Kamera z HDD - JVC czy Sony ?

viValdi

New member
Bez reklam
Co znaczy "lepsza" dla ciebie?

Dla jednych może to być ciężar kamery (im większy tym lepsza), dla innych wielkość (mała np. do zamontowania na hełmie skoczka spadochronowego).

Twoje zastosowanie jest bardzo typowe (filmy z wakacji) zatem bardzo trudno zgadnąć jakie może być twoje kryterium "lepszości".
 

Jarek4567

New member
Priorytety:

najważniejsza:
- ma być malutka, poręczna
- ma mieścić sporo nagranego materiału (dlatego wybrałem HDD)
- ma robić dobrej jakości zdjęcia
- stabilizacja obrazu

w dalszej kolejności
- baterie mają trzymać jak najdłużej
- prostota obsługi i tworzenie DVD

Nie upieram się przy HDD ale wydaje mi się że to dobre rozwiązanie. Nie znam żadnych, nie wiem czym charakteryzuje się miniDV.

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie,
Jarek
 

viValdi

New member
Bez reklam
OK.

mam nadzieję, że przeczytałeś ten wątek LINK

jeśli chodzi o twoje priorytety:

- wielkość - moim zdaniem Canon robi małe kamery. W grupie kamer HD Canon HV10 jest najmniejsza.

- pojemność - tu kasetki miniDV biją na głowę wszystkie inne technologie. Jedna kasetka to 1h materiału. Kup 10 kaset i masz 10 godzin. Dokupisz następne 10 i masz 20h. Z kamerą dyskową tak łatwo nie jest. Zapchasz dysk po jakichś 3h i musisz wszystko zgrać na kompa, żeby odzyskać przestrzeń dyskową. W te reklamowe chwyty - 37 godzin nagrania - to nie wierz. Uzyskuje się na drodze utraty jakości nagrania. Po co nagrywać w jakości która gwarantuje pixeloze podczas odtwarzania.

- zdjęcia - tu jest słabo; kamery z natury mają znacznie mniej pikseli niż przeciętny aparat cyfrowy. Żadną kamerą nie zrobisz przyzwoitego zdjęcia bo to tylko w najlepszym wypadku 2-3Mpx - tyle co aparat foto w dobrej komórce. Obiektyw lepszy, to prawda, ale mimo wszystko kamera nie zastąpi przyzwoitego aparatu, nawt takiego za 1000PLN.

- stabilizacja - lepiej jak jest to stabilizacja optyczna. Panasonic zbiera pochlebne opinie nt. stabilizatora; Canon HV10 ma stabilizację optyczną.

dodatkowo

- baterie - tu jak zwykle jest kłopot, każda bateria trzyma za krótko ;) Jedyne rozwiązanie to mieć kilka baterii. Wg. mnie jesli bateria wytrzymuje nagranie 1h materiału przy włączonym monitorze to jest OK. Każdy producent proponuje silniejsze baterie jako opcję za dodatkową opłatą.

- prosta obsługa i tworzenie DVD - to są dwa odrębne wymagania. Jeśli będziesz robił filmiki na pełnej automatyce to wszystkie kamery są proste w obsłudze. Jeśli wymagasz prostoty obsługi w trybie ustawień ręcznych to niektóre kamery są bardziej inne mniej wygodne.

Tworzenie DVD można interpretować dwojako:

= zgranie tego co jest w kamerze na nośnik DVD bez edycji - niektóre kamery dają taką możliwość ale wyprodukowany nośnik nie ma wiele wspólnego z filmem DVD (brak menu, rozdziałów itp); moim zdaniem bardzo szybko albo przestaniesz filmować (bo wszystkim się znudzi oglądanie nieobrobionego materiału), albo zaczniesz edytować materiał (wtedy funkcja bezpośredniego nagrywania na DVD do niczego ci się nie przyda)

= edycja materiału tak aby produkt DVD miał cechy filmu DVD - prostota zależy od programu do edycji - osobne zagadnienie.

To też przeczytaj

Generalnie też jestem zdania że miniDV ma znaczną przewagę nad innymi technologiami jeśli chce się zrobić coś więcej niż tylko nagrać jakiś materiał. Kamery HDD są OK:
- dla dzieci które nie mają szacunku dla delikatnego mechanizmu przewijania taśmy
- na plaży czy pustyni gdzie trudno uchronić kamerę przed piaskiem/pyłem niszczącym głowicę nagrywającą.

