Jakie kable HDMI działają z ARC - Kanałem zwrotnym audio ?

wydziub

New member
Witam,
Od pewnego czasu testuje metodą zakupu i zwrotu niedziałającego, kable HDMI.
Moim celem jest połączenie TV (LG LW5500) oraz amplitunera (Yamaha Rx-v473).
Połączenie to ma zapewnić transfer dźwięku w obie strony.
Normalnie dźwięk leci np. z dekodera TV do amplitunera i do telewizora, a w drugą stronę (kanał zwrotny ARC) z telewizora do amplitunera np. gdy oglądamy YouTube na TV.

W sieci jest mnóstwo testów kabli ale nie znalazłem żadnego, który by testował działanie tej funkcji.
Zachęcony tym myśląc, że powinna działać na wszystkich kablach, kupiłem najtańsze kable na allegro a tu "zong" - nie działa :(

Moje zabawa z kablami wykazała co następuje:
1) Kabel 3 metry z allegro (10zł) : wk782b Kabel HDMI-HDMI 3m 1.4a 3D ETHERNET FERRYT, w oplocie z kolorowymi złączami i pozłacaną wtyczką itp.: - Nie działa !

2) Kabel 1,8metra, który dostałem razem z dekoderem Vectry, prosty, czarny, bez ferrytów oplotów pozłacanych wtyczek. - Działa ! :)

3) Kabel 4World 04071 3metry (25zł) , prosty czarny jak ten z kablówki, bez ferrytów, tylko pozłacany.
- Działa !!! :)

4) Kabel Expert (?) (biały woreczek chyba z napisem Expert, 27zł ), identyczny z wyglądu jak ten 4World - Nie działa :(

Wszystkie kable przesyłały bez problemu dźwięk i obraz (2D oraz 3D) do telewizora. Problem istniał z dźwiękiem w drugą stronę.
Działanie właściwe tej funkcji objawia się tym, że po właczeniu telewizora, na amplitunerze w lewym górnym rogu pojawia się "TV", w telewizorze znika dźwięk i pojawia się na amplitunerze. Gdy kręcę głośnością w TV to na kółku zamiast wartości głośności jest napis "kino domowe" i tak naprawdę zmienia się głośność w amplitunerze.

A korzystam z tego kanału zwrotnego właściwie zawsze, gdyż przy standardowym połączeniu:
Dekoder Kab. => Amplituner => TV,
- nie można słuchać muzyki z dysku sieciowego i jednocześnie oglądać TV z dekodera.
Przy połączeniu:
Dekoder Kab. => TV => Amplituner,
- można (a ARC zapewnia dźwięk do obrazu z dekodera jak w TV puszczą coś wreszcie coś interesującego :) )

Jeżeli ktoś ma u siebie jakiś w miarę tani kabel HDMI (najlepiej w okolicach 3 metrów ) i działa mu ta funkcja, byłbym wdzięczny za informacje dot. producenta i modelu kabla.

Wydaje mi się, że ta informacja mogła by być też przydatna dla innych :)

- Przemek
 

wydziub

New member
Dodam do listy jeszcze jeden kabel pożyczony z pracy:
5) 4world 7 metrów: identyczny jak nr 3 tylko dłuższy. ARC - nie działa

Ponieważ kable nr 3) i 5) różnią się na oko tylko długością zaczynam podejrzewać iż działanie lub nie ARC'a, nie ma związku z jakimiś dodatkowymi żyłami, których niektóre kable nie mają (wszystkie wtyczki są 19-pinowe), lecz jakimiś innymi parametrami kabla. Może jednak jakość ma znaczenie ?
Na razie planuje zakup Vivanco :HDMI 3m 1.4 3D ARC 4K
(Przewód HDMI 3m 1.4 3D ARC 4K Vivanco Sklepy W-WA (2848353537) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.) za 47 zł.
Jeżeli ktoś ma taki i ARC na nim nie działa, będę wdzięczny za szybkie info :)
 

JackS.

New member
Bez reklam
Z ciekawością śledzę Twe posty... jestem ciekaw jak dużo kabli jeszcze kupisz zanim zdasz sobie sprawę, że to nie w nich tkwi problem.
 

kazanek

Member
Z ciekawością śledzę Twe posty... jestem ciekaw jak dużo kabli jeszcze kupisz zanim zdasz sobie sprawę, że to nie w nich tkwi problem.

