Wybór telewizora - przygotowanie do zakupów

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Część I - przygotowanie do zakupów.

Jak robić zakupy, żeby nie oszaleć.

tv2.jpg


Od kiedy na rynku pojawiają się co rusz nowe technologie wyświetlania obrazu, a na półkach sklepowych pokazują się co chwila nowe marki i produkty, wybór najbardziej odpowiedniego dla nas telewizora staje się coraz trudniejszy. Plazma, LCD, tylna projekcja, rzutnik to tylko niektóre z występujących technologii, a ponieważ różne modele, nawet tego samego producenta, odstają od siebie parametrami należy dobrze się rozejrzeć zanim dokonamy zakupu. Oto kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę.

1. Nie kupujemy na gorąco! Pośpiech to w wielu przypadkach jeden z najgorszych doradców, także w naszym nie jest tym właściwym.

Decydując się na zakup telewizora pod wpływem impulsu jesteśmy skazani na opinię sprzedawcy. Generalnie mamy kilka typów sprzedawców. Wśród nich możemy rozróżnić tych co chcą zarobić jak najwięcej, tych co chcą zarobić sprzedając dużo i tych co się nie znają. Oczywiście możnaby wymienić więcej cech, ale w tym przypadku nie o to nam chodzi. Chodzi głównie o to, aby nie trafić do sklepu będąc napalonym na kupno TV. Dlaczego? Ponieważ w takich warunkach, nawet słaby sprzedawca potrafi sprzedać towar jaki chce i praktycznie za ile chce. Dlatego 2-3 dni na wybór dobrego sprzętu to z reguły za mało.

2. Określenie budżetu - Ten punkt pojawi się 2 razy. Podany jako pierwszy potrafi w bardzo szybko skrócić drogę przez kolejne punkty i zawęzić grono produktów. Jeżeli budżet nie jest jednym z priorytetów przechodzimy do następnego punktu.

tv.jpg

3. Określamy swoje preferencje - Tutaj kolejność określania się może być różna, ważne aby mniej więcej (im więcej tym lepiej) określić:

a) Jakim sygnałem dysponuję i jaką ten sygnał ma jakość. np.

- kablówka
- platformy cyfrowe
- DVD/Divix
- HDTV

Ponieważ w większości przypadków trudno samemu określić jakość sygnału w swoim domu nie mając porównania, dobrze jest znać nazwy sieci kablowych, modele odtwarzaczy czy tunerów satelitarnych. Dzięki temu lokalny handlowiec powinien mniej więcej wiedzieć jaka jest jakość oferowanego sygnału.

b) Jakimi złączami dysponuję np.

- antena
- EURO
- Component
- DVD
- HDMI
- DVI

Dobry sprzedawca wiedząc jakimi złączami dysponuje klient oraz jaki ma sprzęt powinien zasugerować najlepsze połączenia np. Powinien Pan podłączyć DVD po Componencie a nie po Compozycie, uzyska Pan w ten sposób dużo lepszą jakość.


c) Odległość od ekranu / wielkość ekranu

Zacznijmy od końca. w skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji w których:
- w przypadku zbyt słabego sygnału na dużej przekątnej będzie obraz słabej jakości
- w przypadku dobrego sygnału na małej przekątnej nie dostrzeżemy szczegółów, między słabym a dobrym sygnałem.

Dla każdego jest to inna wielkość, a dodatkowo różnie postrzegana jest jakość sygnałów. Istnieje kilka szkół dobierania wielkości obrazu do odległości. Ogólne wytyczne organizacji zajmujących się obrazem takich jak SPMTE czy THX, mówią o optymalnym kącie widzenia, dzięki temu łatwiej dobrać jest przekątną. Tutaj wacha się on od 26 do 36 stopni.

