Połączenie ampli Yamaha + komputer (pytanko)

frozen78

New member
Witajcie. Jestem szczęśliwym posiadaczem amplitunera Yamaha RX-V861. Podłączone mam do niego kolumny z zestawu M-Audio HCS-9920 (bez subwoofera) - to tak tymczasowo. Dźwięk z komputera (karta muzyczna SoundBlaster X-Fi Xtreme Music) mam wyprowadzony cyfrowo za pomocą specjalnego kabla dla kart Creative'a do cyfrowego wejscia DVD w ampli (nie wiem czy to dobry wybór wejścia ???) Mam pewne wątpliwości co do ustawień w oprogramowaniu karty muzycznej: jeśli mam Yamahę obsługującą system głośnikowy 7.1, fizycznie mam głośników 5.0, to co wybrać w ustawieniach karty żeby było najlepiej??? Gdy słucham muzyki głośnik centralny i 2 przednie grają okej w trybie "kina domowego", natomiast tylne satelitki powielają dźwięk z przednich głośników z takim jakby lekkim opóźnieniem, pogłosem... A wyobrażałem sobie, że tylne będą odtwarzać najbardziej skrajne dźwięki z pola stereo (najbardziej "wysunięte" na lewo i prawo). Przy założeniu, że wybrałem system 5.1 w ustawieniach karty i odpaleniu testu głośników (w programie Creative Volume panel) mam taki efekt: centralny gra jak trzeba, 2 przednie grają jak trzeba, ale kiedy test dochodzi do 2 tylnych, to dźwięk wydobywa się zarówno z np. przedniego lewego i tylnego lewego, a powinien grać wtedy sam tylny (według mojego rozumowania). Z pilota Yamahy wybierałem różne tryby dekodowania dźwięku, ale efekt prawie zawsze jest taki sam.

I tutaj rodzi się moje kolejne pytanie - czy kalibracja głośników dołączonym do yamahy mikrofonem może mi pomóc w tym problemie? Czy mogę przeprowadzić kalibrację jeśli nie posiadam subwoofera (w instrukcji jest zaznaczone, że powinno się posiadać komplet głośników dla kalibracji)?

Proszę pięknie o porady, spostrzeżenia, bo sam jestem zielony w tych kwestiach :-(

Pozdrawiam.
 

bagiennik

New member
Bez reklam
Ustawienia głośników w sofcie karty dotyczą chyba głownie wyjść liniowych. Ty tylko musisz ustawić aby karta wysyłała sygnał niezdekodowany cyfrowo do amplitunera. Jeżeli będziesz odtwarzał źródło DD to amplituner je rozpozna i zdekoduje, natomiast np. mp3 czyli źródła stereo wyśle jako PCM dwukanałowy i ich najlepiej słuchać ustawiajac amplituner w tryb STEREO, lub jak wolisz przepuszczać przez DSP i osiagac te rózne sztuczne pogłosy o których mówisz :>
 
Do góry