Brak działania Viera Link między nagrywakrą HDD a Plazmą

kruchy57

New member
Od 14 miesięcy jestem posiadaczem plazmy Panasonic TH-42PV700P. Posiada on system Viera Link, czyli system współpracy między urządzeniami firmy Panasonic. Parę dni temu kupiłem nagrywarkę HDD model DMR-EH58. Już pierwszy problem stanowiło podłączenie obu urządzeń. Do dziś nie wiem, czy jest potrzeba połączenia telewizora z nagrywarką zarówno kablem HDMI i SCART.

Dziś podczas strojenia okazało się, że funkcja automatycznego przechwytywania kanałów telewizyjnych z odbiornika TV do nagrywarki nie zadziałał zarówno automatycznie tak jak jest to opisane w instrukcji ani z uruchomienia ręcznego - pokazał się komunikat [ twój telewizor nie obsługuje funkcji pobierania ! ]

Sprzęt kupiłem z myślą o obsługiwaniu wszystkich trzech sprzętów [ Kino, HDD, Plazma ] z napisem Viera Link tak aby obsługiwać urządzenia jednym pilotem. Na marginesie pilot od TV na dole pod klapką posiada skrłoconą obsługę nagrywarki [ przwijanie, nagrywanie etc... ]

Bardzo prosiłbym o pomoc w tej kwesti. Nie jestem fanatykiem nowinek technicznych ani nie jestem biegły w korzystaniu z tego forum - to jest mój pierwszy post. Mówię to w razie gdyby post był napisany nie w tym dziale co trzeba - proszę o wyrozumiałość :(...

Pozdrawiam - Kruchy57
 

medvet

New member
Funkcja pobierania kanałów z telewizora do nagrywarki działa poprzez Q-link ( czyli poprzez Scart, ale pełny, czyli 21 pinowy). Można też pobrać listę pod warunkiem, że TV obsługuje funkcję HDAVI Control 3.
U Ciebie w TV chyba jest HDAVI Control 2, czyli nie pobierze przez HDMI. Ale to proszę sprawdzić w instrukcji telewizora.

Sterowanie urządzeniami odbywa się poprzez HDMI, czyli Viera-link. Nie ma potrzeby łączenia sprzetów dwoma kablami.
Trzeba natomiast włączyć Viera-link w telewizorze i w nagrywarce, czyli odpowiednio zmodyfikować ustawienia w telewizorze i DMR EH58.
Wtedy oba urządzenia będą się dogadywać.

Można poprzez Q-link pobrać listę kanałów z TV do nagrywarki, a następnie odłączyć kabel scart. Jest on niepotrzebny.
 
Ostatnia edycja:

castortray

New member
chetnie dołaczę sie do tematu, bo mam podobne pytanie, dzisiaj kupilem nagrywarke DMR-EH58 a posiadam tv TH-37PV70PA.
dopiero teraz dowiedzialem sie ze jest cos takiego jak HDAVI Control 2 i 3
niestety moj tv na 2 a nagrywarka 3.
Czyli jak dobrze rozumiem to przez q-link (czyli lacze scart 21 pin) pobieram tylko liste kanalow ktora po odlaczeniu kabla scart zostanie zapisana juz na nagrywarce.
nastepnie moge uzywac polaczenia tylko przez hdmi ?
a czy beda mi dzialac funkcje:
- „Direct TV Rec”
- „Pause Live TV”
dzieki za odpowiedz.

pytam dlatego bo nie zdarzylem kupic jeszcze hdmi ani nawet scarta :(
 

kruchy57

New member
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.. Trochę to rozjaśniło sprawę, ale zastanawia mnie kwestia 21-pinowego kabla SCART. Faktycznie po policzeniu pinów w kablu okazało się, że jest ich 20, ale problem w tym, że w telewizorze jest wtyczka przygotowana również na przewód 20 pinów.

Patrząc w necie wszystkie opisane jako 21-pinowe kable okazywały się 20-pinowe. Nie rozumiem tego. W takim razie ile być powinno tych wystających styków ? W telewizorze i nagrywarce po policzeniu wsuwek jest ich 21 ale wydaje się, że jedna służy do zmasowania wtyczki. No chyba, że źle patrze i czegoś nie wiem...

Przy pierwszym podłączeniu telewizora jak i nagrywarki zarówno SCART'em jak i HDMI w instrukcji była mowa o automatycznym skomunikowaniu się telewizora z nagrywarką - nic takiego się jednak nie stało.

Może jest to kwestia tego, że telewizor ma HDAVI Control 2 a nagrywarka system 3 - tak ja mówisz. Sadziłem tylko, że kupując urządzenie jednej firmy opisywane jako VieraLink to sprawa będzie prosta. Oczywiście nie będę zrzucał winy na niedoinformowanych sprzedawców, którzy chcą tylko sprzedać a nie pomóc. Mam jednak jakiś niesmak po wydaniu pieniędzy. Widać powinno się sprzęt kompletować od razu a nie najpierw jeden klocek a potem kolejny. Ostatnia sprawa to sprawa kompatybilności, biorąc to na logikę uważałbym, że system Control 3 powinien być zgodny z Control 2.

Pozdrawiam i jeśli ktoś potrafiły jeszcze powiedzieć coś więcej będę wdzięczny.

PozDDRawiam...
 
Ostatnia edycja:

castortray

New member
wczoraj kupilem kable hdmi i scart.
po podlaczeniu wszystko sie dobrze schynchronizowalo (wystarczy sam kabel scart wtedy wykorzystujemy system QLink), jezeli automatycznie tego nie zrobi jest opcja w tv (nie pamietam dokladnie gdzie, bo jestem teraz w pracy ale cos w stylu "wyslij do urzadzenia") lub w nagrywarce pobierz liste kanalow.

co do hdavi control 2 tez jestem zawiedziony, liczylem na to ze obydwa sprzety bede mogl obslugiwac 1 pilotem (co bylo dla mnie bardzo wazna sprawa) niby da sie wlaczyc pauze i nagrywac z pilota tv ale niestety po wylaczeniu pauzy, nagrywarka sie pyta o wylaczenie fynkcji "pause live tv" i do zatwierdzenia trzeba uzyc drugiego pilota.

wiec mam pytanie, zebym mogl obslugiwac TV i nagrywarke jednym pilotem (konkretnie od TV) musze kupic starszy sprzet (nagrywarke ktora posiada hdavi control 2) ?
zna ktos taki sprzet ?

troche sie zawiodlem na panasonicu, a wczesniej myslalem ze jest to niemozliwe
 

medvet

New member
kruchy57 napisał:
Ostatnia sprawa to sprawa kompatybilności, biorąc to na logikę uważałbym, że system Control 3 powinien być zgodny z Control 2.

..

Witam.

Podstawowe funkcje przez HDMI ( nagrywanie, odtwarzanie, usuwanie, edycja plików, nazywanie itd będą działać. Nie będzie tylko REC Direct TV i pobierania listy. Z Live TV Pause - nie wiem, nie sprawdziłem tego, nie używam i nie było mi to potrzebne. Napisz dokładnie co sprawdzić, z tą pauzą, to sprawdzę.

Kabel Scart 21 pinowy, to tzw. kabel pełny euro i taki musisz mieć.
Daj sobie spokój z liczeniem styków. W każdym kablu euro ( a dokładniej w każdej wtyczce euro ) liczba pinów jest ta sama. To chodzi o liczbę przewodów w kablu podłączoną do tych styków. Kupujesz po prostu kabel pełny EURO dobrej jakości, i będzie dobrze.

Pozdrawiam GZ
 
Do góry