kupić kamerę HD czy SD, skoro jakości HD i tak nie otrzymam na zwykłym DVD?

wka007

New member
Mój poprzedni wątek to: kamera z USA- czy kupić i n ie będzie w Polsce z nia problemu? Na początku dziękuję pxl666, viValdi, dnc, mariof za mądre odpowiedzi i wyjaśnienie kilku rzeczy. Po przeczytaniu pewnych postów stwierdziłem, że jednak zrezygnuje z kamer, które nie nagrywają w systemie PAL tylko NTSC, tak więc kupię kamerkę w USA SONY ale tylko z literką "E" na końcu nazwy. Zastanawiam się nad SONY HDR SR1E. Jedyny problem to z tego co czytam na forach, to kiedy zgra się materiał z kamery na kompa w HD i wypali się płytkę, to oglądając na zwykłym odtwarzaczu DVD obraz i tak nie będzie w HD?! Czy tak??? Ponoć aby jakość była HD trzeba mieć odtwarzacz Blue-ray albo PSP3. Czy dobrze to rozumiem??? Tak więc jeśli tak jest a ja nie zamierzam kupować takiego odtwarzacza, czy jest sens inwestować w kamere HD, skoro i tak na zwykłym odtwarzaczu DVD, na którym to zamierzam odtwarzać obraz zgrany z kamery HD i tak nie otrzymam jakości HD? W takim wypadku chyba lepiej kupić kamere SD, najwyższy model czyli SONY DCR SR290E skoro na zwykłym DVD i tak nie otrzymam jakości HD!? Czy ja to wszystko dobrze rozumiem? Serdecznie proszę o pomoc. Z góry dziękuję!
 

pxl666

Member
Bez reklam
no tak ale kiedys hd dvd/br beda standartem jak teraz vhs/dvd ... wiec nie ma sensu 3mac sie neoilitycznych technologii. co ci z kamery SD skoro obraz bedzie paskudny? otoz powiem ci tak - za 2 lata hd dvd/br beda tanie jak barszcz za 4 lata beda sie powoli starzec za 6 lat bedziemy zapisywac w UHD (ultra HD (7,680 × 4,320 pixels)) i standartem bedzie nosnik 128GB na paznokciu malego palca u nogi...a sd to wtedy beda mialy jakosc filmy z komorki...a twoja kamera dalej pewnie bedzie jeszcza sprawna...lecz bezuzyteczna...natomiast standard HD (w sensie video) bedzie na pewno jeszcze jary a co najmniej zywy...noi z materialu HD po rekompresji uzyskasz doskonaly material SD a z materialu SD to ...sobie na jołtuba mozesz wrzucac...tak uwazam
pozdro
 

bart

New member
Mozna spojrzec inaczej. W tej chwili dobry model SD (np panas 320gs kosztuje 2TPLN). Dobra kamera HD (np Canon hv 20) to ok 4TPLN.
Ide o zaklad, ze taka kamerka HD bedzie do kupna za 2 lata ponizej 2TPLN, a odtwarzacze beda w cenie Manty.
Wtedy SD mozna spuscic za pare zl, albo oddac bratu, ojcu lub kolezance i kupic sobie HD.

Zalezy jaki masz budzet i alternatywne wydatki (ja np na razie musze doinwestowac samochod i 2TPLN na kamere to max).
Rodzialka jest wazna, ale nie ma co wpadac w przesade i wyrzucac do kosza cala kolekcje filmow w SD
Dobrej jakosci (bez szumow i artefaktow, z ladnymi kolorami i kontrastem) obraz SD bedzie dobry i za 2 lata (a nawet lepszy niz teraz biorac poprawke na nieuniknione pogarszanie sie wzroku od sleczenia na forach).

pozdro
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
podzielam tę opinię.
Obraz w tej jakosci zachwycał przez kikadziesiąt lat - więc z tą jakością bym nie przesadzał. Tym bardziej że przekazanie znajomym czy rodzinie takiego nagrania moze spowodować jedynie frustrację.
Ja pozostałbym w strefie SD .
Panasonic NV 320
JVC GZ MG 135
JVC DX 27 - wyprzedaż
------------------------
JVC sprzedaje już nagrywarki HD /również kamerę GZ HD 7 - pierwsza na świecie full hd/ - ale to naprawdę duże pieniądze
pozdrawiam
 

viValdi

New member
Bez reklam
kiki, chyba przesadzasz.

Obraz z SD wcale nie zachwycał, był jedynym możliwym bo (a) nie było lepszych kamer, (b) nie było lepszych telewizorów.

