Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ostatnio kamery HD posługujące się się formatem AVCHD bardzo potaniały i stały się ogólnie dostępne natomiast oprogramowanie do edycji plików AVCHD jest skromne i powstaje więc problem co z tymi plikami robić. Dołączone oprogramowanie np do kamer Sony na płytki DVD pozwala na prostą edycję materiału (wycięcia) i powtórne nagranie na płytkę w formacie AVCHD. Płytki takie można oczywiście odtwarzać z kamery bezpośrednio na TV HD lub na komputerze. Wziąwszy pod uwagę, że PS3 i odtwarzacze BR powinny odtwarzać te płytki można by uznać, że to jest wystarczające i zapewne tak będzie dla wielu użytkowników - ale nie dla wszystkich. Wielu filmowców chce mieć pełną ofertę edycyjną jaką udostępniają współczesne programy do obróbki vido, które jednak nie współpracują z AVCHD. Z czasem to się napewno zmieni ale teraz jest jak jest. Trzeba też zaznaczyć, że nie można odtwarzać płytek AVCHD z napędu komputerowego bo system ich nie widzi. Jeżeli pliki AVCHD zaimportuje się na dysk komputerowy to też jest pewien problem z ich odtwarzaniem. Najprostszy sposób do zmienić rozszerzeni na .ts i wówczas mogą być odtwarzane bez problemu przez Media Player Classic i Elecard Player (VLC i KMP u mnie ich nie odtwarza). Pliki AVCHD z poszczególnych scen filmowych można połączyć w jeden większy plik np Total Commanderem i odtwarzać w wymienionych playerach ale w miejscach łączenia następuje chwilowe zaburzenie przy odtwarzaniu.
Początkowo wydawało mi się, że rozwiązanie leży w przeknwertowaniu AVCHD na MPEG2 wykorzystując istniejącą opcję w programie Picture Montion Browser. Jak się jednak okazało plik wynikowy z takiej operacji posiada rozdzielczość zredukowaną do PAL - czym byłem zaskoczony bo bardzo liczyłem na zachowanie pełnej rozdzielczości HD. Ja amatorsko od kilku lat zajmuję się filmowaniem trójwymiarowym z wykorzystaniem dwóch kamer i teraz aby uzyskać odtwarzalny w komputerze film 3DHD muszę dysponować synchronizowanymi plikami HD z obu kamer, które dadzą się odtworzyć w komputerze poprzez Stereoscopic Player.
Tak więc z różnych powodów konwersja plików AVCHD na któryś z dotychczas rozpowszechnionych formatów HD jest tematem kluczowym i będzie w najbliższym czasie interesowała coraz większe grono miłośników HD. W tej sytuacji wydaje się zasadnym stworzenie oddzielnego wątku, gdzie można się dzielić różnymi doświadczeniami na ten temat.
Na początek napiszę kilka słów o moich doświadczeniach z programem TMPGEnc 4.0 XPress, bo on oferuje szereg możliwości rozwiązania problemu konwersji plików AVCHD. Z punktu widzenia HDTV uznałem, że najciekawsze są pliki wynikowe w formacie HDV, WMV i AVI (z użyciem dowolnych codeców zainstalowanych w systemie). Obsługa programu jest intuicyjna i można się obejść bez instrukcji i helpów. Do programu można wczytać kilka mniejszych plików AVCHD i zlecić zapisanie wyniku w postaci jednego sumarycznego pliku. Wszystkie trzy konwesje przebiegły bezproblemowo i pliki wynikowe bardzo płynnie mogą być odtwarzane w playerach komputerowych. Z punktu widzenia entuzjastów zaawansowanej edycji video zapewnie pliki o formacie HDV będą najbardziej interesujące choć ich rozmiary są duże. Z mojego punktu widzenia najkorzystniejsze są pliki WMV9 gdyż mają znacznie mniejsze rozmiary niż HDV dla tego samego pliku źródłowego i mogą być bezpośredno czytane przez Stereoscopic Player. Ewentualne korekty w synchronizacji dla plików z lewej i prawej kamery (oraz wycięć fragmentów zbędnych) można dokonać w programie StereoMovieMaker. Program ten jednak bezpośrednio nie czyta zbiorów WMV i trzeba tu korzystać ze scriptów w Avi Synth.
Dla wyrobienia sobie wstępnego poglądu odnośnie podstawowych opcji programu TMPGEnc 4.0 XPress załączam zrzuty dwóch ekranów:

Admin: Proszę zmienić wilekość obrazków.
 