Kocham takie wpisy . Może po prostu merytorycznie odpisać i pomóc koledze oraz innym zainteresowanym ?! Ot taki świąteczny prezent , który powinien być codziennością na forum .

Od siebie dodam , że jako świeży posiadacz tego ampli też miewam pewne problemy z konfiguracją połączenia CEC z TV Toshiby i dźwiękiem w trybie pass through . Nie wiem na ile to może być wina kabli ale warto sprawdzić każdy element toru . U mnie często występuje błąd wyświetlanego obrazu w postaci zamiany koloru czarnego na różowy(?) . Pomaga odłączenie zestawu z prądu albo wyłączenie połączenia CEC .
Pozdro
 

wydziub

New member
Z ciekawością śledzę Twe posty... jestem ciekaw jak dużo kabli jeszcze kupisz zanim zdasz sobie sprawę, że to nie w nich tkwi problem.

To w czym Twoim zdaniem tkwi ?
Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, sytuacja wygląda tak:
- Ampli i TV włączone i skonfigurowane,
- Wkładam kabel nr 3 - działa,
- Zamieniam na kabel nr 4 - nie działa,
- Zamieniam na kabel nr 3 - działa,
- Zamieniam na kabel nr 4 - nie działa,
...
I tak mogę dowolną ilość razy :)
Kable z wyglądu i z ceny bardzo podobne (inny jest tylko kształt wtyczek).
- "działa" oznacza, że dźwięk pojawia się na aplitunerze,
- "nie działa" - brak dźwięku z amplitunera, dźwięk "zostaje" w TV :(
 

wydziub

New member
U mnie często występuje błąd wyświetlanego obrazu w postaci zamiany koloru czarnego na różowy(?) . Pomaga odłączenie zestawu z prądu albo wyłączenie połączenia CEC .
Pozdro

Gdzieś na necie widziałem zdjęcie z takiego efektu, wynikającego z kiepskiego kabla. Tylko że wskakiwał kolor niebieski a nie różowy :)
Może warto spróbować na innym kablu, najlepiej jak najkrótszym, by ocenić czy w nim tkwi przyczyna ?
 

wydziub

New member
Do listy dorzucam jeszcze jeden kabel zakupiony na allegro, który właśnie dotarł:
6) Vivanco HDMI 3m 1.4 3D ARC 4K (54 zł z wysyłką) - ten z postu nr 2 - działa :) !!!

Dodam, jeszcze że podczas dłuższego użytkowania okazało się, że na kablu 4world 3m, (nr 3) ARC działa, ale czasem (może raz na 10 razy i to też w zależności od tego jak kabel jest powyginany), amplituner się nie przełączy w ARC. Pomaga wtedy wyłączenie kabla lub amplitunera. Na tym Vivanco próbowałem już kilkanaście razy i jak na razie działa pewnie.

Ameryki nie odkryje, ale wydaje mi się, że im dłuższy kabel tym musi być lepiej wykonany, żeby ARC poprawnie działał. I tak:
-na najtańszych kablach z allegro (10zł/3m) nie działa w ogóle.
-na tanich kablach (ok 25 zł/3m) przy: 1.8m-działa, 3m - na dwoje babka wróżyła, 7m - nie działa.
-na "drogim" kablu (ok 50 zł/3m) przy 3m działa pewnie.

Na wszystkich tych kablach standardowe audio i wideo działa bez problemu. Wydaje się, że ARC wymaga czegoś więcej. Wszystkie kable miały niby 19 pinowe złącza więc w teorii ARC powinien działać na wszystkich.
Moim zdaniem nie ma co się sugerować ferrycikami i oplotem, w praktyce np. kabel działający pewnie nie ma ferrycików, a oplot na pewno nie ma wpływu na ARC. :)
 

Beskit

New member
Odświeżę temat dla potomości. Zapewne zdarza się, że ludzie mają podobny problem, który objawia się tym, ze przy podłączonym amplitunerze do TV za pomocą HDMI (out) dźwięk pojawia się jedynie przy sygnale z tunera (przez HDMI in we wzmacniaczu). Przy aplikacjach smart tv - dźwięku brak.