Dziś lepsze telewizory są - sam je sprzedajesz. Do tych telewizorów dopasowane są lepsze kamery które odradzasz. Mało spójny jesteś :D

Moim zdaniem, jeśli ktoś nie ma HDTV ale stać go na kamerę HD to i tak warto zainwestować w kamerę HD. Już teraz coraz trudniej kupić telewizor nie będący HD Ready. Dylemat przy zakupie TV to nie alternatywa SD czy HD ale HD Ready czy fullHD. A ty namawiasz do kamer SD... niespójne.

Jedyna bariera którą rozumiem to finanse, jakość materiału z kamer HD jest taka sama lub lepsza niż najlepszych kamer SD.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@bart

w zasadzie masz rację, ale inwestując dziś w kamerę SD za dwa lata twoje archiwum filmów dalej pozostanie w SD - to też ma swoją wartość finansową/estetyczną/pamiątkową o której zapomniałeś w swoim równaniu.

Jeśli dziś ktoś chce kupić kamerę żeby filmować swoje dziecko od urodzenia to kiedy najwczesniej świadomie to dziecko skorzysta z tego materiału? Za 5-10 lat.

Wszystkie zdjęcia z mojego dzieciństwa są czarno-białe (czyli szare ;-) bo koloru wtedy nie było. Czy, za karę, moje wnuki mają być filmowane w SD skoro stać mnie na HD? Płytkę wypalę im później :eek:
 

pxl666

Member
Bez reklam
czy ktos swiadomie stwierdzi ze sd mozna porownywac z hd? chyba ze sie na rubinie oglada...przecierz to nie tylko rozdziala ale pasmo barw odcieni i kontrast.z tego co widzialem to nie ma o czym gadac. najlepsze sd to obraz jak z drogiego webcama a z kamera hd mozna uzyskac efekt pol pro a nawet pro wygladajacy - zalezy od umiejetnosci filmowca i postprocessingu. w wypadku sd niestety ograniczenia formatu obcinaja video juz na starcie.
 

bart

New member
Nikt nie mowi ze SD jest lepsze od HD bo to bzdura. Mam panasa pv 60 (Rubina nie mialem, choc pamietam jak prawie podpalil mieszkanie dziadkow) połączonego z silnym kompem wiec nie trzeba mi tego klarowac.

Gdyby ceny sprzetu (kamera + odtwarzacz + nośniki) byly porownywalne nie byloby dyskusji. Wybor zalezy od tego jak planujesz wykorzystywac sprzet, ile masz TERAZ kasy i na co innego mozesz ja TERAZ wydac.

Nie sadze zeby ogladanie za 10,20 lat filmow z dziecinstwa w SD bylo dla mojego dziecka karą, tak jak nie jest dla mnie kara ogladanie moich czarno-bialych zdjec albo sluchanie nagran na magnetofonie szpulowym. Tutaj decyduja jednak inne czynniki niz rodzielczosc.
Wracanie do przeszlosci wiaze sie przy okazji z powrotem do starych technologii i to nie jest nic zlego o ile nie trwa za dlugo ;-)

Ale jako, ze nazwa forum zobowiazuje, to generalnie HD rules :)
Tylko ze kasa nie spada z nieba i trzeba wybierac gdzie mozemy poszalec. :-(
 

pxl666

Member
Bez reklam
tak...a kara bedzie jak canon wypusci maszyne z jakoscia video HV20/10 i HDD...a juz kupie hv20...to sie potne...
czekac mozna zawsze hehehe ale za posiadanie najnowszej technologii sie placi nie tylka kasa ale i ryzykiem ze sie nagle zestarzeje heheh
 

Mistrz Koala

New member
Jeśli komuś nie zależy na jakości i nie bawi sie w postprodukcje to polecam mu kamere SD na płytki DVD.

W innym przypadku ja osobiście nie widze sensu w tym momencie kupowania kamery SD.
To tak jakby kupować bardzo dobry jakościowo ale już tani aparat fotograficzny na błony fotograficzne np Canona EOS 3.

Materiał HD obrabiasz i archiwizujesz w HD na kasetkach i równolegle robisz DVD do oglądania teraz. Jak BlueRay bedzie w przystepnej cenie to szybkim ruchem zrzucasz obrobione juz wczesniej filmy i jestes gosc !