301106optymalny.jpg

Oto moje typy:​

26"-32" - 1,5 - 2m
32"-40" - 2 - 3m
40"-50" - 3 - 3,5m
50" < - 3,5 - ...​

Ze wskazaniem na krótszą odległość/większy ekran. Nie zapominajmy o subiektywnych doznaniach jeżeli chcemy oglądać 50" z 2m to kupmy 50 cali, kierujemy się własnymi odczuciami a wypowiedzi innych traktujemy jako wskazówki.

W przypadku gdy nie wiemy dokładnie na jaką wielkość ekranu się zdecydować powinniśmy wiedzieć z jakiej odległości oglądamy telewizję. Pozwoli to dobrym sprzedawcom zaproponować odpowiednie dobranie wielkości, a także technologii.


d) Nasłonecznienie pomieszczenia / pora dnia, w której korzystamy z telewizora.

Wbrew pozorom jest to dość znaczący czynnik, który wpływa na komfort oglądania. Nie ma na rynku doskonałej technologii i dlatego taka nietypowa wskazówka powinna osobie polecającej produkt dać pewną informację. Przykładowo zakładamy, iż nasz salon jest bardzo nasłoneczniony i nie mamy zainstalowanych żaluzji, oraz wybieramy z pewnej puli produktów. Kolejność zaproponowanych technologii powinna być następująca:

1. LCD - najmniej odbija boczne światło
2. TV tylnoprojekcyjny - zachowuje się trochę lepiej od plazmy
3. Plazma - szyba powoduje dość znaczne odbicia światła bocznego
4. Rzutnik - nawet mała ilość światła skutecznie ogranicza jakość obrazu.

tv3.jpg

4. Weryfikacja budżetu - jeżeli na początku nie określiliśmy kwoty za jaką chcemy kupić telewizor, na tym etapie powinniśmy mieć zaproponowane modele i ceny. Te które nam nie pasują odrzucamy.

5. Cena/Sklep - Jak znamy już swój budżet to sprawdzamy dostępne opcje poprzez "wycieczki" do sklepów, informacje od sprzedawców, wyszukiwarki cenowe w internecie, gazety, fora itp.

6. Określenie poziomu WAF (Wife Acceptance Factor). W niektórych przypadkach będzie to HAF czyli Huaband Acceptance Factor. Jeśli jesteś singlem nie uświadczysz tego :)


Pamiętajmy aby nie opierać się na jednym źródle wiedzy. Najważniejsze są nasze wymagania a nie trendy rynkowe.


P.S. Część 1 -wsza będzie w miarę materiałów i sugestii uzupełniana.
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Bardzo dobry artykulik. Jak tylko będzie przyklejony na początku forum to może skróci listę powtarzających się pytań.
Dla żonatych dodałbym punkt 6.

6. Określenie poziomu WAF (Wife acceptance Factor).
Czynnik ten (jak wiedzą niektórzy) ma niebagatelne znaczenie przy doborze kolumn ale również (ostatnio) telewizora. :D
 

ThYX

New member
Fatman_1 napisał:
Bardzo dobry artykulik. Jak tylko będzie przyklejony na początku forum to może skróci listę powtarzających się pytań.
Dla żonatych dodałbym punkt 6.
6. Określenie poziomu WAF (Wife acceptance Factor).
Czynnik ten (jak wiedzą niektórzy) ma niebagatelne znaczenie przy doborze kolumn ale również (ostatnio) telewizora. :D

Oouuu yeah .. tylko że "Określenie poziomu WAF" powinno być wyżej :)
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
Fatman_1 napisał:
Bardzo dobry artykulik. Jak tylko będzie przyklejony na początku forum to może skróci listę powtarzających się pytań.
Dla żonatych dodałbym punkt 6.
6. Określenie poziomu WAF (Wife acceptance Factor).
Czynnik ten (jak wiedzą niektórzy) ma niebagatelne znaczenie przy doborze kolumn ale również (ostatnio) telewizora. :D


