Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pinnacle Studio z Patch 11.1

Po zainstalowaniu programu Pinnacle Studio 11+ trzeba się trochę natrudzić, aby wprowadzać wszystkie klucze odblokowujące potrzebne funkcje ( w tym także AVCHD). Po wgraniu Patch'a 11.1 (u mnie był to 11.1.05175) mamy w programie obsługę AVCHD na wejściu i na wyjściu. Nie jest to pełna obsługa ale jej zakres to już duży postęp. Nie ma możliwości np importowania plików AVCHD z kamery ale można je importować z dysku lub z płytki i to wystarczy. Wczytywanie plików .m2ts na ścieżki czasowe to proces szybki a więc prawdopodobnie na tym
etapie nie ma jeszcze żadnego przekodowywania. Ja dla uniknięcia renderowania video potrzebne przycięcia plików wcześniej wykonywałem bezstratnie oprogramowaniem Sony (Picture Motion Browser). Studio 11 oferuje ogromne bogactwo różnych efektów w przejściach ale ja z nich nie korzystam bo uwżam, że tylko przeszkadzają w oglądaniu gotowego filmu. Jeżeli ogląda się współczesne filmy fabularne czy też dokumentalne to łatwo zauważyć, że dominującym jest ostre przejście między scenami. Natomiast możliwość obróbki ścieżki dźwiękowej w Studio 11 to dla plików AVCHD jest cenne - jest tu bowiem możliwość dodania muzyki i komentarza oraz kształtowania obwiedni głośności. Po ułożeniu kilku plików .m2ts na ścieżce czasowej i dodaniu plików muzycznych oraz po edycji całości przeszedłem do opcji tworzenia filmu. Nie ma możliwości utworzenia pliku wynikowego w formacie AVCHD (tylko jako MPEG4) ale jest możliwość tworzenia płytki w formacie AVCHD. Zleciłem zatem tę drugą czynność. Proces renderowania w moim przypadku był bardzo szybki ale niestety nie można uniknąć przekodowania całego materiału i to zajmuje dużo czasu. Po ukazaniu się komunikatu, że płytka została wykonana próbowałem ją odtworzyć programowym Playerem for AVCHD - ale bezskutecznie. Co zostało na płytce nagrane tego Windowsy też nie mogły zobaczyć a zatem skorzystałem z usług ISO Bustera. Obraz był taki jak się można było spodziewać dla tego formatu ( patrz załącznik) tylko wielkość pliku .m2ts w katalogu STREAM była podejrzanie mała.
Zleciłem jeszcze raz wykonanie całego filmu ale tym razem z zapisem na dysku. W rezultacie otrzymałem identyczną strukturę katalogów ale plik .m2ts miał już spodziewaną wielkość i pięknie się odtwarzał Browserem. Mimo przekodowywania materiału i relatywnie niskiego transferu 8000 KB/s (dla HD DVD byłoby to stanowczo za mało ale dla AVCHD jest wystarczające) film wynikowy zachował praktycznie źródłową jakość (i oczywiście rozdzielczość). Bez najmniejszego zacięcia na przejściach między kilpami źródłowymi i oczywiście z zupełnie nową ścieżką dźwiękową - co więcej potrzeba? Trzeba było jeszcze sprawdzić czy da się odtworzyć płytkę nagraną na podstawie zawartości katalogu BDMV w trybie UDF z wykorzystaniem Nero Burning ROM (dla obrazów swoich płytek takie nagrania już robiłem z powodzeniem). Niestety i tym razem nagranej płytki nie można było odtworzyć posiadanym playerem - ale może odtwarzaczem BD lub PS3?
Pozostało jeszcze sprawdzić czy można plik wynikowy .m2ts ze Studio 11 pobrany z katalogu BDMV zaimportować (ewentualnie łącznie z innymi) do programu Sony i nagrać płytkę AVCHD.
Okazało się, że można. Płytkę taką wraz z menu można bez najmniejszych zacięć odtwarzać w napędzie PC-ta. Czyli Patch 11.1 nie całkiem ale jednak działa. Dla mnie przynajmniej w wystarczającym zakresie.
Poniżej zrzuty ekranowe ilustrujące temat:
Opcje Ustawień.jpg

ISOBuster.jpg


Ustawienia tworzenia AVCHD DVD.jpg
 

Attachments

  • Tworzenie AVCHD.jpg
    Tworzenie AVCHD.jpg
    36,1 KB · Wyś: 291

viValdi

New member
Bez reklam
No to jest bardzo dobra wiadomość - może być lepiej ale jest nieźle.