Jeśli komuś zależy na jakości i ceszy go oglądanie własnych produkcji to powinien zaczekać aż będzie go stać na HD. takie jest moje zdanie.
 

bart

New member
nie, plytki DVD jako nosnik odpadaja tego jestem pewien, po przeczytaniu xxx postow na yyy forach. Tylko tasiemka. Nawet zupgradowałem wczoraj kompa (kontroler firewire + dodatkowy RAM i HDD) z mysla o zgrywaniu i obrobce

Tu nie chodzi nawet o to, ze mnie nie stac (wlasnie sie okazalo ze dofinansowanie auta nie bedzie zalamujace :)), tylko o to ze na wydanie 4TPLN na kamere w zyciu nie zgodzi sie czynnik zenski w moim domu :-(, a nie mam ochoty robic z tej sprawy Stalingradu, bo w planach mam kolejne zabawki komputerowe i RTV :)

Pomysl wiec jest taki, ze poczekam 2 lata az HD pojdzie w dol, jednoczesnie wdrazajac sie w kamerowanie i rejestrujac raczkowanie corki na gs320.
 

Mistrz Koala

New member
bart napisał:
tylko o to ze na wydanie 4TPLN na kamere w zyciu nie zgodzi sie czynnik zenski w moim domu

ja zrobiłem taki myk ze do TV HD Ready podłączyłem równocześnie moja starą kamerę SD (JVC tak jak w opisie) i kamerę HD, wykadrowalem mniej wiecej to samo po czym posadziłem moja kochana małżonkę przed TV i przełączałem kanały raz na jedną kamerę raz na drugą.

Po chwili nie miała wątpliwości która kamerą należy nagrywać nasze dzieci :grin:

Wydatek stał się uzasadniony....
 

wka007

New member
???

W takim razie decyzja podjęta- kupuję HD:D. Jedyny problem to teraz wybór między dwoma modelami- HDR-SR1E vs. HDR-HC7E. Cena bardzo podobna. Kumpel wraca ze Stanów i mi przywiezie i tak: SR1E- 1176$= 3350pln; HC7E- 1050$= 2990pln Jeśli może mi ktoś doradzić czy wybrać dysk twardy czy kasetke to byłbym wdzięczny. Chodzi o zgrywanie filmów na kompa, wypalanie na płytce, archiwizowanie w HD na przyszłość zanim będą normalne ceny odtwarzaczy BlueRay itd itp. Jeśli da to coś komuś w dobrym doradzeniu to posiadam laptopa 100GB, 1024RAM, 1.6GHz
 

pxl666

Member
Bez reklam
canon hv20...i do obrobki HD to trzeba bedzie dual core...ja w usa kupuje HV20 (chyba ze kanon wypusci HV50 heheh) i specjalnie lapa core2duo 2.4ghz do dlubania w tym video(itak sadze ze sie bedzie mielic) jesli w lapie mozesz zmienic proc to radzilbym to rozwazyc i odradzam sr1...ma marny kodek wg mnie...kiedys sie napalilem ale wobec HV10/20 to soniaki i inne zreszta jak narazie padaja...no ale jeszcze nie mam wiec nie mowie amen...
 

wka007

New member
@pxl666
Canona HV20 mógłbym mieć jeszcze taniej od "Soniaczów"- 915$. Twierdzisz, że jest lepszy i lepiej kupić Canona? A orientujesz się czy nagrywa ze Stanów w NTSC czy też są w PAL? Bo Sony ma na kaońcu nazwy E jeśli ma PAL. A Canon? Wiesz coś na ten temat????
 

pxl666

Member
Bez reklam
oile wiem sa wersje E dostepne w usa - trzeba sobie znalezc.jednazke wersja US kreci "true 24p" a E 25p co dla niektorych ma znaczenie. jakkolwiek wszystko mozna skonwertowac na komputerze jak sie chce...
 

mariof

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
kiki, chyba przesadzasz.

Obraz z SD wcale nie zachwycał, był jedynym możliwym bo (a) nie było lepszych kamer, (b) nie było lepszych telewizorów.

Dziś lepsze telewizory są - sam je sprzedajesz. Do tych telewizorów dopasowane są lepsze kamery które odradzasz. Mało spójny jesteś :D

Moim zdaniem, jeśli ktoś nie ma HDTV ale stać go na kamerę HD to i tak warto zainwestować w kamerę HD. Już teraz coraz trudniej kupić telewizor nie będący HD Ready. Dylemat przy zakupie TV to nie alternatywa SD czy HD ale HD Ready czy fullHD. A ty namawiasz do kamer SD... niespójne.

