HDMI czy Component ???

foty

New member
Witam.

Mam pytanie odnośnie przewodów, które rozwjązanie przyniesie wiecej korzyśći, HDMI czy Component ???
Chodzi mi przede wszystkim o jakość obrazu wyświetlanego na LCD.

Do tej pory sygnał wizyjny odbierałem po prze scart RGB, czy Component będzie lepszym rozwiazaniem, czy to to samo, chcę zmienić odtwarzacz DVD i nie wiem co zrobić, asortyment jeśli chodzi o wyjscie HDMI jest jescze niewielki, czy czekać, czy wyjście Component mi wystarczy ???

PZdr Radek Łódź
 

dnc

Moderator
VIP
Wydaje mi się, że jeśli kupisz DVD bez upscalingu to najlepszym z możliwych rozwiązań jest jednak komponent. Daje najlepszą jakość obrazu. Jeśli jednak kupiłbyś DVD z upscalingiem do 1080i lub p to najlepiej wtedy mieć łącze HDMI. Chociaż są tacy, którzy twierdzą, że nie zobaczysz różnicy jeśli sprzęt będzie mieć bardzo dobrej jakości przetworniki C/A. Wtedy jakość obrazu po komponencie będzie taka sama jak po HDMI.
 

wlodek1001

New member
Mam DVD Denon 1920 do tego LG 32LX2R i posiadam połączenie HDMI /Supra 1 m/ oraz component /Profigold 1,5 m/. Obraz prze HDMI jest bardziej wyrażny ale barwy lekko pastelowe, po componencie obraz lekko zamglony / bardziej jest to ocena subiektywna/ ale barwy soczystsze. jeżeli warunki finansow Ci pozwolą to proponuję oba połączenia, w zależności od materiału wyjściowego wybór oglądania dowolny.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
z naszych testów wynika ,że lepszym rozwiązaniem jest HDMI , w zdecydowaniej większości testów.
Ale komponent dla wielu osób jest sygnałem zachwycającym jeśli po drugiej stronie przewodu jest dobry sygnał .
pozdrawiam
 

grek3

New member
component dobrej klasy deklasuje hdmi

...i mówię to z pełnym przekonaniem w oparciu o doświadczenia przeprowadzone zarówno na denonie 2930 i lcd full hd 46" oraz w oparciu o ten sam tv z dekoderem cyfrowym hd n-ki.
W obydwu przypadkach kabel component marki qed pv-1 zaoferował obraz jak brzytwa o kontrastowych i żywych kolorach, ściągnął wreszcie mgiełkę z obrazu nadając mu doskonały wygląd. kable hdmi natychmiast poszły do piwnicy kiedy po swoich spostrzeżeniach utwierdziła mnie w nich moja żona która nie zna się wcale na audio i video a widzi kolosalną różnicę na korzyść componenta. Zachęcam was gorąco do testowania naocznego...
 

bluray

Banned
Takie pytania to były aktualne w okresie pionierki = 2006r.
Z bajkami o wyższości component możesz dać sobie spokój.

Jeżeli ekran ma tryb [dot to dot]czyli pixel w pixel bez overscanu i ma natywnie 1080 linii , zaś żródło wydziela 1080 linii i ma przyzwoity upscaler dla 576 linii z DVD ( np. PS3) to żaden component nie ma szans.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
hdmi wysyła to co jest nadawane - czyli idealny obraz bit do bitu - wszystko co może niby wyglądać lepiej na jakimkolwiek analogu to zwykłe niedoskonałości i przekłamania.....tym bardziej że z takiego dvd/bd następuje konwersja z cyfry na analog(ułomności przetworników i ich jakość) potem następuje kolejna konwersja z analogu na cyfrę (znów z tymi samymi problemami)....
 

grek3

New member
panowie wciąż teoretyzujecie ja mówię o naocznym porównaniu obrazu i nie wnikam w to który kabel z czego jest zrobiony i na jakiej zasadzie przetwarzany jest materiał:
patrzę i widzę na componencie wspomnianym powyżej znacznie lepszy obraz niż dwoma innymi kablami hdmi i to wszystko. Zwyczajnie stwierdzam fakt i każda osoba poproszona przeze mnie o porównanie bez uprzedzeń na temat połączenia wskazuje componenta jako lepszy kabel (zatem subiektywizm możemy wykluczyć. Podejrzewam że w moim akurat przypadku może chodzić o zaawansowane filtry obrazu w samym odbiorniku tv, które to na analogu robią całą robotę natomiast hdmi nie poddaje się żadnym modyfikacjom jakości obrazu...
pozdrówka dla zatwardziałych sceptyków
 

JackS.

New member
Bez reklam
Jak do telewizora podepniesz słaby sygnał (SD lub upscalowany z SD) po HDMI to na ekranie zobaczysz wszystkie jego wady.

Jak ten sam obraz podasz na wejście component przepuszczając go wcześniej przez zbyt długie kable to obraz na tyle straci na ostrości, że nie wszystkie jego wady będzie już widać. W tym sensie obraz po łączu component może być "lepszy".
 

grek3

New member
przecież piszę wyraźnie że obraz ma większą ostrość a czerń i biel również zyskują na sile skutecznie dając doskonały obraz pozbawiony lekkiej poświaty hdmi
 

JackS.

New member
Bez reklam
a czerń i biel również zyskują na sile skutecznie dając doskonały obraz pozbawiony lekkiej poświaty hdmi
Sprawdź czy twój telewizor nie ma regulacji poziomu czerni z wejścia HDMI, jeśli ma, to ustaw go na głęboką czerń, wówczas ta różnica powinna zniknąć.
 

grek3

New member
Z tego co wiem istotą hdmi jest brak ingerencji w jakość przesłanego sygnału do odbiornika(czyt. możliwe korekcje na wyjściu z urządzenia nadającego)...Po co komu super system hdmi poddawany korekcji w odbiorniku.
 

collider

New member
Bez reklam
Odgrzeje tego kotleta ;). Ostatnio cos mnie naszlo i zaciekawil mnie ten temat. Spotkalem sie z osoba, ktora do dzis jedzie na komponencie bo jak twierdzi daje jej wyraznie lepszy obraz z dekodera Nki niz HDMI. Chyba sam sie pokusze o sprawdzenie jak to bedzie u mnie. W sumie na komponencie tez mozna wycisnac 1080i czyli max z dekodera.
 
Do góry