Ekran domowej roboty

hary1

New member
Wita,czy ktoś z Was wykonał sobie sam ekran do projetora?
Czytałem,że dobrze sie sprawdza ekran wykonany na płycie MDF lub wiórowej zagruntowanej lakierem bezbarwnym,zmatowinym papierem ściernym a nastepnie pomalowanym farbą dulux (super) matt.Chciałbym sie dowiedzieć,czy mieliście jakiekolwiek doświadczenia z takim lub podobnie wykonanym ekranem i jak to wyglada w praktyce.Podobno przy bardzo małym wydatku finansowym efekt jest bardzo dobry,prosze o opinie
 

Gucio50

New member
Bez reklam
hary1 napisał:
Wita,czy ktoś z Was wykonał sobie sam ekran do projetora?
Czytałem,że dobrze sie sprawdza ekran wykonany na płycie MDF lub wiórowej zagruntowanej lakierem bezbarwnym,zmatowinym papierem ściernym a nastepnie pomalowanym farbą dulux (super) matt.Chciałbym sie dowiedzieć,czy mieliście jakiekolwiek doświadczenia z takim lub podobnie wykonanym ekranem i jak to wyglada w praktyce.Podobno przy bardzo małym wydatku finansowym efekt jest bardzo dobry,prosze o opinie

Uzywam ekranu od kilku lat. Najpierw ściana potem różne samoróbki
Teraz mam ekran "perełkowy" za 1000zł (bywaja lepsze i drozsze) jestem z niego zadowolony

Oczywiscie to kwestia gustu i oczu. Przestrzegam tez przed ekranami zwijanymi, na początku są OK ale po roku exploatacji lubia sie wyginac na krawedziach.


Tak czy inaczej to rozwiazanie takie sobie (projektor i ekran ):(
przesiadam się na 50" LCD bo to jest dopiero TO, widziałem u sasiada Samsunga LCD i obraz projekcyjny w porównaniui z nim jest do d..y.

Oczywiście kwestia gustu, ale LCD gwałtownie tanieja i 40" za 5 miesiecy będzie kosztować (3500), mniej niz projektor+dobry ekran
 

hary1

New member
Kurcze tu mnie zastrzeliłeś.Dotychczas myslałem(wnioskując z wypowiedzi na innym forum),że jakość obrazu np z panas pt900 jest o wiele lepsza od jakiejkolwiek plazmy czy LCD.Jak to w końcuc jest,w co lepiej zainwestować do dvd i w przyszłości hd?W miare możliwości prosze o opinie uzytkowników wielu sprzetów
 

scott

New member
hary1 napisał:
Dotychczas myslałem, że jakość obrazu np z panas pt900 jest o wiele lepsza od jakiejkolwiek plazmy czy LCD.

Myśl o projektorze. To nie jest tylko kwestia czerni czy kontrastu, na który po 10 minutach nie można już patrzeć. To jest kwestia wielkości i wrażenia z ogladania fabuły. Tego nie da ci żadna 40-sto calówka. To są telewizorki tymczasowe. Przyszłość to duży ekran. Duży.
Zaciemnisz pokój i obraz będzie ok.
 

scott

New member
hary1 napisał:

Jeszcze jedno.
Pytales o ekran we wlasnym wykonaniu. Jesli mialbys dostep do tego zakupu to zrobilbys calkiem przyzwoity ekran nawet wprost na scianie. Co do projektora. Ewidentna zaleta to brak pasków i zmniejszenia rzeczywistego obrazu (przekatnej) przy filmach panoramicznych np. 1:2,40 gdzie wiekszosc ekranu lezy odlogiem...
 

