Recenzja Activy Media Center 570

tuptus55

New member
FSC (Fujitsu-Siemens Company) AMC570.

IMG_6155.JPG


IMG_6162.JPG

Sprzęt dotarł do mnie zapakowany w duże pudło o wymiarach 55x55x23 cm. W środku znajdowało się mniejsze pudełko z instrukcjami w 5 językach (niemieckim, angielskim, finskim, szwedzkim, hiszpańskim), kablami (zasilającym, svideo, chinch-chinch, scart-scart, 3xchinch-3xchinch), czysta płyta DVD-RW oraz odtwarzacz.
Podłączyłem to do Amoi LC37AF1E kablami VGA, DVI i komponentem, a dźwięk światłowodem do amplitunera. Odpaliłem odtwarzacz i pojawił się ekran powitalny na wszystkich rodzajach wejść.

IMG_6173.JPG


IMG_6174.JPG


IMG_6175.JPG


IMG_6171.JPG


IMG_6170.JPG


Pierwsze odpalenie trwa około 4 minut. Następnie kreator prowadzi nas przez poszczególne panele konfiguracyjne jak język format dźwięku format ekranu czy rozdzielczość. Tak to nie pomyłka ani fotomontaż. Panowie i Panie ten odtwarzacz ma tryb 1080p60 o czym nie ma mowy w instrukcji.

Odtwarzacz ma wstępnie zaprogramowane kanały z Astry. Jeśli stacja nadaje to jest możliwość odbierania sygnału EPG (Electronic Program Guide) . Dla osób, które chcą mieć na wszystkich kanałach przewodnik po programach czy dokładniejszy opis programów jest połączenie z systemem tvtv KLIK niestety dla nas mało przydatnym bo nie ma tam polskich programów. Warto zauważyć, że czas przełączania z kanału na kanał wynosi około sekundy co jest całkiem przyzwoitym wynikiem.


Czas na odtwarzanie płyt. Ale co to, odtwarzacz się nie otwiera? Hmm. Długo nie zwlekając zabrałem się do rozkręcenia obudowy (może zapomnieli włożyć odtwarzacz do środka :) )

IMG_6149.JPG


IMG_6152.JPG


IMG_6151.JPG


IMG_6160.JPG


Po dostaniu się do wnętrz maszyny zauważamy, że jest to praktycznie normalny komputer, no może prawie, bo zamiast jednej są 2 karty grafiki. Resztę uzupełniają: procesor - chłodzony radiatorem z ciepłowodami dwie karty satelitarne Skystar2, twardy dysk 250GB oraz wieloformatowa nagrywarka DVD.

Po szybkim przeglądzie zlokalizowałem i wyeliminowałem problem. Okazało się, że nagrywarka nie działała bo wypadł kabelek zasilający. Miejmy nadzieję iż odłączone zasilenie nie było wynikiem upadku bo nie wiem z jakiej wysokości musiał by spaść Activy aby ten kabelek wypadł. Zakładam, że zapomnieli go podłączyć w fabryce. :oops:

IMG_6190.JPG


Na początek Matrix w rozdzielczości 720p w mpeg2. Płyta bez żadnych komplikacji zostaje wykryta przez system, szybki ruch ręką i przycisk ok wciśnięty. Obraz jest doskonałej jakości nie ma żadnych smug czy zacięć. No może poza momentami jak dajemy skok do następnej sceny to odtwarzacz chwilę "myśli", a u dołu pokazuje się pasek czasu filmu i zaznaczenie gdzie jesteśmy. Dźwięk bez zająknięcia jest wykrywany i dekodowany przez amplituner jako AC3.

IMG_6199.JPG


Na drugi ogień idzie Fighter Pilot w formacie 1080p w kompresji WMV HD. Płytę chowa się w komputerze i... pomimo poprawnego wykrycia filmu doświadczamy pewnych problemów. Obraz zwężony, a dźwięk tylko na tylne kanały. Wszelkie zmiany rozdzielczości czy formatu nic nie dają. Po sprawdzeniu wszystkich możliwości trzeba się poddać i zabrać za wertowanie instrukcji ;).

