Amplituner 5.1 - jak to podłączyć?

rafal1730

New member
Witam, od zawsze chciałem mieć Altusy, kupiłem sobie dwie 110 i do tego amplituner Pioneer VSX-329K który obsługuje 5.1, kolumny podłączyłem pod front i wszystko było ok.
Dziś dokupiłem jeszcze dwa altusy 75 oraz subwoofer i chciałem podłączyć pod boczne, lecz po podłączeniu nie grają.
Gdzieś znalazłem informację, że trzeba w amplitunerze je włączyć, kombinowałem z tymi ustawieniami i udało mi się tylko ustawić tak, że grają ale strasznie cicho.
Da radę podłączyć to tak żeby wszystkie 4 grały normalnie?
Wyjście dźwięku jest z laptopa podłączonego przez hdmi do amplitunera
Niestety nie znam się na tym zbyt dobrze, nie mam też instrukcji do tego amplitunera, a ustawień jest tam dość sporo :/
Nadaje się w ogóle ten amplituner do tego?
Da to radę tak podłączyć jak chcę?
W obecnej chwili mam po dwa głośniki do jednego kanału podłączone :/
Subwoofer gra, lecz też wydaje mi się jak by był "osłabiony" :/ (subwoofer aktywny)
Z góry dziękuję za pomoc :)
 

rafal1730

New member
Tylko dlaczego jak podłączę cztery kolumny pod dwa kanały to gra to w miarę, a jak w boczne to w ogóle ich nie słychać, jak odłączyłem centralne to dopiero wtedy słychać, że cicho ale grają
Nie jest to kwestia tego, że dźwięk jest stereo, a amplituner 5.1?
Zresztą ten amplituner ma chyba 5x105W, a mam 2x altus 110 i 2x altus 75
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie podłączaj pary skrzynek pod jeden kanał, bo sfajcysz końcówkę w ampli.
Nie wiem też, co masz na myśli pisząc, że tylne grają ciszej - jeżeli ampli wprowadzasz w tryb dżwięku wielokanałowego, to z natury tylne (podłączone jako tylne kanały L/P) spełniają zupełnie inną rolę jak frontowe, czyli grają (a raczej uzupełniają) fronty.
W filmach 5.1 pełnią rolę surroundów i słychać w nich to, co jest na żródle.

Jeżeli chodzi o muzykę, to tutaj mamy 2.0, czyli stereo, jeżeli załączysz któryś z trybów w ampli i dżwięk rozłożysz na wszystkie kolumny, to również tylne będę jedynie uzupełniać.
Jak chcesz słuchać muzyki 2.0 (czyli stereo) i mieć na wszystkich ten sam poziom głośności, to załącz coś pokroju "all channel stereo).

Jest jeszcze opcja, że masz wyciszone tylne kanały w ampli i musisz je podbić.
Załącz też w ampli test wszystkich kanałów, usłyszysz faktycznie na jakim poziomie głośności masz obecnie.
Jak się okaże, że tylne nie szumią na podobnej skali głośności, to na bank masz wyciszone w ampli tylne kanały.
 
Ostatnia edycja:

rafal1730

New member
O właśnie chodzi mi o coś typu "all channel stereo", chciałbym żeby wszystkie grały "równo", tylko czy na moim amplitunerze da się w ogóle tak zrobić?
Zupełnie nie ogarniam tych ustawień, jest tego tyle, że nie potrafię tego ogarnąć, ustawiałem na rożne sposoby i nie udało mi się uzyskać takiego efektu :(
Może ktoś wie gdzie tego szukać?
Test też nie mam pojęcia gdzie włączyć...
 

Rafal7

Banned
Po tym co złożyłeś do kupy, to faktycznie nie ogarniasz audio.
Ciekawe co prędzej spalisz, kolumny czy amplituner.
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Po tym co złożyłeś do kupy, to faktycznie nie ogarniasz audio.
Ciekawe co prędzej spalisz, kolumny czy amplituner.