Jedyna bariera którą rozumiem to finanse, jakość materiału z kamer HD jest taka sama lub lepsza niż najlepszych kamer SD.
poraz kolejny zgadzam sie z Tobą - ViValdi. Kamerkę wybrałem pod Twom wpływem, opinie podzielam... Guru się dla mnie robisz - bez "przękaszania";)
 

mariof

New member
Bez reklam
wka007 napisał:
Mój poprzedni wątek to: kamera z USA- czy kupić i n ie będzie w Polsce z nia problemu? Na początku dziękuję pxl666, viValdi, dnc, mariof za mądre odpowiedzi i wyjaśnienie kilku rzeczy. Po przeczytaniu pewnych postów stwierdziłem, że jednak zrezygnuje z kamer, które nie nagrywają w systemie PAL tylko NTSC, tak więc kupię kamerkę w USA SONY ale tylko z literką "E" na końcu nazwy. Zastanawiam się nad SONY HDR SR1E. Jedyny problem to z tego co czytam na forach, to kiedy zgra się materiał z kamery na kompa w HD i wypali się płytkę, to oglądając na zwykłym odtwarzaczu DVD obraz i tak nie będzie w HD?! Czy tak??? Ponoć aby jakość była HD trzeba mieć odtwarzacz Blue-ray albo PSP3. Czy dobrze to rozumiem??? Tak więc jeśli tak jest a ja nie zamierzam kupować takiego odtwarzacza, czy jest sens inwestować w kamere HD, skoro i tak na zwykłym odtwarzaczu DVD, na którym to zamierzam odtwarzać obraz zgrany z kamery HD i tak nie otrzymam jakości HD? W takim wypadku chyba lepiej kupić kamere SD, najwyższy model czyli SONY DCR SR290E skoro na zwykłym DVD i tak nie otrzymam jakości HD!? Czy ja to wszystko dobrze rozumiem? Serdecznie proszę o pomoc. Z góry dziękuję!
...albo Pinnacle S10+ wraz z opcją zapisu na zwykłym DVD (mieści się ca 17-18 mnut - próbowałem i działa) oraz XBOX360 z dedykowanym playerem HD DVD. Razem to "przyjdzie" min. 2kzł + LCD 42" za 4kzł + HC7 za kolejne 4kzł i za przyjemność ogłądania HD trzeba, póki co, "wybulić" minimum 10kzł - ale warto:)
 

mariof

New member
Bez reklam
bart napisał:
Nikt nie mowi ze SD jest lepsze od HD bo to bzdura. Mam panasa pv 60 (Rubina nie mialem, choc pamietam jak prawie podpalil mieszkanie dziadkow) połączonego z silnym kompem wiec nie trzeba mi tego klarowac.

Gdyby ceny sprzetu (kamera + odtwarzacz + nośniki) byly porownywalne nie byloby dyskusji. Wybor zalezy od tego jak planujesz wykorzystywac sprzet, ile masz TERAZ kasy i na co innego mozesz ja TERAZ wydac.

Nie sadze zeby ogladanie za 10,20 lat filmow z dziecinstwa w SD bylo dla mojego dziecka karą, tak jak nie jest dla mnie kara ogladanie moich czarno-bialych zdjec albo sluchanie nagran na magnetofonie szpulowym. Tutaj decyduja jednak inne czynniki niz rodzielczosc.
Wracanie do przeszlosci wiaze sie przy okazji z powrotem do starych technologii i to nie jest nic zlego o ile nie trwa za dlugo ;-)
Ale jako, ze nazwa forum zobowiazuje, to generalnie HD rules :)
Tylko ze kasa nie spada z nieba i trzeba wybierac gdzie mozemy poszalec. :-(
to też pewien, rozsądny, punkt widzenia. Jednak, jeżeli pominąć kwestie finansowe, to kompatybilność "w dół" jest zachowana. Można oglądać czarni-białe zdjęcia robiłem je i dziś przegłądam z sentymentem - potem pojawiły się kolorowe.. . Te najważniejsze zeskanowałem i mam na płytkach w kilku egzemplarzach. Co 2-3 lata przegrywam na nowe. Wydrukować zawsze można... . Moje najstarsze nagranie video jest z 1987 roku. Starszy syn siedzi wtedy na nocniku pod stałem ,dziś to dorosły mężczyzna, kończy studia... .Zapis na VHS (na kultowej "piątce" panasinica) dawno już przeniosłem na DVD. Taśmy dziś już nie da się oglądać - takie dropy... .Kwestia wyboru...,
 
Do góry