JVC GZ-HM1 - czy warto kupić ?

emet83

New member
Witam,

mam miesiąć na kupno kamerki. Głównie będzie mi potrzebno do dokumentowania rodzinnych wydarzeń :)Raczej nic ponad to. Mogę wydać +/- 4 tyś. Moją uwagę zwrócił model JVC GZ-HM1 - i tutaj gorąca prośba o Waszą opnię :

- czy warto inwestować w ten model ?
- jak ogólnie JVC stoi z kamerami ?
- jaka alternatywa ?

Niestety sprzecik na polskim rynku chyba jescze bardzo gorący i trudno uzyskać jakiekolwiek informacje od użytkowników. Ale liczę, że może ktoś z Was miał do czynienia z tą kamerką.

Wielkie dzięki za wszelkie wpisy, opinie i sugestie.
Marcin
 

Martin78

New member
Jestem szczęśliwym posiadaczem JVC GZ-HM1 od prawie 3 tygodni. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że dobrze wybrałem. Był to dla mnie spory wydatek, ale uważam że kamera warta jest tych pieniędzy. Dobrze leży w ręku, chociaż krawędź akumulatora trochę przeszkadza. Kamera bardzo szybko się włącza i po chwili jest gotowa do pracy. Mimo, że nie ma wizjera, wyświetlacz jest przyzwoity i dobrze widoczny również w słońcu. Menu jest przejrzyste i przyjemne dla oka. Pasek laserowy nie sprawia mi najmniejszych trudności, przyciski dotykowe również. Pokrętło do regulacji ostrości lub jasności jest całkiem wygodne. Na ekranie są wskaźniki audio, które bywają przydatne. Wbudowany mikrofon jest bardzo czuły, co niestety nieraz przeszkadza. Daje za to bardzo czysty dźwięk. Gniazda są dobrze rozmieszczone, chociaż mikrofonowe mogłoby być bliżej przodu kamery. Znakomita jest dźwignia zoomu na wzór tych z kamer profesjonalnych. Przez złącze HDMI wychodzi sygnał 50p. Jest też ciekawa funkcja time-lapse. Wykonałem nagranie testowe, zapraszam do obejrzenia na YouTube: JVC GZ-HM1 time-lapse, crossroads
Jest to skrzyżowanie ulic Deotymy i Obozowej w Warszawie w przyśpieszonym tempie. Ustawienie time-lapse: 1 klatka/sekundę czyli 25 razy szybciej.
Filmowałem też m.in. przyrodę i martwą naturę. Szczegóły i barwy są niesamowite. Efekty, które można uzyskać, wywołują zachwyt na twarzach widzów.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nasza uczelnia Uniwersytet zakupił kilka tych kamer - dla nowo tworzącego się działu filmowego. Wykładowcy długo debatowali jak podzielić środki i jakie są faktyczne potrzeby aby zakup spełniał oczekiwania.
Na dzień dzisiejszy są zadowoleni z osiąganych rezultatów. I planują zwiększenie zaangażowania w stronę dokładnie tego modelu. A kryteria wyboru były dość trudne. Nie ponieśli się fali że nagroda TIPA daje przepustkę od razu do zakupu. Debaty trwały długo.
Poprosiliśmy ich o oficjalną wypowiedź - mam nadzieję że wkrótce się jej doczekamy.
Osobiście krótko zajmowałem się tym modelem. Ale mogę potwierdzić że nawet godzina pracy dała zaskakująco dobre rezultaty.
Kilka tychże kamer wylądowało też w Agencji filmowej i pierwsze surowe oceny są też pochlebne.
Dla Twoich potrzeb rodzinnych będzie to nieodzowne narzędzie pracy i myślę że radości. O ceny dla niebieskich - pytaj na priw.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Ciekawi mnie zawsze jak ktoś ocenia, że dobrze wybrał skoro nie trzymał w ręku innej kamery.
Te JVC to na siłę są wciskane, jakoś te JVC jest daleko w tyle za kamerami, ale kupujący decyduje.
Miłego kręcenia.

Jeszcze jedno, jakoś mało sampli ludzie dają (udostępniają) z tej kamery.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Seba - instytucje wybierają na podstawie koniecznego wyposażenia , parametrów podanych przez producenta i kasy. Musi posiadać to , to i jeszcze to - a kasy jest tylko tyle i musi wystarczyć. Ale ważniejsze jest że później spełnia również pokładane nadzieje.
Kamera została uznana najlepszą expercką kamerę na rynku w Europie - TIPA.
TIPA - TECHNICAL IMAGE PRESS ASSOCIATION - Award details
A tego tytułu też nie dostaje się za jajka.
 

Martin78

New member
Ciekawi mnie zawsze jak ktoś ocenia, że dobrze wybrał skoro nie trzymał w ręku innej kamery.
Dlaczego od razu zakładasz, że nie trzymałem w ręku innej kamery? Dość długo przymierzałem się do zakupu, zajęło mi to kilka miesięcy. Zanim pojawiła się HM1 interesowałem się HM400. Nie kupiłem jej bo jest zbyt ciemna w pomieszczeniach. Brałem jeszcze pod uwagę Panasonica TM300, a później TM700. Ostatecznie wahałem się między TM300 i nową HM1. W międzyczasie wykonałem próbne nagrania, sprawdziłem wygodę obsługi i działanie obu kamer. Rozważałem za i przeciw, wybór był dla mnie trudny, bo każda z tych kamer ma plusy i minusy.
Dlaczego wybrałem HM1? M.in. dlatego, że tryb manualny to w rzeczywistości tryb automatyczny z możliwością ustawień manualnych. Chcesz ustawić ręcznie tylko balans bieli a ostrość i przysłonę zostawić automatyczną? Nie ma problemu. Panasonic TM300 nie daje takiej możliwości. Żeby zmienić balans bieli trzeba wejść w tryb manualny i wszystkie parametry regulować ręcznie. Wielu użytkowników tego nie umie albo nie ma ochoty na pełny tryb ręczny. Zostawiają więc balans bieli automatyczny i efekty można zobaczyć na udostępnianych samplach. Na większości niebo jest turkusowe. HM1 nie ma problemów z automatycznym balansem bieli i niebo jest błękitne. Zależało mi na trybie manualnym, ale chciałem też kamerę z dobrą automatyką.