Nie rozumiem jednak jednego zdania:

Nie ma możliwości utworzenia pliku wynikowego w formacie AVCHD (tylko jako MPEG4) ale jest możliwość tworzenia płytki w formacie AVCHD.

Co by to dało gdyby taka możliwość była??
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Być może zbyt skrótowo to napisałem. Rozwinę zatem ten wątek a przy okazji podzielę się kilkoma dodatkowymi uwagami. Jak wiadomo filmy mogą być zapisywane w postaci plików (tak jak to powszechnie ma miejsce dla filmów HD pobieranych z netu) lub na płytkach z odpowiednim menu tak jak sprzedaje się je oficjalnie. Jeżeli chodzi o Studio 11 to film do pliku można zapisywać w takich formatach jak pokazuje załączony ekran -nie ma więc pliku AVCHD (kodowanie h.264) ale jest najbliższy mu MPEG4 o narzuconych ustawieniach (1280x720, transfer 2000 KB/s) - co jest mało ciekawe. Inne opcje też wyglądają skromnie. Jedynie MPEG2 (dla HD DVD lub HDV) daje możliwość przeniesienia pełnej jakości filmu ale uzyskuje się opasłe pliki.
Oczywiście z tego co napisałem poprzednio wynika, że brak opcji pliku AVCHD w ostatecznym rachunku nie jest wielką stratą bo można go wyłuskać ze stworzonego obrazu płytki AVCHD.
Gdyby można było bezpośrednio uzyskiwać takie pliki sprawa trochę uprościła by się i tylko tyle.
Pliki AVCHD mogą być traktowane jak cegiełki, z których bardzo łatwo i szybko można tworzyć płytki AVCHD z menu już bez przekodowywania samych plików. Gdy dysponujemy plikami uzyskanymi wprost z kamery to jest ich bardzo dużo i utworzone menu jest wieloplanszowe co utrudnia nawigację. Gdyby odpowiednio pliki AVCHD połączyć w większe struktury pod kątem tworzenia w menu logicznych rozdziałów to uzyskiwane menu płytki byłoby bardziej funkcjonalne. Dla mnie ideałem byłoby gdyby Studio 11 stwarzało możliwość łączenia plików bez przekodowywania (gdy nie wymaga się żadnych nakładek video a jedynie edycji podlegałaby ścieżka dźwiękowa). Uniknęło by się wielogodzinnej pracy PC-ta, która niczemu nie służy a zawsze prowadzi do jakiejś utraty jakości i do pewnego powiększania wielkości pliku wynikowego (przykładowo pliki źródłowe AVCHD o łącznej wielkości 1.3 GB w Studio 11 i moim PC-cie przekodowywane były przez 5 godzin i dały zbiór wynikowy 1.82 GB - natomiast Browser pliki wynikowe o łącznej wielkości 4.6 GB przetwarza do postaci AVCHD DVD w ciągu zaledwie godziny). Ja rozumię, że Studio adresowane jest dla masowego odbiorcy, dla którego najważniejsze są efektowne nakładki i latające napisy ale powinna być możliwa także opcja bez renderingu. Szkoda też, że Studio 11 nie przewiduje też eksportu samej ścieżki dźwiękowej, bo wówczas byłaby szansa multipleksowania jej z połączonymi wcześniej plikami AVCHD przy użyciu dodatkowego programu. No ale cieszmy się z tego co jest, bo Studio 11 za niwielkie pieniądze oferuje naprawdę dużo.
Tworzenie pliku.jpg
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Domyślam się, że chdzi o QuickTime 7 Pro, który stworzony dla Mac OS X teraz jest także dostępny dla Windows i udostępnia kodowanie min. H.264. Jego zainstalowanie z punktu widzenia Studio 11 nic nie zmieni bo przecież ono ma już swój wewnętrzny H.264 a formatu .mov nie udostępnia. Jeżeli chodzi o inne kodeki to w komputerze mam ich mnóstwo - ale Studio 11 umożliwia korzystanie z zewnętrznych kodeków tyko w przypadku .AVI i to w zakresie podstawowej rozdzielczości PAL-owskiej (720x576). Kodeki w programach do nieliniowej edycji są oczywiście ważne ale równie ważne jest w jakim "opakowaniu" (kontenerze), z jaką rozdzielczością i przy jakim transferze można je stosować.
Pod tym względem Studio 11 ma sztywne formaty i nic tu samemu nie można dodać - co nie znaczy, że w nowych wersjach nie pojawią się nowe możliwości.
Dla uzupełnienia dotychczasowych informacji odnośnie tworzenia plików w Studio 11 zamieszczam stosowny zrzut ekranowy kodowania dla .AVI - i tu nie ma niestety HD.
Formaty HD udostępnia nam MPEG2 i tak:
HD720p - ze sztywnym transferem 15000 Kb/s
HDV2 - 1440x1080 z transferem regulowanym do 50000 Kb/s
HD1080i - 1920x1080 z transferem j.w.
Jest też opcja niestandardowych rozdzielczości i regulowanym transferem.
Ta obfitość formatów MPEG2 nie dziwi, bo jest to dla Pinnacle kodek podstawowy.
Kodowanie .AVI.jpg
 

