Pliki AVCHD - co z nimi robić?

tomalax

New member
arkanus napisał:
Witam szanownych Forumowiczów!
Prześledziłem z uwagą cały temat i dał mi wiele do myślenia. Dziękuję wszystkim biorącym udział w dyskusji.
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem kamery SONY HDR-SR10E i napotkałem się z problemem oglądania nagranych klipów w załaczonym oprogramowaniu Sony - Picture Motion Browser. Po zaimportowaniu plików AVCHD z kamery na Lapka (VAIO AR41M) przez PMB, pojawiaja się w PMB jedynie szare ikony (nie widzać pierwszej klatki klipu), jakby pęknięte. Kiedy zlecam PMB analizE pliku *m2ts, po jakimś czasie (w zależności od długości klipu) wyskakuje mi komunikat że niektore pliki nie mogły być zanalizowane, a w okienku analizy plików w PMB przy każdym klipie pojawia sie żółty trójkąt z wykrzyknikiem, kiedy najedzie się na niego myszką podświetla się komentarz: plik nie mógł być zanalizowany.
Niestety, mam identyczny problem z ta roznica ze posiadam kamerke HDR-SR11, rada Sydona niestety nie przyniosla efektu - po przeinstalowaniu, PMB nadal nie dziala.
Moze ktos ma jakies pomysly? Arkanus - jak sobie poradziles?
 

brutus76

New member
Witam

Panowie, starałem się przeczytać dość uważnie ten temat i potrzebuję takiej ostatecznej rady - takiej na dzisiejsze realia.
Otóż jestem od kilku dni szczęśliwym posiadaczem kamerki HD Sony SR5. Mam do niej załączone jakieś oryginalne płytki, których notabene nie małem jeszcze okazji przejrzeć.
Podejrzewam jednak, że nie będzie tam nic życiowego.
Moje pytanie jest takie - o ile zgranie materiału AVCHD na kompa nie jest tak kłopotliwe to chciałem zasięgnąć rady jake (proste w obsłudze) programy, pozwalają na łatwą bezstratną obróbkę mateiału, jego odtworzenie na tv LCD w jaości HD (z kompa) oraz co istotne, nagranie na płytę DVD (w HD z dźwiękiem 5.1) którą można odtworzyć nie tylko w odtwarzaczu BD ( u mnie takiego brak) ale również w napędzie DVD oczywiście za posrednictwem komputera.

dziękuję za porady i pozdrawiam

brutus

P.S. Jestem w trakcie organizowania sobie Nero 8 ale nie wiem czy to wystarczający programik do realizacji wszystkich moich wymagań?
P.S.2 Jestem kompletnym nowicjuszem w tym temacie i proszę o łopatologie i wyrozumialość.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
W zasadzie wszystkie twoje wymagania spełni dołączone do kamery oprogramowanie (PMB) więc zacznij od niego. W miarę jak się oswoisz z tematem będziesz mgół ocenić w jakim kierunku iść dalej.
 

Malvis

New member
Avchd ???!!!!

Czytam i czytam... i już nic nie wiem :p
Czy istnieje już właściwie program, który umożliwia zaawansowaną edycję tego formatu, na poziomie Final Cut albo Adobe Premiere ?

I JAKIE SĄ MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE - nie mogę tego nigdzie znaleźć , a bardzo potrzebuję tego przed zakupem cam.
Pozdr.
 

T_G

New member
premiere nie daje rady , nawet jak jest kodek w systemie, wszystko slicznie sie odtwarza to przy wczytywaniu pliku zawiesza sie robiac conforming audio, sprawdzilem wersje od 1.5 w gore
 

Malvis

New member
To że Adobe rady nie daje to domyślam się po lekturze wątków na forum.
Potrzebna mi jedynie informacja czy istnieje już zaawansowany program do edycji AVCHD na tym samym co najmniej poziomie.
Wiem, że Mac wypuścił już wersję Final Cut'a ale nie urządza mnie to bo niestety nie mam własnego macka :(
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Swego czasu pobrałem z netu wersję trial z udostępnionymi opcjami HD - świetnie pracowała z plikami .m2ts. Szczególnie imponowała jakość zapisu plików wynikowych w tym samym formacie oczywiście z audio wielokanałowym - testowałem wiele programów zapisujących w AVCHD ale ten dawał najlepsze wyniki. Zobacz może jest jeszcze do pobrania taka wersja.
 

brutus76

New member
Witam ponownie.

Zgodnie z sugestią kolegi Sydon777 zainstalowałem z oryginalnej płytki program PMB. Po zassaniu zawartości z HDD kamerki (Sony SR5) - filików i zdjęć chciałem zobaczyć jak to "idzie" z kompa. I tu się troszkę rozczarowałem bo tak jak fotki można było przeglądać tak filmy nie chciały ruszyć - tylko ikonki z symbolem filmu.
Czy trzeba coś doinstalować czy co?
Tym playerem też nic. Jedynie udało mi się odtworzyć filmiki bezpośrednio z kamerki ale odniosłem wrażenie, że ich jakość była gorsza niżli oglądana bezpośrednio z kamerki kablem component lub hdmi. Ponadto sam player ma tylko możliwość oglądania materiału z kamerki lub płyty - a co z HDD kompa?
Nie wiem czy coś robię źle czy co. Komp ma procek Intela D820, 2Gb ramu i grafikę GF 7600GS więc z materiałem HD powinien se radzić dobrze. Podłaczony jest co prawda z LCD kablem D-sub ale to chyba nie ma tak dużego znaczenia?
Proszę o jakieś sugestie i porady.