Kolega, który tutaj opisywał problem zapewne go rozwiązał zdając sobie sprawę, że problem nie jest w kablu (każdy hdmi 1.4 nawet najtańszy, jest dwudrożny i spełnia wymogi).
Prawidłowa konfiguracja nad którą walczyłem jest taka:

1/ HDMI w TV musi być oznaczone (ARC). Jeśli nie ma oznaczeń, a wiemy, że TV obsługuje tę funkcjonalność - trzeba sprawdzić wszystkie gniazda.
2/ we wzmacniaczu szukamy opcji HDMI i włączamy pass through i ARC
3/ I TO NAJWAŻNIEJSZE (i chyba tego kolega nie zrobił) w opcjach TV szukamy opcji anynet+ lub CEC zależnie od producenta i ją uruchamiamy. Przy odpowiednim gnieździe - telewizor sam wyszuka amplituner i włączy obsługę dwukierunkowego dźwięku.

Mam nadzieję, że komuś się przyda.
 

Bambosz2

New member
Witam
To ja się podłączę do wątku z kolejnym pytaniem.
Właśnie uruchomiłem sterowanie po HDMI pomiędzy telewizorem Samsung (seria JU6400) a amplitunerem Yamaha (seria 1010).
Sterowanie działa, pilot od telewizora zaczął mi sterować m.in. poziomem głośności amplitunera, telewizor się wyciszył, ale... nie działa ARC, tak jakby amplituner nic nie dostawał zwrotnie dzwięku z telewizora. Jest cisza :-(
Czy to kabel? Czy coś jeszcze nie skonfigurowałem?

Z góry dzięki za pomoc,
Pozdrawiam
Tomek
 

Bambosz2

New member
Już chyba wiem co robiłem nie tak - tylko gniazdo HDMI3 ma ARC - wystarczyło tylko poczytać dokładnie opisy gniazd z tyłu telewizora :-(

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 

cyklonos

New member
Już chyba wiem co robiłem nie tak - tylko gniazdo HDMI3 ma ARC - wystarczyło tylko poczytać dokładnie opisy gniazd z tyłu telewizora :-(

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
mam zamiar kupić ampli Onkyo TX-NR535, i tak właśnie wpadłem na forum o co chodzi i czytam co piszecie na temat kabli , połączeń i dobrze wiedzieć z tym napisem na tv ARC.. NIBY błahostka a może zdenerwować ;/

u mnie Onkyo TX-NR535 będzie połączony z SONY Blu-ray SONY BDP-S4100, a ampli do Telewizor LED Sony KDL-32W656A.

w nie dalekiej przyszłości dojdzie do tego jakiś zestaw kolumn z subem i powinno śmigać..
 

marcinek79

New member
Słuchajcie - u mnie jest tak: PS4 i tuner podłączone pod HDMI 2 i HDMI 3.

No i HDMI OUT do TV. Proste.

Teraz kupiłem TV ze zwrotnym HDMI, pozbywam się zatem tunera zewnętrznego i chcę uzyskać dźwięk z TV w ampli...

I wiadomo - w TV podpinam pod HDMI ARC a w Yamaha? Jedyne oznaczone gniazdo ARC to jest HDMI OUT. I to zadziała?

Jak to podłączyć? Ma ktoś podłączone TV (z kartą CI z kablówki) z ampli Yamaha ?

Wiem- infantylne może pytanie, ale muszę przygotować okablowanie w ścianie...
 

marcinek79

New member
A czy to normalne, ze korzystając z ARC w trybie oglądania TV nie ma możliwości wyświetlenia OPCJI z pilota do ampli? Przycisk SETUP przełącza tv na hdmi2 (czyli ten z ARC) i tam dopiero mozliwe są zmiany ustawień czy opcji Yamahy. Nie działa też powrót do oglądania TV za pomocą skonfigurowanego przycisku SCENE. Dopiero pilot od TV pomaga... To normalne?? Wcześniej mialem tuner i obsługa ampli odbywala sie na ekranie TV normalnie, można to jakoś skonfigurowac?

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalk
 

BOBYAMAHA

New member
ARC nie działa

W tym samym temacie.
LG 47LW5500 - TV LED 3D + YAMAHA RX-V500D.
W ustawieniach aktywowane ARC.
Ostatni kabel HANA 3m za 76 PLN i w dalszym ciągu nie działa ARC. najgorsze, że próbowałem już wielu wariantów i niestety pomysły mi się skończyły. Jeżeli ktoś ma jakąś sugestię to z góry dziękuję.
 

Rafal7

Banned
A ja wam powiem że te 1.4 do Arc to jakaś sciema, mam kable Hdmi które mają z 8 lat i Arc na nich działa.
 
Do góry