Maliqe

New member
pytanie laika o format AVCHD

Witam

powiem szczerze ze nie wiele rozumiem z waszych wywodów

planuje zakup kamerki Sony HDR-SR5E która zapisuje w formacie AVCHD

czy będe mogł bez problemu zgrać nagranie na kompa i tak je przekonwertowac by dało się odtworzyć w zwykłym odtwarzaczu DVD
moja konfiguracja

Pionieer DV 490, tv Samsung LCD 32 R, Athlon 2000+, 1,5 gb ram, Winfast 7800 gs
 

pxl666

Member
Bez reklam
Maliqe napisał:
Witam

powiem szczerze ze nie wiele rozumiem z waszych wywodów

planuje zakup kamerki Sony HDR-SR5E która zapisuje w formacie AVCHD

czy będe mogł bez problemu zgrać nagranie na kompa i tak je przekonwertowac by dało się odtworzyć w zwykłym odtwarzaczu DVD
moja konfiguracja

Pionieer DV 490, tv Samsung LCD 32 R, Athlon 2000+, 1,5 gb ram, Winfast 7800 gs
to zalezy czy chcesz zachowac jakosc oryginalu...
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pliki AVCHD z Tvixa

Na płytkach DVD możesz nagrywać filmy wysokiej rozdzielczości ale odtwarzacze DVD tego nie przełkną - do tego trzeba specjalizowanych odtwarzaczy HD. Swoje pliki AVCHD możesz natomiast konvertować do formatu DVD - będziesz miał znakomitą jakość ale w rozdzielczości SD. Warto natomiast zachować materiał AVCHD bo machina nowego formatu ruszyła z niezwykłym rozmachem i SD będzie szybko wypierane.

