Panasonic NV-GS280 vs Sony DCR-HC94

przemo77

New member
Witam !!!

Kupuje w najblizszym czasie kamerke i wybor ograniczylem juz do tych dwoch modeli.

Ale moze od poczatku:
Kamerka bedzie sluzyla do krecenia filmow na wakacjach i domowych uroczystosciach. Jakies 80% to filmy krecone przy swietle dziennym, 20% przy swietle sztucznym. Nie planuje montazu nakreconych materialow, po prostu nakrecone kasety bede odkladal na polke i wykorzystywal kamerke podlaczona do tv jako odtwarzacz. Posiadam telewizor LCD Sharp LC-20S4E (4:3), ale w przyszlosci planuje do salonu zakup 32 calowego LCD 16:9. Do kamerki planuje dokupic tylko torbe, kasetki (mysle ze ok 10 szt wystarczy na 2 tygodniowy wakacyjny wyjazd) i akumulator zastepczy (najmocniejszy) oraz karte pamieci 1 GB. Zakladam ze kamerki w standardzie maja juz ladowarke i zasilacz sieciowy. Bedzie to moja pierwsza kamerka. Mam juz pewne doswiadczenie w fotografii cyfrowej.

Jaka z nich wybrac?
Co radzicie ?

Kamerke chce kupic jak najtaniej, ale odpada zakup przez internet. Mieszkam w Poznaniu i znalazlem internetowy sklep www.digital24.pl , ktory sprzedaje takze "stacjonarnie". Co sadzicie o tym sklepie ? Oto linki do obu kamer w tym sklepie:

Sony:
http://www.digital24.pl/product_info.php?cPath=45_47&products_id=1244

Panasonic:
http://www.digital24.pl/product_info.php?cPath=45_95&products_id=1232

A teraz sprawa najwazniejsza: nie widzialem jeszcze obu kamer w akcji (ogladalem je tylko w sklepach typu Avans czy MM) i szukam przykladowych, krotkich filmikow w necie, gdzie moglbym porownac jakosc kreconych filmow. Do jakosci fotek nie przykladam wagi, bo jestem zdania ze kamera to nie aparat i na odwrot. Podajcie jakies linki gdzie mozna takowe znalezc ?


Bardzo licze na Wasza pomoc

Dzieki
przemo77
 

Jarek4567

New member
Przemo, na którą się zdecydowałeś?

Stoję przed identycznym wyborem. NA filmie bardziej podoba mi się jakość SONY, jednak na podstawie opisów na sronach chyba wybrałbym Panasonica..

Co Ty o tym sądzisz?


pozdro,
Jarek
 

przemo77

New member
A wiec u mnie to jakies 60% dla panasonica i 40% dla Sony.

na podstawie filmu wysnulem nastepujace wnioski: (subiektywnie oczywiscie)
- Sony ma lepszy, minimalnie ostrzejszy obraz
- Panasonic ma lepsze kolory (moze to zasluga 3ccd)
- Panasonic szybciej lapie ostrosc, Sony gubi sie przy dynamicznych scenach
- po wlaczeniu lampy Panasonic ma duza przewage, jego swiatlo rownomierniej sie rozchodzi, Sony swieci w jeden punkt
- Optyczny stabilizator obrazu w Panasonicu dziala o niebo lepiej, niz ten elektroniczny w Sony

Jednak po testach "organoleptycznych" w MM i Avansie stwierdzam, ze Panasonic ma ladniejszy ksztalt, lepiej lezy mi w reku i ma wygodniejsze menu. Sony jest jak dla mnie za bardzo kwadratowa. Panasonic ma tansze akcesoria oryginalne i lepszy serwis. Z danych technicznych wyczytalem ze Sony oferuje mozliwosc krecenia zarowno w 16/9, jaki i 4/3, panasonic jedynie 16/9 (jezeli cos zle wyczytalem, pomylilem to poprawcie mnie)

Nalezy jednak zauwazyc ze ten film, byl krecony jedynie w pomieszczeniu. Chcialbym jeszcze zobaczyc cos takiego w naturalnych, dziennych warunkach, bo jednak 80% moich dziel powstanie na zewnatrz, przy dziennym swietle.

A co wybiore to sam jeszcze nie wiem. szczerze mowiac jestem juz glupi od tego wszystkiego. I jedna i druga ma cos lepszego niz ta pierwsza i ma tez jakies braki.