Gdybyś miał zamiar kupić kamerę High Definition to przy twoim zestawie kryteriów radziłbym Canon HV10. Obejrzyj ją sobie w sklepie, to nic nie kosztuje, a potem kup taką kamerę która tobie będzie pasowała.
 
Ostatnia edycja:

Jarek4567

New member
Zapis zdjęć JPEG - maksymalna rozdzielczość 2048x1512, 3,1 Megapikseli

viValdi napisał:
mam nadzieję, że przeczytałeś ten wątek LINK
oczywiście, pozostałe również :)

viValdi napisał:
- wielkość - moim zdaniem Canon robi małe kamery. W grupie kamer HD Canon HV10 jest najmniejsza.
za droga.. 3000 to górna granica cenowa

viValdi napisał:
- pojemność - tu kasetki miniDV biją na głowę wszystkie inne technologie.
a co powiesz o CD-R

viValdi napisał:
- zdjęcia - tu jest słabo; kamery z natury mają znacznie mniej pikseli niż przeciętny aparat cyfrowy. Żadną kamerą nie zrobisz przyzwoitego zdjęcia bo to tylko w najlepszym wypadku 2-3Mpx
To dlaczego piszą np "Rozdzielczość fotografii: 2016 x 1512 "

viValdi napisał:
Generalnie też jestem zdania że miniDV ma znaczną przewagę nad innymi technologiami jeśli chce się zrobić coś więcej niż tylko nagrać jakiś materiał.
...
viValdi napisał:
Kamery HDD są OK:
- dla dzieci które nie mają szacunku dla delikatnego mechanizmu przewijania taśmy
- na plaży czy pustyni gdzie trudno uchronić kamerę przed piaskiem/pyłem niszczącym głowicę nagrywającą.
Przekonałeś mnie że HDD to niekoniecznie dobry wybór. Sugerowałem się tym, że można łatwo docierać do każdego nagrania i w prosty sposób zarządzać materiałem. Przeraża mnie "Tryb nagrywania LP", domyślam się że chodzi o Long Play. A co za tym idzie - jedno nagranie "ciurkiem".

Teraz mam kolejny problem, jaką kamerę kupić. OK, nie HDD ale czy miniDV, czy DVD. Jeżeli np miniDV to dalej: jaką konkretnie.
A co powiesz o
-SONY DCR HC 96 E
-PANASONIC NV GS 280 EP S
-CANON MVX 460

która wg Ciebie najlepiej nadaje się do "domowego" użytku?
PS. Wielkie dzięki za dyskusje :)
 

dvd-r

New member
Cześć

Jest późno to za wiele nie napiszę. Ale!

Jeśli zobaczyłbyś obraz z tego Canona, o którym mowa wyżej to nie patrzyłbyś na jakiekolwiek inne kamerki SD.

Wybierz coś HD, może być HC3 albo ten Canonik. Pooglądaj filmiki w sieci.

Ze zwykłych kamer to Sony HC-96 którą wymieniłeś jest chyba najlepsza. Ale to nadal 720x576.

Nic innego niż miniDV to nie zaglądaj. Kamerki na płyty czy HDD to porażka. Duża kompresja i problemy z obróbką tego materiału. W DVD konieczność finalizowania i 0,5godz. na jednym krążku

Pzdr

Artur
 

viValdi

New member
Bez reklam
Jeśli budżet masz zablokowany na poziomie 3kPLN, nie widać szans na dodatkowe 2kPLN (żeby wejść w HD ;-) to z opinii jakie czytam na różnych stronach poświęconych kamerom do ostatecznej rozgrywki zakwalifikuj:
Panasonic GS280
Sony HC96

Ostateczna decyzja należy do ciebie. Pobaw się nimi w sklepie, ważna jest ergonomia, jak leży w łapce, czy wszystko jest na swoim miejscu i jaki dodatkowy opust jest skłonny zaoferować sprzedawca.

A propos LP: wszystkie nagrania w kamerach są "ciurkiem". LP po angielsku istotnie znaczy Long Play, ale w świecie kamer znaczy to "gorsza jakość"; tym gorsza im dłuższy jest ten LONG ;-)
 
Ostatnia edycja:

Mistrz Koala

New member
Kamer nagrywajacych na DVD to wcale nie ogladaj bo to kaszana totalna.
Nie wiem dla kogo sa produkowane takie kamery? Chyba dla kogos kto tylko potrafi wlozyc plyte do kamery a potem tylko przetransportowac ja do odtwarzacza DVD i nic wiecej. Obróbka tego materiału nastręcza wiele problemów.

