Pioneer VSX-416 - Dźwięk dolby z telewizora po coaxialu

Madextreme

New member
Witam wszystkich,

Posiadam stary amplituner Pioneer VSX-416, który nie ma HDMI. Jestem obecnie na etapie kupna telewizora i chciałbym go podłączyć z amplitunerem i cieszyć się dźwiękiem w dolby. Rzecz w tym, że ampli ma 2 złącza cyfrowe: 1x Coaxial i 1x Toslink. Po podłączeniu dźwięku po optyku nie jest wykrywane żadne urządzenie, natomiast po coaxialu wszystko działa jak powinno. Posiadam również dekoder cyfrowej telewizji z wyjściem optycznym, przez co nie jestem w stanie połączyć go z amplitunerem. Myślę, że gniazdo optyczne jest w jakiś sposób uszkodzone, dziwna kwestia, że próbując poprzez konwerter zamieniający sygnał optyczny na elektryczny i podłączając przez coaxial również brak efektu. (Kable jak i konwerter są sprawne bo na głośnikach komputerowych z dekoderem wszystko działa (Logitech Z-5450). Myślałem więc, żeby telewizor podłączyć z dekodera cyfrowej TV po HDMI, a następnie TV z amplitunerem po coaxialu. Tylko telewizorów posiadających wyjście coaxialne jest baaardzo mało, na dodatek nie mogę znaleźć TV z coaxialem, który posiada możliwość odtwarzania DD. Moje pytanie brzmi: czy da się w jakiś sposób uzyskać dolby digital na ampli przy połączeniu: Dekoder -> HDMI -> TV -> coaxial -> amplituner? Czy jeśli TV nie wspiera DD, to nie ma opcji, żeby niezdekodowany dźwięk DD przesłał z dekodera do amplitunera w takim połączeniu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie,

Marcin.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Rzecz w tym, że ampli ma 2 złącza cyfrowe: 1x Coaxial i 1x Toslink. Po podłączeniu dźwięku po optyku nie jest wykrywane żadne urządzenie, natomiast po coaxialu wszystko działa jak powinno.


Może w menu Pioneera trzeba przypisać ; optyka ; do telewizora ?
 

Madextreme

New member
Hej dzięki za wskazówkę. Przejrzę jeszcze raz wszystkie ustawienia wejść i dam znać. Szczerze mówiąc dawno tam nie zaglądałem i może faktycznie tu jest problem. Cały czas mnie zastanawia czemu konwerter nie zadziałał na tym ampli.
 

Madextreme

New member
Po ponownym przestudiowaniu instrukcji dopatrzyłem się czegoś, na co wcześniej nie zwróciłem uwagi. Było tam napisane, że jeśli do jednego gniazda cyfrowego zostanie przypisane jakieś urządzenie (np. TV) to drugie gniazdo przełączy się na tryb "off" jeśli miało takie samo ustawienie. Tak się musiało stać w tym przypadku. Zmyliło mnie, że wychodziło światło z gniazda optycznego, więc myślałem, że jest aktywne. Jeszcze raz dzięki jędrzejj 1957 za wskazówkę! :) Temat można zamknąć.
 
Ostatnia edycja:
Do góry