JVC42wx70 moje nastawy

pola

New member
Serdecznie witam. Jakiś czas temu założyłem temat "JVC DV1 jaki w końcu jest?" będąc przekonany że ten odbiornik stanie u mnie w domu. Jak zwykle życie weryfikuje plany i postawiło na mojej drodze możliwość zakupu idealnie nowego JVC 42WX70 w przyzwoicie niskiej cenie 3100zł. z czego skorzystałem po chwilowym wahaniu zdecydowałem się na zakup tego monitora. Chciałbym się podzielić doświadczeniem i wynikami kalibracji z tymi , którzy borykają się z kalibracją tego dość ciekawego aczkolwiek kłopotliwego panela. Powiem może tyle . Ilość parametrów kalibracji jest tak bogata że trudno na początku się połapać o co tu właściwie chodzi. Chcąc uzyskać w miarę dobre efekty najczęściej osiąga się wyprowadzenie na manowce. Stwierdzam że nastawy fabryczne są zdefiniowane w miarę poprawnie , niemniej zadając sobie trudu można osiągnąć zdecydowanie lepsze osiągi od firmowych. Moja droga była usiana kłodami gdyż nie posługiwałem się sprzętem do kalibracji lecz moim wyczulonym na niuanse kolorystyczne okiem. To zboczenie po latach zajmowania się fotografią barwną gdzie filtrowanie dominant kolorystycznych to chleb powszechny. Jako pierwsze źródło obrazu był Mediasat C+ i standard SD. Po miesiącu prób prawie się poddałem. Doszedłem do wniosku że dam sobie spokój , ale tego nie zrobiłem i brnąłem dalej. Efekt końcowy jaki osiągnąłem przeszedł wszelkie moje oczekiwania. Porównując kolorystykę odbiorników moich przyjaciół mój panel bił ich na łeb i szyję , chociaż brak HD odbijał się zdecydowanie na szczegółowości obrazu. Moi goście stwierdzali że ich nieraz topowe odbiorniki odstawały pod względem kolorystyki i plastyki obrazu.
Dwa miesiące temu wymieniłem tuner na HD w C+ i moja zabawa zaczęła się od nowa . Obraz SD nie pomnąc HD był poniżej krytyki. I tu mogę stwierdzić moje spostrzeżenie. Kalibracji panela należy dokonać osobno dla każdego źródła obrazu aby uzyskać zadowolenie . Po prostu niema uniwersalnej kalibracji dla wszystkich źródeł obrazu. Po około tygodniowym kalibrowaniu "na oko"
osiągnąłem całkiem dobre rezultaty i taką kalibrację zachowałem do dnia dzisiejszego. Poniżej podaję moje nastawy dla PVR PACE C+ jakich dzisiaj używam jako punkt wyjściowy do dalszych eksperymentów dla cierpliwych. Jeżeli osiągniecie lepsze wyniki proszę o podzielenie się nimi ze mną.
Oto moje wartości:
NASTAWY FABRYCZNE: NORMALNY
BARWA: 0
USTAWIENIE BARWY:
BY GAIN: +2
BY/RY ANGLE: +2
KOLOR: 0
KONTRAST: +3
USTAWIENIE KONTRASTU:
KONTROLA POZIOMU CZERNI: ŚREDNI
DYNAMICZNA KOREKCJA DC: ZAŁĄCZ.
AUTOMATYCZNY KONTRAST: WYŁĄCZ.
JASNOŚĆ: +12
OSTROŚĆ: +30
WZMOCNIENIE: TRYB1
USTAWIENIE WZMOCNIENIA:
POZIOM SZCZEGÓŁÓW: +15
OSTROŚĆ LINII POZIOMYCH: +15
OSTROŚĆ LINII PIONOWYCH: +15
PODŚWIETLENIE: +3
USTAWIENIE PODŚWIETLENIA:
AUTO OBRAZ: ZAŁĄCZ.
DYNAMICZNE PODŚWIETLENIE: ŚREDNI
SYSTEM KOLORU: PAL/50
MATRYCA KOLORU: 709
PRZESTRZEŃ KOLORU: AUTO
TEMPERATURA KOLORU: ZIMNY1
USTAWIENIE BALANSU KOLORU:
WZM. CZERW.: 0
WZM. ZIEL.: 0
WZM. NIEB.: 0
WYŁ. CZERW.: 0
WYŁ. ZIEL.: 0
WYŁ. NIEB.: 0
COLOUR MANAGEMENT: TRYB2
USTAWIENIE COLOUR MANAGEMENT:
BARW. CZERW.: +9
KOL. CZERW.: -25
BARW. ŻÓŁ.: -5
KOL. ŻÓŁ.: +15
BARW. ZIEL.:0
KOL. ZIEL.: +12
BARW. CYJAN.: +10
KOL. CYJAN.: -22
BARW. SKÓRY: 0
KOL. SKÓRY.: 0
KOL. JASNY OBSZAR: 0
KOL. CIEMNY OBSZAR: -5
GAMMA: TRYB2
PICTURE MANAGEMENT: WYSOKI
REDUKCJA SZUMÓW:
CYFR. REDUKCJA SZUMU: AUTO
REDUKCJA SZUMU MPEG: NISKI
EFEKT KINOWY: AUTO
CZAS OPÓŹNIENIA : NORMALNY
TRYB MONITORA PC: WYŁĄCZ.
TRYB EKOLOGICZNY: WYŁĄCZ.