hary1

New member
właśnie na podstawie tego wątku zapytałem tutaj na forum o ekran własnej roboty,chciałem sie od Was dowiedzieć czy na prawde jakość obrazu z tak wykonanego ekranu jest ok.jescze jedno mnie nurtuje.Projektor to najprawdopodobnije bedzie panas pt-900.Obraz wyświetlany z odległości 3m projektora od ekranu wieć malutko,ale takie warunki lokalowe.Ekran o podstawie ok 140 cm.Czy z tak małej odległości ekran powinien być lekko szary czy szary bo biały chyba odpada?Może sie myle,doradzcie,hej
 

hary1

New member
Czy nikt nie potrafi udzielic mi odpowiedzi.Kto wie jaki ekran biały ,jasno szary,szary z tak małe odległości projektora od ekranu(z 3 metrów).Odezwijcie sie.
 

krzyku

New member
Mam ekran zrobiony na płycie PDF. Zanim wybrałem kolor zrobiłem próbnik. Płytę kartonowo-gipsową zagruntowałem, podzieliłem na cztery pasy które pomalowałem, dulux super mat plus barwniki, na kolory : biały, szary jaśniejszy, ciemniejszy, szary z dodatkiem żółtego. Po testach obrazu stwierdziłem że najbardziej mi, rodzinie również, odpowiada kolor biały.
Radzę zrobić podobną próbę gdyż i nasze predyspozycje są różne, różne pomieszczenia i ich oświetlenie, różne projektory ich światło, kontrast.
 

hary1

New member
W sumie to bedzie najlepsze rozwiazanie.Mam jeszcze pytanie do Krzyka:jaki ma projektor(ile ansi lumenów lampa) i odległość projektora od ekranu?
 

apollo32

New member
Ja tam uzywam projektora panasa 700 i zwyklej białej sciany do wyswietlenia obrazu. Efekt jest zadawalajacy ,tym bardziej ze przekatna obrazu ma ze 3 metry..:) Niewyobrazm sobie grac, ogladac filmy itp na czyms mniejszym, jakims smiesznym 50 cal telewizorku, nawet gdyby miało 100 razy lepszy kontrast i czerń. Ta wielkosc to jest to, szczegolnie na gosciach robi wrazenie,zaden nigdy nie powiedzial ze obraz jest do d... bo czern jest nie ta,raczej wszyscy oniemiają z wrazenia. Powiem nawet ze gry np z xboxa360 maja jakby iny wymiar niz te puszczane na LCDku. Niby to samo a jednak nie do konca..:)
 

krzyku

New member
Hary1
Obecnie mam nowy model Panasonica PT-AX100E. Jak robiłem ekran używałem jeszcze Epsona TW-20. Może dzisiaj, do nowego projektora wybrałbym inny kolor ekranu, nie wiem.
 

Robssson

New member
hary1 napisał:
Czy nikt nie potrafi udzielic mi odpowiedzi.Kto wie jaki ekran biały ,jasno szary,szary z tak małe odległości projektora od ekranu(z 3 metrów).Odezwijcie sie.

na ekranie szarym będziesz miał lepszą czerń. Ja osobiście mam "mat grey". testowałem biały ale w dzień lepiej sprawdza się właśnie szary.
 

hary1

New member
Dzieki wszystkim za odpowiedz.Co do ogladania to ja bede ogladał tylko w nocy w całkowitej ciemności.Moje obawy to czy biały nie bedzie za bardzo odbijał światła i czy nie bedzie w jakiś sposób zbytnio go rozpraszał.Przypomne ,ze projektor od ekranu tylko na 3 metrach
 

Feelgoodinc

New member
Witam.
Po obejrzeniu tego filmiku youtube.com/watch?v=bHFis3j6O0w wpadlem na pmysl zeby sobie samemu zrobic ekran.
Wpadlem takze na taka fokte picasaweb.google.pl/proevo82/EkranWERSALMW210PIBenqW500ZdjeciaDziennne#5193947569845173938
Wynika z niej ze wierzchnia warstwa to 100% poliester a kolejne warsty to guma.
Czy w zaleznosci od rodzaju matt white, light gray roznica jest tylko w kolorze poliesteru czy moze roznic jest wiecej (np faktura)?
Myle ze z zakupem Poliestru nie bedzie wiekszego problemu.
Hmm jesli szary to jaki odcien ?

Pozdrawiam.
 
Do góry