Pisząc o plikach AVCHD trzeba mieć na uwadze odtwarzacze multimedialne Dvico. Po drobnych perypetaich właśnie dotarł do mnie z Francji Tvix HD M-4100SH (model M-5100SH różni się tylko obudową). Zakupiłem samą obudowę a dysk 250GB zamontowałem w niej we własnym zakresie. Pewnym utrudnieniem w uruchamianiu całości była instrukcja tylko w języku francuskim. Na szczęście ze strony producenta www.tvix.co.kr można ściągnąć nawet nieco rozszerzoną wersję tej instrukcji w języku angielskim. Z podłączeniami sprzętu i z ustawieniami w Setup można sobie poradzić nawet bez instrukcji. Pewne trudności mogą jednak wystąpić przy konfiguracji LAN. Dużym ułatwieniem jest skorzystanie z programu TViX NetShare, który również można ściągnąć ze strony producenta. Nie będę się odnosił tu do odtwarzania filmów HD bo w sieci można znaleźć dość dużo informacji na ten temat, jako że odtwarzacz obsługujący H.264 wzbudził na świecie ogromne zainteresowanie fanów HD. Dodam tylko, że dysk w moim odtwarzaczu połączonym odpowiednim kablem USB jest widoczny w PC-cie i z tej pozycji można na nim wykonywać wszelkie operacja jak na dyskach własnych samego PC-ta. Odtwarzacz natomiast ma dostęp do dysku PC-ta po LAN i widzi całą zawartość kartoteki sharingowej. Odtwarzacz widzi także dyski zewnętrzne podpięte przez łącza USB HOST. Tak więc na ekranie TV przy pomocy pilota możemy obługiwać pliki multimedialne znajdujące się na wszystkich dyskach - co jest nezwykłym udogodnieniem. Pliki AVCHD są oczywicie widziane i obsługiwane przez odtwarzacz. Przy oprogramowaniu zainstalowanym w zakupionym odtwarzaczu jakość odtwarzania była wyraźnie lepsza niż bezpośrednio z PC-ta ale co jakiś czas występowało jakby minimalne szarpnięcie. Gdy zainstalowałem najnowszą wersję oprogramowania - odtwarzanie jest idealne. Skąd się bierze różnica w odtwarzaniu z PC-ta i Tvixa? Otóż przede wszystkim pliki .m2ts tworzone kamerą są zapisywane z przeplotem a z PC-ta jest odtwarzanie progresywne i program odtwarzający z każdych dwu półobrazów musi w drodze stosowania różnych algorytmów utworzyć sobie jedną pełną klatkę. Ponieważ półobrazy mogą znacząco się różnić od siebie (zwłaszcza przy większym ruchu kamery) więc klatka progresywna wykazywać będzie rozmycie obrazu na krawędziach co znacząco pogarsza jakość odtwarzania. Tvix natomiast może pracować z przeplotem (1080i) i dlatego jakość odtwarzania filmu jest znacząco lepsza. Wysoka jakość odtwarzania HD i wygoda obsługi wielu dysków pilotem stawia Tvixa zdecydowanie powyżej PC-ta. Trzeba tu dodać jeszcze fakt, że PC-et nie musi być uruchamiany, gdy nie korzysta się z jego zasobów a uruchomienie samego Tvixa odbywa się pilotem i bootowanie jest bardzo szybkie. Oczywiście Tvix jest malenki (można go wszędzie wcisnąć) i bardzo cichy - to też się liczy. Może pracować także w sieci bezprzewodowej. Można też dołączyć do niego mały tunerek telewizji cyfrowej i przekształcić w PVR (w innych krajach jest to wspaniała rzecz - opieszałość w tworzeniu cyfrowej telewizji w naszym kraju nie pozwala narazie korzystać z tej właściwości). Myślę, że na naszym Forum wkrótce pojawią się posty poświęcone odtwarzaczom multimedialnym Dvico i zainteresowani będą mieli dostęp do szerszych wiadomości na ten temat - a póki co polecam cytowany link producenta gdzie jest prawie wszystko i to w różnych językach.
 
Ostatnia edycja:

pxl666

Member
Bez reklam
bardzo ciekawe urzadzenie - moge zapytac ile cie to kosztowalo?
rozumiem ze jest to jedynie odtwarzacz z hd lub jakiejs karty? czy mozna mu "uploadowac" material video z kamery poprzez HDMI w wypadku AVCHD lub firewire w wypadku HDV?

hm widze ze na tylnej sciance nie ma fw...i jest jedno HDMI...jak wiec podlaczyc kamere po HDMI i jednoczesnie TV (tez HDMI)?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli chcesz odtwarzać z kamery to ją bezpośrednio łączysz z TV. Natomiast jeżeli chcesz przygotować sobie film to w sposób klasyczny importujesz pliki źródłowe na dysk komputerowy tu je ewentualnie poddajesz edycji a następnie udostępniasz go Tvixowi (tzn umieszczasz w kartotece na dysku PC-ta, którą widzi LAN, albo bezpośrednio zapisujesz na dysku wewnętrznym Tvixa, który jest połączony kablem USB z PC-tem lub zapisujesz na jakimś dysku zewnętrznym, który podpinasz do Tvixa jako HOST przez USB). Jeżeli nagrasz materiał filmowy na płytce DVD (lub jest do dyspozycji płytka nagrana przez kamerę) to ją ładujesz do szuflady napędu DVD podpiętego przez USB. Kamerę HD oczywiście bezpośrednio można podpiąć do Tvixa przez USB ale ponieważ do eksportu materiału filmowego są potrzebne indywidualne sterowniki obsługujące to połączenie więc ten sposób odpada. Czyli Tvix nie służy do importowania z kamer plików multimedialnych video (HD, SD), audio i JPEG, ale do ich odtwarzania jeżeli są gdzieś już zapisane w pamięci masowej udostepnionej temu playerowi (dyski, płytki).
Ceny i warunki zakupu w Polsce: www.pixmania.com
 

