kamera z USA- czy kupić i n ie będzie w Polsce z nia problemu?

wka007

New member
Mam prośbę- proszę o pomoc. Planuję zakup kamery w USA SONY DCR SR300 (w Europie ta kamera to DCR SR290E). Zastanawiam się czy jak ją przywiozę do Polski to bez problemu będzie działała u nas? Chodzi mi o to, że w USA jest system NTSC a u nas PAL. Czy ma to jakieś znaczenie jeśli chodzi o ten model kamery? Czy to bez znaczenia? Chodzi o to czy bezproblemowo nagram na płytkę to co będę miał na kamerze itd? Proszę o pomoc bo jestem zielony w tej sprawie. Z góry bardzo dziękuję za pomoc
 

pxl666

Member
Bez reklam
jesli planujesz zgrywac video ntsc z kamery na np nagrywarke dvd stacjonarna to raczej mozesz miec problemy - juz przy nagrywaniu albo przy pozniejszym odtwarzaniu na pal'owskich dvdkach...jezeli natomiast chcesz zrzucac material do kompa i po obrobce renderowac np do mpeg2 to no problem bo sobie ustawisz pal i wsio...zalezy od workflowa...
ja mialem kamerke z usa i jako ze praktycznie wszystkie pliki z niej ogladalem/obrabialem pcetem to nie mialem problemow ale to tv w polsce jej nie podlaczalem wiec niewiem czy by poszla...
 

viValdi

New member
Bez reklam
"Zastanawiam się czy jak ją przywiozę do Polski to bez problemu będzie działała u nas?"

Jedyne co może unieruchomić amerykańską kamerę w Polsce to zasilanie. Musisz mieć zasilacz uniwersalny na 110/230V.

Ale...

wszystko będziesz nagrywał w formacie NTSC tzn odświeżanie obrazu 30 klatek/sek i inny rozmiar obrazu w pixelach niż PAL.

Konsekwencją jest to, że musisz mieć TV akceptujący sygnał NTSC lub transkodować materiał do PAL. Jeśli zrobisz DVD w formacie NTSC to musisz mieć odtwarzacz DVD akceptujący ten format.

Być może w twoim wypadku ma to sens :roll: ale dla użytkownika stale mieszkającego w Polsce to lepiej jednak wybrać kamerę PAL.
 

dnc

Moderator
VIP
Z punktu widzenia materiału NTSC to przy odtwarzaniu na TV nie powinno być problemu. Materiał taki można przetworzyć na PAL i zapisać na DVD jako format MPEG2. Z drugiej strony format NTSC (640x480) ma gorszą jakość obrazu niż PAL (720x576). Chyba, że jednak skusiłbyś się na kamerę HDAVC, tak by mieć conajmniej 1280x720p. Wtedy można skorzystać podwójnie. Pewnie taka kamera będzie w USA tańsza, a dodatkowo będzie miała już jakość znacznie lepszą niż PAL i o niebo niz NTSC.
Pamiętaj też o zasilaniu i ładowaniu akumulatora. Zasilacz musi obsługiwać 230V, 50Hz.
 

pxl666

Member
Bez reklam
jesli chodzi o zasilacze to 2 kamery i 4 aparaty aha 1 creative zen przywiozlem z USA i wszystkie zasilacze DUAL VOLTAGE...nie licze 5 laptopow bo to oczywiste...ale zasilanie to raczej najmniejszy problem CHOC wczesniej lepiej sprawdzic...pozdro
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
pxl666 napisał:
jesli chodzi o zasilacze to 2 kamery i 4 aparaty aha 1 creative zen przywiozlem z USA i wszystkie zasilacze DUAL VOLTAGE...nie licze 5 laptopow bo to oczywiste...ale zasilanie to raczej najmniejszy problem CHOC wczesniej lepiej sprawdzic...pozdro
Ceny kamer HD Sony w USA (oczywiście nowych) z serii HC są identyczne dla wersji "E" (Europa) i bez "E" - np USA. Ja właśnie nabyłem w Hong Kong tu:http://www.digitalrev.com/en/index.php Sony HDR HC7E. Zapłaciłem, po negocjacjach, ca 3900 zł z wysyłką do Polski (DHL), ubezpieczeniem, cłem itd. Dostałem nawet polską, drukowaną, instrukcją obsługi. Warto zauważyć, że sama przesyłka kosztowała ca 400zł:(. Do Angli byłoby tylko ca 110 zł... . Menu kamery oczywiście jest także po polsku (jak w każdej "E") ale, szczerze mówiąc "polskie menu to porażka. konieczność stosowania skrótów powoduje, że przynajmniej dla mnie, menu angielskie jest bardziej "friendly";). Dostałem też parę przydatnych gratisów oraz bon rabatowy na 50 funtów angielskich - jakbym chciał coś jeszcze u nich kupić za minimum 500 "funciaków":). Od momentu złożenia zamówienia do chwili gdy trzymałem moje "cacuszko" w rękach mineło równo 7 dni ( w tym 3 dni na polskim cle...). Szybko choć chińczycy asekuracyjnie piszą, że dostawa 7-14 dni... . Dla porównania najniższa cena z dostawą do Polski z USA to około 1400USD (cło, VAT itd) ale może źle szukałem... . Oczywiście sprawa inaczej wygląda jeżeli ma sie kogoś, kto kamerę przywiezie. Zasilacz to nie problem. Także większość (wszystkie?) nowych TV "radzi sobie". Problem to stacjonarny odtwarzacz HD DVD lub Blue ray i nagrywarka - to kosztuje...:(.
Poniewaz mój mały dostanie na przyjęcie Xbox 360 to tatuś dokupi odtwarzacz HD DVD do Xbox (oraz opcje nagrywania HD DVD z Pinnacle S10+ na standardowych płytach DVD) i mam komplet:). Jednak to rozwiązanie nie każdemu musi odpowiadać. Są także inne... .Zawsze też można podłączyć kamerkę via HDMI do LCD czy tez innej "plazmy":)
 

Szymex

New member
Mam przykre doświadczenia z kamerą kupioną za wielką wodą. Było to co prawda dośc dawno chyba 10 lat temu. Wybrałem sobie wypasioną jak na owe czasy kamerę SONY HI8 (wersja PAL 220V). Po przywiezieniu do kraju działała chyba 3 dni. Padła elektronika i w kamerze zniknęły kolory. Serwis rozłożył bezradnie ręce (nie posiadali części, schematów itp). Kamera była zbyt nowa i egzotyczna. Gwarancja made in USA w Polsce nie obowiązywała. Musiałem ją ponownie wysłać do USA, wykłócać się ze sprzedawcą (wmawiał mi debil, że kamera musiała upaść i dlatego się zepsuła) i zapłacić połowę kosztów naprawy :( . Reasumując niepolecam tego rozwiązania.
 
Do góry