Generalnie jak juz pisałm interesuje mnie możliwość odtworzenia w bezstratnej jakości zgranego na twardy dysk materiału HD z fonią 5.1 oraz mozliwość jakiejś prostej obróbki i nagrania tego (bezstratnie) na płytkę DVD którą również w kompie bez większegoi kłopotu będęmógł se odtworzyć (nie przez BD- bo nie mam).

Sory za banały ale dopiero raczkuję w tym temacie.

P.S. Jest jakieś spolszczenie lub objaśnienie dla programu (PMB)?
 

brutus76

New member
Hmmmm...chyba po części sam odpowiem sobie na swoje pytanko. Znalazłem w necie info - "Ponieważ "Picture Package 1.5.1" program w wersji dostarczonej kamerami wymienionymi poniżej nie jest zgodny z systemem Windows Vista, firma Sony oferuje jako alternatywę program "Picture Motion Browser 2.0.13" , umożliwiający użytkowanie tych kamer z systemem Windows Vista.

Ale na resztę powyżej zadanych pytań jak ktoś potrafi to niech odpowie.

dzięki
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Najważniejszą rzecz sobie wyjaśniłeś - pozostałe jak tylko program PMB będzie sprawnie chodził (po update) same się wyjaśnią. Player for AVCHD z programu PBM istotnie jest przeznaczony do odtwarzania struktury AVCHD nagranej na płytce DVD. Z dysku komputerowego możesz poprzez PMB odtwarzać tylko pliki AVCHD - jeżeli będzie to szereg plików to między plikami wystąpią drobne przerwy. Do odtwarzania struktur AVCHD z dysku służą inne programy np PowerDVD czy TotalMedia Theatre. Ale generalnie to co chciałbyś osiągnąć umożliwi PMB - czy to wystarczy sam ocenisz.
 

T_G

New member
znalazlem tego vegasa z obsluga avchd, jednak praca z nim jest fatalna
przy najlepszych ustawionych parametrach podglad na zew. monitorze jest dla mnie nie do zaakceptowania, wogole nie ma porownania do tego co jest w okienku programu, liczenie przy eksporcie obciaza rdzenie nierownomiernie, raz jest 16% a raz 100 (przy 4 rdzeniach) i tak sie wacha w trakcie genrowania, na 4 pliki z roznych kamer hd wczytal tylko ten avchd, chyba poczekam jednak na jakis update albo nowego premiera, bo niby dziala ale to nie jest to do czego jestem przyzwyczajony, moze to wina xp 64bit ale nie amierzam go zmieniac
 

brutus76

New member
@Sydon777 dzieki za szybką odpowiedź.
Chciałbym jednak byś coś mi dopowiedział bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Player programu odtwarza pliki z dysku dvd i kamerki, a pliki w formacie AVCHD w bezstratnej jakości z dźwiękiem 5.1 mogę oglądać za pośrednictwem programów PowerDVD czy TotalMedia Theatre - te programy jak myślę obsługują pliki AVCHD odtwarzne z dysku twardego. Pytam bo to co pokazał mi player (ze starej wersji progr. PMB) to nie wyglądało najlepiej jakościowo.
A czy możesz mi powiedzieć gdzie znajdę jakąś inst. obsługi programu BMP bo jestem zielony z tego tematu. Chodzi o coś polskojęzycznego.

Dziękuję.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nie wiem skąd mógłbyś wziąć jakąś polską instrukcję do PMB - myślę jednak, że potrafisz wszystkie dostępne opcje "wyeksperymentować" - tego naprawdę nie ma dużo. Podejdź do programu bez kompleksów - zepsuć nic nie możesz a szybko się zorientujesz co na co wychodzi.
Z tymi plikami AVCHD to chyba źle mnie zrozumiałeś. PBM nie ma najmniejszego problemu z odtwarzaniem plików AVCHD z dysku komputerowego, jeżeli one są umieszczone w zadeklarowanym miejscu w wyniku importu przez tenże program. Jedyny problem w tym, że plików tych jest bardzo dużo a z zasady są krótkie (bo każde ujęcie filmowe tworzy oddzielny plik) i przy ich odtwarzaniu grupowym (zlecenie odtwarzania podajesz ikonką pokazu slajdów) występują drobne przerwy na granicach plików co psuje komfort oglądania. Z tych powodów najlepiej poprzez PMB nagrać na zwykłej płytce DVD strukturę AVCHD wraz z menu ułatwiającym nawigację. Nie musisz wnikać jak taka struktura wygląda - poprostu zlecasz nagranie płytki AVCHD i program to zrobi tak, że Player for AVCHD potrafi ją odtworzyć płynnie bez przerw na granicach plików. Natomiast gdybyś taką strukturę AVCHD (zawartą we folderze BDMV) przekopiował z płytki na dysk komputerowy to Player for AVCHD (ten z PMB) nie ma do niej dostępu a więc jej nie odtworzy. Inne wspomniane przeze mnie programy mają opcje przewidujące odtwarzanie struktury AVCHD z dysku i wystarczy im tylko wskazać, z którego BDMV mają czytać - ale są to programy komercyjne, wymagające dodatkowego wspomagania sprzętowego (karta grafiki musi spełniać określone wymagania) i tak naprawdę nie będą ci potrzebne. Nie obawiaj się też o jakość odtwarzania - będzie ona naprawdę wysoka i to niezależnie czy będzie odtwarzanie plików AVCHD czy struktury AVCHD (w tym przypadku nagranej płytki)
 
Do góry