Projektor + TV + 5.1 + NAS jako źródło

atryda

New member
Hej,

Mój obecny setup jest dość prosty. Mam TV i Projektor + 5.1.
Jak chce oglądać TV to źródłem sygnału jest kablówka. Głównym źródłem dla projektora jest laptop, a okazjonalnie PS3. Obecnie takie ustawienie mi bardzo pasuje, ale niestety przeprowadzam się i nie będę miał możliwość mieć na stałe laptopa podpiętego w pokoju w którym będzie projektor.

Od dłuższego czasu myślę o zakupie NASa i mam nadzieję że takie rozwiązanie sprawi że mój problem zostanie rozwiązany kiedy NAS będzie głównym źródłem dla projektora, tylko nie jestem pewny jak to zrobić.

Znalazłem rozwiązanie za pomocą QNAP TS 463 - posiada wyjście HDMI wiec można podłączyć NAS bezpośrednio jako źródło do amplitunera i z poziomu NASA włączać filmy / muzykę.
Oczywisty minus to fakt ze NAS będzie dodatkowym straszakiem + nie mam jak podłączyć go kablem do internetu jeśli postawie go obok amplitunera.

Liczę na wasze pomysły jak lepiej mógłbym to rozwiązać.

Idealne rozwiązanie to takie w którym, NAS siedzi w szafie w przedpokoju. Laptop w osobnym pokoju, a ja z poziomu kanapy mogę włączyć jakikolwiek film z NAS bez ruszania się z kanapy.

Dziękuje z góry i pozdrawiam!
 

pawelele

Member
może rozwiązaniem problemu było by PLC? Nie wiem jak szybki masz router ani jaki zasięg w domu, takie rozwiązanie co proponujesz+PLC jest ok. Albo tanszy NAS do szafy i do tego nvidia shield do ogladania w salonie. Albo jakiś odtwarzacz bluray/UHD ze smart tv i odtwarzaczem plikow po DLNA, xiaomi/google chromecast mają dużą wadę a mianowicie brak auto odświeżania, co powoduje szarpanie wideo.
 

atryda

New member
Dzięki za odpowiedz. Szczerze nie miałem pojęcia o czymś takim jak PLC i NVIDIA Shield.

Tak aby się upewnić to opcja pierwsza wygląda tak:
Pierwsze urządzenie PLC włączam do kontaktu kolo routera i łącze je LANem. Drugie urządzenie PLC koło NAS i też łącze je LANem.
Pozniej juz NAS do amplitunera i wszystko hula?
btw. dziwne że NAS nie potrzebuje kabel i nie daje rady po wifi

Druga opcja z NVIDIA Shield brzmi ciekawie bo nie musze straszyc duzym NASem, tylko jak tutaj wygladałby by połaczenia?

NAS trzymam przy routerze polaczone przez LAN. NVIDIA Shield odbiera sygnał bezpośrednio z NAS czy przez kompa, a komp z NAS? widział w specyfikacji ze NVIDIA ma opcje Kodi i Plex (nigdy z żadnej nie korzystałem) którą ma też QNAP wiec podejrzewam że można to jakoś dograć, ale nie jestem pewny jak. Ma tutaj ktoś doświadczenie?

Pozdrawiam
 

pawelele

Member
NAS podłączasz do routera przez LAN 1gbit, dalej możesz nadawać pliki przez serwer DLNA albo jako serwer (SNB/NFS) przez siec czyli Wifi albo LAN, urzadzeniu to nie robi chociaż od tego będzie zalezec stabilnosc i tego jak duze pliki mozesz strumienowac. PLC dziala jak przedluzenie kabla ethernet, podlaczasz z jednej strony kablem LAN od routera i do gniazdka elektrycznego, i z drugiego gniazdka elektrycznego zupelnie gdzie indziej w domu ciagniesz kabel lan do urzadzenia docelowego. Polecam kupic te z jak najwieksza przepustowoscia (500mbit albo najlepiej 1200 mbit), koniecznie zeby mial gniazdko LAN gigabit a nie 100 mbit (ale jak będzie działać wszystko po wifi to niepotrzebna inwestycja, ale zaleca się 5 ghz ze względu na przepustowość). Nvidię shield podłączasz do amplitunera (są problemy z auto odświeżaniem wyświetlacza jeżeli amplituner ma gniazdko hdmi 2.0 a tv/projektor 1.4, dlatego unikaj tego i mozliwe ze masz jedno gniazdko HDMI stare wtedy). Nvidia Shield ma appke DS video od synology, netflix tez dziala, ipla rowniez,spotify tez innych na razie brak (Amazon Prime, HBO GO,TVN Player, TVP VOD). Przyznam, ze appka DS wideo od synology +archos player dają radę w 100% i działa to tak samo dobrze jak kodi/spmc ale duuużo prostsze w obsłudze!
Plex potrzebuje ogromnej mocy obliczeniowej wiec wydasz sporo kasy na dysk QNAP, żeby obsługiwał transkodowanie każdego pliku w każdej rozdzielczości, kodi jest fajne aczkolwiek trzeba sporo czasu spędzić konfigurując je i bawiąc się w ustawieniach pod siebie, spmc to wersja kodi przystowana specjalnie pod nvidia shield, zazwyczaj jest wersje do tylu w stosunku do kodi ale bez bugow Kodi.
 

atryda

New member
Super, dzięki wielkie za info, teraz juz wiem co dalej robić.

Pójdę w stronę NVIDIA Shield i spróbuje puścić wszystko po wifi. Odległości mam nieduże więc powinno wystarczyć. Jeśli będzie problem z zasięgiem to wtedy poksze się o PLC podłaczone do Shield.

Na czym polega problemy z auto odświeżaniem wyświetlacza?
Amplituner mam dość stary Marantz SR6006 wiec mam HDMI 1.4...;/
 

pawelele

Member
Jak masz niepelna droge hdmi, typu 2.0 hdmi amplituner i 1.4 hdmi projektor/telewizor, przy tych samych hdmi nie powinno być problemów. Również nie każda appka to obsługuje, mx player i VLC tego nie wspierają na razie, SPMC/kodi oraz wspomniany archos player tak, netflix i ds video synology nie ale zaskakująco ja nie widziałem szarpania wideo, poza tym z ds video synology możesz włączyć automatyczne przełączanie do oglądania w innej appce, i wtedy ds video służy jedynie jako piękna baza filmow z okładkami, opisami, i innymi metadata a jak dusisz play to włącza się archos player/SPMC/kodi, co sobie wybierzesz. Trochę problemów czasem występuje, ale zazwyczaj polega to na tym, że trzeba zrestartować amplituner albo nvidi, na pewno nie ma lepszego odtwarzacza sieciowego niż ta nvidia, ma potencjał do odtwarzania wszystkiego, kwestia błędów i dodania funkcji do poszczególnych aplikacji.
 
Do góry