Na dzien dzisiejszy wybralbym chyba jednak Panasonica, ze wzgledu na szybsze ostrzenie i optyczny stabilizator obrazu.

Napisz prosze tez swoje spostrzezenia.
 

Jarek4567

New member
Hmmm... zgadzam się z Tobą co do procentowego przełożenia atrakcyjności każdego z modeli :)

[jeżeli Z lewej: panasonic z prawej: sony]
Na podstawie filmu, niestety nie zgodzę się z Tobą. Moim zdaniem ładniejszy efekt obrazu daje Sony - wszystko jest klarowniejsze i wyraźniejsze. Panasonic dawał obraz jak za minimalną, cieniutką szarą zasłoną (patrz 42 sekunda filmu). Jednak było to minimalne i nie wpływa na moją ogólną ocenę.

Bardzo natomiast podoba mi się szybkość reakcji Sony na zmianę oświetlenia. Bardzo szybko dostosowuje się do środowiska (patrz w filmie moment 3m:30sec). Nie wiem dlaczego gość trzymający kamerę powiedział "Sony zdaje się mieć problem ze słabym światem". Czy napewno sony jest po prawej stronie?? bo "problem" miała kamera z lewej. I dlatego podejrzewam że właśnie jest na odwrót.

Ogólnie skłaniam się do Panasonica. A to dlatego że:
- Jakość obrazu/koloru obu kamer była dla mnie satysfakcjonująca
- Panasonic ma mniejsze wymaga co do oświetlenia
- ma szybki start 1,7s!
- ma funkcja kamery internetowej a często korzystam ze skype
- Panasonic ma gniazdo SD, a na takie mam aparat (nigdy nie wiadomo kiedy karta z kamery przyda sie w aparacie :) )
- ma duższą o rok gwarancję niż sony (do tego ma świetną opcję e-Gwarancja http://www.panasonic.pl/e-gwarancja/faq.php)
- dzisiaj bawiłem się sony w sklepie i byłem troche zawiedziony jej czasem zmiany ostrości (panasonica nie mieli)
- Moim zdaniem Panasonic zdecydowanie ma lepszą obudowę ;)

Sam nie byłem pewien, ale jak skończyłem to pisać, to już jestem pewien. Kupię panasonica :)

pozdrawiam,
Jarek
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Właśnie :wink:

Mam nadzieję, że przemo i Jarek porównają wybrane modele kamer SD z jakimś modelem HD. To już będzie konkretna korzyść dla tego forum (i dla nich też).
 

seneka

Member
Gyby Panasonic miał mniejsze wymagania co do oświetlenia to nie byłoby w ogóle o czym gadać. Dylemat polega na tym źe to właśnie Sony lepiej nagrywa w pomieszczeniach a u Panasonica widoczne są przy słabym oświetleniu szumy. Jesli facet powiedział, że Sony ma problemy z oświetleniem to się pomylił.
Panasonic ma dłuższą grarancję- może tak jest, ale jest o 200 zł droższy
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/78547
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/76292
Panasonic ma stabilizację optyczną- zgadza się, ale przetwornik Sony ma o 900 tys pikseli więcej.
Nowe baterie i inne zamienniki są na allegro dla obu kamer za podobną cenę.
Jestem adwokatem diabła :D
Może to wam pomoże
http://www.forumwideo.pl/viewtopic.php?t=18111&highlight=280
 

przemo77

New member
jeszcze jedna prosba - pojawila sie (glownie w moim portfelu) opcja, ze doinwestuje sie i kupie Sony HC3 - mialby ktos podobnu filmik, ale z HC3, co bym zobaczyl roznice, czy warto dac praktycznie 2 razy takie pieniadze ?

PS: Jestes pewny ze na tym filmie panasonic jest z lewej, a sony z prawej. Bo jak dla mie to gosciu wyraznie cos mowi, ze "in left hand to sony". Z tego wynika ze panas jest z prawej.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
znowu badacze "pisma świętego";)

Wiary synu, wiara góry przenosi - uwierz i kup HD :D

(Sony i Canon powinny zafundować mi prezent za taki marketing)

Ściągnąłem ten film ale już nigdy tego nie zrobie więcej - trwało to 3h:x
Nigdy nie było tak źle.