Attachments

  • FormatAVI.jpg
    FormatAVI.jpg
    38,4 KB · Wyś: 2533
  • OutputFormat.jpg
    OutputFormat.jpg
    38,8 KB · Wyś: 1179

bluray

Banned
Dzięki za bardzo ciekawy temat.

Ja próbuję znaleźć optymalny sposób aby wybrane pozycje ( wyłącznie HD tj. 1920 x 1080 i/p) z archiwum były odtwarzane przez PS3.
Oczywiście za niedopuszczalne uważam zgubienie po drodze jakości.
Po drodze napotkałem cały szereg pułapek.
Niektóre wielogigowe pliki ( głównie ts) godzinami konwertują się do formatu wskazanego przez SONY. Zaś końcowy wynik nie gwarantuje, że PS3 to odtworzy.
Jaka więc jest recepta "doskonała" na udany export do np. mpeg2 program stream ?
Dysponuje wieloma programami i ciągle szukam rozwiązania.
Podejżewam, że główną przyczyną może być audio layer II.
Wydaje mi się, że PS3 widząc wadę kodeka audio nie przeczyta pliku.

Drugi nierozwiązany problem to jak odtworzyć pliki większe niż 4 Gb.
Po USB PS3 widzi externalny HDD jeżeli jest on w formacie FAT32.
NTFS nie jest widziany.

Jakieś sugestie mile widziane.
Sprawdzę dziś także nieznany mi wcześniej TMPGEnc 4.0 XPress.

