Jak przesłać dźwięk z PC do AVR przez hdmi (bez obrazu)?

Hoaxx

New member
Czy przez hdmi z karty graficznej można przesłać dźwięk bez obrazu?

Trochę rozwinę:
Mam Denon AVR 1912, do niego podłączony PC (hdmi z karty graficznej Ati HD5850 do hdmi-in "Game1" w AVR), hdmi-out podłączony do TV. Gdy klonuje pulpit, czyli mam obraz z PC na TV, to dźwięk działa, jednak gdy wyłączę TV (lub zmienię w nim input), to w ustawieniach dźwięku na PC wyskakuje mi "Hdmi output not plugged in"... i nie ma dźwięku.

Czy tak to już jest, że hdmi wysyła audio tylko gdy jest wideo? (trochę dziwne by mi się to wydawało) Ogólnie to chciałbym normalnie pracować na PC, a dźwięk np z Winampa przekierować na AVR (bez włączania TV oczywiście).

Mam jeszcze opcje Airplay, ale a) nienawidzę iTunes i b) (może to placebo) dźwięk wysyłany w ten sposób wydaje mi się inny (gorszy) niż po hdmi.

Hdmi z PC podpiąłem pod input (source) "Game1" bo to mi się wydawało najbardziej pokrewne, chociaż nie jestem pewnien czy to poprawnie (ale gdzie indziej? BD, DVD, V.Aux, raczej nie).
 

PeterMac

New member
Bez reklam
rozdzielić sie nie da w HDMI obrazu od dźwięku i odwrotnie, spróbuj podłączyć PC bezpośrednio z TV np. DVI-HDMI, a z drugiego wyjścia karty HDMI-HDMI do ampli.
Wtedy ustaw klonowanie ekranów i wtedy będzie może grało w ampli przy wyłączonym TV, choć nie ukrywam tak to jest z tym głupim HDMI i protokołami HDCP ze jak jedno urządzenie się wyłącza to już sie dzieją cyrki.
Mozna by było tez pomyśleć tutaj o kablu iHDMI on by trzymał HDCP telewizora pomimo jego wyłączenia.
A to gdzie podpinasz PC w ampli w HDMI input source nie ma zupełnie znaczenia.
Trzeba by niestety pokombinować na rożne sposoby.
 
Ostatnia edycja:

crimson-pirate

New member
nie lepiej podpiac zwyklym coaxialem,toslinkiem ? w wiekszosci plyt muzyka na pokladzie jest takie wejscie, albo kupic cos taniego na allegro.
Aktualnie ja mam podlaczone optykiem pc>avr , oraz kablem hdmi pc>avr gdy potrzbuje ogladac film z dzwiekiem dtshd. Oprocz tego do gier mam podlaczone analogicznie mini jack - rca .I wszystko gra , polecam taki sposob.
 

Hoaxx

New member
rozdzielić sie nie da w HDMI obrazu od dźwięku

A to kiepsko, bo opcje odgrywania z "media server" na Denon są raczej ubogie (albo ja nie umiem jeszcze obsługiwać - z wiekiem coraz trudniej sprzęt ogarniać, aczynam odczuwać konieczność czytania instrukcji...), a szczególnie bez GUI na TV (czyli szybki dostęp, cyk cyk i gra co chcę).

Sterowanie tego przez Web Interface albo Remote App (dla PC) by się przydało.

Edit: ok, dobrałem się do Web Interface, to jest dobry start. Zakładam, że odgrywanie w ten sposób nie powinno być stratne względem jakości.

Edit #2 (później przeczytałem dwa powyższe posty - odciągnęli mnie podczas pisania):

Toslink + MiniJack + Hdmi... a to sporo przewodów.
Ale Minijack już nie do Avr tylko do głośniczków komputerowych, dobrze rozumiem twój układ?

Toslink byłby rozwiązaniem, tyle że mi ten pomysł nieco miesza obecne planowanie (remont, kable idą w ścianach, do tego gniazdka itp. i tego już jest od pojechania), a do tego potrzebowałbym dobre 15m tego przewodu.

Popróbuje jak mi playback po sieci się podoba, ewentualnie obcykam AirPlay (tzn. głównie czy jest stratne czy nie) i się zastanowie nad Toslinkiem (a to w miarę szybko, bo mi już otwory wiercą w ścianach).

Czy Toslink da mi jeszcze jakieś zalety, czy to raczej już przeżytek w erze hdmi?

Mozna by było tez pomyśleć tutaj o kablu iHDMI on by trzymał HDCP telewizora pomimo jego wyłączenia.
Możesz więcej o tym iHDMI? Pierwszy raz się z tym określeniem spotkałem wczoraj w innym twoim poście. Wygooglowałem, że to "i" oznacza "intelligent", ale co to dokładnie daje?
 
Ostatnia edycja:

crimson-pirate

New member
mini jack -rca u mnie leci do ampli jednak moj ampli to yamaha 667 i mam tam taka fajna zlaczke specialnie z mysla o tym jack-cinch. patrzylem u Ciebie w denonie tego nie ma niestety wiec chyba ten sposob odpada.
byc sposoby podane wyzej ihdmi cos pomoga, ja tej opcji nie znam.
 

Hoaxx

New member
Czyli do czego służą tobie te wszystkie przewody? Toslink do hd stereo, hdmi do filmów/surround sound, a minijack - coś daje czego toslink nie oferuje?

iHdmi - pytałem u sprzedawcy tej aukcji, twierdzi, że również to nie będzie rozwiązaniem, aby dźwięk był niezależny.

Do spdif widzę tylko jedno gniazdo naścienne na Allegro [^] (chyba że źle szukam), tak że raczej sobie daruję i zadowolę się muzyką przez Ethernet (Media Server / Airplay).
 

JackS.

New member
Bez reklam
Czy przez hdmi z karty graficznej można przesłać dźwięk bez obrazu?

Trochę rozwinę:
Mam Denon AVR 1912, do niego podłączony PC (hdmi z karty graficznej Ati HD5850 do hdmi-in "Game1" w AVR), hdmi-out podłączony do TV. Gdy klonuje pulpit, czyli mam obraz z PC na TV, to dźwięk działa, jednak gdy wyłączę TV (lub zmienię w nim input), to w ustawieniach dźwięku na PC wyskakuje mi "Hdmi output not plugged in"... i nie ma dźwięku.

Dziwny ten komunikat, ale zrób sobie taki eksperyment:

Jak wyłączysz telewizor (lub zmienisz źródło HDMI w TV) i zniknie dźwięk na Denonie, to wyciągnij wtyczkę kabla HDMI, którym masz podłączoną kartę graficzną z telewizorem. I co teraz? Wrócił dźwięk w amplitunerze? Jeśli dźwięk wrócił, to znaczy, że problemem nie jest żadne "Hdmi output not plugged in", tylko problem z uzgodnieniem HDCP po wyłączeniu telewizora. Jeśli tak, to zmieniając ten kabel HDMI na kabel iHDMI pozbędziesz się problemu całkowicie - dźwięk do amplitunera będzie szedł zawsze, niezależnie od tego, czy telewizor jest włączony, czy zgaszony.
 

Hoaxx

New member
Komunikat wygląda tak:

2ppk939.png


Czyli mimo, że połączenie idzie PC->AVR->TV, to w momencie zaniku TV jako docelowe wyjście, AVR nie jest uznawany przez PC jako urządzenie podłączone.
Próbowałem z ustawieniami Hdmi Control Off, ale z tego co się doczytałem, jest to metoda na układ odwrotny (TV działa, AVR jest w stand by, sygnał przekazywany mimo to z PC->TV), nic mi to nie da.

Eksperymentu nie do końca rozumiem. Dźwięku na Denonie nie ma, bo się połączenie między nim a PC urywa (dla PC AVR jest rozpoznawany tylko dopóki jako wyjście ma aktywny TV) - gdy kabel hdmi wówczas wyciągnę, nic się nie zmienia, bo tak i tak nie ma sygnału na tym wejściu.

Może mnie tu źle zrozumiałeś - nie chodzi o to, że na *innych* źródłach w AVR nie ma dźwięku (np Sat, Tuner czy Internet Radio), a jedynie o to, że nie mogę utrzymać połączenia audio między PC a AVR w chwili gdy PC nie ma aktywnego połączenia wideo z AVR/TV. Innymi słowami, chciałbym żeby AVR mi robił za głośniczki komputerowe po hdmi - bez obrazu.

Przypuszczalnie to faktycznie HDCP - telewizor jako wyjście zostaje odcięty, karta graficzna automatycznie dezaktywuje swoje wyjście i nie przesyła samego sygnału audio (stąd komunikat "not plugged in").
Jedynie gdyby Denon działał jako swego rodzaju I/O video, mimo braku własnego dalszego wyjścia, to PC pewnie by przesyłał dźwięk.

Jak z tym iHdmi, to dla mnie wielka niewiadoma - sprzedawca z Allegro twierdzi w każdym bądź razie, że mi to nic nie da, a jak to w praktyce wygląda może mi powiedzieć tylko ktoś kto taki kabel posiada.
 

Hoaxx

New member
Ok, mam!

Po wyłączeniu TV, lub zmianie na nim wejścia hdmi, dezaktywuje mi się w opcjach grafiki display, jak poniżej:

2pqizo0.png


W tym momencie tracę również hdmi output w opcjach "sounds".
Ok, na co wcześniej nie wpadłem, to fakt, że Denon jako display jest jedynie wyłączony, a nie usunięty z listy dostępnych displays. Więc prawym na niego, spowrotem włączam przy wyłączonym TV, i działa też dźwięk.