Robiłem takie doświadczenia ponad 20 lat temu...i co? Jak napisałeś...zjaralem końcówki :) tak więc tylko czekać aż coś się skopci...ampli padnie na bank z czasem bo będzie wyciskal z siebie siódme poty żeby ciągnąć ta moc...
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
A to ma być do muzyki, czy do filmów?
Jak do muzyki, to na 4 kolumny i na dwie pary stereo, jeszcze by mogło być. Tylko musisz znaleźć ten tryb. Jak do filmów, to potrzebujesz jeszcze głośnik centralny i kogoś kto Ci to podłączy i ustawi.
 

rafal1730

New member
Mówicie o spaleniu przy podłączeniu dwóch pod jeden kanał? (tak podłączyłem tylko na próbę) czy jak będzie normalnie cztery kolumny pod cztery kanały?
Do muzyki, nie chcę z tego uzyskać 5.1 tylko chcę żeby pod 4 kanałami wszystkie kolumny grały równo (w stereo, na dwóch kolumnach to samo)
Instrukcję mam tylko po angielsku, a niestety niewiele z niej zrozumiałem :/
Może być, że tego amplitunera nie da się tak ustawić? Bo z tyłu nie mam frontu A i B?
 

ebola1972

Member
Podłącz pierwszą parę pod fronty a drugą pod surroundy. Poszukaj odpowiedniego trybu surround na pilocie. Powinny zagrać wszystkie głośniki
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak jak pisałem, na pilocie powinny być wszystkie dostępne tryby.
Jeżeli nie ma pod osobnym przyciskiem, to powinien pojawić się po ponownym naciśnięciu.
Wciskaj po kolei i sprawdż co się pojawia.
Nie znam tego modelu i być może, że nie ma opcji all channel stereo.

Tylko pamiętaj, że jeżeli pod ampli będzie podłączony również centralny, to i on w tym trybie zagra (o ile jest ten tryb).

Ps. Mówimy o podłączaniu pary kolumn (czyli 2 szt.) pod jeden kanał.
Lepiej nie cudować.

Ps2. Dlaczego aż tak zależy Ci na odsłuchach stereo na 4 kanałach jednocześnie?
Stereo odsłuchuj na 2 kanałach, a jeżeli chcesz mieć na wszystkich, to załącz któryś z trybów surround i ampli Ci rozłoży tak sygnał na wszystkie kolumny, z tą różnicą, że nie będą wszystkie identycznie (z jedną mocą) grać, a będą się załączać lub uzupełniać frontowe kolumny.

Ja tak często odtwarzam muzykę elektroniczną (mimo, że jest w stereo, czyli na 2 kanały) i wrażenia odsłuchowe często są świetne, tylne czy central bardzo fajnie uzupełnia fronty, a całość wypełnia pomieszczenie.
Dużo zależy od ampli i samych trybów.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
W starej yamaszce miałem tryb "disco " i wtedy grały wszystkie kolumny równo.
Trzeba znaleźć jeszcze jak ten tryb się nazywa i go włączyć.
 

rafal1730

New member
Z tego co znalazłem na innym forum to ten amplituner chyba nie ma takiej opcji niestety :/
Jak by nie patrzeć to jest to taki współczesny budżetowiec od Pioneera
A zależy mi na tym żeby wszystkie "równo" grały, bo mam je wszystkie w jednym miejscu, a nie na bokach
Tak to wygląda
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W instrukcji nie widać tego trybu.
Skoro tak to wygląda jak na zdjęciu, to sposoby jakieś niby są.
Możesz też ryzykować jak obecnie, do czasu jak nie spalisz czegoś w ampli.
Gdyby Cię nie interesowało kino czy 5.1, to sprzedaj ampli i kup wzmak, podłączysz do A-B i po sprawie. Do tego jeszcze lepiej zagra jak ampli.
 
Ostatnia edycja:

rafal1730

New member
Obecnie już nie mam dwóch pod jeden kanał, więc nie ma żadnego ryzyka
Co by było dobrego pod taki zestaw?
Obecnie mam laptopa podłączonego pod amplituner, a amplituner pod tv (wszystko po hdmi).
Chciałbym tak jak do tej pory przesyłać dźwięk i obraz z laptop, lecz wydaje mi się, że hdmi nie jest mi konieczne, bo dźwięk do amplitunera mogę przesłać przez kabel rca, a obraz dać bezpośrednio pod tv?
Co by było najlepsze pod te 4 altusy + sub aktywny?
 
Do góry