Jaki ekran do przedniej projekcji ?

apatch

New member
Witam !
Potrzebuję pomocy przy wyborze odpowiedniego ekranu mocowanego sufitowo. Do tej pory oglądałem na ścianie umieszczonej naprzeciwko okna (1,7m x 0,9 m) , ze wzgledu na małą wygodę (łożko stoi pod ścianą projekcyjną a pokój ma 3,4m x 3,4m ) jedynym rozsądnym wyjściem w moim przypadku jest zakup ekranu i zawieszenie go w miejscu okna tuż za karniszem.

Temat drąże już od kilku miesięcy ale im więcej czytam tym mniej wiem ;-)
żeby oszczędzić zbędnych dyskusji:

Pomijam tanie ekrany za 300pln z allego
ekrany
i avsforum też za dużo mi nie pomogło

Liczę na pomoc użytkowników którzy mieli do czynienia z konkretnymi modelami ekranów a nie tylko o nich czytali.

Interesują mnie konkretnia dwa modele, ale jestem otwarty na inne propozycje :
manualny Cirrus Prestige 24/14 240 x 135 cm Glass Beaded - 1100 pln netto ekran manual
lub elektryczny Cumulus II 24/14 240 x 135 cm Glass Beaded - 1435 pln netto

ekran elktryczny

Zdecydowałem się na ekran Glass Beaded ponieważ ma duży wsp. gain = 2,5 co podobno przekłada się na możliwość oglądania w mniej zaciemnionym pomieszczeniu, kąt oglądania jest mniejszy ale to przeżyję

Ekran byłby większy od powierzchni ściennej ponieważ:
1. ma mieć trochę zapasu na przyszłość
2. musi po rozłożeniu znajdować się możliwie nisko (pokój ma wyskokość 2,5m) tak by przy oglądaniu nie było potrzeby podnoszenia wzroku.
3. wiem że według tego kalkulatora kalkulator
powinienem oglądać na dużo mniejszej powierzchchi ale akurat w tym przypadku teoria mówi coś innego niz praktyka, do tej pory wielkość ekrany o przekątnej 2m pasowała mi idealnie, a teraz odległość oglądania nieznacznie się zwiększy więc i ekran może być większy.

Wiem że mam duże wymagania ale temat mnie już powoli męczy , interesują mnie szczególnie takie zagadanienia:

1. Czy gain jest tak istotny i czy jest ważniejszy od jakości ekranu ?
2. Czy ekrany zwijane ręcznie faktycznie szybciej się odkształcają i niszczą ?
3. Przewaga ekranów ciemnych nad jasnymi.
4. Czy czarna ramka coś daje (po bokach mam ciemne zasłony, za to biały sufit).

Zakupu zamierzam dokonać w przeciągu tygodnia lub dwóch.
Proszę o pomoc i pozdrawiam
apatch
 

mirzaw

New member
apatch napisał:
Witam !
Zdecydowałem się na ekran Glass Beaded ponieważ ma duży wsp. gain = 2,5 co podobno przekłada się na możliwość oglądania w mniej zaciemnionym pomieszczeniu, kąt oglądania jest mniejszy ale to przeżyję

Ekran byłby większy od powierzchni ściennej ponieważ:
1. ma mieć trochę zapasu na przyszłość
2. musi po rozłożeniu znajdować się możliwie nisko (pokój ma wyskokość 2,5m) tak by przy oglądaniu nie było potrzeby podnoszenia wzroku.
3. wiem że według tego kalkulatora kalkulator
powinienem oglądać na dużo mniejszej powierzchchi ale akurat w tym przypadku teoria mówi coś innego niz praktyka, do tej pory wielkość ekrany o przekątnej 2m pasowała mi idealnie, a teraz odległość oglądania nieznacznie się zwiększy więc i ekran może być większy.
1. Czy gain jest tak istotny i czy jest ważniejszy od jakości ekranu ?
2. Czy ekrany zwijane ręcznie faktycznie szybciej się odkształcają i niszczą
3. Przewaga ekranów ciemnych nad jasnymi.
4. Czy czarna ramka coś daje (po bokach mam ciemne zasłony, za to biały sufit).
apatch