Jako żonkoś z 13 letnim stażem niestety muszę koledze przyznać RACJE.
W przypadku niektorych planowanych zakupów czynnik WAF jest trudniejszy do przebrnięcia niż np słaby sygnał z kablówki lub gołębie ( po czesku dachowe obsrańce) ,ktore od 4 dni upodobały sobie mój nowy talerz od n-ki
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Punkt 6. to arcy ważny punkt.
Dziś WaF - odrzuciła telewizor nie z powodu jakości odbioru - ale z powodu koloru obudowy. To że tego typu nie ma i nie będzie - bez znaczenia, to że jakość potwierdzona przez WaF - super - na nic. HaF / czyli mąż musiał się obyć smakiem/
No i inne pytanie - muszę zapytać bank /żonę / , albo księgową .
Świetny artykuł.
pozdrawiam
 

JaCkyLL

New member
:D

ech ten punkt 6 i okreslenie krytycznego poziomu WAF :)
przezywalem to, przezywam i pewnie jeszcze dłuuuugoooo tak bedzie ...
i to nie tylko w kwestiii wyboru TV

czasem parametr WAF potrafi podniesc cene dosć znacząco ( pv60 < pv600 !!! ) ale Panowie ... jesli chcemy wogole oglądac nasze nowe tv i miec je z kim oglądać nalezy kryterium WAF stawiac zdecydowanie wyżej, mysle ze w okolicy parametrów z nasłonecznieniem pomieszczenia :D

pozdro .... j
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
A ja zagrałem tak ze moja wife sama mnie wrecz namawia do kupna ;) A jak to zrobiłem ? Jestem dosc cierpliwy i jak poruszyłem temat tv pare miesiecy temu to jej reakcja była .... hm no szału nie było ale od tej pory temat tv poruszam przy kazdej okazji . I teraz dosżło do tego, że moja zona wrecz nie moze sie doczekac kiedy kupie sobie tv bo wreszce sie zamkne i nie bedzie musiała mnie słuchac. Jak to ktos kiedys powiedział : mądrośc przychodzi z wiekiem .;)
 

maszek

New member
Bez reklam
kiki napisał:
witam
Punkt 6. to arcy ważny punkt.
Dziś WaF - odrzuciła telewizor nie z powodu jakości odbioru - ale z powodu koloru obudowy. To że tego typu nie ma i nie będzie - bez znaczenia, to że jakość potwierdzona przez WaF - super - na nic. HaF / czyli mąż musiał się obyć smakiem/
No i inne pytanie - muszę zapytać bank /żonę / , albo księgową .
Świetny artykuł.
pozdrawiam

Moja Wife nie patrzy na obudowy. Popracowałem nad nią w kwestii wymiany telewizora.;) Na poczatku siadała na ławeczce a ja... łaziłem i ogladałem. Po jakims czasie sama zaczęła chodzić i ogladać. Kobiety muszą poczuć się ważne, nawet przy tak przyziemnych sprawach jak zakup TV. Tak wiec pewnego dnia chodzę, przyglądam się i szukam coś, dobrego i taniego (jak wszyscy) a tu moja zamiast przy Panasach zatrzymała się przy JVC, gapi się na LT40S70 i jeszcze mówi, że ten ma ładniejszy obraz od LT37M60, który stał obok. Kompletnie mnie zatkało:shock: , ale co ciekawe - miała rację, zwłaszcza jeśli chodzi o odtwarzanie barw. Chciałem kupić plazmę ale może przed świętami skuszę się na ten TV.:)
 

M@rtinez

New member
maszek napisał:
Moja Wife nie patrzy na obudowy. Popracowałem nad nią w kwestii wymiany telewizora.;)
. Kompletnie mnie zatkało:shock: , ale co ciekawe - miała rację, zwłaszcza jeśli chodzi o odtwarzanie barw. Chciałem kupić plazmę ale może przed świętami skuszę się na ten TV.:)