Czy SONY VEGAS 7.0d nie załatwia Twoich problemów z AVCHD ?
Czy wiesz, że w nowej aktuajizacji NERO jest dodana pełna obsługa AVCHD ?
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Sony Vegas 7 to doskonały program edycyjny dla formatów SD, HD i HDV ale niestety jego cena jest porównywalna z ceną kamery HD i o ile mi wiadomo bezpośrednio nie obsługuje plików AVCHD. Natomiast wpomniany update do Nero to niewątpliwie zapowiedź nadchodzącego czasu AVCHD. Ponieważ wiadomości są całkiem nowe i bezpośrednio wiążą się z poruszanym tematem warto zacytować fragment tekstu ze strony Nero:
"W tej aktualizacji pakietu Nero 7 zostalo uwzglednione rozwiazanie do odtwarzania i tworzenia w formacie AVCHD, bedace obecnie najczesciej uzywanym rozwiazaniem na swiecie. Opracowany wspólnie przez firmy Sony i Panasonic standard AVCHD to najnowszy format cyfrowego wideo do kamer High Definition. Umozliwia nagrywanie wideo w rozdzielczosci 1080i lub 720p na róznych nosnikach, w tym dyskach DVD z mozliwoscia wielokrotnego zapisu, dyskach twardych i SD, oraz na kartach pamieci Memory Stick PRO. Korzysta on z kodera-dekodera wideo MPEG-4 AVC (H.264), który zostal zastosowany w profilach AVC w supernowoczesnym formacie Nero Digital™ A/V. Technologia AVCHD wbudowana w pakiet Nero 7 wzbogaca zakres mozliwosci kamkorderów wideo HD nastepnej generacji, umozliwiajac uzytkownikom importowanie, edytowanie, wyswietlanie, a nastepnie nagrywanie w formacie AVCHD na standardowych dyskach DVD lub na dysku twardym, kartach pamieci Memory Stick PRO lub SD, nie powodujac przy tym zmniejszenia rozdzielczosci. Nagrania AVCHD mozna odtwarzac bez modyfikacji w wiekszosci odtwarzaczy Blu-ray typu set-top, za pomoca konsoli PlayStation® 3 oraz programowego odtwarzacza formatu AVHCD Nero ShowTime 3.
Komisja ds. licencjonowania dysków Blu-ray (Blu-ray Disc License Entity) przyznala pakietowi Nero 7 certyfikat za mozliwosc odtwarzania i tworzenia materialów w formacie BD-AV w programie Nero Vision oraz odtwarzanie za pomoca programu Nero ShowTime. Obie aplikacje obsluguja dyski Blu-ray typu High Definition o rozdzielczosci do 1080p w formacie MPEG-2. Aplikacja Nero Vision umozliwia tworzenie dysków wideo BD-AV z mozliwoscia edycji na nosnikach BD-RE i BD-R, obsluguje bezposrednie zapisywanie i edycje na dysku oraz zapewnia pojemnosc odpowiadajaca pelnej pojemnosci dysków jednowarstwowych BD-RE i BD-R (do 25 GB). Program Nero ShowTime odtwarza dyski BD-RE i BD-R z mozliwoscia edycji i umozliwia poruszanie sie po nich."
Nadchodzi więc nowe.
Ponieważ mam już własne doświadczenie z edycją AVCHD nie tylko poprzez konwersję materiału do HDV ale także na plikach źródłowych z użyciem programu Picture Montion Browser to uważam, że jest to niezwykle ciekawy format i trzeba go poważnie rozważyć przy zakupach kamery HD.
We wspomnianym programie (jak już pisałem) bardzo łatwo można usuwać niechciane fragmenty w poszczególnych ujęciach ale i zestawiać materiał do nagrania AVCHD na płytce DVD 4.7 GB z użyciem nagrywarki PC-ta. Przeniesienie materiału na płytkę DVD odbywa się bez utraty jakości bo nie jest on przekodowywany. Płytka może być odtwarzana z napędu DVD PC-ta z użyciem dołączonego programu do odtwarzania AVCHD i ma menu reprezentujące każde ujęcie (scenę) a więc nawigacja jest klasyczna jak w zwykłym DVD. Płytka taka (nazwijmy ją AVCHD DVD 4.7) może być odtwarzana na PS3 i odtwarzaczach BR. Jest to niesłychana wygoda. Możemy z zestawionego materiału do nagrania wykonać też wersję DVD z MPEG2 o jakości lepszej niż możliwa do uzyskania z kamery SD.
Płynne odtwarzanie AVCHD DVD 4.7 (lub 1.4) z komputera na TV Full HD nie przedstawiało mi żadnych problemów mimo formatu 1080p. Jedynie na granicach scen jest zauważalne choć ułamkowo-sekundowe "zahamownie". Prawdopodobnie nie będzie to miało miejsca przy wykorzystywaniu odtwarzacza stacjonarnego BR bo gdy płytkę AVCHD DVD 1.4 odtwarza się z kamery to tego efektu nie ma - myślę, że to kwestia sprzętowego dekodowania h264.
Obraz na 55 calowym TV jest naprawdę znakomity i przy statycznym ustawieniu kamery podczas filmowania absolutnie nie ustępuje jakością temu co oferuje Luxe HD.
 

Gie

Member
Bez reklam
Czy w TMPGEnc 4.0 XPress można przyciąć materiał MPEG2 i ponownie zapisać bez kompresowania go? Bo mam nagranie w MPEG2 i potrzebuję je troszku przyciąć. Ponowna konwersja pogorszy jego parametry.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Program TMPGEnc 4.0 XPress ma funkcje Cut-edit ale dostępną dla wszystkich plików wejściowych więc nie można wykluczyć, że do zapisu pliku wynikowego będzie użyte powtórne kodowanie. Ja do przycinania plików kodowanych w MPEG2 zawsze używałem znakomitego programu VideoReDo Plus, który jest dedykowany do edycji takich plików. Teraz takie operacje mogę robić także programem dostarczonym wraz z kamerą HD czyli Picture Montion Browser bowiem pozwala on przycinać nie tylko pliki AVCHD ale także kodowane w MPEG2.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nero 7 Premium + update