mariof

New member
Bez reklam
czy możliwe jest tworzenie listy plików (playlist) aby odtwarzać filmy w ustalonej kolejności. Rozumiem, że urządzenie nie poradzi sobie z odtworzeniem obrazu płyty z menu na HD DVD ale pliki z filmami HD bez problemu. Sprzęt nie jest tani >2000zł i zastanawiam się co jest lepszym pomysłem. Czy netgear EVA8000 taki jak tu: http://www.livedigitally.com/2007/0...iew-hands-on-with-the-digital-entertainer-hd/ do kupienia za ca 1100zł (to typowy serwer mediów bez własnej pamięci masowej ale dla mnie to mniejszy problem ponieważ w domu mam sieć przewodową) czy proponowane przez Ciebie urządzenie? Do tej pory odtwarzałem moje pierwsze płytki HD DVD dzięki Xbox360 z odtwarzaczem HD DVD - działa OK ale xbox jest syna i woli go mieć w swoim pokoju... . Sam odtwarzacz nie działa bez konsoli. Chwilowo mam Toshiba E1 (pożyczony). Płyty "mini" HD DVD odtwarza bardzo dobrze ale... mam dobry odtwarzacz DVD skomponowany z innymi elementami kina domowego i drugie DVD nie jest mi potrzebne. Nie jest też bez znaczenia fakt, że toshiba nie podoba się mojej żonie;).
Taki serwer mediów jak tu:http://www.tvix.co.kr/Eng/products/5100sh.aspx
pasowałby stylistycznie i funkcjonalnie. Czy Tvix ma własne oprogramowanie służące do odtwarzania plików multimedialnych także HD? Czy masz może wiedz, jak by sobie radził z odtwarzaniem obrazu płyt DVD, BR, HD DVD?
 

pxl666

Member
Bez reklam
no po prawdzie to wole dolozyc i kupic laptopa...mniej wentylatorow w domu...droga zabawka jak na samo odtwarzanie i to jeszcze z nastawieniem na posiadanie komputera tak czy inaczej...gadget...-ale to moja osobista opinia.
 

mariof

New member
Bez reklam
laptopów ci u nas dostatek (dwie sztuki) :) ale żaden nie ma wyjścia DVI nie mówiąc o HDMI i do tego zabawa z kabelkami... . Laptop, który poradzi sobie z otwarzaniem HD i sterowany pilotem (leniwy jestem...;)) to ca 4000zł. Netgear -1100 a Tvix 2kzł ale ileż zyskujemy na funkcjonalności! Komputer do obróbki mam, stacjonarny, wystarczająco mocny, 19" LCD. Po co mi kolejny i to laptop? Te u mnie służą do pracy. Serwer mediów to dobry pomysł. Szczególnie interesująco wygląda Tvix - nieduży, zwykłe zasilanie. Biorę go "pod pachę", jadę do rodzinki lub przyjaciół (coraz więcej osób ma "płaszczaki" LCD lub "plazmę" ale o HD ma bardzo blade pojęcie;-) . Choć z drógiej strony można wziąść Netgear i przenośny HDD... - Trudny wybór:D
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dla mnie decydującym argumentem za Tvixem, był fakt obsługi plików AVCHD - w ten sposób chyba wysunął się zdecydowanie na czołówkę multimedialnych playerów. Aktualnie z tego co wiem obsługuje obrazy płyt DVD i pilot jest pod tym kątem zorganizowany. A jeżeli obsługuje podstawowe pliki płyt AVCHD DVD i HD DVD to jest kwestia tylko uzupełnienia oprogramowania i jestem pewny, że te płyty będą w całości w Tvixach również obsługiwane. Programiści koreańscy już pokazali, że działają szybko i są otwarci na potrzeby rynku. Pojawiają się nawet pogłoski o możliwości obsługi matroski - zapewne nie będzie to full HD ale jakby wypaliło 720p to będzie absolutna rewelacja - bo na mocniejszy procesor, który poradziłby sobie z full matroską to może jeszcze z rok trzeba czekać.
Całkowicie popieram pogląd mariof -Tvix nie jest konkurencją dla PC-ta (ani tez odwrotnie) on go poprostu w istotny sposób uzupełnia i oferuje wyższą jakość odtwarzania, że nie wspomnę o komforcie obsługi.
Jeszcze uzupełnię: Jeżeli porównujemy ceny Netgear EVA8000 z Tvix M-4100SH to należy odnieść je w obu przypadkach do danego kraju. W Polsce pierwszy kosztuje 1399 pln (www.digitalo.pl) a drugi bez dysku poniżej 1600 pln. Fakt, że do Tvixa dysk wchodzi do kieszeni wewnętrznej jest dużym plusem. Mnogość formatów obsługiwanych dla HD też przemawia zdecydowanie na jego plus a procesory w obu przypadkach są takie same. To ja brałem pod uwagę przy zakupie - ktoś inny może mieć swoje preferencje.
 
