Mam problem

globi254

New member
Mam ochote kupic sobie kamerke ma ona sluzyc do filmomania rodzinnych imprez oraz wycieczek wybralem kilka modeli SONY DCR-SR30E SONY DCR-SR50E JVC GZ-MG21 JVC GZ-MG27 JVC GZ-MG37 chcialbym przeznaczyc na zakup 2000-2500PLN prosze o pomoc niemoge sie zdecydowac
 

seneka

Member
Dlaczego chcesz kupić kamerę na twardy dysk ? Wszystkie kamery HDD, DVD i na pamięci flash nagrywają w mpeg2 a to oznacza problemy z montażem- tzn. nie będziesz mógł ciąć filmu na dowolnej klatce- chyba że ponownie przekompresujesz film. Jeśli chcesz mieć dobrą jakość i duże możliwości montażu to tylko kamery miniDV. Ja bym wybrał SONY DCR-HC94E albo PANASONIC NV-GS280.
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=151719280
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=153579959
 

viValdi

New member
Bez reklam
@seneka

"nie będziesz mógł ciąć filmu na dowolnej klatce"
Tego argumentu akurat nie rozumiem - dlaczego tak twierdzisz???

W kamerze HDV (a to jest forum poświęcone zagadnieniom HiDef) materiał zapisywany jest w formacie MPEG2 (HDV2) lub MPEG4 (AVC HD). Nie ma żadnego problemu z cięciem HDV2 na dowolnej klatce.

Jest kilka argumentów przemawiających za każdą z technologii zapisu video w kamerze, ale, jak rozumiem, globi254 ma już swoją krótką listę kandydatów do zakupu wybraną wg. swoich kryteriów i pyta się tylko która z tych kamer jest "lepsza".

Nie zdefiniował swoich kryteriów (poza ceną) i nie zdefiniował pojęcia "lepsza". Nie musi tego robić.

Ja, niestety, nie znam tych kamer więc nie mogę się konstruktywnie wypowiedzieć.
 

seneka

Member
Ciąć można tylko od klatki kluczowej. Oczywiście można przekompresować tylko odcinek związany z daną klatką kluczową czyli GOP, ale wymaga to już pewnej zabawy szczególnie jeśli to ma być np. 20 cięć.
Dlaczego odradzam kamery na HDD:
1. Co zrobisz jeśli będziesz na wakacjach i zacznie kończyć się pojemność na dysku ? Kupisz kolejny :D Albo będziesz woził ze soba databank.
2. Najlepsza jakość na HDD (w kamerach amatorskich) jest gorsza od dobrych kamer miniDV
3. Najlepsza jakość w trakcie nagrywania na HDD błyskawicznie pochłonie dysk
4. Problemy z cięciem

Jeśli masz trochę bardziej ambitne plany to tylko miniDV.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
No to poczytaj ten wątek - każdy kiedyś zaczynał przygodę z filmowaniem.

seneka ma rację w punktach 1-3, weź to pod uwagę.

Punkt 4, zapewne technicznie poprawnie wytłumaczony, mnie nie przekonuje. To jest problem edytora NLE - dobre edytory powinny sobie radzić z tym zagadnieniem, słabe radzą sobie niezbyt dobrze.
Pozostaje zatem zidentyfikować który edytor jest dobry :D
 
Do góry