Pakiet programów Nero 7 Premium z update Nero Burning ROM to bardzo interesujący bo dość tani (ok 50 EURO) a zarazem uniwersalny zestaw programów zintegrowanych min do edycji, authoringu i nagrywania filmów o różnych formatach zapisu. Oczywiście w tej chwili nas najbardziej interesuje fakt, że pozwala on importować pliki AVCHD i poddawać je dalszej obróbce. Ponieważ w tym względzie mam już pewne doświadczenie chcę kilka informacji na ten temat przekazać.
Nero nie widzi plików zapisanych na płytce AVCHD więc poszczególnych plików nie można importować ale można zaimportować całą zawartość płytki i wówczas na dysku twardym poszczególne pliki są już widoczne. Do Nero 7 można wczytać dowolny zestaw plików AVCHD. Wczytane pliki teoretycznie można łączyć w zestawy mające stanowić dany tytuł (rozdział) w menu przygotowywanej do nagrania płytki. Ta opcja jednak nie sprawdza się w przypadku plików AVCHD. Jeżeli chce się tworzyć tytuły menu obejmujące kilka plików źródłowych należy odpowiedni zestaw przygotować już w programie edycyjnym. Program do authoringu pozwala wczytać do 99 plików filmowych. A zatem jeżeli chce się bezpośrednio zestawić na jednej płytce 4.7 GB materiał AVCHD z trzech płytek 1.4 GB to może się okazać, że ilość ujęć (a więc i plików) jest większa i z konieczności trzeba pliki wcześniej edycyjnie łączyć.
Na etapie edycji pliki AVCHD można obcinać oraz wycinać z nich niechciane fragmenty. W miejscach łączenia plików można wstawiać różnorakie przejścia wykorzystując zdefiniowane szablony. Można też wstawiać napisy wykonane w samym programie, gdyż są do dypozycji różne czcionki i kolory. Można wstawiać zdjęcia i animacje. Do dyspozycji są dwie dodatkowe ścieżki dźwiękowe, w których można umieścić komentarz lub podkład muzyczny. Brakuje niestety możliwości kształtowania obwiedni tak aby ustalić właściwe i zmieniające się relacje w głośności poszczególnych ścieżek audio. Po przygotowaniu pliku w programie edycyjnym można go wyeksportować i odtwarzać samodzielnie lub włączyć jako tytuł do segmentu przygotowującego płytkę z menu. Do tworzenia menu możemy też wykorzystać wcześniej zdefiniowane szablony i ewentualnie je modyfikować. Przygotowany projekt można nagrać na płytkę lub na dysk twardy jako DVD z menu lub jako obraz DVD do późniejszego nagrania. Przy zapisie można używać różne formaty min.: AVC Nero Digital, HDV, AVI. Pliki żródłowe AVCHD zostają więc przekodowywane nawet jeżeli nie były poddawane żadnym zabiegom. Trudno ustalić na ile wpływa to na jakość końcową filmu bo trzeba byłoby prowadzić specjalne testy porównawcze. Odnosi się jednak wrażenie, że jakość filmu przez to nie obniża się. Odtwarzanie plików wynikowych i płytek nagranych w Nero jest możliwe poprzez Nero Show Time 3 niezależnie od użytego formatu kodowania. Player ten ma dobrze rozbudowane menu i bez problemu odtwarza płytki nagrane kamerą Sony lub programem Picture Montion Browser.
A teraz kilka danych liczbowych. Konwersja 14 plików AVCHD zaimportowanych z płytki 1.4 GB i nagranie ich z utworzonym menu trwało u mnie ok. 3 godz. W wyniku powtała płytka DVD 4,7 na której zbiory AVC h.264 Nero Digital zajmowały 2.63 GB. Czas nagrania podobnej płytki wraz z menu z programu Picture Montion Browser trwa ok 1godz i pliki wynikowe mieszczą się na płytce 1.4 GB (brak przekodowywania). Te same 14 pliki żródłowe umieszczono na ścieżce czasowej programu edycyjnego Nero i pomiedzy pliki wstawiono różne szablony przejścia i całość wyeksportowano do pojedynczego pliku najpierw w frmacie HDV (HD2 1440x1080 MPEG2 16:9). Konwesja trwała ok. 1,5 godz a plik wynikowy miał 3,99 GB. Następnie wyeksportowano w formacie HDTV-AVC (Nero Digital AVC 1920x1080 16:9 przy ustawieniu kodowania jednoprzebiegowego). W tej opcji możemy regulować stopień kompresji - przy ustawieniu suwaka na 8566 Kbit/s uzyskuje się zbiór 1.4 GB i czas jego zapisu był 3 godz 20 min.
Z odtwarzaniem pliku wynikowego w HDV w Nero Show Time 3 ze strumieniem średnio 23 Mbit/s nie ma najmniejszego problemu. Player nie gubi żadnych klatek. Równie dobrze plik ten jest odtwarzany w Elecard Player i we VCL player (MPC u mnie nie odtwarza tego pliku).
Podsumowując można stwierdzić, że Nero 7 updatowany powinien zadowolić nawet ambitnych amatorów przegrywania plików AVCHD na płytki DVD 4.7. Profesjonalistom być może będzie tu szeregu rzeczy brakowało ale przecież mając już format HDV mogą korzystać z bardziej rozbudowanych programów. Ale i Picture Montion Browser zapewne będzie miał swoich użytkowników - jest prosty, efektywny no i darmowy. Pod pewnymi względami nawet lepszy od Nero (brak przekodowywania plików czy też brak ograniczeń w liczbie tytułów menu).
Dla zainteresowanych załączam szereg zrzutów ekranowych z różnych etapów obsługi plików AVCHD.
Sktóty użyte: NST - Nero Show Time, PMB - Picture Montion Browser, NV - Nero Vision, NSS - Nero Start Smart

