TV LCD a Urząd Skarbowy

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Czy skoro tv lcd ma wejscie vga a wiec takie wejscie jak monitor komputerowy i do tego pełni funkcję monitora (a tylko przy okazji funkcję tv ;)) , to czy mozna kupic taki tv lcd na firme i odliczyc sobie od podatku jako monitor?
 

jarwisz

New member
Bez reklam
można - jeżeli wykażesz że jest taka konieczność a nie wygoda /wygoda-można odpisać tylko vat/
konieczność-zapotrzebowanie - można - jak masz działalność w branży dvd-video /np.do prezentacji/ i tu ci się nie przyczepią.
Jestem właśnie po takiej rozmowie w skarbówce.

pozd
 

Deimos

Banned
Tomek Koko napisał:
No to d..a blada bo w branży video nie pracuje a vat-u nie place.EEhh a juz sie cieszyłem ze mam genialny plan ;)
He,he, na filmie "Plan Lot" też gościu z ochrony miał genialny plan, ale źle to się dla niego skończyło...:eek:
 

Paweldubiel

New member
a czy ktos kto prowadzi własną działanośc(biuro) może odliczyc sobie vat od tv lcd? bo na sprzęt komputerowy tak,ale skoro ten tv ma wejscie vga i moze służyc jako monito....? wie ktoś?
 

sponn

New member
Paweldubiel napisał:
a czy ktos kto prowadzi własną działanośc(biuro) może odliczyc sobie vat od tv lcd? bo na sprzęt komputerowy tak,ale skoro ten tv ma wejscie vga i moze służyc jako monito....? wie ktoś?

Przeciez jak kupujesz cos na fakture (na przedsiebiorstwo) to mozesz odliczyc sobie VAT w zasadzie od wszystkiego (poza samochodami bo tutaj tylko 50% ;) ).
 

plmatrix

New member
jarwisz napisał:
można - jeżeli wykażesz że jest taka konieczność a nie wygoda /wygoda-można odpisać tylko vat/

oj chyba nie do konca - skoro byłoby tak jak piszesz to wszyscy "przedsiebiorcy" jezdziliby maluchami a nie np. wypasionymi merolami ;) - przeciez skarbowka nie moze ci zabronic miec alufelg, czy skorzanej tapicerki, a silnika beznyna 5,5 l ;), o spoilerach i innych "bajerach" nie wspomne - oczywiscie w miare rozsądku
jesli uwazasz ze potrzebny do pracy jest ci monitor (tv) lcd o wielkosci 32" to twoja juz sprawa czy kupisz taki za 2000 pln czy za 7000 pln - przeciez ten droższy ma lepszy obraz i nie meczy wzroku ;)

poza tym prezentacje na tv moze robic kazdy kto uzywa do dzialanosci aparatu foto lub kamery - przeciez zapisany material trzeba gdzies ogladnąc

ale oczywiscie nic pewnego - to bedzie moje tłumaczenie po zakupie ;)
pzdr
 

jarwisz

New member
Bez reklam
@plmatrix - samochody i wszystko co z nimi związane to zupełnie inna sprawa.
Auto w firmie musi być i basta - tu skarbówka przyczepi się do Ciebie jak bedziesz jeżdził Lexusem a np.wykazywał straty....itp

mówimy o środkach trwałych i związanych z nimi odliczeniami ....
jeżeli twoja działalnośc choćby w najmniejszym stopniu wiązała się z koniecznością posiadania takiego LCD to możesz kupić i odliczyć.
I teraz - całość odliczyć możesz jak działalność w bezpośredni sposób wiąże się z KONIECZNOŚCIA zakupu takiego LCD - tu dostałem od pani przykład działalność rtv-agd.
Inaczej mówiąc - odliczasz wszystko tylko wtedy gdy kupujesz sprzet niezbędny do pracy

Natomiast kupić i odliczyć Vat możesz zawsze.
Coś tam jeszcze mi tlumaczyła że kontrolerzy mają widełki w zakresie których się poruszają przy określaniu tzw.KONIECZNYCH wydatków.
ps
zapomniałem w pierwszym poście napisać - jest wyjątek od zasady
możesz kupić i odliczyć wielki LCD w całości jeżeli masz uszczerbek na zdrowiu tzn krótkowidz.Ale wtedy potrzeba zaświadczenia lekarskiego podpiętego do odliczonej faktury

pozd
 

tadolboss

Member
cześć, - czy Vat moge odliczyć także wtedy gdy LCD niekoniecznie jest mi potrzebny do prowadzenie działalności, czy jednak należy sobie "na wszelki wypadek" przygotować jakieś logiczne wytłumaczenie dla Urzedu Skarbowego związane z zakupem LCD i odliczeniu Vat-u ???
Dzięki wszystkim za założenie tematu bo może kupię LCD tańszy o Vat !!!!!
Pozdro for all !!!
tadolboss
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Kurcze to nie fair komputer mogłem kupic na firme bo na nim pracuje , wystawiam faktury , robie sprawozdania itp a minotora nie mogę ? CO z tego ze ma 32''? jakby mial 15 i nie miał funkcji tv to bym mógł?
 