Kamera po prawej stronie daje lepszy obraz dla mnie, ale co to jest to nie wiem, facet mąci, kilka razy pomylił się w komentarzu.
Nie wiem czy uda mi się dobrać coś podobnego. Nie możecie liczyć na próbkę dłuższą niż 20s bo upload bedzie jeszcze gorszy a HDV jest znacznie cięższe niż wmv. Będę celował w 50MB max.

Nie mogę obiecać, że wyprodukuję próbkę, ale się postaram przez weekend. Na HC3.
 

viValdi

New member
Bez reklam
próbka HDV - 93MB

Tu jest próbka:
LINK

nie wiem czy ci będzie odpowiadała.

Kilka info nt. próbki:
- to jest materiał z Sony HC3 sciągnięty Pinnacle'm Studio 10+
- pełny materiał ma 130MB, skrót 93MB
- skrót wypuszczony w formacie HDV2 (taki można wybrać, pozostałe parametry domyślne; np bitrate 25000kbit/s czyli max)
- niecałe 30 sek
- trzy ujęcia
1. oświetlenie: plafon na suficie, żarówka energooszczędna 75W osłonięta lekko miodowym szkłem
2. oświetlenie: 7x25W halogeny na suficie skierowane w różne strony
3. oświetlenie: kinkiet 60W żarówka na ścianie (halogeny praktycznie nie dochodzą do tego kąta)
- wszystkie ujęcia na automatyce

UWAGA:
potrzebna dość silna karta graficzna; na laptopie z dynamicznym przydziałem pamięci graficznej próbka "skacze" a nie odgrywa się płynnie

Próbki wzorcowe były w formacie WMV (640x480, 8"25', 120MB) a to jest znacznie prostsze dla komputera niż HDV z max bitrate:D

co myślisz o jakości tego materiału?

ps.
jeszcze raz obejżałem próbki wzorcowe i rzeczywiście, facet mąci niesamowicie; na początku mówi że panas jest po prawej a sony po lewej ale potem włącza oświetelenie na panasie i wyraznie widać że dotyczy to lewej kamery.

Zatem dla mnie sony po prawej jest lepszy.
 

seneka

Member
Vivaldi- ja ściągnąłem. Tu nie potrzeba cierpliwości, bo u niektórych kompy są właczone 12 (i więcej) godzin na dobę. Tak to jest jak się ściąga p2p. Potem przychodzą rachunki za prąd :blagam:

Przy okazji wysłałem filmik z jadącym pociągiem nakręcony Canonem HV10- ten model: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=153017839
Film 89 MB tu: http://rapidshare.com/files/10548293/HV10-12.m2t.html

Wyslaleś tu już 2 swoje filmy- gratuluję.
Czy w kolejnym filmie możesz sfilmować żywego człowieka- najlepiej jego twarz- zbliżenie i oddalenie. Najlepiej jeśli człowiek by się ruszał. Pewnie żona się nie zgodzi- ale może da się namówić dziecko :D
 

viValdi

New member
Bez reklam
@seneka

pociąg HV10 znam ale dziękuję za pamięć.

Niestety zdjęć osób z zasady nie publikuję a dzieci mam już dorosłe.

Wiele osób prosi o "skórę" - nie wiem dlaczego. Co chcesz zobaczyć na tej skórze lub czego nie chcesz zobaczyć?

Dla mnie skóra w HC3 jest OK. Jej kolor zależy od światła. Na automatyce przy sztucznym oświetleniu jest bardziej "pomarańczowa" (jak to w Sonym) niż w rzeczywistości ale na manualu to można taką skórę bardzo "ostudzić". Takie "pomarańczowe" skórki podobają się oglądającym moje filmiki - są poprostu "zdrowsze" niż te prawdziwe :D każdy chce być "zdrowszy" niż jest naprawdę - kino to złudzenia.

A szczegółów jest aż w nadmiarze, każdą krostkę można zobaczyć, każdy włosek w brewkach policzyć. Zaczynam powoli podejrzewać, że na ekranie fullHD ta szczegółowość może być męcząca zwłaszcza dla znajomych - przed zimnym okiem kamery nic się nie ukryje, a do tego jak widać szczegóły to może być komuś nieprzyjemnie. Jak wszystko jest zamazane i rozmyte jak w tanim DV to nie widać i wszyscy się dobrze czują.
 
Ostatnia edycja:
Do góry