projektor, kable i odległości

peptor

New member
Witam na forum!
Kilka pytań laika:
- projektory full HD, oprócz jednego, pioneera którego wypatrzyłem w newsach, to jeszcze chyba nic nie ma? Chodzą jakieś słuchy?
- kable: właśnie będę robił sobie salon i kable chcę umieścić w podłodze, coby się nie plątały. Jak umieszczę cały osprzęt z przodu, gdzieś koło ekranu, a projektor HD z tyłu, to będzie jakieś 7 metrów - nie za dużo na kable HDMI (nie wspominając już o kosztach!)? Pewnie lepiej wszystko umieścić koło siebie i pilotem operować do tyłu.
- czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia, które mogłyby być użyteczne przy wykonywaniu tego typu prac. Chciałbym o wszystkim pomyśłeć zawczasu, żeby potem mimo kabli w podłodze nie plątały się ich stosy na podłodze.

POzdrowionka
Peptor
 

Mareq

New member
Ja tez przerabialem remont i przymiarki pod projektor w zeszlym roku ale jedyne co zrobilem, tak na przyszlosc, to gniazdko przy suficie :) , kable HDMI odpuscilem bo cenowo to byl koszmar.
Ale teraz tez sie ponownie tematem zainteresowalem i powiem Ci ze Panasonic wypuszcza nastepce AE-900 i jest to AX 100U - idealny do salonu, mozniejsza lampa, czujnik oswietlenia a rozdzialka to 'male' HDTV x720 ale to wystarcza ponoc calkowicie a i cenowo bardziej przystepne od full HD. Wydaje mi sie ze ten projektor to juz ijest w miare dealny do salonu do ogladania na codzien , nie tylko filmow ale normalnych programow TV.
Przy kablu HDMI 10m (~ 800 pln - taki lepszy..) to mozesz spokojnie wyciagnac 87" z odleglosci 2,5m od ekranu! Zalozenie, ze kabel puszczasz po rogach scian. Kiedy idziesz 'na wprost' w scianie to i 7m wystarczy (rozrysuj sobie) Do tego dobry uchwyt pod sufit Vogelsa i masz full wypas :) . Mnie jedynie zastanawia fakt, ze jest jedno zlacze HDMI w projektorze i albo po nim pusci sie DVD albo tuner np: ITI - N . Chyba ze instalacje dedykujesz pod filmy , ale jak juz sie tyle inwestuje to i TV fajnie ogladnac na duzym ekranie :)
 

Deimos

Banned
Home Theatre

Następcą 900 jest :panasonic – PT-AE1000U Full HD 3LCD, a nie jakiś 100u. To po pierwsze, po drugie nie oszczędzaj na kablu!
Ja używam do projektora Panasonic PT-AE 500 kabla Monster HDMI-DVI długości 10 metrów (1300pln), możesz też do innego sprzętu wykorzystać gniazdo component lub scart, które ma praktycznie każdy nowszy Panasonic.
Projektor radze umieścić pod sufitem i nie przepłacać za jakiś uchwyt, ale pomyśleć o własnej konstrukcji, wychodzi o 50% taniej.(Mnie wyszło coś ok. 100pln)
Ja kabel do projektora zarówno sieciowy jak i HDMI schowałem pod warstwą styropianu w listwie w suficie.
Kable do głośników tylnych i bocznych surround też schowałem w ścianie i w podłodze, pomyśl o tym zawczasu i zwróć uwage na fakt, iż niektóre kable są kierunkowe, potem będzie za późno...
Aby pomieszczenie miało dobrą akustykę ściany i sufit pokryte są dwu-centymetrowym styropianem, na to gładź i na to tapeta natryskowa.
Pamiętaj też o wygłuszeniu podłogi (na całość wykładzina dywanowa) i także o drzwiach, ja użyłem na nie wykładziny podłogowej z bardzo dobrym rezultaem. W pokoju kinowym nic nie ma prawa dzwonić. Na okna dałem rolety tzw szybowe i dodatkowo na całe okna drugie rolety - całkowicie zaciemniające pomieszczenie i mające bardzo pozytywny wpływ na właściwą akustyke pomieszczenia..
Mam nadzieje, że moje skromne doświadczenia na coś Ci się przydadzą.
Nadmienie, tylko, że dźwięk w tak przygotowanym pomiesczeniu nie ma zniekształceń, a bas chodzi rewelacyjnie. Pozdrawiam:)
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Mareq napisał:
Deimos
To moze poczytaj tutaj nt. nastepcy AE900
http://ww.projectorcentral.com/panasonic_ax100.htm
Na tej stronie co podałeś to jest zwyczajny błąd, bo model 100 to był jeden z pierwszych projektorów Panasa, tu masz prawidłową strone:
http://cnet.com.au/projectors/lcd/0,239035421,339271251,00.htm
Pozdrówka:D
No ale trzeba zmykać, bo nasze siatkarki już grają...
A najprowdopodobniej to wersja na USA ma taki dziwny symbol AX 100U, czyli nas to nie dotyczy...
 
Ostatnia edycja:

Mareq

New member
Bynajmniej nie ma bledu. Myslisz o AE100 (i to ten byl tym pierwszym do ktorego sie odnosisz) a ja mowie o AX100U - mala ronica w literach robi czasami duza roznice ...
Polecam ten artykol jednak raz jeszcze.
pozdr
 

peptor

New member
Deimos napisał:
(...)Ja używam do projektora Panasonic PT-AE 500 kabla Monster HDMI-DVI długości 10 metrów (1300pln), możesz też do innego sprzętu wykorzystać gniazdo component lub scart, które ma praktycznie każdy nowszy Panasonic.
(...) iż niektóre kable są kierunkowe, potem będzie za późno...

I jak te 10m kabla, nie ma odbić, zniekształceń ??? U mnie w pobliżu tego kabla będzie pewnie szedł jakiś prąd (HDMI idzie wzdłuż, a elektryka musi się dostać na drugą stronę pokoju)! A kabelki komponentowe to i tak puszczę, ale też boję się zniekształceń.
O głośnikach już pomyślałem, jeszcze tylko żebym nie zapomniał o kabelkach kierunkowych :eek:
Dzięki za porady
peptor
 

scott

New member
Zoom

Planujac zakup projektora AX100 (albo poprzedniego modelu AE900) raczej nie ma sensu myslec o podwieszaniu go u sufitu. Te projektory maja tak duzy zakres regulacji obiektywu, ze spokojnie mozna je postawic na pólce z tylu pokoju niedaleko sprzetu - efekt: sprzet w zasiegu reki i krótkie kable.
To samo dotyczy modelu full HD czyli AE1000. Wszystkie te modele maja obiektywy z zoomem x2 i optycznym przesunieciem osi obiektywu (korekcja geometrii), czyli duza swobode przy instalowaniu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry