Jakość kabla HDMI

ml2210

New member
Witam.

A wiec chciałbym sensownie podłączyć i zgrać nowy sprzęt Audio Video.
Oczywiście Blu-ray , LCD HD, ampli 7.1 i takie tam dziwactwa troszkę modą i tym co "trendy" wymuszone.

Jak z każdym kablem, tak i pewnie HDMI może być różnej jakości (podejrzewam).

Począwszy od drutu jaki dodają w pudelku do sprzętu, poprzez przewody w MM od 26 zł do 199 zł (dziś byłem i oglądałem :) )
aż do wizyty w sklepie o wymownej nazwie "AUDIOFIL", gdzie sprzedawca na pytanie czy lepszy zwykły kabel czy ten za 199zł, wymownie się zaśmiał, oświadczając że ten drugi to jest właśnie low-budget.:roll:
Z uśmiechem na twarzy wskazał na gablotkę gdzie wiszą piękne wykładane atłasem i jedwabiem pudełeczka. A kabelki w nich niczym gazociąg w przekroju, ale z posrebrzanym oplotem i "filtrami" wielkości wiadra. A cena jakby telewizor LCD 32 cale gratis dorzucali :hmm:


Aj, zawrotu głowy można dostać. Czy rzeczywiście w przekazie cyfrowym, bitstream aż tak ważne jest okablowanie?

Może ktoś z was ma w tej dziedzinie doświadczenie i wypowiedział by się by ten lud niedouczony oświecić. :roll:

Pozdrawiam w niewiedzy i potrzebie.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
No cóż - na tym i innych forach juz wielokrotnie o tym było - jedni będą pisać, że warto kupic lepsze kable inni są przeciwnego zdania - i tak właściwie jest ze wszystkim na naszych forach - najlepiej więc kup i taki i taki :) a jeszcze lepiej to pożycz od kogoś i sam sprawdź :)
 

grodek75

New member
Jak napisał Robcio na to pytanie otrzymasz 2 odpowiedzi (1.warto kupić drogie, 2. Nie warto inwestować w drogie). Podział będzie pewnie po pół.
Proponowałbym podejść do tematu zdroworozsądkowo, czyli:
- sygnał cyfrowy ma to do siebie, że albo jest, albo go nie ma i cena kabla nie ma tu żadnego znaczenia. Nie warto więc inwestować w kable kosztujące jak to ładnie ująłeś tyle, że TV wydaje się być dodatkiem.

Ale...
Moim zdaniem nie warto też kupować okablowania po 30zł/szt. z jednego powodu: jakość wykonania tegoż kabla będzie taka, że nie poużywasz go zbyt długo. Po kilkunastu wetknięciach i wyjęciach go z gniazda okaże się, że wtyczka ma luzy, a sam kabel jest sztywny jak patyk i nawet nie będziesz go w stanie ułożyć w szafce RTV.

Ja przed kupnem sprzętu też szperałem po forach i ostatecznie stanęło na kablach Vivanco Prowire po ok. 120zł/szt. Jedni twierdzą, że przepłaciłem, inni że kupiłem g...
Ja wiem natomiast, że kupiłem produkt z dobrymi końcówkami (a to podstawa), który posłuży mi dłuższy czas. Hobbystycznie zanabyłem też kabel za 30zł i w obrazie nie zauważyłem żadnej różnicy. Za to w jakości wykonania kolosalną.
Podrawiam,
 

ml2210

New member
Sęk w tym że autorytet tej dziedzinie ze mnie żaden i jeśli miałbym porównywać przewody organoleptycznie, to szczerze wątpię w wymierny tego efekt. :roll:

Zastanawiam się czy istnieją jakiekolwiek rankingi, badania, oceny specjalistów odnośnie przewodów HDMI. Oczywiście jeśli istnieją, to na 99% są one sponsorowane, przez co obiektywizm ich niewielki jest, ale zawsze byłby jakiś wstęp do przyszłych wyborów zakupowych.
 

darkmajin

Member
Bez reklam
grodek75 - przepłaciłes

ładny kabel z dobrymi koncowkami da sie kupic za 60 dych ale jak ci sie ten kabel podobał to oczywiscie nic mi do tego..

ktos sprzedawal moze jeszcze sprzedaje na allegro za 5 zł kabel hdmi zalewany w plastiku od zestawow kina panasonica chyba ide o zakład ze nie zauwazysz róznicy z kablem za 200 pln, koncowki zalewane plastikiem podlacane lub niklowane jak zajedziesz taki kabel to jestes niezły...

pozatym kto wtyka i wytyka ciagle kabel hdmi ?

sam kupilem da vinci podoba mi sie wykonanie koncowki nie sa takie złe,
mam tez kabel z niklowanymi koncowkami 3m no name .. nie widze róznicy :)


prawdziwi audiofile nie uzywaja sygnału cyfrowego :)
 

grodek75

New member
darkmajin napisał:
grodek75 - przepłaciłes

ładny kabel z dobrymi koncowkami da sie kupic za 60 dych ale jak ci sie ten kabel podobał to oczywiscie nic mi do tego..

Trochę przepłaciłem bo kupowałem w MM, a nie na Allegro.
Ale potrzebowałem tych kabli natychmiast, a nie za kilka dni :???: .
Co do jakości to nie sądzę bym przepłacił. To dobre kable w średniej klasie.
A jeżeli chodzi o to czy kable się wtyka i "wytyka" to czasem nawet często (jeżeli ktoś ma TV z dwoma złączami HDMI, a do podłączenia dekoder cyfrowy, amplituner i Playstation).
 

darkmajin

Member
Bez reklam
grodek najpierw mowisz ze kable nie maja zbytniej roznicy a teraz mowisz ze masz dobry kabel w sredniej klasie :)

kazdy jest w tej samej klasie i spełnia standardy / normy np 1.3a
jakosc i rodzaj wykonania moze sie roznic nic wiecej
 

grodek75

New member
darkmajin napisał:
grodek najpierw mowisz ze kable nie maja zbytniej roznicy a teraz mowisz ze masz dobry kabel w sredniej klasie :)

kazdy jest w tej samej klasie i spełnia standardy / normy np 1.3a
jakosc i rodzaj wykonania moze sie roznic nic wiecej

Średniej klasie cenowej ;) .
A pisząc "dobry" miałem na myśli właśnie jakość wykonania (np. wtyków).
Jak już pisałem w jakości odbioru nie dostrzegłem żadnej różnicy pomiędzy kablami których używam, a tymi za 30zł...
 
Do góry