Jedyne sensowne rozwiazanie do kasety miniDV.
  • Są tanie,
  • są pojemne,
  • są ogólnodostępne,
  • nie rysyja się jak płyty DVD (a w podróży o to nie trudno),
  • nie są tak czułe na wstrząsy jak HDD (co zrobisz w połowie podróży poślubnej gdy zapcha ci sie dysk?),
  • stanowią znakomita bazę do przechwywania meteriału pierwotnego jak i juz obrobionego (jeśli kamera ma DV in)
  • kasetki miniDV to same plusy :D
Co moge ci poradzić to zastanów sie czy nie wysypłać jeszcze troche grosza i nie zainwestwac w kamere HD, różnica jest potężna, zwłaszcza jeśli masz TV HD Ready.
 
Ostatnia edycja:

Jarek4567

New member
Serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi :)
Zdecydowałem się na miniDV, co do samej kamery to podejmę decyzję później. Skłaniam się do SONY. Narazie nie mam TV HD, a kamera jest moją "zachcianką". Tak więc 5000 PLN to chyba za dużo zeby kupować HD, szczególnie że nie wim kiedy będę mógł cieszyć się zaletami droższego sprzętu.

pozawiam
Jarek
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
lapek

Mistrz Koala napisał:
...ciach...
  • nie są tak czułe na wstrząsy jak HDD (co zrobisz w połowie podróży poślubnej gdy zapcha ci sie dysk?),
...ciach....

Zgrywam materiał na lapka?

Pozdrawiam Masta_J
 

viValdi

New member
Bez reklam
Poza tym w podróży poślubnej są inne rzeczy do roboty niż bezproduktywne zabawy z lapkiem:D

Nasz Rząd postawił na prokreację narodową. Wkrótce wprowadzą trójki obywatelskie sprawdzające co się robi w podróżach poślubnych i nakładające mandaty na zabawiających się z lapkami;)

Zatem tylko miniDV i to w jak największej rozdzielczości żeby nie utracić żadnego szczegółu z podróży poślubnej oraz mnóstwo kaset bo już nigdy nie będzie tak dobrze jak przez te dwa tygodnie. Później można sobie pooglądać i powspominać :mrgreen:

EDIT:
Jeszcze zapomniałem - statyw i obiektyw szerokokątny żeby objąć całą akcję. Trudno jest być jednocześnie twórcą i tworzywem ("Rejs")
 
Ostatnia edycja:

Fusi

New member
Hdd

Vivaldi: "- pojemność - tu kasetki miniDV biją na głowę wszystkie inne technologie. Jedna kasetka to 1h materiału. Kup 10 kaset i masz 10 godzin. Dokupisz następne 10 i masz 20h. Z kamerą dyskową tak łatwo nie jest. Zapchasz dysk po jakichś 3h i musisz wszystko zgrać na kompa, żeby odzyskać przestrzeń dyskową. W te reklamowe chwyty - 37 godzin nagrania - to nie wierz. Uzyskuje się na drodze utraty jakości nagrania. Po co nagrywać w jakości która gwarantuje pixeloze podczas odtwarzania."

Miałeś kiedyś kamere HDD w ręku?

Materiał zgrany z miniDV i tak zgrywasz na płytkę DVD, zatem uzyskujesz ten sam obraz co na kamerce HDD.

Notebooki są obecnie dość tanie, by móc archiwizować materiał z kamerki HDD np. w podróży.

Obróbka jest łatwiejsza i szybsza, np. na Ediusie.

Kamera jest oszczędna. Kasety kosztują średnio 10 zł. Ah, zapomniałem - ludzie lubią je kompletować...

37 h nagrywają ze stratą jakości, lecz w trybie Ultra 7 godzin materiału = 8500 do 9000 tys bitrate, ja tutaj nie zauważam "pixeloze".

Odczuwam w Twej wypowiedzi smutek i bezsilność. Nie możesz pogodzić się, że taśma odchodzi w cień. Niestety za 20 lat znajdziesz ją w muzeum.


