja divxHD bardzo podoba wiec chetnie sie jeszcze pobawie.to czekam na respons

link do mojego watku z kompresja HDdivx
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=12875
 
Ostatnia edycja:
Do góry