A wię c wedłóg mnie:
Gain jest niezwykle istotny - określa on jak wiele światła padającego na ekran jest od niego odbijana (tak mniej więcej po łopatologicznemu)
Tak więc jeśli masz mały pokój, ekranem zaciemnisz go całkowicie (chcesz go zawiesić na oknie) to wówczas jeśli masz w miare nowoczesny projektor z jasnością na poziomie 1000 lumenów to pokój otoczy Cię światłem i refleksami (chyba że masz czarne matowe ściany, sufit i podłogę na około).
Gain na poziomie 2,5 jest to bardzo jasny ekran - bardzo dużo światła odbijanego - co przydatne jest la ekranów konferencyjnych w normalnym dziennym świetle a nie w zacienionym (ciemnym) kinie domowym.

Ja osobiście mam ekran zawijany ręcznie. Jednak nie wydaje mi się by miało to wpływ na odkształcanie się - zależy oczywiście jak go zwijać (starannie, szybko, gwałtownie itp) Elektryczny powinien to robić prawidłowo co nie znaczy że lepiej.
Pytasz o remkę - nie mam pojęcia jaki masz projektor, ale jak piszesz chcesz kupić ekran trochę większy niż potrzebujesz. Jeśli będziesz miał ramkę poza polem wyświetlania (znacznie poza nim) to tak jak byś jej nie miał - i na pewno przeszkadzać Ci nie będzie. Jeśli nato miast będziesz mógł ustawiś wyświetlany obraz tak by jego boki kończyły się równo z ramkami a dół również, wówczas uzyskasz najlepszy efekt - nie będziesz widział jasnej poświaty (normalna rzecz w projektorach - propogacja światła rozproszonego).
Na koniec kwestia wielkości obrazu.
Ja mam przekątną około 3m. Jednak kiedy oglądam z odległości około 4 metrów - zbyt często (że tak się wyrażam) muszę kręcić głową. Poważnie to oko człowieka ma naturalny kąt widzenia, który z takiej odległości nie jest w stanie zapewnić komfortu oglądania. Jak wspomniałem u mnie te 3m przekątn ej najlepiej ogląda się z odległości 8 metrów (!)
 

scott

New member
Gain

duzy gain potrzebny jest przy malym natezeniu swiatla z projektora - slabsza lampa lub odpowiedni tryb wyswietlania. wiecej swiatla dostajesz.
ciemny (szary) ekran - mozesz ogladac przy pewnej ilosci rozproszonego swiatla i nie stracic czerni - ale musisz miec mocna lampe ktora rozswietli szarosc. zobacz tu.
szerokosc ekranu wg standardu THX: dla HD = odleglosc x 0.728, dla SD = odleglosc x 0.535. sa to wartosci maksymalne. kat widzenia 40st. lub mniej.
 

apatch

New member
Dziekuję za odpowiedzi.

@mirzaw
Moj projektor to Panasonic PT-AE900E (tak jak z resztą podałem w linku do kalkulatora powyżej) - lampa 1100, korzystam z trybu ekonomicznego lampy, cinema3 ponieważ nie zauważyłem dużego pogorszenia jakości i jasności w stosunku do standardowego trybu nawet przy bardzo dobrym źródle obrazu 1080p poprzez hdmi.
Na sprzęcie oglądam przeważnie filmy HDTV z komputera, czasami pogrywam w nominalnej rozdzielczości Panasa 720p, czasem dvd,dvx xvid, a za miesiąc planuje zakup N-boxa platformy cyfrowej, więc w większości będzie to sygnał hd, albo uscalowany do hd. Wiem że przy hd odległość od ekranu jest liczona inaczej i jeśli tylko sygnał jest dobrej jakości a oczy sie za bardzo nie męczą bieganiem po ekranie to jest ok. Ramkę raczej odpuszczę bo i tak filmy nie zawsze są w aspekcie 16:9 , najlepsze kąski takie jak LOTR są w 2.35:1 a w tedy przydadzą się tylko boczne ramki (mogę je zignorować, bo wystarczy dosunąć u mnie boczne ciemne zasłony a efekt będzie taki sam a może lepszy)

@scott
Liczę na mozliwość oglądania tv (n-box) w dzień w nie dociemnionym pomieszczeniu, stąd mój wybór (nie wiem czy słuszny) padł na ekran Glass Beaded. Podane powyżej modele GB "podobno" nadają się wyśmienicie do kina domowego, czego nie słyszałem o ekranach White Ice - wręcz przeciwnie.