========================

Powyższe nastawy dają mi piękny klarowny bez nienaturalnych przebarwień obraz HD i bardzo przyzwoity na kanałach SD.
Dzielę się nimi dlatego że sam wiem jak trudno doprosić się lub znaleźć do tego panela sensowne
ustawienia .
Myślę że niewielkie zmiany jasności i nasycenia są możliwe w zależności od własnych preferencji.
Pozdrawiam gorąco i proszę o uwagi.
POLA
:eek:
 

pola

New member
Nowy z full gwarancją JVC Polska.
Zafoliowany fabrycznie panel, pilot komplet kabli i wielojęzyczna książka z instrukcją , pudło otwarte w celu wrzucenia do wewnątrz gwarancji i zaklejone do transportu kurierem.
Z resztą , prawie trzy tygodnie były wystawione w grudniu ubiegłego dwa takie panele. Na pierwszej aukcji nikt się nie zdecydował na kupno. Na drugiej najpierw ktoś kupił jeden a ja zdecydowałem się na drugi.
Czy jestem zadowolony? hmm. Musisz sobie uzmysłowić że to tylko monitor bo zapowiadany zewnętrzny tuner został na pewnym etapie wycofany z oferty i niestety mimo chęci nie byłem go w stanie już kupić. Sygnał tv pochodzi z tunera PVR PACE cyfry+ i jest ok.
Obraz moim zdaniem , a wiem co mówię jest ponad przeciętny porównując do tego co jest na rynku.
Wadą niestety są kiepskie kąty, ale mi to nie przeszkadza ponieważ zakres oglądalności w moim pomieszczeniu nie wychodzi poza krytyczne wartości.
Czerń jest bajerancka i tu robi ogromne wrażenie. Podświetlenie 50% + kalibracja dają komfort jasnego i przyjaznego dla oka obrazu z pełnią zakresu gradacji od bieli do głębokiej czerni. Doskonała moim zdaniem szczegółowość w czarnych i ciemnych scenach nie ustępująca plazmom. Kolory nasycone i bardzo realistyczne. Możliwość regulacji zakresu przepaleń jasnych obszarów daje bardzo wymierne efekty w jakości obrazu.
Niestety ale po zgaszeniu światła matryca lekko świeci i nie jest równomiernie podświetlona. Mnie to nie przeszkadza gdyż nigdy nie oglądam w zupełnej ciemności, a zapalenie już słabej lampki niweluje te efekty całkowicie.
Jeśli chodzi o dźwięk to listwa głośnikowa robi swoje.
Dźwięk jest obłędny i myślę że długo będę się zastanawiał zanim pomyślę o innych głośnikach.
Jak dla mnie bomba w porównaniu do innych odbiorników które widziałem i miałem przyjemność słyszeć.
Na dzień dzisiejszy nie zamieniłbym się za nic chodź na początku zaczynałem wątpić czy dobrze zrobiłem że się na niego zdecydowałem.
Spędzone godziny przy kalibracji sprawiły że obecnie z przyjemnością cieszę oczy tym co mam.
icon7.gif
 
Do góry