Połączenia Video - typy i klasyfikacja. (czytać 1wszy wpis!)

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wielkie różnice można osiągnąć nawet z tego samego źródła sygnału jakim jest np. DVD. Wiele osób marnie kończy wybierając na gorąco w sklepie produkt, nie wiedząc z czego był puszczany sygnał, w domu mówiąc pod nosem "przecież porównywałem".​

Całkiem odwrotna sytuacja jest w wypadku, gdy ktoś nie wykorzystuje możliwości swojego sprzętu, bo po prostu nikt go nie poinformował o możliwościach jakie oferuje. Koniec gadania czas na działania!​

Oto jakim złączem powinniśmy łączyć sprzęt wizyjny aby obraz był jak najlepszy:

6. kompozyt - najsłabszy standard, podłączamy jednym kablem (chinch).

chinch_kabel1.jpg


5. Euro (inaczej zwany SCART) - tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ w opcjach urządzeń można zmieniać sposób przesyłania sygnału przez ten rodzaj złącza. W większości domyślnie ustawiony jest najsłabszy sygnał.

eurokabel.jpg


4. S-video - wyższy standard przesyłania obrazu, dzięki oddzieleniu sygnału luminancji od chrominancji.

s-video.jpg


3. Euro (SCART) (RGB) - aby uzyskać lepszą jakość sygnału po złączu EURO, należy w ustawieniach urządzenia wysyłającego np. dvd przełączyć sygnał na RGB (nie wszystkie produkty oferują tę opcję, w niektórych przypadkach jakość może być lepsza niż po componencie)

eurokabel.jpg


2. Component (inaczej zwany Y, Pb, Pr lub Y, Cb, Cr lub komponent) - najwyższy standard analogowy, za pomocą tego standardu możliwe jest przesyłanie sygnału HD we wszystkich specyfikacjach. (3 chinche: czerwony, zielony niebieski)

component.jpg


1. HDMI/DVI - hdmi i dvi są kompatybilnymi ze sobą cyfrowymi standardami przesyłu wideo. Hdmi zostało stworzone specjalnie na rynek AV, oprócz obrazu potrafi przesyłać dźwięk (od wersji 1.3 także 7.1); natomiast DVI pochodzi z branży IT

hdm-dvi.jpg




Wpływ rodzaju połączenia na jakość obrazu.​



Dodatkowo w tv można znaleźć komputerowe złącze D-SUB, pozwala podłączyć komputer bez żadnych przejściówek i używać ekran jako monitor.​
 

noise

New member
ThYX napisał:
Jeszcz jest złącze monitorowe (D-Sub) i często laptopy można połączyć z tv tyko takim połączeniem.

OK ale nikt nie napisal jaka jest wtedy jakosc? Taka jak przy Component lub DVI? Na DVI w komputerze mam wlasnie przejsciowke D-Sub abym mogl podlaczyc zwykly monitor wiec moze jakosc bedzie taka sama?
 

Malibu

New member
Witam,
posiadam tv LG 42PC3RA i kino domowe Panasonic SC-HT850.Jako, iż kino ma już ok. dwóch lat nie ma ani wejscia Component ani HDMI.Postanowiłem więc zainwestować w dobry kabel SCART i włączyć funkcje RGB.

Wchodzę, więc w setup i oto co widze:


Więc jeśli w opcji AV Output włącze RGB, to sygnał poleci po RGB?Jak porównywałem to specjalnej różnicy raczej nie było.
kabel to tech+link 1,5 m z seri WiresCR dałem za niego 140 zł z przesyłką.

Moze przy okazji zapytam o co innego:
ten sam odtwarzacz i coś takiego:

Domyslnie było PAL60, ale nie wiem o co to chodzi w tym i nie wiem co wybrac.Moze to ma jakiś wpływ na rozdzielczosc ekranu?Przeciez te dwa standardy tym się różnia, lecz jak patrzyłem/porównywałem to też róznicy nie zauważyłem
 

smo

New member
połączenie komputera z telewizorem lcd przez d-sub daje bardzo dobrej jakosci obraz porownywalny z hdmi

oczywiscie duzo zalezy od konretnego modelu tv oraz rozdzielczosci jaka ustawimy na karcie graficznej - najlepsze efekty daje tzw. rozdzielczosc natywna telewizora odwzorowujaca pixele na ekranie 1:1

;)
 

Rob_Maczug

New member
WŁAŚNIE zakupiłem kabel RCA , sprzedawca zapewniał mnie ,że RCA=coaxilalny, bo o taki go prosiłem, ale czy nie wprowadził mnie w błąd?
 