Pozdrawiam.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@Fusi

za 20 lat to:
- ja już będę w zaświatach (oby nie)
- taśma i HDD będą obok siebie w muzeum :p
- wygra i tak i tak jakiś "solid state"; już dziś kamery profesjonalne nagrywają na karty P2 a tasiemka na którą równolegle też nagrywają jest "na wszelki wypadek"
- bitrate 9Mb jest ok dla materiału DV ale dla HD potrzeba ok.30; w tej chwili tylko taśma zapewnia odpowiednie przepływności dla HD
- sam zastanawiałem sie nad Sony SR1 (HDV na dysku) ale ta kamera odpadła nie ze względu na dysk czy bitrate ale na fakt, że w momencie mojej decyzji o zakupie nie było edytorów do materiału AVC HD - tak miałem kamerę HDD w ręku i co z tego, klocek jak każdy inny
- obróbka materiału DV jest prostsza i łatwiejsza od obróbki HDV w każdym programie, to oczywiste;
- 7h materiału bez pixelozy - to możliwe, ja tylko przypuszczam że przy maksymalnej jakości wchodzi na dysk 30GB jakieś 3-4h; nie sprawdzałem tego w katalogu; nie powiesz mi chyba, że przy nagraniu 37h na dysk to nie ma pixelozy (to sugerowałem) - jeśli nie ma to dla mnie jest to "news"
- jestem pełen radości :mrgreen: i energii :bober: bo mam kamerke HDV i fajnie się bawię czego i tobie życzę
 
Ostatnia edycja:

Fusi

New member
Fakt.

HD to inna dziedzina sztuki filmowej. Nie zakupiłem kamerki z HD z prostego powodu - drogie nagrywarki i jeszcze mało odbiorców. Lecz za kilka lat będę stał pierwszy w kolejce.

Nagrywałem 6 godzin materiału i obraz ten sam. Przynajmniej w mojej JVC. A pixele mogą powstawać z innego powodu. Przegrzewa się dysk, w mojej zalecane jest wyłączenie kamerki co 2 godziny na kwadransik.

Polecam edytor Edius. Czyta wszystko. Wg mnie najlepszy do obróbki formatu dvd.

Fakt, za 20 lat to i świata może nie być. Chodziło mi tylko o to, by iść na przód a nie trwać ciągle przy tym co już było.


Pozdrawiam!

Również życzę dobrej zabawy w czasie kręcenia czego tylko zechcesz...

PS
Heh, a moze na dysk kamerki wgrac programy do montazu? :)
 

viValdi

New member
Bez reklam
Za kilka lat to będziesz w ogonie kolejki :D
Pierwsi to są ci co kupują dzisiaj. No ale na tym polega mądrość, że każdy musi wybrać swój czas - i tak jest dobrze.

Z tym czytaniem wszystkiego przez Ediusa to przesadziłeś - zwłaszcza na tym forum - nie czyta AVC HD a dla kilku osób jest to zasadnicze wymaganie. Nie znaczy to że Edius jest be, po prostu żaden pakiet nie czyta jeszcze AVC HD (o ile wiem) i to jest problem dla zwolenników kamer HiDef w technologii HDD :( . Ale to się kiedyś zmieni.

Może gdyby Edius rzeczywiście czytał wszystko to ja miał bym dzisiej kamerę HD HDD (SR1) - i bylibyśmy po tej samej stronie "barykady" ???
Nie jestem religijnie przywiązany do tasiemki.
 

Fusi

New member
Szanowny kolego.

Przeczytaj uważnie: "Wg mnie najlepszy do obróbki formatu dvd." Nie mówie o formacie HDV, ponieważ szczerze przyznam, że raz miałem tylko doczynienia z tym formatem.

Właśnie też z braku możliwości programów do montażu HD, nie zdecydowałem się na zakup tej kamerki, a za kilkanaście lat to i HD będzie historią.

Nie wiem czy pierwsi są Ci co kupują dzisiaj. Wydają krocie kasy a za rok mogą wydać za ten sam sprzęt połowe.

Tak samo jak ze sprowadzanymi wozami... :cool:


Pozdrawiam.
 

Fusi

New member
A wogóle...

A wogóle o czym my tutaj rozmawiamy.

Każdy niech zdecyduje sam. Komuś sie podoba to innemu owo. Tak samo jak z filmami, jedni krytykują, inni zachwalają. Wychodze zawsze z założenia, że nie ważne jaki masz sprzęt, nie ważne na czym montujesz, ale jak masz talent to i na byle czym stworzysz dzieło. Było tak zawsze i jest do dzisiaj.

Jedyne co mnie smuci, że nie żyje się wiecznie i niestety kiedyś i tak trzeba się będzie rozstać z tą techniką na dobre. A pełny radości jestem z faktu, że wokół mnie jest XXI wiek.

Kreujesz jakiś filmik obecnie?

Znasz jakiś w miare dobry programik podobny do Adobe After Effect?

:popcorn:

Kłaniam się.
 
Do góry