H.264 czy MPEG-4?

kamik

New member
Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum :)

Mam pewne pytanie, gdyż mam Ipoda Video i nie wiem na jaki format konwertować filmiki.
Czy jest różnica w jakości pomiędzy tymi dwoma standardami?
Bo z tego co wiem, to H.264 jest chyba ulepszoną wersją MPEG-4 i nie bardzo wiem czym one się tak naprawde różnią.
 

dnc

Moderator
VIP
MPEG4 to ogólna nazwa róznych formatów kodowania video/audio. Np. do tego grona można zaliczyć Divx, Xvid, kodeki MS oraz H.264. Różnica pomiędzy poszczególnymi kodekami polega na różnicach w sposobie obróbki video. H.264 jest formatem, który został wybrany przez stowarzyszenie MPEG do tego aby oficjalnie wykorzystywać go przy transmisji obrazu w systemach TV i zapisu na płytach filmów. Zatem ten format zostanie zastosowany zarówno w systemach DVB jak i HDDVD i DB oraz innych jak TV internetowa.
 

kamik

New member
Nie. Mam poprostu do wyboru MPEG-4 lub H.264 z różną rozdzielczością i bitrate'm (np. MPEG - 4/320x240/768kbps Stereo/128kbps)

Na stronie apple.com jak wszedłem w parametry techniczne Ipoda oddzielnie był napisany maxymalny bitrate dla h.264 i dla MPEG-4.

H.264 video: up to 768 Kbps, 320 x 240, 30 frames per sec., Baseline Profile up to Level 1.3 with AAC-LC up to 160 Kbps, 48 Khz, stereo audio in .m4v, .mp4 and .mov file formats
MPEG-4 video: up to 2.5 mbps, 480 x 480, 30 frames per sec., Simple Profile with AAC-LC up to 160 Kbps, 48 Khz, stereo audio in .m4v, .mp4 and .mov file formats
 

Marcin_s

Member
troche mylisz pojecia Mpeg4 jest formatem zapisu w ktorym mozesz zapisywac z roznymi kodekami w tym w H264, Jesli wybierasz setup H264 to tworzysz plik MOV - natywny format Quiktime. obie sciezki sa poprawne. To jest produkt Apple - bedzie czytal oba sposoby
 

Mazoku

New member
Obawiam się, że to wy mylicie pojęcia. Oficjalna specyfikacja MPEG4 opisuje (poza takimi "mało ciekawymi" rzeczami jak transport stream, multiplexowanie, itp.) DWA kodeki wideo:

MPEG4 Part 2 (podstawowy kodek MPEG4, na podstawie którego powstał Divx i pochodne)
MPEG4 Part 10 (czyli MPEG4 Advance Video Codec, znany też jako H.264)

iPod obsługuje oba formaty, przy czym drugi (h.264) powinien dać lepszą jakość obrazu przy mniejszej objętości filmików. Jest po prostu bardziej zaawansowany.
 

Marcin_s

Member
Mazoku napisał:
Obawiam się, że to wy mylicie pojęcia. Oficjalna specyfikacja MPEG4 opisuje (poza takimi "mało ciekawymi" rzeczami jak transport stream, multiplexowanie, itp.) DWA kodeki wideo:

MPEG4 Part 2 (podstawowy kodek MPEG4, na podstawie którego powstał Divx i pochodne)
MPEG4 Part 10 (czyli MPEG4 Advance Video Codec, znany też jako H.264)

iPod obsługuje oba formaty, przy czym drugi (h.264) powinien dać lepszą jakość obrazu przy mniejszej objętości filmików. Jest po prostu bardziej zaawansowany.
napisalem praktycznie to samo...
Nie kazdy Mpeg4 jest zapisany z H264, zas kodek H264 mozna uzyc przy innych formatach (MOV)
 

dnc

Moderator
VIP
Czyli wynika z tego, ze jeśli ustawisz opcję MPEG4 to oznacza, że będziesz miał kodek oparty o rodzaj 2 (tak jak napisał Mazoku), a jeśli włączysz tryb H.246 to będziesz miał oficjalny kodek zgodny z rodzajem 10.
 

Marcin_s

Member
a na stronie przedstawiciela stoi jak wol:
Obsługiwane formaty wideo:
H.264 - do 768 Kb/s, 320 x 240, 30 klatek na sekundę, Baseline Profile do Level 1.3 z AAC-LC do 160 Kb/s, 48 kHz, audio stereo w formatach .m4v, .mp4 i .mov
MPEG-4 - do 2,5 mb/s, 480 x 480, 30 klatek na sekundę, Simple Profile z AAC-LC do 160 Kb/s, 48 kHz, audio stereo w formatach .m4v, .mp4 i .mov

czasem wystarczy zajzec do instrukcji lub na strone produktu
 
Do góry