Wybór kabla RCA-RCA do subwoofera

Drunk

New member
Bez reklam
Witam, ze względu na rozstawienie kolumn: 1,4m od siebie, 30cm od siany tylnej i 10 cm od ścian bocznych i idącą za tym niekorzystną akustyką, kolumny mimo zatkanych refleksów z przodu i tyłu dudnią przy niskim zejściu. Dlatego postanowiłem dokupić do zestawu suba BXW-10.

Teraz pytanie do znawców: który kabel wybrać z trzech poniżej wymienionych (jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny)?

- Wireworld Luna 6 Mono Sub Cable
- Ultralink Challenger 2.0 C2SW
- QED Performance Subwoofer
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
to dosc dobre kable, ale po co kupowac suba, skoro dudnią kolumny? Ewidentna wina akustyki, ale jesli jej nie uporzadkujez to sub dopiero bedzie dudnil. Wychodzi na to, ze przyczyna moze byc bliskie ustawienie wzgledem scian. Sprobuj, na probe, cos tam upchac w rogu, jakies walce, gabki, cos co pochlonie/rozproszy niską falę stojącą. Wysoce prawdopodobne, ze ta z suba tez sie tam zatrzyma i wzmocni. Sprobuj skrecic kolumny, jeszcze bardziej je wysunąć, Sprobuj zatkac tylko z tyłu. Kombinuj.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dokładnie. Ja też mam odleglość między kolumnami ok. 150 cm, od tylnej ściany ok. 30cm i lekko skręcone w stronę słuchacza. Do bocznych komód to mam z jednej strony 11cm a z drugiej 6cm. Nic mi nie dudni i nie buczy. Może dobrałeś za duże kolumny do metrażu? lub po prostu kiepskie akustycznie miejsce? U mnie też nie jest z akustyką rewelacja, ale przynajmniej kolumny grają ok. Suba też zmieniłem na obudowę zamkniętą, więc teraz to gra z większą kontrolą i dokładnością. Musisz kombinować z ustawieniem.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Problem właśnie w tym, że już wyczerpałem praktycznie wszystkie opcje manewrowania kolumnami. Wiem, że wytłumienie ścian załatwiłoby sprawę jednak siła wyższa chociaż i tak bardzo tolerancyjna wobec moich zachcianek, to tego pomysłu raczej nie przyjęłaby z entuzjazmem.

Postawiłem na suba, bo myślę że mogę go ustawić w akustycznie bardziej korzystnym miejscu w przeciwieństwie do kolumn, a brak kierunkowości najniższych częstotliwości pozwala postawić go praktycznie na środku pokoju. Może najlepiej zobrazuje wam moją koncepcję:


upload foto

Przewiduje w pierwszej kolejności umieścić suba przy zewnętrznym rogu z prawej i myślę, że będzie miał tam wystarczająco "powietrza", a po odcięciu kolumn na 80hz problem z dudnieniem będzie rozwiązany. W ostateczności mogę ustawić suba na środku jeszcze.

Pozostaje jeszcze teraz kwestia kabla do suba, a może powinienem wybrać jakiś inny mniej renomowanej marki ale np potrójnie ekranowany?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie widziałem kabli audio potrójnie ekranowanych przeważnie jest plecionka miedziana +folia aluminiowa(albo sama folia) ,ale przecież ekran i tak nie zapewnia 100% pokrycia ,bowiem wtyki nie są ekranowane .Problem w tym, że nawet jeżeli kabel by był 5 X ekranowany to nie ma to nic wspólnego z dudnieniem
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Bassreflexy zatykałeś fabrycznymi gąbkami?
Tak, tymi co był w zestawie. Najpierw zatkałem tyły i było ciut lepiej, a poźniej z przodu i też odrobinę się poprawiło. Rezonans powstaje tylko przy naprawde niskim zejściu, gdzie już powinien przejąć to pasmo subwoofer dlatego myślę, że może załatwi to sprawę. Średni i wysoki bas brzmi bez zarzutu.