Te JVC to na siłę są wciskane
Skąd ta informacja?

jakoś te JVC jest daleko w tyle za kamerami
Według kliku portali, które profesjonalnie zajmują się testowaniem kamer, HM1 plasuje się w czołówce. Camcorderinfo.com przyznał 3 miejsce za Panasonicami TM300 i TM700.

Jeszcze jedno, jakoś mało sampli ludzie dają (udostępniają) z tej kamery.
Kamera jest na rynku dopiero od 3-4 miesięcy, może jest mniej popularna i z tego to wynika, jednak o niczym nie świadczy. Mam sporo sampli, które będę stopniowo udostępniał, więc będzie ich więcej :wink:
 

Zibi W

Member
Do Martin 78
Czy porównywałeś też moze Sony CX 550 ew.CX505. Ciekawy jestem jaka jest opinia kogoś kto oglądał oprócz JVC też te kamery.
 

Martin78

New member
Oglądałem CX550. Bardzo podobna jeśli chodzi o parametry i budowę. Ma wizjer, dużo lepszy wyświetlacz i moim zdaniem jeszcze lepiej rozmieszczone gniazda. Nie udało mi się niestety wykonać próbnych nagrań. Obawiałem się problemu z obiektywem, o którym wspomina wielu użytkowników. Chodzi o niebieską kropkę lub flarę, która pojawia się w pewnych warunkach na zewnątrz.
 

jaroslawkonopka

New member
Manual w JVC gz-hm1

Czesc

Wlasnie zakupilem ten model JVC GZ-hm1 i mam tylko watpliwosci do trybu manualnego.
Piszesz ze mozna miec w trybie manualnym AF + na przyklad manualny tylko WB.

Moje wrazenie jest ze w manualu AF nie dziala.

Mowiac krotko:Auto =wszytsko auto, Manual=wszytsko manual wlacznie z ustawianiem ostrosci.

Daj znac

pozd

Jarek



Dlaczego od razu zakładasz, że nie trzymałem w ręku innej kamery? Dość długo przymierzałem się do zakupu, zajęło mi to kilka miesięcy. Zanim pojawiła się HM1 interesowałem się HM400. Nie kupiłem jej bo jest zbyt ciemna w pomieszczeniach. Brałem jeszcze pod uwagę Panasonica TM300, a później TM700. Ostatecznie wahałem się między TM300 i nową HM1. W międzyczasie wykonałem próbne nagrania, sprawdziłem wygodę obsługi i działanie obu kamer. Rozważałem za i przeciw, wybór był dla mnie trudny, bo każda z tych kamer ma plusy i minusy.
Dlaczego wybrałem HM1? M.in. dlatego, że tryb manualny to w rzeczywistości tryb automatyczny z możliwością ustawień manualnych. Chcesz ustawić ręcznie tylko balans bieli a ostrość i przysłonę zostawić automatyczną? Nie ma problemu. Panasonic TM300 nie daje takiej możliwości. Żeby zmienić balans bieli trzeba wejść w tryb manualny i wszystkie parametry regulować ręcznie. Wielu użytkowników tego nie umie albo nie ma ochoty na pełny tryb ręczny. Zostawiają więc balans bieli automatyczny i efekty można zobaczyć na udostępnianych samplach. Na większości niebo jest turkusowe. HM1 nie ma problemów z automatycznym balansem bieli i niebo jest błękitne. Zależało mi na trybie manualnym, ale chciałem też kamerę z dobrą automatyką.

Skąd ta informacja?

Według kliku portali, które profesjonalnie zajmują się testowaniem kamer, HM1 plasuje się w czołówce. Camcorderinfo.com przyznał 3 miejsce za Panasonicami TM300 i TM700.

Kamera jest na rynku dopiero od 3-4 miesięcy, może jest mniej popularna i z tego to wynika, jednak o niczym nie świadczy. Mam sporo sampli, które będę stopniowo udostępniał, więc będzie ich więcej :wink:
 

Martin78

New member
Moje wrazenie jest ze w manualu AF nie dziala.

Mowiac krotko:Auto =wszytsko auto, Manual=wszytsko manual wlacznie z ustawianiem ostrosci.

W trybie manualnym AF nadal działa. Wyłącza się wtedy, gdy zaczniemy ręcznie ustawiać ostrość pokrętłem przy obiektywie. Po wyjściu z regulacji ręcznej (na ekranie musi zniknąć wskaźnik ostrości), z powrotem jest AF.
 
Ostatnia edycja:

ozimina

New member
Witam, jestem poczatkujacy, wiec witam dodatkowo:)

Szukam kamery, ktora bede mogl nagrywac w pomieszczeniu, nawet przy slabym oswietleniu. Dlatego zainteresowal mnie opis tej kamery. Od razu dwa pytania: czy moge podlaczac ja do komputera wyposazonego w windows 2000?
Drugie pytanie: czy sa nieco tansze kamery o podobnych parametrach optycznych (chodzi mi o jasnosc obiektywu, itp)?
Pozdrawiam serdecznie.
 
Do góry