Ostatnia edycja:

heniekf1

New member
Czy TMPGEnc 4.0 XPres potrafi ?

Witam wszystkich . Przeczytalem w Waszych wypowiedziach , ze z plikami AVCHD radzi sobie program TMPGEnc 4.0 XPress . Zainstalowalem go i nie chce pobrac tego typu plikow. Czy przyczyna tego moze byc , ze mam wersje trial? Jestem od niedawna posiadaczem kamery Sony HDR-SR1 i szykam prostego programu do konwertowania na inny format, ktory zbytnio nie traci na jakosci a obslugiwany jest przez programy do robienia krotkich filmow. Pozdrawiam
 

bluray

Banned
Kiss DP-1600 czyta pliki AVCHD ale po zmianie rozszerzenia na *.mp4.
PS3 czyta ale tylko *.mts.
*.m2ts nie widzi.
Albo odwrotnie. Zaeaz sprawdzę.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
heniekf1 napisał:
Witam wszystkich . Przeczytalem w Waszych wypowiedziach , ze z plikami AVCHD radzi sobie program TMPGEnc 4.0 XPress . Zainstalowalem go i nie chce pobrac tego typu plikow. Czy przyczyna tego moze byc , ze mam wersje trial? Jestem od niedawna posiadaczem kamery Sony HDR-SR1 i szykam prostego programu do konwertowania na inny format, ktory zbytnio nie traci na jakosci a obslugiwany jest przez programy do robienia krotkich filmow. Pozdrawiam
Mając pliki AVCHD (.m2ts) na dysku nie miałem problemu ich wczytywania do TMPGEnc 4.0 XPress również w wersji trial. Ponieważ teraz jest już dostępny program Pinnacle Studio 11.1, który nie tylko czyta ale i pozwala zapisywać edytowny materiał video w formacie AVCHD ( i w innych formatach także), więc może dla Ciebie będzie on bardziej przydatny - jest to bowiem już kompletne narzędzie do edycji filmów także HD.

bluray - już pisałeś wcześniej, że płytek 8 cm z AVCHD nagranych w kamerze Sony nie można włożyć do PS3? Czyżby Sony nie wiedziało co pisze twierdząc (str. 57 instrukcji obsługi HDR-UX3E/UX5E/UX7E - Playing a disc on other devices), że są kompatybilne z Blu-ray Disc playerem? Czy może PS3 nie jest kompatybilne z Blu-ray Disc? Pytam tylko z ciekawości bo nie zamierzam kupować ani PS3 ani innego Blu-ray Disc playera - to co mam mi starczy na długo. Ale to jest istotna informacja i zapewne innych też zainteresuje wobec tego, że w wielu miejscach w necie można spotkać stwierdzenie o kompatybilności płytek z kamer Sony i PS3. Jeżeli masz możliwość sprawdziś to napisz jak to jest naprawdę.
 

bluray

Banned
Zrobiłem błąd.
Wydawało mi się, że w pozycji pionowej płytka 8 cm się nie "wciągnie".
Ale to jednak działa bardzo dobrze i można 8 cm śmiało wkładać do PS3.
Sprawdziłem to w praktyce.
 
Do góry