Goo Systems na razie odpada, nie pomaluję okna na biało ;-) choć w przyszłości po zmianie mieszkania z chęcią wróciłbym do projekcji na ścianie.

Decyzję już prawie podjąłem oświećcie mnie tylko czy GB nadaje się do kina domowego, z możliwością oglądania w dzień od czasu do czasu.

Dzięki, pozdrawiam
apatch
 

scott

New member
szarosc

apatch napisał:
Liczę na mozliwość oglądania tv (n-box) w dzień w nie dociemnionym pomieszczeniu (...)Goo Systems na razie odpada, nie pomaluję okna na biało ;-) choć w przyszłości po zmianie mieszkania z chęcią wróciłbym do projekcji na ścianie.

1. Niezaciemnione pomieszczenie wymaga: a) mocno szarego ekranu dopasowanego stopniem szarosci do b) bardzo mocnej lampy w projektorze (np. 2500 lumenow i wiecej)
2. Bialy ekran jest do ogladania najlepiej w calkowitej ciemnosci. Czern okreslana jest jako brak swiatla im ciemniej na ekranie tym bardziej gleboka czern. Biale powierzchnie w tym nie pomagaja : )
3. Ekran o duzym stopniu gain jest dla projektorów o slabym swietle (np. 800 lumenow lub mniej)
4. Im wiekszy gain (uzysk swiatla) tym mniejszy kat patrzenia. Czyli: ruszasz glowa w bok - obraz lekko sie zmienia. Np. ekran Cirrus Prestige Glass Beaded ma dosc waski kat patrzenia zobacz tu - 20 stopni w lewo gain spada az o 25%

To wszystko nie znaczy ze przy niezaciemnionych oknach niczego nie mozna zobaczyc. Mozna. Tylko im wiecej zewnetrznego swiatla tym mniejszy kontrast i gorsza szarosc. Sam gain tego nie zmienia.

Ten kalkulator na stronie goosystems który poprzednio podalem pokazuje jaka szarosc (lub bialosc : ) ekranu do jakiej sily swiatla projektora i wielkosci obrazu.
 
Ostatnia edycja:

apatch

New member
[FONT=&quot]@scott
Faktycznie w kalkulatorze GooSystem przeoczyłem wynik:

Topcoat:

500 mL of Ultra Grey Topcoat - 4812

Basecoat:
500 mL of Digital Grey Basecoat - 4417

cokolwiek niezmienie w paramatrach to pokazuje podobny wynik, zawsze jest Grey, domyślam się że cyfry oznaczają konkretny odcień farby.

Teraz rozumiem że u mnie raczej GB odpada.

@mUFLON
ProCinema 117x200 Wide High Contrast S (moze większy) wygląda ciekawie, jakbyś miał jego tani odpowiednik elektryczny to byłby idealny.
Na cinematic.pl jest sporo niezgodności w oznaczeniach między stroną a cennikiem, stąd moje pytanie czy High Contrast S oznacza białą powiechnię "ulepszoną" czy po prostu szarą, zależy mi na tej drugiej.