ADMIN: PROSZĘ ZMNIEJSZYĆ OBRAZKI.
Zmniejszam rozdzielczość a ponieważ napisy informacyjne stały się nieczytelne podmieniam jeden z ekranów na inny.
Post wcześniejszy już dla mnie jest niedostępny do edycji.




NV - Edycja Menu.jpg

NV - Edycja video.jpg

NV - Eksport HDTV-AVC.jpg
 

Attachments

  • NST - HDV.jpg
    NST - HDV.jpg
    30,7 KB · Wyś: 794
  • NST menu płytki 4,7 z PMB.jpg
    NST menu płytki 4,7 z PMB.jpg
    27 KB · Wyś: 750
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Okazuje się, że jest jeszcze jeden sposób (i to całkowicie darmowy) na edycję plików AVCHD (.m2ts).
Z pomocą przychodzi stary poczciwy VirtualDubMod ( http://www.topdrawerdownloads.com/download/104913 ), który na bieżąco podejmuje nowe wyzwania i modernizuje się. Aby jednak skorzystać z usług tego programu w zakresie AVCHD najpierw trzeba zainstalować AviSynth (http://www.topdrawerdownloads.com/download/104526).
Gdy programy są już zainstalowane w VirtualDubMod otwieramy okno Open video file i wyszukujemy kartotekę gdzie znajdują się zaimportowane pliki .m2ts. Aby je zobaczyć w Files of type ustawiamy All types(*.*). Następnie w Use AviSynth templete ustawiamy M2TS Editing. Teraz już możemy dowolny plik wczytać i poddawać go edycji. Korzystanie z gotowego szablonu do tworzenia scriptów w AviSynth jest bardzo wygodne, bo automatycznie tworzy się script rozumiany przez VirtualDubMod. Tworzone scripty zapisują się w tym samym miejscu gdzie znajdują się wczytywane pliki tak, że przy ewentualnym powtórnym otwieraniu video możemy z nich korzystać bezpośrednio. W programie VirtualDub możemy już wycinać z plików zbędne fragmenty i gotowe pliki zapisywać w formacie .avi lub .mkv (matroska) przy użyciu dowolnego codeka dostępnego w systemie. Oczywiście warto przy okazji usunąć przeplot przy użyciu filtra wewnętrznego lub doczytanego z zewnątrz (np. http://www.neuron2.net/smart/smart.html). Jeżeli operacje przeprowadza się na wielu plikach wygodnie jest korzystać z opcji bach mode czyli przy zapisie wyniku zaznaczyć okienko add it to job control i na końcu całą operacje przeprowadzi za nas komputer. Dalsza ewentualna edycja plików HD we formacie .avi czy .mkv nie stanowi już problemu bo to tematy już rozpoznane.
 

panjacek

New member
Vegas 7.0e obsługuje klipy w formacie AVCHD. Narazie współpracuje tylko z kamerami Sony, ale może się to zmieni?

Pozdrawiam
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Programów uwzględniających format AVCHD ciągle przybywa. Warto odnotować też nowy produkt Elecard Converter Studio AVCHD Edition.
Interfejs użytkownika jest intuicyjny i bardzo wygodny. Jednocześnie można wczytać wiele zbiorów AVCHD i zlecić konwersję całej kolejki. Szybkość konwersji jest wysoka co pokazano poniżej na przykładowym zrzucie ekranowym.
http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=415&stc=1&d=1179219701
 

Attachments

  • ElecardConverterStudio.jpg
    ElecardConverterStudio.jpg
    37,4 KB · Wyś: 1608
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
@Sydon777

ale po co konwertować AVCHD na inny format?
Moim zdaniem istotne jest, aby można było edytować materiał w formacie natywnym (tu AVCHD) a na końcu zrenderować do formatu wyjściowego (np. DVD, WMVHD, HD DVD lub BR).

Jaką rolę może pełnić w tym procesie narzędzie o którym piszesz? W czasach gdy nie było edytorów AVCHD - czyli tydzień temu :p - takie narzędzie miało swoją rolę, ale dzisiaj ...???
 

pxl666

Member
Bez reklam
mozna wyjsc z zalozenia ze lepiej sie pracuje z mpeg niz avchd.nie wszystkie NLE obsluguja to jeszcze a ktos moze taki miec...avchd wymaga sporo mocy proca wiec konwersja do mpega wydaje sie sensowna z pewnych wzgledow.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
viValdi napisał:
@Sydon777

ale po co konwertować AVCHD na inny format?
Moim zdaniem istotne jest, aby można było edytować materiał w formacie natywnym (tu AVCHD) a na końcu zrenderować do formatu wyjściowego (np. DVD, WMVHD, HD DVD lub BR).