... widze większośc z nas "maniaków technologi" ma ten sam problem WaF
jak osobiście trafił jak "ślepa kóra ziarno"... moja kobietka podziela (częściowo) technologiczne zapędu mua :)

tak więc na zasadzie drążenia skały kropla za kroplą naprowadzałem obiek "żona" na odpowiedni model (u mnie) plazmy.... zaangażowałem dziecko kosztowało mnie to Lilo i Sticha , oraz dla WaF zmywarkę ... ale sie udało ....
Ależ my mamy ciężkie życie :)
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
He, He... Martinez... - podoba mi się Twój pościk. Ale nie sądzisz, że to już trąci trochę prostytucją małżeńską (UWAGA! - bez obrazy. Jest taki termin naukowy).

Panowie,
Bordzo się cieszę, że poruszony przeze mnie "punkt 6" wzbudził aż taki odzew. Moja historia wygląda tak: współczynnik WAF malał i malał aż sięgnął "0". Wtedy wymieniłem "W" bo już nie mogłem zdzierżyć tego "0" poziomu WAF. Teraz mam nowy (wyższy model :D , jeszcze nie "W") i współczynnik WAF (a w zasadzie GAF - Girlfriend Acceptance Factor) jest w okolicach 100%. :D :D :D :D
Moja "G" sama zwróciła mi uwagę, że może kupiłbym jakieś dobre kolumny bo stare trzeszczą i słuchać się nie da. Teraz się rozpływa :D .

Nie ma to jak autentyczna radość kochanej osoby z czegoś co właśnie sam kupiłeś aby czerpać z tego przyjemność.
 

M@rtinez

New member
Fatman_1 napisał:
He, He... Martinez... - podoba mi się Twój pościk. Ale nie sądzisz, że to już trąci trochę prostytucją małżeńską (UWAGA! - bez obrazy. Jest taki termin naukowy).
.

... nie ma sprawy ;) .... przy każdych "nowych" zakupach zawsze gwarantuje ...że teraz to juz na pewno wszysko ... dlatego teraz wprowadziłem termin "moralnej amortyzacji" np. Plazma 6 lat (uff czy ja to wytrzymam)....

a tak serio to moim skromnym zdanie markowy i wysokiej jakości sprzęt w naszym kraju jest za drogiu ... uchodzi to za dobro luksusowe ... a przecież nie każdy marzy o posiadaniu kombajna DVD, CD, DVIX + AV w jednym pudle ?!? ... i często wybór sprzętu do w dużej mierze wybór ceny niestety
 

Matis

New member
Mam pytanie, a jeżeli chciałbym X-boxa360 ? Rozumiem że to HD i jakiś telewizor do 32" by się przydał np, taki Samsung jaki jest w empikach ip podlaczony do niego jest X z tego co widzziałem to obraz jest b.d wie ktos o który mi chodzi ?
 

czaki

New member
"Nie ma to jak autentyczna radość kochanej osoby z czegoś co właśnie sam kupiłeś aby czerpać z tego przyjemność."

TAK. moja 10 miesięczna córeczka cieszy się , że tata jej kupił xboxa360 >i pomaga jej grać >
 

deoc

New member
Z tym WAF to troche przesadzacie ;) Ja ostatnio bylem na zakupach, aby ta lepsza (aka ladniejsza) polowa mogla sobie wybrac suszarke pod choinke.... nie dosc ze wybrala taka za 49zl (a byly po 300 i bylem na to przygotowany) to w odpowiedzi na moje pytanie "a co ja dostane pod choinke" uslyszalem "kup sobie sam" podszedlem i wzialem Nikona D70s ;) A teraz nawet jej sie podoba pstrykanie fotek (w HDTV ;) ) i widzi roznice miedzy starym aparatem a tym...
 