Nie widziałem kabli audio potrójnie ekranowanych przeważnie jest plecionka miedziana +folia aluminiowa(albo sama folia) ,ale przecież ekran i tak nie zapewnia 100% pokrycia ,bowiem wtyki nie są ekranowane .Problem w tym, że nawet jeżeli kabel by był 5 X ekranowany to nie ma to nic wspólnego z dudnieniem
Jestem początkujęcym w tej materii, to tak na dobrą sprawę mój pierwszy sprzęt. Jednak z ekranowaniem kabla chodzi mi bardziej o to żeby sygnał był zabezpieczony przed ewnetualnymi zakłuceniami generowanymi przez resztę systemu. Dlatego zwracam sie tutaj do znawców, żeby doradzili mi kabel adekwatny do posiadanej klasy sprzętu i planowanego wooferka.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
JA trochę z innej beczki;
- Slyszysz cokolwiek z BX1? Zakladam,ze siedzisz na fotelach podczs filmu, i obawiam sie, ze sluchac w wiekszosci BXFX..? MAz strasznie daleko do tych tylnych. 7.1 tu chyba na wyrost. Jesli juz koniecznie chcessz miec 7.1 to wypadaloby przenisc bx1 i na podstawkach postawic za fotelami.
- Oprocz wcisnietych kolumn masz dodatkowo dosc niekorzystne proprcje, czyli prawie cztery kwadraty. Dudni, bo się wzbudzają i stoją w rogach. Owszem, niska fala jest najmniej kierunkowa i rowniez z tego powodu wypelni caly pokoj i rowniez stanie w rogach. Obawiam sie, ze sub tu niewiele pomoze, ale obym się mylił. Sprobuj umowic sie ze sprzedawca i wypozycz suba na weekend. Zbadasz zjawisko i zobaczysz.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o kino to wszystko mam wyregulowane na cacy i odległości głośników nie stanowią tu problemu, czyli inaczej mówiąc dźwięk dochodzący do moich uszu z bocznych głosników ma takie samo natężenie jak z tylnych. Jednak tak z innej beczki przyznam że 7.1 to nie to czego na początku oczekiwałem i lepiej olac tyły i podłączyć kolumny w bi-ampingu.

Jeśli problemem jest tutaj odległość kolum od ścian, to myślę że sub powinien się sprawdzić z tego względu, że można go usytuować byle gdzie, nawet na środku pomieszczenia zdala od sican, no a kolumny zostaną odcięte i nie będą już generowały tak niskich częstotliwości.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Słuchaj, może to taka glupota, ale czy masz kolumny postawione na kolcach lub płycie granitowej. Jeżeli problem jest z najnizszym basem, to może taki zabieg by trochę poprawił sytuację? A u Ciebie to jest dudnienie, czy przy niskim basie wprowadzanie w rezonans mebli, szkła itp?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Drunk

New member
Bez reklam
Kolumny mam postawione na kolcach. Problem polega właśnie na dudnieniu. Utworów gdzie występuje sub bass praktycznie nie da się słuchać, w filmach sporadycznie też zadudni. Wygląda mi to na nakładanie się fali emitowanej z falą odbitą ponieważ natężenie dźwięku mino 40dB na ampli potrafi głowę urwać. Po za tym to wszystko brzmi dobrze.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A na ampli w ustawieniach bas nie masz podbity? Jesli wszystko jest ok.?, to pewnie wina samej akustyki. Tak sobie myslę, że może kupno suba nie byłoby złą myślą? Tylko dobrego, i może w konstrukcji zamkniętej. Jeżeli kolega ma problem tylko z niskim basem, a spowodowane jest to akustyką lub niefortunnym ustawieniem frontów, to gdyby był sub a kolumny odcięte na 80Hz to problemu by nie było. A wiadomo że suba możemy ustawić tam gdzie gra najlepiej, natomiast z kolumnami juz tego nie zrobimy.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Drunk

New member
Bez reklam
Basu w ustawieniach nie podbijałem ani innych częstotliwości, a muzyki słucham na ustawieniu Audyssay Flat gdzie wszystko ładnie jest zrównoważone. Najwięcej basu jest po ustawieniu Audyssay na bypas R/L i tego ustawienia używam w tv, żeby skompensować brak subwoofara i też jest w sam raz. Co do dudnienia to tłumacze sobie jego przyczynę dokładnie tak jak opisałeś.

W sumie to już postanowiłem że zakupie: MA BXW-10 + Ultralink Platinum SUBMKII-4M Interkonekt RCA-RCA do subwoofera - 4m (najwyżej kabel będzie już na całe życie hehe). Jednak zakup będę musiał trochę odroczyć, ponieważ pożegnałem się z N-ką i przechodzę od maja do polsatu, a co za tym idzie chcę sprawić sobie własny tuner, a od operatora wezmę tylko moduł zamiast badziewnego dekodera.

Przy okazji skoro już jesteśmy przy temacie subawoofera mam jeszcze jedno pytanie odnośnie stereo. Czy jak podłączę suba w ten sposób: ampli -> gniazdo LFE sub, to w stereo będzie grał automatycznie czy trzeba jeszcze coś kombinować? (wole zadać głupie pytanie niż się później głowić).
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kwestia ustawień w ampli. Można dać że bas bedzie kierowany do frontów + sub.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Z tym kablem to omało nie spadłem z krzesła ;) Tak jak pisza koledzy, zjedź z ceną 10x w dół. Daj znac po zakupie suba czy nadal masz problemy z akustyka. Jesli tak to czekają Cie inne wydatki.
 
Do góry