[/FONT] skrótowo bo na dziś mam juz dość
dzięki
pozostaje pytanie Avers czy Projecta


[FONT=&quot]
[/FONT]
 

mUFLON

New member
Witaj,
nie wiem jakie niezgodnosci masz na mysli - jak cos to pytaj, bede wiedzial to podpowiem.
High Contrast jest lekko szara powierzchnia. Dzieki temu lepiej prezentuje sie czern i ponadto bardziej nadaje sie do pomieszczen z jasnymi scianami.
Jest tez wersja elektryczna, bo tez myslalem aby ja kupic - tyle ze zabraklo funduszy. Nazywa sie chyba cinema electrol, ale to znajdziesz na stronie. To taki sam jak procinema, tyle ze elektryczny.
 

apatch

New member
Witam

Cinema electrol jest ciekawy, ale nie wiem czy się nie skończy zakupem tańszego modelu elektrycznego np. Compact electrol ale o większej powierzchni . No i włąsnie tego modelu nie znalazłem na stronie choć w cenniku jest. Podobna sytuacja jes z modelem SlimScreen Electrol jest w cenniku a na stronie nie znalazłem.

Kombinuję z wiekszym ekranem ponieważ pokój ma wysokość 2,5m po całkowitym rozwinięciu ekranu np. modelu 117x200 , właściwa powierzchnia projekcji będzie znajdować się w przestrzeni około 80 cm od sufitu do 50 cm od podłogi. Siedząc na kanapie o wyskokości 35cm wzrok jest na poziomie 95cm od podłogi, 95-50=45 czyli wzrok znajdzie się 45 cm powyżej dolnej krawędzi ekranu . 117/2=58,5 cm (środek ekranu) więc wzrok niestety bedzie znajdował sie za nisko środka ekranu.

Jedynym rozwiązaniem byłby zakup wiekszego ekranu przez co środek znajdzie się bliżej poziomu wzroku. To tylko teoria, jeśli coś przeoczyłem poprawcie mnie, sprawdzałem różne ustawienia już dłuższy czas temu, duży rozmiar ekranu nie męczy mnie (oczywiście źródło HD, najczęściej 1080i) a podnoszenie wzroku do góry już niestety mocno męczy.

ProCinema Wide 139x240 High Contrast S jak na razie wygrywa ze względu na cenę i wielkość.

Interesuje mnie także zaczep ścienny http://www.arkas.pl/arkas/index.php...&flypage=shop.flypage&product_id=314&Itemid=2
mam coś podobnego firmy Ergotron na monitor pc WS 20" i sprawuje sie znakomicie, tylko pozostaje pytanie czy to będzie drgac co nie jest najlepszym rozwiazaniem dla lampy projektora.

ścienny a nie sufitowy ponieważ chcę sie wstrzelić idealnie w środek ekranu, pomijając korekcje poprzez projektor, ze względu na zachowanie jak najlepszej jakości obrazu.

Dzięki za pomoc :)
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
ProCinema Wide 139x240 High Contrast S jak na razie wygrywa ze względu na cenę i wielkość.
Pozwoliłem sobie zacytować powyższy fragment, bo zastosowanie tej wielkości ekranu w pokoiku 3,4 x 3,4 jest b-e-z-s-e-n-s-o-w-n-e !Mam ten sam model ekranu przy Panasonicu 500, ale długość pokoju to 6,60m!
A oglądam z odległości ok. 4,5m i jest to minimalna odległość z jakiej należy oglądać projekcje, aby nie kręcić bez przerwy głową.
Mam system dźwięku z głośnikami 7.1 i to też wymaga zachowania pewnej odległości słuchacza względem bocznych głośników surround i odpowiedniej odległości od tylnych kanałów!
Nie wyobrażam sobie krótszego pomieszczenia do prawidłowego odsłuchu i właściwej projekcji, bo fizycznie jest to niewykonalne!!!
Oczywiście pomieszczenie na czas projekcji mam całkowicie zaciemnione, ściany w ciemnych kolorach bo w innym przypadku szkoda włączać projektora!
Ponadto projektor to urządzenie przeznaczone do obejrzenia filmu z DVD, potem zrobienie pewnej przerwy i po pewnym czasie ewentualne obejrzenie kolejnego filmu. Nastawiając się na oglądanie kilku godzinnego programu (lampa świeci non-stop) to raz dwa diabli ją wezmą (minimum 1200pln!)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

mirzaw

New member
Popieram deimosa.... ekran o takiej przekątnej jest za duży...
no ale pewnie zależy Ci bardzo na dużym ekranie.
Ale czy teraz też oglądasz obraz takiej wielkości, czy może innej.
Pamiętaj że flmy będziesz oglądał do 50-tki a oczy używał do (czego Ci szczerze życzę) 100-tki.:D
 

apatch

New member
@Deimos

Dzieki z troskę i naprwdę doceniam Twą pomoc
1. Nie muszę przecież wykorzystać pełnej powierzchni ekranu, wiem powiesz że to marnotrawstwo i po co przepłacać, ale nie widzę w tej chwili lepszego rozwiązania, może sprzedać projektor i kupić cos do jedzenia ? ;-)