Jaką rolę może pełnić w tym procesie narzędzie o którym piszesz? W czasach gdy nie było edytorów AVCHD - czyli tydzień temu :p - takie narzędzie miało swoją rolę, ale dzisiaj ...???
Nie spieszyłem się z odpowiedzią na ten post bo częściowo zrobił to już pxl666. Wydaje mi się jednak, że trzeba jeszcze coś do tego dodać, bo odnoszę wrażenie, iż wielu podlega złudzeniom jakoby Studio 11+ lub Vegas 7e rozwiązywało sprawę edycji AVCHD a tak nie jest. Programy te pozwalają jedynie na import plików AVCHD ale cała reszta pozostaje bez zmian czyli pliki te podlegają konwersji. Nie ma aktualnie programu do edycji AVCHD w takim zakresie jak o tym piszesz. Dywaguje się, że może takim będzie Vegas 8 - ale czy napewno i kiedy? No i ta cena! Jak narazie jest tylko Picture Motion Browser, który spełnia kryteria podane przez Ciebie i dlatego programem tym najchętniej się posługuję, choć ma on jeszcze kilka ograniczeń. Ale edytowanie AVCHD jest tu bardzo szybkie i nie zmienia jakości HD. To samo można powiedzieć o Authoringu płyty wynikowej i jej wypaleniu. Wszystko odbywa się w czasie krótszym niż czas rzeczywisty odtwarzania materiału HD. Najbliższy temu programowi jest Nero 7, który oferuje dodatkowo kilka drobiazgów ale okupione jest to jednak konwersją plików, co prawda do plików o podobnej strukturze ale są one większe i oficjalnie noszą nazwę Nero Digital. I oczywiścia czas tworzenia płyty wynikowej znacznie się zwiększa.
Ptytanie jest nadal aktualne - co robić z plikami AVCHD?
Czy kupować nowe programy obsługujące (czytaj pozwalające importować) te pliki. Moim zdaniem jeżeli ktoś już ma dobry program do edycji HD to nie warto - wystarczy zastosować konwersję niezależnym programem.
Jeżeli chodzi o mnie narazie pozostaje przy Browser - bo tylko on mi zachowuje na płycie wynikowej 4.7 GB te cudowne perełki jakimi są oryginalne pliki AVCHD. No i warto dodać, że w Polsce już rozpoczęła się sprzedaż multimedialmego odtwarzacza plików HD w różnych formatach w tym także AVCHD. Mam tu na uwadze TVIX M-4100SH no i powszechnie oczekiwany "kosz na śmieci" czyli model M-5100SH. Modele te są dostępne bez dysków lub z dyskami o różnej pojemności (do 500 GB włącznie). Nasz światek HD przestępuje zatem kolejny próg w rozwoju technologicznym a na horyzoncie już gdzieś majaczy TVIX-HD M-5500 z EM8634, którym można będzie łykać coraz bardziej panoszącą się "matroskę"
A zatem nie niszczcie swoich oryginalnych plików AVCHD bo do różnych kontenerów można je pakować i odbyć uroczą podróż.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@Sydon

nie żebym był wielkim fanem Pinnacle'a (choć sam go używam, ale przez pomyłkę :rolleyes: )

Tutaj:
http://www.pinnaclesys.com/PublicSi...s/Home+Video/Studio+Family/Studio+Upgrade.htm

jest wyraźnie napisane "AVCHD native editing". Nie próbowałem, nie wiem czy tak jest w istocie ale jeśli twierdzisz, że wszyscy transkodują to czy sam sprawdziłeś, że Pinnacle też transkoduje??

Z punktu widzenia kompletnego amatora, lepiej jest mieć jeden pakiet który robi wszystko niż zestaw tools'ów - takie jest moje zdanie. No chyba że producent pakietu mija się z prawdą w swoich zapewnieniach.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Masz absolutnie prawo tak myśleć w obu poruszanych zagadnieniach, ale:
1. dalej uważam, że jeżeli ktoś już ma dobry program do edycji HD to nie ma uzasadnienia kupowania nowego z imporetem AVCHD - no chyba, że cierpi na nadmiar kasy
2. dla mnie program do edycji AVCHD to taki, który pozwoli mi uzyskać pliki wynikowe w tym formacie lub płytę z menu nawigacyjnym zawierającą takie pliki. A oto co mi oferuje Studio 11 Plus:
Formaty wyjściowe (export):

  • Video CD (VCD) lub S-VCD z opcją nagrania na płycie CD (CD-R lub CD-RW)
  • HD DVD, DVD z opcją nagrania na płycie DVD (DVD-R, DVD-RW, DVD+R lub DVD+RW, dual layer)
  • formaty Apple iPod i Sony PSP (MPEG-4)
  • pliki DV, HDV, AVI, DivX, RealVideo® 8, Windows Media® 9, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
  • Audio Dolby® Digital 2.0* i 5.1 channel
czyli pliki AVCHD przepadają i zawsze muszą zostać przekodowane (podobno przekodowywanie do Mpeg 2 ma już miejsce na etapie importu). Czy mam akceptować, że zamiast nagrać na płycie 4.7 GB ok. 80 min AVCHD nagram jedynie ok. 20 min HD DVD i to gorszej jakości? A może mam sobie ewentualnie kupić nagrywarkę HD DVD lub nagrywać na dysku pliki o długości 15 GB? To było dobre przed epoką AVCHD. Ale to jest moje zdanie i każdy ma prawo kierować się swoimi kryteriami. Przeciąganie klientów ze świata BluRay do HD DVD jest znakomitym rozegraniem marketingowym tak dla Pinnacle jak i producentów HD DVD. Na szczęście powstaje cały szereg produktów wychodzących naprzeciw AVCHD z ich wszystkimi walorami. O szeregu już wspomniano - przy okazji warto jeszcze nadmienić o VinDVD 8 Silver jako odtwarzaczu AVCHD czy też o programie do łączenia plików .m2ts o nazwie HDBDSplitGUI.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Nie chcę naciskać, ale to jest aktualna lista (patch 11.1):