jarwisz

New member
Bez reklam
zaraz zaraz trochę się zagalopowałeś
@tadolboss - możesz odliczyć jeżeli jesteś "vat-owcem' - na ryczałcie nie można

@Tomek Koko - a kto Ci powiedział że życie jest fair - wracając do odpowiedzi - komputer możesz odliczyć ale tylko RAZ- do 15" Ci się nie przyczepią /chyba/ ze względu na te "widełki".

Ja proponuję Ci tak - pamiętaj że co urząd to urząd - idz do swojego i sam się zapytaj - podobno interpretacja przepisów jest strasznie różna w zależności od rejonu - ja się dowiedziałem że chyba w Szczecinie gość odpisał i miał kontrolę po miesiącu ale się wybronił - natomiast na południu strasznie ścigają takie odliczenia.U mnie w Białymstoku niby można odliczyć ale do kwoty 6kpln.

Ja nie mam tego problemu JA MOGE - działalność rtv-arg - usługi DVD :D :D :D
pozd
 

plmatrix

New member
jarwisz napisał:
U mnie w Białymstoku niby można odliczyć ale do kwoty 6kpln.
pozd

a ta kwota to z czego wynika ? - jakiegos widzimisie urzednika ?
bo z tego co wiem to pułapem do pełnego odliczenia w kosztach jest 3500 netto, a wszystko co powyżej (i to juz bez limitów) jest srodniem trwałym podlegającym amortyzacji

i tak wszystko zależy od tego jak podatnik wytłumaczy zastosowanie zakupionego produktu (musi on byc potrzebny do prowadzenia działalnosci - to jest na 100% pewne) i jak to zinterpretuje "wielki" urzednik skarbowy

pzdr
 

RPW

New member
Panowie spokojnie, uporządkujmy trochę. Jeśli chodzi o zakup np. LCD czy Plazmy "na firmę" to musimy umieć wykazać, że koszt w tym przypadku np. TV LCD stanowi ścisły związek z przychodem przez nas osiąganym. Innymi słowy jeśli przyjdzie kontrola i będziemy umieli wyjaśnić, że ten nasz wymarzony LCD stanowi dla nas źródło przychodów i tu przykład z życia, lekarz wziął plazmę 50", przyszła kontrola i zapytała jaki to ma związek z jego gabinetem lekarskim, a on włączył i pokazał Panom kontrolerom, że na tym ekranie pokazuje zdjęcia komputerowe z prześwietleń swoim pacjentom. Jest związek wydatku (kosztu) z przychodem (zarabianiem)? Jest. Jeśli chodzi o odliczenie VAT to można oczywiście odliczyć wtedy kiedy zaliczymy przedmiot, artykuł itd. do kosztu i jesteśmy płatnikami VAT, wszystko powyżej 3500 zł netto można odliczyć jednorazowo jeśli chodzi o koszt, wszystko powyżej tej kwoty musi być amortyzowane zgodnie z tabelami amortyzacji. Ktoś mówił o samochodach, samochód można uznać za koszt w związku z wykonywaną działalnością , patrz na przykład powyżej i VAT od niego odliczamy w wysokości do 60% nie więcej niż 6000 zł. Tu jeszcze możemy sie bawić w rozbicie na podział własnościowy leasing itd. ale w to nie będę się w głębiał chyba, żeby ktoś chciał się znudzić. Pozdrawiam.
 

warppl

New member
Napewno możesz wziąć projektor i wrzucić w koszty. Łatwo jest to wyjaśnić US - do prezentacji dla klientów. A zresztą nie lepiej jest mieć obraz 100 czy 150" zamiast 40 ?? :wink:
 

hawk70

New member
Ludzie nie panikujcie. Takich przykładów można mnożyć. Jeśli Klienci czasami czekają w kolejce to mają prawo w poczekalni oglądać film. A może robicie prezentacje multimedialne i pokazy u Klienta? A może prezentujecie u siebie w domu coś Klientom? A może uczestniczycie w targach i się gdzieś wystawiacie? Powodów mogą być setki. Jest to jak najzupełniej uzasadniony koszt uzyskania przychodu i nie mają nic do gadania.
 
Do góry