2. Ma być to rozwiązanie przyszłościowe, przy zmianie mieszkania ekran zachowuję.

3. Mam zestaw głosników powiedzmy 2x stereo (quasiquadro jesli się nie mylę)
duże 2x samoróby jakieś niemieckie i 2x przerabiane Akai ,amp Techicsa i to wszystko podpiete pod pc przez Creative Xi-Fi - do rzeczy jestem staromodny i wszelkie zestawy 5.1 czy 7.1 jeszcze do mnie nie trafiają, sprzęt jest do naprawde głośnego słuchania muzyki - powiedzmy selektywnej elektorniki IDM i wywiązuje sie z tego zadania jak do tej pory znakomicie. Zestaw audio na razie do filmów mi wystarcza a jest rozstawiony maksymalnie po krańcach pokoju, może czasem brakuje przejscia przód/tył ale to przeżyję.

3. Filmy oglądam przeważnie tylko wieczorem (nie przekraczam 4 godzin) i jak już wcześniej pisałem z bardzo dobrego źródła, dvd i dvx tylko z rzadka .... co też ma wpływ na odległość oglądania- kalkulator kalkulatorem ale póki widzisz szczegóły obrazu a nie artefakty kompresji lub piksele projekcji to dla mnie jest ok, siedzę przy samej ścianie, proj ma być umiejscowiony na tej samej ścianie.

Nie pamiętam gdzie to wyczytałem co do minimalnej odległości ogladania ale tu można sprawdzić maksymalną , a różnica mi wyszła 2,66 x SD = HD
http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html

4. Nie zamierzam ogladać cały dzień TV tylko wybrane pozycje z dobrego źródła, ale czasem zamierzam odpalać sprzet w dzień oczywiście po całkowitym lub częściowym zaciemnieniu.

5. Nie jestem ani audiofilem ani videofilem ale zapalańcem do tej pory oglądanie na ścianie mi odpowiadało, zmieniam tylko ze wzgledu na niewygodę siedzenia, taki układ.
Może jestem inaczej skonstruowany ale mi sie jakoś głowa nie kręci przy oglądaniu - jedynie gałki oczne biegają :cool:

edit:
@mirzaw
Tak jak w pierwszym poście - ogladam na ścianie 1,7m x 0,9 m - wiem prowizorka
Przy kompach siedzę (i to wiele godzin dziennie) już jakieś naście lat - taka praca informatyk. Może to trening oczu (a przechodziłem coś ztakiego przez kilka miesięcy) ale do tej pory nie narzekam, choć sie wszyscy dziwią , oby tak pozostało do setki tak jak mówisz :)
To co pozstaje ? Kombinować jakiś mniejszy ekran dodatkowo opuszczany do niższego poziomu, poniżej obecnych wymiarów raczej nie zejdę - przyzwyczajenie.

Pokój jest stopniowo przystosowywany do projekcji, nie wszystko na raz, nie mam na to kasy.
Pewnie i tak wszystkiego nie napisze bo się po prostu nie da, sorry za orty jeśli są.

Dzięki za wszelkie konstruktywne podpowiedzi
jak nie ma rozwiazania idealnego to wybiore pośrednie
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Ekran

Witaj, oczywiście wybór zawsze należy do użytkownika.
Ja wcześniej też eksperymentowałem z moim ekranem w mniejszym pokoju, ale po przejściu do większego to aż się chce coś obejrzeć. No i oczywiście bardzo ważną kwestią jest odpowiednie wygłuszenie pokoju...
Pozdrawiam:)
 
Ostatnia edycja:
Do góry