  • NEW - Output AVCHD files to standard DVD discs to play on Bluray players.
  • Improved export of large MPEG-2 projects to VideoTS folders
  • Improved reliability of menu rendering with mixed projects of both AVCHD and HDV material
  • AVCHD files exported to other formats now maintain correct aspect ratio
  • HDV projects can now be output to AVCHD disc
  • HD DVD output from AVCHD video no longer shows interlaced menu thumbnails
  • Improved HD DVD output reliability on Vista OS (including Vista 64bit)
  • HD DVD export to an ISO file now improved
  • Audio output improved from partially background-rendered projects
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Bardzo dobrze - naciskaj, to jest interesujące ze względu na pierwszy punkt - brzmi obiecująco. To nie jest już Studio 11 plus ale ciut więcej więc może jednak... Jak masz jakiegoś linka to bardzo proszę podaj. Ja niezależnie też się rozglądnę.
Pozdr.
Już nieco więcej mi wiadomo na ten temat. Patcha do Studio 11 można pobrać tu: http://forums.pinnaclesys.com/forums/thread/7731.aspx. Jest to wersja testowa typu Beta i Pinnacle uprzedza, że może dochodzić do różnych niespodzianek, za które nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Informacja na http://forums.pinnaclesys.com/forums/thread/7731.aspx o tym patchu pojawiła się 26 maja i aktualnie trwa wymiana poglądów. Ostatni post sugeruje, że pliki AVCHD mogą być konvertowane do renderigu a na kńcu materiał finalny powtórnie kodowany do AVCHD - jak jest naprawdę zapewne wkrótce się dowiemy. W każdym razie sprawa jest ciekawa i po tych informacjach Studio 11 mam na uwadze. Jeżeli ktoś będzie miał na ten temat jakieś własne doświadczenia lub znajdzie opis takowych to bardzo proszę podzielcie się nimi tutaj.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Też obserwuję forum Pinnacle'a i stamtąd "zaczerpnąłem" tę wiedzę :D

Mnie edycja AVCHD nie jest potrzebna, mam HDV, ale też jestem bardzo ciekawy czy i jak działa edycja tego formatu w jakimkolwiek edytorze. Studio 11+ jest już w polskich sklepach; może ktoś z posiadaczy kamer pracujących w tym formacie już kupił ten produkt i może coś napisać - pierwsze wrażenia.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Elecard dostarcza nam kolejne narzędzie do obróbki plików AVCHD - jest nim program Elecard XMuxer Lite i służy on do demultipleksowania, multipleksowania i remultipleksowania strumieni video i audio. Program jednocześnie może być traktowany jako konwerter formatu video.
Amatorzy podmiany ścieżki dźwiękowej we własnych filmach bądź filmach pochodzących z BD zapewne chętnie ten program będą stosować. Obsługa programu jest prosta a jego szybkość działania imponująca. Ja testowałem versję oznaczoną jako 1.2.56. Poniżej zamieszczam zrzut ekranowy pokazujący interfejs programu w czasie obsługi pliku AVCHD.

http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=457&stc=1&d=1180544394
 

Attachments

  • Elecard Xmuxer.jpg
    Elecard Xmuxer.jpg
    37 KB · Wyś: 4783
Do góry