rafix01

Member
Bez reklam
Rob_Maczug napisał:
WŁAŚNIE zakupiłem kabel RCA , sprzedawca zapewniał mnie ,że RCA=coaxilalny, bo o taki go prosiłem, ale czy nie wprowadził mnie w błąd?
He, he RCA=się też analogowy,
generalnie określenie RCA dotyczy rodzaju konfekcji kabla (interkonektu).
RCA może być analogowy i coax (75 ohm).
Jak działa np. DD 5.1 to ok. jak podłączych go np. do żółtego kompozytu to otrzymasz obraz na tv ;)
 

zn21

Member
ja tylko dodam, że nie ma kabli o nazwie chinch ( kto to wymyślił)!!! są ale o nazwie cinch. Nie czyta się "czincz" ja wielu błędnie tak wymawia a "sincz"! to jest poprawna wymowa i pisowania a nie znających temat zapraszam do słownika angielsko-polski. Jak ktoś nie jest pewny niech pisze RCA
 

marlowe

Member
"....Euro (inaczej zwany SCART) - tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ w opcjach urządzeń można zmieniać sposób przesyłania sygnału przez ten rodzaj złącza. W większości domyślnie ustawiony jest najsłabszy sygnał....."

jak moge sprawdzic jaki sygnal jest ustawiony? mam tuner cyfry+ podpiety wlasnie Euro z Panasonikiem 42PV80 i nie wiem jak jest ustawiony, czy czasem nie domyślny czyli najsłapszy


"......Euro (SCART) (RGB) - aby uzyskać lepszą jakość sygnału po złączu EURO, należy w ustawieniach urządzenia wysyłającego np. dvd przełączyć sygnał na RGB (nie wszystkie produkty oferują tę opcję, w niektórych przypadkach jakość może być lepsza niż po componencie)...."

czyli rozumiem ze kabel EURO a UERO RGB to ten sam rodzaj kabla? a RGB to tylko ustawienia dekodera/tunera?
 

MarioDeCampes

New member
marlowe napisał:
... kabel EURO a UERO RGB to ten sam rodzaj kabla? ...
Z pewnością rozbierałes już wtyczkę kabla Euro, jeżeli tak to pewnie zastanowiło cię dlaczego jest tak dużo wolnych niewykorzystywanych nóżek (ściślej mowiąc 21), a przewodów sygnałowych tak mało. To jest odpowiedź na twoje pytanie. Sygnał video moze zostać przesłany elektrycznie dwoma przewodami, ale równie dobrze (a nawet lepiej) można do tego celu wykorzystać przewodów trzy. Podobnie ma się sprawa z sygnałem audio, dodatkowymi przewodami sterującymi itp. Sygnał w standardzie RGB jest rozbity na składowe kolorów Red, Green, Blue dlatego też odzwierciedlenie kolorów w obrazie przesłanym w tym standardzie będzie niemalże wzorowe.

Wiecej szczegółów pod adresami:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Scart
http://serwis-tv.com/scart.html
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Czy tych "dziwnych" wtyczek potrzebujesz z obu stron przewodu, czy tylko z jednej? Jak z jednej to najprościej kupić standardowy komponent i dokupić 3 przejściówki cinch na BNC, bo tak nazywają się te "dziwne"... :)
Jeżeli znasz kogoś biegłego w posługiwaniu się lutownicą to kup 3x więcej przewodu koncentrycznego 75 ohm niż potrzebna długość połączenia, najlepiej do instalacji anten satelitarnych, do tego odpowiednią ilość wtyczek (6xBNC 75ohm lub 3xBNC+3xcinch) i niech znajomek to polutuje... Czasem wtyki BNC mają konstrukcję z połączeniem zaciskanym a nie lutowanym i tu dobrze byłoby gdyby znajomy elektronik dysponował odpowiednią zaciskarką...

Wszystkie wymienione elementy dostaniesz w sklepie z częściami i podzespołami elektronicznymi.
 
Ostatnia edycja:

duszabar

New member
Witam.

Jakiego najdłuższego przewodu D-SUB mogę użyć aby to miało sens, od komputera do plazmy mam około 10 metrów.
 
Ostatnia edycja:

edfred

New member
składam pierwsze w życiu kino, może ktoś mnie powiadomi jakie są rodzaje kabli lepsze, gorsze do podłączenia zestawu kolumienek, nie wiem czy tyle dam rade nazbierać ale np. do takiego Tonsil Siesta :)
czy polecacie jakąś firmę czy kierować się najdroższymi ?
 

yazoo22

New member
Jakie polaczenie lapka z tv w przypadku panasonica pv8(0) jest lepsze d-sub czy s-video. Polaczenie w 90% bedzie wykorzystywane do filmow w 10% moze do gier. Ktore jest lepsze oraz daje lepsza jakosc obrazu na tv??
 

kini0

New member
Bez reklam
A ja mam pytanie odnośnie HDMI. Czy ( i jaki) dźwięk uzyskam podłączając BD z HDMI 1.3 (Panas 30) do ampli z HDMI 1.0 ( Pioneer 917). Dodam tylko że ampli nie posiada dekoderów HD.
Mam nadzieję uzyskać "chociaż" PCM 5.1....
 
Do góry