"System posiada zabezpieczenie HDCP. Sygnał w wysokiej rozdzielczości nie jest wyprowadzany na złącze komponent. :shock:"

Przełączam na DVI jednak i w tym wypadku pojawia się nie lada problem w postaci braku obrazu. Być może restart systemu poprawnie wykryje DVI. Okazuje się, iż obraz znika po załadowaniu systemu a instrukcja nie porusza takiego problemu. Jedyne co pozostało to odpiąć wszystkie kable za wyjątkiem DVI i ponownie zrestartować AMC. Restartuję. Obraz nie znika. Podejmuję drugą próbę odtworzenia filmu. Obraz już jest idealny ale dźwięk nadal jest tylko z tylnych głośników. Nie chcąc tracić czasu, postanowiłem zająć się tym później a teraz sprawdzić inne formaty.

Niestety kolejny film "I Robot" 1080i bez kompresji w formacie ts. i kolejne problemy. Okazuje się iż AMC nie widzi danego formatu i mimo kilku prób nie udało się odtworzyć pliku. Jako, że za oknem prawie świta, resztę testów postanowiłem dokończyć jutro.


Po wczorajszych przygodach z filmami, czas sprawdzić jak AMC radzi sobie z obsługą kanałów cyfrowych z satelity. Jako, że nasz "tuner" na pewno wg instrukcji bez problemów powinien obsłużyć moduł Irdeto oraz MatrixCam Reborn włożyłem kartę Cyfry+ do drugiego wejścia. Szybka aktualizacja oprogramowania i bez najmniejszych przeszkód możemy oglądać wszystkie programy pakietu. Niestety z Polsatem tak gładko nie poszło, a właściwie w ogóle nie poszło ponieważ Polsat nie ruszył. Chyba musiałbym wgrać do karty boxkey lecz nie wiadomo czy taka operacja poskutkowałaby poprawnym odbiorem platformy.


Nadszedł czas na sprawdzenie pozostałych formatów takich jak Divxoraz możliwość obsługi napisów. I znów rozczarowanie. AMC NIE obsługuje napisów w txt ani srt. Napisy można wybrać tylko w trybie DVD. Xvid i Divix odtwarza, ale już H.264 nie (odtwarza jakieś 10 sekund po czym się zamraża, dźwięk leci dalej.) Przy odtwarzaniu próbek wymagających DRM po chwili zastanowienia (pobieranie uprawnień) wyświetlił obraz ale tylko na wyjściu DVI :)

Podsumowanie:
Bardzo dobry sprzęt typu wszystko w jednym (DVD, 2xSAT, PVR, MP3, timeshift, Divix, Xvid, jpg, tiff) czyta z tacki, czyta z USB zarówno flash jak i HDD, czytnik kart pamięci (kilkanaście rodzai), czyta z komputera udostępniającego zasoby, prognoza pogody)

Wady: Cena (prawie 1000EUR), brak DVB-S2, brak obsługi H264 (to znaczy kodeki są ale za wolny procesor lub brak sprzętowego dekodera), brak polskiego menu, a co za tym idzie problemy na kanałach Cyfry+ z dwiema ścieżkami dźwiękowymi, brak możliwości równoczesnego oglądania i nagrywania różnych kanałów kodowanych.


P.S. Od kilku dni trochę się męczę, gdyż wykryłem jedną przykrą przypadłość. Na TVN7 i TVN24 nie ma dźwięku i nie da się go wydobyć na razie w żaden sposób. Najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem możliwości wybrania polskiego języka w menu język. Jest też druga uwaga na Canal+ i Canal+ Film za każdym razem wybiera się angielska ścieżka dźwiękowa. Jak się przełączy całe AMC na niemiecki to działa wtedy na canal+ język polski, a na TVN-ach nadal nie ma. Wysłałem zapytanie do dystrybutora czy jest wersja z językiem polskim. Czekam na odpowiedź.
 

tuptus55

New member
bourbon napisał:
Takie lamerskie pytanie...Co to za urządzenie właściwie jest ?:D
Tuner SAT, DVD i net player. Wszystko HD ale SAT nie jest DVB-S2. Mimo wszystko jest to ciekawe urządzenie.
Fatman_1@ Tak to prawda sprzęt był testowany w lutym tego roku co nie umniejsza wartości testu.
 

dnc

Moderator
VIP
bourbon napisał:
Takie lamerskie pytanie...Co to za urządzenie właściwie jest ?:D

No to przecież system PC typu Media Center!!! Ale OS to nie jest od M$? Czyli Fujitsu daje coś od siebie. Szkoda, że nie ma karty TV DVB-T. Nie ma tez obsługi MPEG4 H.264, co w zasadzie uniemożliwia odbiór jakiegokolwiek kanału DVB z tego systemu. Wydaje mi się, że Fujitsu powinna dopracować jeszcze ten model.
 
Do góry