fr3ak

New member
u mnie to wygląda trochę inaczej... mam PAF(Parents Acceptance Factor)... rodzice chcą kupić TV LCD a ja ich muszę naprowadzić na odpowiedni model :p
 

tomtom

New member
to nie prawda

Dlaczego panowie mają takie zdanie o kobietach. Jestem żoną od 8lat sama "wybudowałam" dom,urządziłam a teraz stoję przed dylematem jaki telewizor kupić.Sprawa jest otyle poważna,zemusi to być coś ok.50" już byłam nawet zdecydowana gdy pojawił się nowy dla mnie termin tv hybrydowy. No i bądź tu kobietą:confused:
 

tuptus55

New member
tomtom napisał:
Dlaczego panowie mają takie zdanie o kobietach. Jestem żoną od 8lat sama "wybudowałam" dom,urządziłam a teraz stoję przed dylematem jaki telewizor kupić.Sprawa jest otyle poważna,zemusi to być coś ok.50" już byłam nawet zdecydowana gdy pojawił się nowy dla mnie termin tv hybrydowy. No i bądź tu kobietą:confused:
Nie obrażaj się proszę. Większość kobiet nie zna się/nie lubi technicznych rzeczy (kochamy je (kobiety) za wszystkie inne przymioty). Jesteś wyjątkiem. Kobietą inżynierem i menadżerem w jednym. Czy to dobrze czy źle? To zależy czy Twój facet cię uzupełnia w życiu w innych sprawach. Jeśli tak, to "dwie połówki pomarańczy" spotkały się w kosmosie.
Niestety lub może stety. Większość kobiet nie zna się na sprawach technicznych i daje możliwość wykazania się facetom. I to jest wspaniałe.
Każdy jest do czegoś potrzebny.
Czemu nicka masz męskiego?
 

tomtom

New member
tuptus55 napisał:
Nie obrażaj się proszę. Większość kobiet nie zna się/nie lubi technicznych rzeczy (kochamy je (kobiety) za wszystkie inne przymioty). Jesteś wyjątkiem. Kobietą inżynierem i menadżerem w jednym. Czy to dobrze czy źle? To zależy czy Twój facet cię uzupełnia w życiu w innych sprawach. Jeśli tak, to "dwie połówki pomarańczy" spotkały się w kosmosie.
Niestety lub może stety. Większość kobiet nie zna się na sprawach technicznych i daje możliwość wykazania się facetom. I to jest wspaniałe.
Każdy jest do czegoś potrzebny.
Czemu nicka masz męskiego?


Daleko mi do tego żeby się obrażać.Traktuję to z uśmiechem:wink: .Dlaczego mam męskiego nicka?-to proste z doświadczenia wiem,ze z kobietami faceci nie rozmawiają poważnie, stosując model(przychodzi blondynka do sklepu). A drugi powód jest taki,że nawet mój osobisty mąż mówi do mnie "Bob budowniczy"
 

baranskia

New member
drobna uwaga ;) ad pkt. 4.: odrzucamy, ALE TYMCZASOWO, bo sytuacja jest dynamiczna...

:krol:
Tak jak w tytule.

Uzasadniać mi się nie chce, ale SPRAWDZIŁEM TO NA WŁASNEJ SKÓRZE - bo naprawdę można, a nawet trzeba w tej materii:
MIERZYĆ OCZKO WYŻEJ (BTW: takie to mickiewiczowskoromantyczne, prawie "mierz siły na zamiary!" z "Ody do Młodości" tegoż wieszcza) - w moim przypadku znalazł się niespodziewany Sponsor, który dopomógł w zakupie modelu nieco wyższego niż planowałem. I tak być może w Twoim przypadku!
Słowem: 4a) - zaplanuj sobie model o stopien wyższy - na wypadek niespodziewanego sponsoringu! np. sklep właśnie w dniu Twojego zakupu obniża ceny!!! Taki traf - na Twoją korzyść tez zdarzyć się może...

Tego Wszystkim Wam (i sobie) życzę!
:D
 
Do góry