Budowa sieci multimedialnej - oparta o NAS, NvidiaShield, AndroidTV, Kodi

induss

New member
Witam,
posiadam w domu kilka urządzeń:
Med8er 800X3D
NvidiaShield (AndroidTV + Kodi)
MI BOX 3 (AndroidTV + Kodi)
XBOX 360
PS4
Router D-Link DWR-921 (T-mobile LTE)
Z tej racji że nazbierało się trochę tego sprzętu chciałbym połączyć je sieciowo tak, aby mogły korzystać z zasobów sieciowych na dysku sieciowym.

Na chwilę obecną Med8er 800X3D posiada zainstalowany dysk 3TB, udostępnianie WiFi z tego urządzenia jest o tyle kłopotliwe że materiał 480p idzie bez problemu, problemy zaczynają się jak na np. NvidiaShield chcę odtworzyć coś z 720p, 1080p.
Wszystko spięte jest obecnie na WiFi i chyba to wąskie gardło nie pozwala na sensowne udostępnianie.

W związku z tym chciałbym podejść do tematu zakupu NAS'a oraz do dołożenia Gigabitowego routera albowiem chciałbym docelowo z NAS'a udostępniać również materiał 4K.


Jak myślicie:
1. da się to zrobić po Wi-Fi czy lepiej LAN?
2. jeżeli NAS to jaki polecacie, główną jego funkcją będzie udostępnianie multimediów w tym 4K?
3. jeżeli nowy Router to jaki?


Raczej nigdy nie będę odpalał materiału 4K na 3 końcówkach jednocześnie ;)
Tworzył ktoś z Was tego typu sieć?
 

kalin86

New member
Ano tworzył :) ja mam w domu tak:
1. Router Asus rt12 jako nadajnik wifi- mocny sygnał dla tabletów i komórek :)
2. Wszystko inne co posiada gniazdo lan podpięte jest do 8 -portowego to-link 1gbit.

Wszystko podpięte jest do Synology ds710+ z 2xWD red 3tb. Już tłumacze dlaczego takie podpięcie. Otóż sygnał wifi ma to do siebie ze im dalej od nadajnika tym słabszy prawda?:) im więcej ścian itp tym słabszy No i teraz klucz mimo ze wywalasz i 1000zl na router aby mieć mocny sygnał itd to ograniczać cię bedą wbudowane karty wifi w urządzeniach odbierających i tak na routerze będziesz miał wifke ac 750mbit ale twój tv czy cała reszta gratów ma wifke n i max te 300mbit na papierze. Pokój obok już sygnał spada masz te niby 70mbit i do full hd czy 4k płynnego to za mało.
Moja rada z życia wzięta kup switch podłącz do tego routera co masz zrób lan 1gbit i wtedy wszystko będzie śmigać. Nawet ps4 podpięte mam poprzez lan bo wifke ma tak słaba ze 3 ściany i ze 150mbit robi sie na konsoli 4-8mbit podczas gdy na laptopie jest 80mbit :). Na wifi do filmów czy mocniejszych materiałów szkoda twoich nerwów i kasy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

DrWredman

Active member
kalin dobrze gada. ;)
Kabel to kabel. Kup switcha na 8 portów bo znając życie zaraz zabraknie. :)
Pamiętaj aby switch miał przepustowość 1Gbit.

Jeśli chodzi o NAS, zwróć uwagę, czy jest wyposażony w dwa porty LAN. Jeśli tak, to tylko przy podłączeniu dwóch kabelków będzie działał z pełną prędkością.
NAS na pewno da radę z 4K, ale często wąskim gardłem jest oprogramowanie TV lub innego odtwarzacza, którym będziesz chciał odtwarzać materiał 4K, albo karta sieciowa w playerze lub TV ma przepustowość tylko 100 MBit. FullHD będzie śmigać ale 4K - wątpię.

Najlepszym rozwiązaniem dla 4K jest player z wbudowanym dyskiem.
 

kalin86

New member
Przy 100mbit karcie wifi i fullhd śmigać nie będzie bo to przepustowość na papierku a warunki w domu to inna bajka :) rób lan i to wszystko. Wifi to tylko i wyłącznie na telefonie albo tablecie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

DrWredman

Active member
Przy 100mbit karcie wifi i fullhd śmigać nie będzie bo to przepustowość na papierku a warunki w domu to inna bajka :) rób lan i to wszystko. Wifi to tylko i wyłącznie na telefonie albo tablecie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja tu Wi-Fi w ogóle nie biorę pod uwagę, chyba, że router postawić przy TV :)
 

induss

New member
Czyli tak jak przypuszczałem LAN i tylko LAN :)
NvidiaShield i Med8er mają 1000mbps więc mam że po lanie pociągną 1080p i 4K :)
nad NAS'em zastanawiałem się nad QNAP TS-253A, przeczytałem kilka pozytywnych opinii,
miał ktoś styczność?
Co do NAS'a, to urządzenia tego typu posiadają złącze HDMI i oparte są na różnorakich systemach
przeważnie chyba Linux, w związku z tym pytanie o to czy taki NAS jest również odtwarzaczem
mulitmedialnym potrafiącym przesyłać 4K 60p ? Jakie nakładki są stosowane na systemy?
o ile android TV + Kodi spisuje się super o tyle nie wiem jak ma się ten stan rzeczy w kontekście
NAS'a. Czy systemy zarządzające multimediami są równie sprawne? Może jest jakiś konkretny model
który ma coś czego nie mają inne NAS'y w tym zakresie?
Switch po zebraniu całego tałatajstwa najlepiej jakby miał więcej niż 8 portów ;)
3*TV
2* NC+ (multiroom + główny)
Xbox
PS4
NShield
Med8er
WAN
i już brakuje portów ;)
 

kalin86

New member
Ja mam Synology i w sumie co Ci za różnica czy ma hdmi czy nie skoro lepiej zrobić serwer upnp i mieć wszystko na wszystkim :) a i ja z Synology jestem mega zadowolony to moj drugi nas od nich.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja man o wiele tansze rozwiazanie.

Router asusa za 300zl
Wgrane oprogramowanie Tomato - z funkca NAS
Dysk zewnetrzny podpiety po usb3.0 do routera.

Komputer, tv podpiete po kablu (wifi cielo), amplituner i reszta wifi. W domu wspomagam sie repeatetami aby zwiekszyc zasieg Wifi.

Po kablu na komputerze bez problemu czytam pliki - obrazy bluray fullhd 40gb. Nie ma problemu. Po wifi raczej nie da rady.

O 4k sie nie wypowiadam bo nie testowalem.
 
Ostatnia edycja:

kalin86

New member
Synology ds211j kupiony za 300zl teraz zmieniłem na ds710+ którego kupiłem za 550zl urządzenie na bank dużo fajniejsze i łatwiejsze w obsłudze niż tomato z dyskiem leżącym obok w kieszenie podpiętym po usb, ale to moja opinia :) ja chciałem mieć tak. Do tego klient torrent serwer pocztowy (mam stałe IP w netii za 12zl). Masa możliwości


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
To widocznie tanio kupiles, bo co patrze na allegro to same bardzo drogie skrzynki.

Tylko dla sprostowania, na tomato tez masz klienta torrent czy warez. Sam uzywam.
Klient poczty to nie wiem.
 

kalin86

New member
Na Allegro ludzie cenią sobie Synology. Na  OLX.pl  mozna za to wyrwać taniej :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Do góry