Nie jest to jeszcze idealne rozwiązanie, ale co najmniej w dobrym kierunku.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Komunikat wygląda tak:

Czyli mimo, że połączenie idzie PC->AVR->TV, to w momencie zaniku TV jako docelowe wyjście, AVR nie jest uznawany przez PC jako urządzenie podłączone.
Próbowałem z ustawieniami Hdmi Control Off, ale z tego co się doczytałem, jest to metoda na układ odwrotny (TV działa, AVR jest w stand by, sygnał przekazywany mimo to z PC->TV), nic mi to nie da.

Eksperymentu nie do końca rozumiem. Dźwięku na Denonie nie ma, bo się połączenie między nim a PC urywa (dla PC AVR jest rozpoznawany tylko dopóki jako wyjście ma aktywny TV) - gdy kabel hdmi wówczas wyciągnę, nic się nie zmienia, bo tak i tak nie ma sygnału na tym wejściu.

Może mnie tu źle zrozumiałeś
Tak, sorry. Źle Cię zrozumiałem. Sądziłem, że masz 2 wyjścia z karty graficznej. Jedno wpięte do telewizora, drugie do Denona. Na obu skolonowany ten sam obraz, i że gdy gasisz telewizor, to wyłącza Ci się sygnał idący do Denona. Wówczas kabel iHDMi do telewizora załatwiłoby Ci sprawę.

To co dzieje się u Ciebie jest dziwne. Denon ma swoje rejestry HDCP i cały czas to one powinny współpracować z komputerem. Zrób drobną modyfikację eksperymentu: zamiast gasić telewizor odłącz kabel HDMI łączący Denona z telewizorem. Czy dźwięk z Denona idzie nadal, czy nie? Jeśli idzie, to Twój problem rozwiązałby kabel iHDMI pomiędzy Denonem a telewizorem, jeśli nie, to trzeba szukać innego rozwiązania.
 

Hoaxx

New member
Hmm, działa teraz ok, próbuje reprodukować błąd, ale na razie bez skutku...

Jeszcze raz popróbowałem z opcją Hdmi Control -> Power Control: Off... myślałem, że to jest to... niby to ma być właśnie opcja, która decyduje, czy AVR ma się wyłączać (w standby) po wyłączeniu urządzenia wyjściowego (albo źródła..?). Nie robi to różnicy.

Rozważałem, czy istotne jest czy ustawie AVR jako drugi display opcją "duplicate" czy "extended". Również to nie powoduje ponownej utraty dźwięku.

W każdym bądź razie, aby mieć dźwięk po hdmi, muszę mieć AVR jako drugi display (i działa to nawet bez aktywnego wyjścia).

Tak że jest ok. Myślałem, że będzie trudniej.
Dzięki za wsparcie i Brainstorming.
 

PeterMac

New member
Bez reklam
niestety Radeony wszystkie czy to seria 4xxx czy nawet 6xxx nie wysyłają podwójnego strumienia audio na wyjsciach jak np karty nvidii, takze trzeba sie bawić w przełączanie miedzy urządzeniami wyświetlającymi.
 
Ostatnia edycja:

Hoaxx

New member
Chyba w życiu już nie kupię Ati... choćby były szybsze i tańsze - z nvidią mi się zawsze świetnie pracowało, a przy *każdej* Ati zawsze "coś jest"...
 

Slawko1

New member
Bez reklam
HDMI-CEC wyłacz w telewizorze,
Sony = Bravia Sync, Panasonic = viera link, Samsung = Anynet, tak się nazywa ta funkcja u rożnych producentów.

Później wyłącz cały sprzęt z gniazdka na chwile i testuj sprzęt.

Powinien już dźwięk nie znikać po wyłączeniu TV
 

Hoaxx

New member
Dźwięk nie znika, jest już w porządku, tyle tylko, że w Panelu Ati Denon musi być ustawiony jako drugi Display.

Jedyny minus takiego rozwiązania, to że przy klonowaniu (duplicate) zmienia się rozdzielczość na głównym monitorze, a na rozszerzeniu (extended) myszka "wypada" poza granice obrazu po prawej stronie pulpitu (z tym się da żyć).
 

bagiennik

New member
Bez reklam
15m jasne.

Kodowania wszystkie które mogą być potrzebne.

Zresztą co ty ogladasz ? MKV , DIVX, DVD.ISO

Muza mp3, Flac ?

Nic wiecej pewnie :>
 
Ostatnia edycja:

Szlachtus

Member
Odświeżam, mam ten sam problem na karcie graficznej Radeon rx 470. Dwa wyjścia hdmi, jeden kabel do monitora, drugi idzie do amplitunera. Obecnie mam sklonowane ekrany, jest i dźwięk i obraz. Ale chciałbym mieć obraz tylko na monitorze, a dźwięk tylko na ampli działające niezależnie. Obecnie wygląda tak gdy słucham muzyki na pc i np. wygasza mi się ekran to dźwięk znika, muszę wybudzić monitor, włączyć, wyłączyć odtwarzacz i wtedy odpalić ponownie muzykę co jest bezsensu. Na dźwięku HDMI zależy mi bo dekoduje formaty dts hd itd.
 
Ostatnia edycja:
Do góry