jakosc video a rozdzielczosc???

pxl666

Member
Bez reklam
mam otoz takie przemyslenia...jak to jest ze mialem kamerke (jvc gzmg50) z ktorej filmiki mialy rozdziale 720 x 540 i byly ok ale bez rewelacji - bylo widac schodki czasami i ogolne wrazenie srednie....natomiast ogladam sobie divxy ssane z neta i one maja np 640 x 272 lub 576 x 240 i wygladaja o NIEBO lepiej....jak to jest?
przecierz to wiele mniej i w teorii filmy powinny wygladac gorzej a jednak tak niejest...CZEMU?
zauwazylem tez ze filmy z mojej kamerki wygladaly lepiej na zwyklym duzym TV niz na 21' monitorze,ktory ma przecierz kilkakrotnie wyzsza rozdzielczosc...

moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest???
 

johanek

New member
Materiału który zrzucany jest do kompa bez kompresji nie da się oglądać w pełnej jakości, a jedynie z jakością "podglądu" . Trzeba go zrenderować do mpeg 2 lub divixa i wtedy powinno być ok.
 

pxl666

Member
Bez reklam
johanek napisał:
Materiału który zrzucany jest do kompa bez kompresji nie da się oglądać w pełnej jakości, a jedynie z jakością "podglądu" . Trzeba go zrenderować do mpeg 2 lub divixa i wtedy powinno być ok.

co masz na mysli?
jvc gz mg50 zapisuje w mpeg2...nie ma tu nic do renderowania...i skad sie ma wziasc lepsza jakosc po ponownym przetworzeniu pliku???chyba nie twierdzisz ze kompresja poprawi jakosc pliku oryginalnego????
 

johanek

New member
A przepraszam, myślałem że to kamera miniDV. Jeśli po wypaleniu DVD efekt w TV jest taki sam to znaczy że kamera do d... Jeśli w TV obraz jest ok to chyba wina sterowników w kompie tzn. kodeków
 
Ostatnia edycja:

Mistrz Koala

New member
A moze spróbuj usunać przeplot przed odtwarzaniem na kompie ?

Z mojej kamery miniDV marki JVC na podglądzie pełnoekranowym w Pinnacle film wyglada KASZANIASTO no ale jest ot podgląd :)
Natomiast ogladanie pod media playerem wynikowego pliku to sama przyjemnosc !
 

pxl666

Member
Bez reklam
nieeee
moja kamera to byla hd - klipy wideo byly poprostu plikami i nie musialem nic zgrywac rekodowac etc...poprostu podpinalem kamerke do kompa i mialem ja jako dysk twardy pelen klipow mpeg2....klikalem i juz moglem ogladac w jakosci nagrania...rozbija mi sie o rzeczywista rozdzielczosc klipow jak juz pisalem wczesniej - nie o kodeki czy programy do capturowania...
 

hojlo1

New member
Bez reklam
pxl666 napisał:
....moja kamera to byla hd ..
, chyba HDD, gdyż w 1wszym poście opisujesz 720*540.

(nie znam sprzętu...., ale)
Jeżeli to jest nagrane z tzw."przeplotem" (nie wiem - poprzednik tez to sugerował), to faktycznie jest 720*270.
Teraz jest tzw. kompresja' w locie" (by nie gubić klatek) i masz na finał to, co widzisz.
"Divx" (umownie) moze być stworzony np z materiału DVD-Video (czyli jakość na wejściu lepsza i np źródło ma 720*540 bez przeplotu), do tego rekompresja np w 2 przebiegach (nic nie musi być "w locie") i materiał wynikowy lepszy.... .

Jest to jedno z rozwiazań.

Pozdrawiam. ;)
 

pxl666

Member
Bez reklam
tak hd - hdd.
ale wracajac do tematu - nie moge sie nadziwic...ogladam sample z kamerek HD - 720p, 1080i i w wielu mi nie pasuje kolor,swiatlo itd
sciagam sobie filmy w divxie i pomimo dwa albo nawet trzy razy mniejszej rodzielczosci - wygladaja one o niebo lepiej...mam na mysli produkcje fabularne - krecone na pro sprzecie ale...zdegradowane przez kompresje powinny przecierz wiele utracic z jakosci a jednak tak nie jest...tak jakos mi sie zdaje ze caly temat hd jest troche przepompowany...rozdziala to nie wszystko.
 

dnc

Moderator
VIP
Nie można porównywać materiału nagranego na miniDV do tego co oferują produkcje fabularne nakręcone na kamerze na taśmę filmową. Jakość obrazu w tym drugim przypadku zawsze będzie lepsza. Po prostu klisza jeszcze jest niedoścignionym układem dla kręcenia filmów.
Kamera miniDV jest tylko zwykłą kamerą amatorską, której przetwornik obrazu jest tak dobyr jak go opracował producent. Jeśli chcesz mieć naprawdę dobry obraz musisz kierować swoją uwagę na kamery 3CCD.
Warto też wspomnieć, że filmy kopiowane z DVD mają co prawda mniejsza rozdzielczość, ale bitrate jest wysoki no i jest to materiał progresywny. W przypadku kamer DV materiał jest zapisany z przeplotem co widać na wszystkich progresywnych wyświetlaczach (jak monitory LCD). Aby materiał był w pełni wartościowy trzeba albo przekonwertować do formatu progresywnego, albo do formatu MPEG4 jak Divx (nie zapominając o progresywności).
 

pxl666

Member
Bez reklam
mnie sie wydaje ze w wypadku materialu profesjonalnego jak w np filmie fabularnym z holly to robote robi stosowanie obiektywow z duzym swiatlem o krotkiej glebi ostrosci - doskonale sie odcina filmowany obiekt od tla i mozna doskonale i precyzyjnie rysowac plany.sprawa rozdzialy nie jest tu tak kluczowa. kolory i kontrast sie ustawia w poscie.
dlatego wlasnie interesuje mnie temat adapterow do obiektywow 35mm (slr)
ale niestety ceny sa zaporowe jak na amatorski budzet...a zwlaszcza moj...a szkoda
 
Do góry