Brak obrazu na projektorze z amplitunera

vtr

New member
Witam wszystkich Forumowiczów HDTV,
Ręce mi już opadają, jesteście moją ostatnią nadzieją, bo zaraz wyrzucę ten cały sprzęt przez okno..
Zakupiłem projektor Epson EH-TW5650 oraz amplituner stereo Onkyo TX-8270 z wejściami HDMI. Projektor jest połączony z amplitunerem, do którego jest podłączony komputer i PS4. Problem jest z obrazem, który włącza się i wyłącza samoczynnie co kilkadziesiąt sekund albo czasem nie włącza się w ogóle. Wygląda tak jakby kabel hdmi źle siedział w gnieździe, bo amplituner rozłącza się z projektorem, po czym łączy ponownie (ikonka portu hdmi w menu projektora gaśnie i zaraz ponownie się zapala).
Próbowałem już łączenia urządzeń przez różne porty HDMI w projektorze (są 2: HDMI1 MHL i HDMI2) oraz w amplitunerze (1 port HDMI OUT i 4 HDMI IN), włączania i wyłączania funkcji HDMI CEC (która ponoć przez projektor jest wymagana), restartowania urządzeń, resetowania ustawień itd.
Kiedy podłączam amplituner do TV zamiast do projektora wszystko śmiga bez problemu. Tak samo w drugą stronę, kiedy tym samym kablem od projektora podłączam do niego bezpośrednio komputer czy konsole wszystko działa.
Zauważyłem, że gdy zresetuje wszystko i podłączę od nowa sam amplituner bez konsoli itd. do projektora to menu amplitunera się wyświetla i nic nie przerywa. Kiedy jednak podłączam kolejne urządzenie obraz zaczyna wariować i już nawet jak je odłączę to nie wraca do stanu pierwotnego, dopiero po ponownym resecie wszystkiego. Zresztą nie ma reguły, za każdym razem jest nieco inaczej i nie widzę w tym żadnego logicznego wytłumaczenia. Jakby istniał jakiś konflikt między tymi urządzeniami.
Co robię źle? Błagam o pomoc!
Pozdrawiam
 

miroski

Member
Kabel, kabel, kabel... i amplituner. Miałem to samo 2 lata temu gdy zmieniłem amplituner (Denon na Pioneer VSX-1131). Zaniki obrazu na projektorze Panasonic. Żadne kombinacje nie pomagały. Pożyczyłem ze sklepu kabel HDMI 10m. , połączyłem amplituner z projektorem i problem zniknął. Przez kilka dni ani jednego zaniku obrazu. Już byłem zdecydowany kłaść nowy kabel ale pomyślałem, że spróbuję repeatera HDMI. Pomogło i miałem spokój. Do wczoraj. Kilka tygodni temu podpiąłem vsx1131 do małego kina pod TV i szukałem okazji na drugi tani amplituner. Trafił się Pioneer VSX-932 z ekspozycji w MM. Pomyślałem, że najpierw posłucham jak brzmi pod "dużym" kinem z projektorem. Różnicy większej nie usłyszałem ale... zobaczyłem zaniki obrazu! Co gorsze, po zamianie amplitunerów zaniki pozostały. Nie przejmuję się tym zbytnio bo i tak będę musiał wymienić kabel pod przyszły projektor 4K a "małe" kino gra i buczy. Załozę się, że w moich Pioneer'ach i twoim Onkyo są te same płytki/układy HDMI - bardzo wrażliwe niestety.
 

vtr

New member
Dziękuję za odpowiedź. Wybacz, że tak długo odpisywałem, ale musiałem czekać na nowe kable i zrobić testy. Co się okazało..
Problem występował niezależnie od zastosowanego kabla. Zacząłem podłączać wszystko po kolei przez pewne, najkrótsze kable:
ampli do projektora - OK
konsola przez ampli - OK
Macbooka przez ampli do powyższego zestawu - brak obrazu, brak połączenia hdmi z projektorem, brak możliwości przejścia na konsolę czy nawet menu amplitunera. Nawet po odłączeniu Macbooka nie ma żadnego obrazu. Dopiero jak zrestartuje amplituner to wszystko działa, do momentu kolejnego podłączenia Macbooka (przez przejściówkę hdmi - problem? pod tv działa) przez 3 różne kable.
Ewidentnie istnieje jakiś konflikt na linii Mac - Amplituner i za cholerę nie wiem jaki..
 

vtr

New member
Problem rozwiązany, właściwie to częściowo..
Pomogła zmiana rozdzielczości nadawanej przez Macbooka na projektor z 1080p na 1080i, czyli nieco niższą. Teraz wszystko śmiga. Pytanie tylko czy tak powinno być? Zarówno amplituner, jak i projektor mają w specyfikacji kompatybilność z FullHD, a nawet 4K. Podłączenie Maca bezpośrednio do projektora nie sprawia żadnych problemów nawet na 1080p. Schody zaczynają się gdy sygnał ma iść przez amplituner. Próbowałem łączenia najróżniejszymi kablami, nawet bezpośrednio kablem USB-C - HDMI, bez przejściówki, bez skutku.
Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
 

rafalopatika

New member
Hmm, powiem tak - mam podobny problem. Aczkolwiek obraz znika raz na jakiś czas (czasami rzadziej, raz na kilka dni, czasami częściej). W między czasie zmieniłem mieszkanie, kable w ścianie :) i dalej podobny problem. Przyzwyczaiłem się :) Zauważyłem np korelacje między zapalaniem światła (kwestia włącznika, kabli nie mam bladego pojęcia). Projektor Epson TW3200, Onkyo 807, źródło to dekoder tv orange (wcześniej UPC)
 
Do góry